Справа № 2 «а»-98/09
29 квітня 2009 року м. Димитров
Димитровський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Ченченко Т.О.,
при секретарі Рибкіній Г.В.,
за участі позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Димитров Донецької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Димитровської міської ради про визнання неправомірними дій та виплати недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Димитровської міської ради (далі по тексту УПСЗН) про визнання протиправними дій, зобов'язання нарахування та виплати недоотриманих сум державної допомоги пр догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
У судовому засіданні в обгрунтування своїх вимог позивач зазначила, що вона є матір*ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. З січня 2006 року вона перебувала на обліку в УПСЗН Димитровської міської ради та одержувала державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вважає, що відповідач сплачував їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році не в повному розмірі. У зв'язку з цим вона звернулась до відповідача з проханням провести перерахунок розміру допомоги за 2007 рік до розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років та провести їй доплату.
11 березня 2009 року, УТСЗН на її заяву надало відповідь про відмову у перерахунку розміру допомоги та у виплаті різниці між виплаченою допомогою та прожитковим мінімумом для дітей віком до шести років. З даною відповіддю УТСЗН вона не згодна і вважає, що дії УПСЗН по відмові провести перерахунок та сплатити недоотримані нею суми протиправні. Вважає, що з вини відповідача вона недоотримала 2159, 12 гривень з розрахунку: за липень 2007 року - 361, 84 гривні = (463-101, 16), за серпень 2007 року - 359, 59 гривні = (463-103, 41), за вересень 2007 року - 358, 15 гривні = (463-104, 85), за жовтень 2007 року - 358, 15 гривні = (463-104, 85), за листопад 2007 року - 362, 27 гривні = (470-107, 73), за грудень 2007 року - 358, 12 гривні = (470-110, 88). Про порушення своїх прав позивач дізналась 11 березня 2009 року з відповіді УПСЗН, якою їй було відмовлено провести перерахунок та виплату недоотриманої допомоги, тому просила поновити пропущений строк для зверненя до суду за захистом свого порушеного права, визнати протиправними дії Управління праці і соціального захисту населення Димитровської міської ради відносно відмови виплатити їй недоотримані за липень-грудень 2007 року суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення Димитровської міської ради виплатити їй недоотримані за липень-грудень 2007 року суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 2159, 12 гривень.
Представник відповідача до судового засідання не з*явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, відповідачем до суду надана заява з клопотанням розглядати справу за відсутності представника, у своїй заяві суду та наданих суду запереченнях позовні вимоги не визнали у повному обсязі зазначивши, що, що позивач перебуває на обліку у відповідача як одержувач державної допомоги відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» по народженню дитини та по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» від 22 березня 2001 року - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» встановлено, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 23 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», внесено зміни до статті 15 Закону України «Про державну
допомогу сім*ям з дітьми», а саме: частину першу статті 15 викладено у наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».
Відповідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 пункт 23 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» не визнано неконституційним.
У 2009 році виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження порядку призначення та виплати державної допомоги сім*ям з дітьми» із наступними змінами. Ніякого рішення щодо визнання недійсною зазначеної постанови Кабінету Міністрів України не приймалось, , тому вважають, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Вислухавши пояснення позивача, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років у зв'язку із народженням 22 січня 2006 року ОСОБА_2, що встановлено з пояснень позивача та свідоцтвом про народження дитини (а.с. 10).
Позивач перебуває на обліку у Димитровському управлінні праці та соціального захисту населення і отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі: 2006 рік - травень - 2, 95 грн., з червня по жовтень 91, 62 грн., з листопада по лютий 2007 року 94, 23 грн., 2007 рік - з березня по червень 99, 72 грн., липень - 101, 16 грн., серпень - 103, 41 грн., з вересня по жовтень 104, 85 грн., листопад - 107, 73 грн., грудень - 110, 88 грн., 2008 рік - з січня до грудня включно - 130, 00 грн., 2009 рік - січень 92, 26 грн. (а.с. 11).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 13 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» від 22 березня 2001 року № 2334-Ш передбачено право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Станом на 1 січня 2007 року ця норма Закону надавала таке право особам, не застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам передбачено статтями 42, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 2001 року № 2240- III, за якими дана допомога надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період цієї відпустки, у розмірі, що не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19 грудня 2006 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: абзацом третім частини другої статті 56 «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає розмір, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом чотирнадцять статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» призупинено дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту третього розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а тому відповідач здійснював відповідні виплати до вищевказаного порядку та розмірів.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту чотирнадцятого статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» були визнані неконституційними, у зв'язку з чим втратили чинність.
Оскільки Рішення Конституційного Суду України має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, суд вважає, що позовні вимоги позивача в частині стягнення заборгованості з виплати державної допомоги по догляду за дитиною у розмірі, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для дитини віком до 6 років за період з 9 липня до 31 грудня 2007 року підлягають задоволенню.
Нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці судом на відповідність як Конституції, так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений: з 1 квітня 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Сума заборгованості складає за період з 9 липня до 31 грудня 2007 року, з урахуванням встановленого для дитини віком до 6 років прожиткового мінімуму та здійснених відповідачем виплат державної допомоги по догляду за дитиною 2072 гривні 74 копійки з розрахунку:
липень 2007 року: 463 : 31 х 23) = 343, 51 - (101, 16 :31х 23) = 343, 51 - 75, 05 = 268, 46 грн.;
серпень 2007 року: 463 - 103, 41 =359, 59 грн.;
вересень 2007 року: 463 - 104, 85 = 358, 15 грн.;
жовтень 2007 року: 470 - 104, 85 = 365, 15 грн.;
листопад 2007 року: 470 - 107, 73 = 362, 27 грн.;
грудень 2007 року: 470 - 110, 88 = 359, 12 грн.
Тобто вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, оскільки позивач просила з відповідача стягнути 2159 гривень 12 копійок, але, як встановлено судом, при визначенні суми недоплаченої відповідачем допомоги по догляду за дитиною, позивач помилилась при здійсненні розрахунку недоплаченої допомоги.
Позивач просила суд вирішити питання про відшкодування понесених нею судових витрат. Позивачем при зверненні до суду сплачений судовий збір в сумі 51 гривня.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.
Відповідно до частини третьої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Оскільки вимоги позивача задоволено частково, з місцевого бюджету на користь позивача необхідно присудити судовий збір у сумі 48 гривень 96 копійок.
На підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», керуючись ст.ст. 11, 86, 94, 97, 98, 158-163 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Димитровської міської ради про визнання неправомірними дій та виплати недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Димитровської міської ради в частині відмови у виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6-ти років та здійснення перерахунку державної допомоги за період з 9 липня до 31 грудня 2007 року на користь ОСОБА_1.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Димитровської міської ради з рахунку № 35416019001460 в ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 25953304 по КФК 090303 КЄКВ 1341 на користь ОСОБА_1 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною віку трьох років за період з 9 липня до 31 грудня 2007 року у розмірі 2072 (дві тисячі сімдесят дві) гривні 74 копійки.
Повернути за рахунок місцевого бюджету міста Димитров Донецької області ОСОБА_1 судовий збір у сумі 48 (сорок вісім) гривень 96 копійок.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.