Постанова від 09.09.2008 по справі 2-а-75/08

№ 2-a-75 /08

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

9 вересня 2008 року. Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Божини Л.І.

при секретарі Кордонської Л.А.

за участю

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 праці і соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, третя особа на стороні відповідача - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про визнання неправомірною відмовою у перерахунку одноразової грошової допомоги в розмірах, встановлених законом до 9 травня та стягнення недоплачених коштів за 2008 рік та про визнання неправомірною відмовою у перерахунку щорічного пособія на оздоровлення та стягнення недоплачених коштів за 2008 рік, суд -

ВСТАНОВИВ:

20 червня 2008 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання неправомірною відмовою у перерахунку одноразової грошової допомоги в розмірах, встановлених законом до 9 травня та стягнення недоплачених коштів за 2008 рік. 11 липня 2008 року він звернувся до ОСОБА_3 праці і соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання неправомірною відмовою у перерахунку щорічного пособія на оздоровлення та стягнення недоплачених коштів за 2008 рік.

Ухвалою суду від 11 липня 2008 року вказані адміністративни позови були об'єднані в одне адміністративне провадження і були залучені в якості співвідповідача -Головне управління праці та соціального захисту населення Донецької державної адміністрації та в якісті третьої особи на стороні відповідачів -Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області.

ОСОБА_1 обгрунтовував свої вимоги тим, що у відповідності до ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має статус інваліда війни. Згідно ч.5 ст. 13 цього закону щорічно до 5 травня інвалідам війни другої групи виплачується разова грошова допомога в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Однако відповідач в квітні 2008 року виплатив грошову допомогу не в повному обсязі, сплативши в розмірі, встановленого законам про державний бюджет України в 2008 року - 400грн.

На його заяву про перерахуванню разової грошової допомоги, відповідач відмовив, посилаючись на те, що разова грошова допомога йому виплачена на підставі постанови Кабінету Міністрів України за № 183 від 12.03.2008 року, але він вважає, що відповідач порушив норми Закона України "О статусе ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також грубо нарушив норми Конституції України і просив визнати вказані дії відповідача неправомірними та стягнути на його користь недоотриману щорічну разову грошову допомогу за

2008рік в розмірі 3448 грн.

Крім того, ОСОБА_1 просив суд визнати неправомірними дії відповідача, що стосується виплати одноразової компенсації на оздоровлення за 2008 рік на підставі того, що він є інвалідом 2 групи і знаходиться на обліку УПСЗН м. Костянтинівка Донецької області і відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи" йому повинні були виплатити одноразову компенсацію на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, а саме в розмірі 2625грн., а виплатили 120 грн..

На його заяву про перерахування вказаної суми, відповідач відмовив, посилаючись на те, що одноразова компенсація на оздоровлення за 2008 рік виплачена йому на підставі постанови Кабінету Міністрів України за 836 від 26.07.1996 року та № 562 від 12.07 2005 року в розмірі 120 грн., але він вважає, що відповідач порушив норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також грубо нарушив норми Конституції України і просив визнати вказані дії відповідача неправомірними та стягнути на його користь недоотриману одноразову компенсацію на ©здоровлення за 2008 рік в розмірі 2505 грн

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав свої позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позові.

Представник відповідача позов не визнала, посилаючись на те, що відповідач с бюджетною установою, яка за своїми функціями здійснює нарахування та виплату вказаних допомог відповідно до діючого законодавства в межах затверджених кошторисом асигнувань на зазначені витрати. Других коштів відповідач не мав і тому вважає, що їх дії були правомірні. Крім того, представник відповідача просив вилучити з співвідповідачів Головне управління праці та соціального захисту населення Донецької державної адміністрації, так як вказані допомоги виплачує відповідач.

Третя особа надала суду письмову заяву, в якій просила справу розглянути за відсутності його представника.

Заслухавши пояснення позивача, відповідача, дослідивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи і має пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни, що підтверджується копією посвідчення серії Б № 447855 (а.с. 6), а також він є особою, яка постраджала внаслідок чорнобильської катастрофи, згідно посвідчення (категорія 1), серія А № 107243, вкладка № 617491 с, яке діє безстроково.(а.с. 6)

У відповідності до ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивач ОСОБА_1 є інвалідом війни, до яких належать особи, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Частиною 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни другої групи виплачується разова грошова допомога до 9 травня в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, що складає 3848 грн. слідуючого разрахунку 481 грн.-розмір мінімальної пенсії за віком ( з 1 квітня 2008 року) х 8, а позивачу було виплачено 400 грн. в квітні 2008 року, недоплачено 3448 грн. ст. 48 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи"передбачена інваліду 2 групи одноразова компенсація на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, що складає за 2008 рік 2625 грн. з разрахунку 525 грн.-розмір мінімальної заробітної плати (зіквітня 2008року) х 5, а позивачу було виплачено в червні 2008 року 120 грн., недоплачено 2505 грн.

Суд вважає, недоплата позивачу разової грошової допомоги до 9 травня і недоплата одноразової компенсації на оздоровлення за 2008 рік ї відмова у перерахуванні і виплати не донарахованих сум, а саме разової грошової допомоги до 9 травня в розмірі 3448 грн., одноразової компенсації на оздоровлення в розмірі 2505 грн., відповідач діяв неправомірно порушуючи норми Конституції України та Закон України"О статусе ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також Закон України " Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи", так як рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп208 встановлено що " зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого(додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає ст. ст. 1, 3, частини другій ст. 6, частині другій ст. 8, частини другій ст. 19, ст. ст. 21, 22, пункту 1 частини другої статті 92, частинам першій, другій, третій ст. 95 Конституції України. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законов.Законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина."

Визнавши вказані вище дії відповідача протиправними, слід зобов'язати ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради сплатити позивачу недоплачені суми допомог за рахунок Державного бюджету.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, якою

затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних

програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального

захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних Підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів). Таким чином, відповідач - ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, є головним розпорядником коштів місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Відповідно до ст. 48 спеціального Закону та приписів п.п.1-3 Порядку використання коштів Державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005 року у управління праці та соціального захисту населення з'явився обов'язок щодо реалізації механізму фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо, зокрема, пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Суд вважає, звернення позивача з позовними вимогами до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення щодо стягнення недоотриманої щорічної разової грошової допомоги до 9 травня та одноразової щорічної допомоги на оздоровлення інваліду війни є обгрунтованими і саме відповідач ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради зобов'язаний сплатити за рахунок Державного бюджету недоплачені суми допомоги, оскільки статтею 63 спеціального Закону фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету України і ОСОБА_3 є розпорядником коштів Державного бюджету України.

Співвідповідача -Головне управління праці та соціального захисту населення Донецької Державної адміністрації виключити з участників адміністративного процессу як неналежного відповідача.

Керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо відмови в донарахуванні та доплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік та одноразової грошової допомоги до 9 травня за 2008 рік., в розмірах, передбачених Законом України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Законом України " Про статус і соціальний захист громадян потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Стягнути з ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_1:

недоотриману щорічну допомогу на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 2505(дві тисячи п'ятсот п'ять ) грн.;

недоотриману разову грошову допомогу до 9 травня за 2008 рік в розмірі 3448(три тисячи чотириста сорок вісім)грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови суду в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з направленням її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Суддя