вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"18" вересня 2019 р. м. Київ Справа № 911/923/19
Розглянувши матеріали справи за позовом за позовом Новопетрівської сільської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Технокомплекс»
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Вишгородську районну державну адміністрацію
про внесення змін до договору
За участю секретаря судового засідання Беркут Я.О.
Суддя Т.П. Карпечкін
В засіданні приймали участь:
від позивача: Максиміхіна А.П. (ордер КВ № 710070 від 15.03.2019 року);
від відповідача: не з'явився;
від третьої особи: не з'явився.
обставини справи:
В провадженні Господарського суду Київської області знаходиться справа за позовом Новопетрівської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Технокомплекс» про внесення змін до договору за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Вишгородську районну державну адміністрацію про внесення змін до договору.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 20.05.2019 року відкрито провадження у справі № 911/923/19, справу № 911/923/19 призначено за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 19.06.2019 року.
12.06.2019 року третьою особою подано клопотання про розгляд справи без її участі. 14.06.2019 року представником позивача подано клопотання про відкладення розгляду справи.
Учасники справи в судове засідання 19.06.2019 року не з'явились, вимог ухвали від 20.05.2019 року не виконали, відповідач про причини неявки не повідомив.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 19.06.2019 року підготовче засідання у справі № 911/923/19 відкладалось на 10.07.2019 року.
Учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час і місце підготовчого засідання, в судове засідання 10.07.2019 року не з'явилися, вимог ухвали від 20.05.2019 року не виконали, про причини неявки не повідомили.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 10.07.2019 року підготовче засідання у справі № 911/923/19 відкладалось на 31.07.2019 року та було витребувано у позивача додаткові докази та пояснення.
Представник позивача в судове засідання 31.07.2019 року з'явився, однак вимог ухвали суду від 10.07.2019 року не виконав.
Відповідач та третя особа, належним чином повідомлені про дату, час і місце підготовчого засідання, в судове засідання 31.07.2019 року не з'явилися, вимог ухвали від 20.05.2019 року не виконали, про причини неявки не повідомили.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 31.07.2019 року підготовче засідання у справі № 911/923/19 відкладалось на 21.08.2019 року.
20.08.2019 року представником позивача подано письмові пояснення по суті спору. В судовому засіданні 21.08.2019 року позивач позовні вимоги, з підстав викладених у позовній заяві, підтримав в повному обсязі, уточнень позовних вимог не має. Також зазначив і про те, що позивачем повідомлено про всі обставини справи, які йому відомі, та надані суду всі наявні в нього докази.
Відповідач та третя особа, належним чином повідомлені про дату, час і місце підготовчого засідання, в судове засідання 21.08.2019 року не з'явилися, вимог ухвали від 20.05.2019 року не виконали, про причини неявки не повідомили, відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Враховуючи те, що судом під час підготовчого судового засідання вирішено питання, зазначені в ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України та вчинено усі необхідні дії, передбачені ст. 177 Господарського процесуального кодексу України, з метою забезпечення правильного, своєчасного та безперешкодного розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до судового розгляду по суті на 18.09.2019 року.
В судовому засіданні 18.09.2019 року позивач позовні вимоги підтримав. Представники відповідача та третьої особи, належним чином повідомлені про час і місце судового засідання, в судове засідання 18.09.2019 року не з'явились.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення суду проголошується у судовому засіданні, яким завершується розгляд справи, публічно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд може проголосити лише вступну та резолютивну частини рішення.
У зв'язку з чим, в судовому засіданні 18.09.2019 року судом закінчено розгляд справи та за результатами оцінки поданих сторонами доказів, у нарадчій кімнаті, прийнято рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх в сукупності, суд
Як вбачається з викладених у позові обставин, 05.12.2006 року між Вишгородською районною державною адміністрацією (третя особа) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Технокомплекс» (відповідач) було укладено Договір оренди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Вишгородського районного нотаріального округу Голуб Л.А. та зареєстровано в реєстрі за №16529 (далі - Договір).
Відповідно до пунктів 1, 2 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 0,3765 га, з кадастровим номером 3221886001:03:226:0101, яка знаходиться на території Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області за межами населеного пункту.
22.08.2013 року Вишгородською районною радою Київської області прийнято рішення «Про затвердження проекту із землеустрою щодо встановлення (зміни) межі адміністративно-територіальної одиниці села Нові Петрівці, Вишгородського району, Київської області» №383-29-У1 та «Про встановлення (зміну) меж села Нові Петрівці, Вишгородського району, Київської області» №384-29-УІ, відповідно до якого встановлено (змінено) межі села Нові Петрівці, Вишгородського району, Київської області, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць НВ-3208119362017 від 05.01.2017 року.
Відповідно до вказаного витягу та відповідної документації із землеустрою щодо встановлення (зміну) меж села Нові Петрівці, в межі села Нові Петрівці включено земельну ділянку з кадастровим номером: 3221886001:03:226:0101.
Частиною четвертої ст.173 Земельного кодексу України визначено, що землі та земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватися у комунальну власність), переходять у власність територіальної громади.
На виконання вищевказаної ст.173 Земельного кодексу України зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку кадастровий номер 3221886001:03:226:0101, площею 0,3765 га, РНОНМ: 1246444932218, номер запису про право власності: 20380740.
Частиною першою статті 148-1 Земельного кодексу України визначено, що до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов'язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки.
Частиною другою статті 148-1 Земельного кодексу України визначено, що у разі переходу права власності на земельну ділянку, що перебуває у постійному користуванні, від держави до територіальної громади або від територіальної громади до держави до набувача земельної ділянки переходять права та обов'язки власника земельної ділянки за правовідносинами постійного користування нею.
Частиною третьою статті 148-1 Земельного кодексу України визначено, що Повідомлення про перехід права власності від держави до територіальної громади або навпаки підлягає опублікуванню у друкованих засобах масової інформації місцевої сфери розповсюдження із зазначенням кадастрового номера, місця розташування та площі земельної ділянки.
Повідомлення про перехід права власності на земельні ділянки від держави до територіальної громади села Нові Петрівці в особі Новопетрівської сільської ради розміщене в газеті «Час Київщини» від 19.05.2017 №19 [262].
Відповідно до частини четвертої ст. 32 Закону України «Про оренду землі» перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи не є підставою для припинення договору.
Таким чином, Новопетрівська сільська рада, набула прав Орендодавця за Договором оренди земельної ділянки від 05.12.2006 року, що посвідчений приватним нотаріусом Вишгородського районного нотаріального округу Голуб Л.А. та зареєстрований в реєстрі за №16529.
Позивачем, як новим орендодавцем за Договором оренди земельної ділянки від 05.12.2006 року, що посвідчений приватним нотаріусом Вишгородського районного нотаріального округу Голуб Л.А. та зареєстрований в реєстрі за №16529, подано позов про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 3221886001:03:226:0101, укладеного 05.12.2006 року між Вишгородською районною державною адміністрацією, права та обов'язки якої за вказаним договором перейшли до Новопетрівської сільської ради, та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОКОМПЛЕКС», посвідченого Голуб Л.А., приватним нотаріусом Вишгородського нотаріального округу, та зареєстрованого в реєстрі за № 16529, виклавши пункт 6 Договору в такій редакції: « 6. Розмір річної орендної плати становить 12 (дванадцять) відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі в безготівковому порядку на рахунок Новопетрівської сільської ради».
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає про наявність достатніх підстав для внесення змін до Договору оренди.
Зокрема, зі змісту п. 3 Договору станом на дату укладення договору оренди земельної ділянки, вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 171 613,00 грн.
Пунктом 6 Договору встановлено, що розмір орендної плати за земельну ділянку за рік становить 10 % від грошової оцінки, що складає 17 161,34 грн.
Пунктом 9 Договору визначено, що розмір орендної плати переглядається в разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; унаслідок інфляції; в інших випадках, передбачених законом.
Рішенням Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села Нові Петрівці» від 13.11.2014 № 778-32-УІ затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель адміністративно-територіальної одиниці села Нові Петрівці, якою визначено середню (базову) вартість одного квадратного метра земель населеного пункту, що становить 113,22 грн./кв.м, та введено її в дію з 01.01.2015 року.
Як вбачається з витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №777 від 31.05.2018 року, який виданий відділом у Вишгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Київської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,3765 га кадастровий номер: 3221886001:03:226:0101, складає 952 465,06 грн.
Відповідно до статі 7 Закону України «Про плату за землю» (в редакції діючій на момент укладення Договору) ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
Відповідно до статей 10, 12, 274 Податкового кодексу України встановлено, що до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення ставок земельного податку.
Пунктом 4.1.4.1. Положення про податок на майно, затвердженого рішенням Новопетрівської сільської ради «Про встановлення місцевих податків і зборів та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на території територіальної громади села Нові Петрівці» від 27.01.2015 року № 912 (зі змінами) встановлено ставку податку за земельні ділянки (крім сільськогосподарських угідь та земель загального користування), нормативну грошову оцінку яких проведено у розмірі 3 (трьох) відсотків від їх нормативної грошової оцінки.
Таким чином, розмір земельного податку станом на 2018 рік (952 465,06 * 3% = 28573,95 грн.) став більше ніж річна орендна плата по Договору (17 161,34 грн.), що на думку позивача, з огляду на умову п. 9 Договору є достатньою підставою для зміни наведеного в п. 6 розміру річної орендної плати у зв'язку зі зміною розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зміни розмірів земельного податку.
У зв'язку з вищевикладеним, 13.09.2018 року Новопетрівська сільська рада Вишгородського району Київської області ухвалила рішення «Про внесення змін до договорів оренди землі комунальної власності» № 1197 відповідно до пункту 2 якого вирішено встановити річну орендну плату Товариству з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОКОМПЛЕКС» (код 13730680) в розмірі 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки за користування земельною ділянкою площею 0,3765 га, кадастровий номер 3221886001:03:226:0101, яка знаходиться по АДРЕСА_1 Петрівці Вишгородського району Київської області.
Пунктом 2.1. вказаного вище рішення вирішено внести зміни до Договору оренди земельної ділянки від 05.12.2006 року, укладеного між Вишгородською районною державною адміністрацією, правонаступником якої є Новопетрівська сільська рада, та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОКОМПЛЕКС» (код 13730680), посвідченого Голуб Л.А., приватним нотаріусом Вишгородського нотаріального округу та зареєстрованого в реєстрі за № 16529, шляхом укладення відповідного правочину, виклавши п. 6 вказаного Договору в наступній редакції: « 6. Розмір річної орендної плати становить 12 (дванадцять) відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі в безготівковому порядку на рахунок Новопетрівської сільської ради».
На виконання рішення Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області «Про внесення змін до договорів оренди землі комунальної власності» від 13.09.2018 року № 1197, позивач підготував проект Додаткового договору до Договору, в якому запропонував викласти п. 6 Договору в редакції: « 6. Розмір річної орендної плати становить 12 (дванадцять) відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в безготівковому порядку на рахунок Новопетрівської сільської ради».
10.10.2018 року позивач листом від 09.10.2018 року № 03-15/1224 надіслав на адресу відповідача проект Додаткового договору до Договору від 10.10.2018 року в 2 примірниках, які були підписані позивачем з копією рішення Новопетрівської сільської ради «Про внесення змін до договорів оренди землі комунальної власності» від 13.09.2018 року № 1197, з проханням повернути підписаний примірник договору до Новопетрівської сільської ради впродовж 20 календарних днів з моменту отримання.
Однак, надісланий позивачем проект Додаткового договору до Договору відповідач не підписав та не повернув позивачу з протоколом розбіжностей, як того вимагають статті 641, 642, 643, 654 Цивільного кодексу України та ст. 188 Господарського кодексу України, чим відмовився від укладення Додаткового договору до Договору.
Зважаючи на вище викладене між позивачем та відповідачем виник переддоговірний спір відповідно до частини першої статті 649 Цивільного кодексу України та частини четвертої статті 188 Господарського кодексу України.
Крім того, не внесення вищевказаних змін до Договору порушує права Новопетрівської сільської ради на отримання орендної плати за землю, встановленої відповідно до законодавства.
Пунктом 7 рішення Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області «Про внесення змін до договорів оренди землі комунальної власності» від 13.09.2018 року № 1197 вирішено, що у випадку відмови (ухилення) орендарів визначених цим рішенням від укладення правочинів щодо внесення змін до договорів оренди земельних ділянок доручити сільському голові ОСОБА_1 звернутися до відповідного суду за захистом прав та законних інтересів територіальної громади села Нові Петрівці в особі Новопетрівської сільської ради.
В ході розгляду спору відповідачем позовні вимоги не заперечено та не спростовано. Як вбачається з обставин справи, відповідачем виклики до суду не отримувались за його місцезнаходженням.
Дослідивши викладені в позові обставини та надані позивачем докази та пояснення, з врахуванням норм чинного законодавства, судом встановлено наступне.
Згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Порядок зміни умов договору оренди землі врегульовано ст. 30 Закону України «Про оренду землі», якою передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно зі ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як вбачається з п. 6 спірного Договору оренди земельної ділянки, сторонами погоджено що річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 10% від грошової оцінки, що складає 17161,34 грн. без ПДВ на рахунок Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області.
При цьому, відповідна річна орендна плата обрахована виходячи з п. 3 Договору, яким визначен, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 171613,41 грн.
Як вбачається з проекту додаткової угоди, за якою позивач просить внести зміни в п. 6 Договору, передбачено викладення п. 6 Договору в наступній редакції: «Розмір річної орендної плати становить 12 (дванадцять) відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі в безготівковому порядку на рахунок Новопетрівської сільської ради».
Таким чином, позивач змінює наведену в п. 6 Договору ставку орендної плати з 10% на 12%, виключивши фіксовану суму, обраховану від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Як на підставу перегляду умов Договору, позивач посилається на п. 9 Договору.
З огляду на п. 9 Договору, на який посилається позивач як на підставу внесення змін до п. 6 Догвору щодо розміру орендної плати за землю, передбачено можливість перегляду розміру орендної плати в разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; унаслідок інфляції; в інших випадках, передбачених законом.
У зв'язку з чим, слід враховувати, що наведена умова Договору передбачає лише можливість перегляду розміру орендної плати, однак не є безумовною підставою для внесення змін до Договору в односторонньому порядку.
Щодо посилання позивача на наявність достатніх підстав для перегляду розміру орендної плати за землю, судом встановлено наступне.
Умовами п. 6 Договору встановлено, що розмір орендної плати за земельну ділянку за рік становить 10% від грошової оцінки, що складає 17 161,34 грн.
У зв'язку зі збільшенням нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, позивачем обраховано 10% він нової збільшеної нормативно-грошової оцінки та зроблено висновок про невідповідність наведеного в договорі розміру орендної плати фактичним обставинам та виникнення підстав для перегляду розміру орендної плати.
Однак, замість коригування орендної плати виходячи з нової нормативно-грошової оцінки землі, позивачем збільшено ставку орендної плати, для чого підстави були відсутні, оскільки розмір земельного податку не змінювався в сторону збільшення.
За наведених позивачем обставин правомірним був би перегляд орендної плати з приводу відповідності її розміру новій норматив-грошовій оцінці земельної діляки, обрахованій виходячи з погодженої Договором ставки 10%, підстави для зміни якої були відсутні.
Як визначено п. 288.1. ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно з п. 288.4. ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно з п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
288.5.1. не може бути меншою за розмір земельного податку:
для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;
для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;
288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до статі 289 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Наведені норми податкового законодавства містять визначення ставки орендної плати та розміру орендної плати, обрахованого виходячи з погодженої ставки та нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.
Таким чином, наведеною нормою п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України, а саме в п.п. 288.5.1. та 288.5.2. наведено діапазон, в межах якого може встановлюватись орендна плата за землю, з визначенням нижньої межі (для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки) та верхньої межі (не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки).
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно, мова про зміну розміру земельного податку, яка є підставою для перегляду розміру орендної плати за землю, може мати місце в разі, якщо погоджена Договором оренди землі ставка орендної плати є меншою, ніж визначено в п.п. 288.5.1. п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України та більшою, ніж визначено в п.п. 288.5.2.п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України.
Як вбачається зі спірного п. 6 Договору оренди землі, ставка орендної плати визначена в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає межам, наведеним в п.п. 288.5.1. та 288.5.2. п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України.
Таким чином, згідно з запропонованими позивачем умовами п. 6 Договору передбачається безпідставне збільшення ставки орендної плати з 10% до 12%, яка в будь-якому випадку має прив'язку до нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Інакше кажучи, якщо обрахувати погоджену в договорі ставку орендної плати в розмірі 10% від нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки в сумі 952 465,06 грн., на яку позивач посилається в своєму розрахунку, річна орендна плата буде складати 952 46,50 грн., що цілком відповідає вимогам чинного законодавства та фактичним обставинам справи і свідчить про незаконність зміни ставки орендної плати з 10% на 12%, оскільки розмір земельного податку не змінювався в сторону збільшення в порівнянні з погодженою в Договорі 10% відсотковою ставкою орендної плати.
Таким чином, внесення змін до Договору в частині розміру орендної плати в обраний позивачем спосіб шляхом збільшення ставки орендної плати з 10% на 12%, замість обрахування 10% від нової нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, є неправомірним і свідчить про безпідставну односторонню зміну умов Договору.
Прийняття позивачем рішення Новопетрівської сільської ради «Про внесення змін до договорів оренди землі комунальної власності» від 13.09.2018 року № 1197 в частині встановлення відповідачу нової ставки орендної плати свідчить про вчинення позивачем дій, спрямованих на односторонню зміну саме ставки орендної плати, а не її розміру.
Таким чином, з огляду на ст.ст. 525, 651 Цивільного кодексу України, ст. 30 Закону України «Про оренду землі» та п. 9 Договору, відсутні підстави для внесення змін до Договору оренди, на яких наполягає позивач.
Щодо посилання позивача на правову позицію Верховного Суду України, викладену в постанові від 02.12.2014 року у справі № 21-274а14, що з набранням чинності Податкового кодексу України, річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати (та іншу судову практику) судом досліджено та встановлено, що встановлений в Договорі розмір ставки орендної плати відповідає вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, тому відсутні підстави для його зміни.
Таким чином, вимоги позивача про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 3221886001:03:226:0101, укладеного 05.12.2006 між Вишгородською районною державною адміністрацією права та обов'язки якої за вказаним договором перейшли до Новопетрівської сільської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОКОМПЛЕКС», посвідченого Голуб Л.А., приватним нотаріусом Вишгородського нотаріального округу, та зареєстрованого в реєстрі за № 16529, шляхом викладення п.6 Договору в такій редакції, яка стосується зміни розміру річної орендної плати шляхом збільшення ставки до 12 (дванадцяти) відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки безпідставні, свідчать про односторонню зміну умов Договору і задоволенню не підлягають.
Як визначено ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані та безпідставні, тому задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В задоволенні Новопетрівської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Технокомплекс» про внесення змін до договору за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Вишгородської районної державної адміністрації про внесення змін до договору відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги відповідно до ст. ст. 256-257 Господарського процесуального кодексу України з врахуванням п. 17.5 розділу ХІ Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 07.10.2019 р.
Суддя Т.П. Карпечкін