01033 м. Київ, вул. Комінтерну,16 т. 230-31-77
"24" листопада 2009 р. Справа №8/211-09
За позовом Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області, м. Київ в інтересах держави в особі:
1. Державної екологічної інспекції у Київській області, м. Київ
2. Ніжиловицької сільської ради Макарівського району Київської області, с. Ніжиловичі, Макарівський район
до відповідача Державного підприємства «Макарівське лісове господарство», смт. Макарів
про стягнення 57 266,10грн.,
Суддя Чорна Л.В.
представники:
від позивача 1.: Карнаух О.В. -довір. №4102/02-13 від 10.11.2009р. - представник;
від позивача 2.:не з'явився;
від відповідача: Степаненко П.А. -доруч. №716 від 23.11.2009р. - представник;
від прокуратури:Івашин О.Є. -посв. №60 від 11.04.2008р. - ст. пом. прокурора.
суть спору:
Прокурором заявлено позов про стягнення 57 266грн. 10коп. шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
2-ий позивач в судове засідання не з'явився, вимог суду не виконав, про час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законодавством порядку.
Відповідач позов не визнає, посилаючись на відсутність посилань на інструкцію, яку порушено, наявність лісорубного квитка серії 02ЛКБ №167454, проведення інструментальної зйомки, суцільний перелік, матеріально-грошова оцінка, визначення та сплату до бюджету плати за використання лісових ресурсів.
Відзив документально не обґрунтований.
Позов підлягає задоволенню.
судом встановлено:
Позов заявлено прокурором в порядку ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру».
У відповідності до ст.ст. 47, 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»шкода, завдана порушенням природоохоронного законодавства підлягає стягненню та зарахуванню на спеціальні рахунки місцевого бюджету.
Згідно Положення про державну екологічну інспекцію в областях, місті Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. за №548 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007р. за №120/13387, державна екологічна інспекція в областях є спеціальним підрозділом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України і в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів на відповідній території.
В квітні 2008р. комісією в складі представників Київського обласного управління лісового та мисливського господарства Київської області, ДСЛП «Київлісозахист», ВО «Украдержліспроект», ДП «Макарівське лісове госполарство»обстежено послаблені лісові насадження державного підприємства «Макарівське лісове господарство»/відповідач/, про що складено відповідний акт від 07.04.2008р.
Зазначеним актом комісія призначила суцільну санітарну рубку у 20 відділі 77 кварталу на площі 2,4га Ніжиловицького лісництва ДП «Макарівське лісове господарство».
Листом Київського обласного управління лісового та мисливського господарства №05-16/1194 від 22.04.2008р. надано дозвіл відповідачу на проведення суцільної санітарної рубки насаджень, послаблених лісовою пожежею у 24, 25, 26 виділах 77 кварталу Ніжиловицького лісництва ДП «Макарівське лісове господарство», загальна площа становить 2,4га, маса 998м3.
На підставі зазначеного листа 29.04.2008р. представником відповідача підписано та завірено печаткою лісорубний квиток серії 02 ЛКБ №167454 на проведення суцільної санітарної рубки у 24, 25, 26 виділах 77 кварталу на площі 2,4га Ніжиловицького лісництва ДП «Макарівське лісове господарство».
Впродовж жовтня-листопада 2008р. проведено позапланову перевірку щодо дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства.
За результатами перевірки було встановлено, що протягом квітня-листопада 2008р., відповідачем проведено порубку дерев у 20, 24, 25, 26 виділах 77 кварталу Ніжиловицького лісництва ДП «Макарівське лісове господарство»за відсутності дозволу Київського обласного управління лісового та мисливського господарства на проведення суцільної санітарної рубки насаджень, послаблених лісовою пожежею у 20 виділі 77 кварталу Ніжиловицького лісництва ДП «Макарівське лісове господарство»та лісорубного квитка на проведення суцільної санітарної рубки насаджень, послаблених лісовою пожежею у 20 виділі 77 кварталу Ніжиловицького лісництва ДП «Макарівське лісове господарство», внаслідок чого відповідачем заподіяно збитки в сумі 57 266,10грн.
Розрахунок суми збитків проведено у відповідності до вимог додатку №1 Такс для обчислення розміру шкоди заподіяних лісу, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.2008р.
Результати перевірки відображені в акті від 06 листопада 2008р., відповідач від підпису відмовився у зв'язку з тим, що не згоден з висновком.
Відповідно до п. 25 «Санітарних правил в лісах України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України №555 від 27.07.1995р. /надалі Правил/ суцільні санітарні рубки проводяться лісокористувачами шляхом вирубування одночасно всіх дерев насадження або його частини на площі 0,1 гектара і більше, пошкоджених шкідниками, хворобами та внаслідок стихійних природних явищ і техногенних впливів до ступеня втрати цими насадженнями біологічної стійкості.
Згідно п. 27 Правил насадження, що потребують суцільної санітарної рубки, попередньо обстежуються спеціальною комісією, призначеною за рішенням органу, що видає дозвіл на проведення цієї рубки.
До складу комісії входять: лісопатолог спеціалізованої служби лісозахисту або міжрайонний інженер-лісопатолог, головний лісничий або інженер охорони і захисту лісу, а також лісничий та представник постійного лісокористувача.
Для обстеження насаджень на територіях природно-заповідного фонду (за винятком заказників та господарських зон національних природних і регіональних ландшафтних парків) до складу комісії включається представник органу Мінекобезпеки.
Комісія визначає в натурі доцільність призначення суцільної санітарної рубки, про що складається відповідний акт.
У виняткових випадках комісія може прийняти рішення про призначення суцільної санітарної рубки з відхиленням від норми, передбаченої частиною третьою пункту 10 цих Правил.
В акті обстеження насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки, зазначаються: група лісів, категорія захисності, причини розладнання, обгрунтування необхідності суцільної санітарної рубки та її терміновості, технологія проведення робіт; пропонуються способи та методи лісовідновлення, а також заходи щодо оздоровлення, запобігання зараженню або пошкодженню сусідніх насаджень. Акт підписується всіма членами комісії.
Акт, складений без участі лісопатолога, а на територіях природно-заповідного фонду (за винятком заказників та господарських зон національних природних і регіональних ландшафтних парків) і без представника органу Мінекобезпеки, недійсний.
Для визначення характеристики насаджень рівномірно закладаються пробні площі прямокутної форми, на яких провадиться облік дерев за категоріями стану (додаток N 2) з кількістю не менш як 100 дерев основної породи. Якщо насадження досягає 100 гектарів - загальна площа проб має становити не менш як 2 відсотки площі насадження, понад 100 гектарів - не менш як 1 відсоток площі насадження. Допускається закладання кругових пробних площ постійного або змінного радіуса (реласкопічних), кількість яких визначається відповідно до чинних нормативних документів для таксації лісу.
В осередках хвоє-, листогризучих шкідників облік дерев провадиться за ступенем пошкодження (всихання стовбура, гілок і коренів). Об'їдання хвої (листя) враховується окремо.
Під час здійснення обліку на пробній площі обов'язково зазначається заселеність дерев III - VI категорій стану стовбуровими шкідниками і ураженість їх хворобами.
Вітровальні та сніголомні дерева враховуються окремим рядком із зазначенням показника їх заселення стовбуровими шкідниками.
Результати обстежень на пробних площах оформляються згідно з додатком N 3.
Згідно п. 28 Правил дозвіл на проведення суцільної санітарної рубки в лісах усіх груп незалежно від площі насаджень видають державні органи лісового господарства Автономної Республіки Крим та областей.
На територіях природно-заповідного фонду (за винятком заказників та господарських зон національних природних і регіональних ландшафтних парків) суцільні санітарні рубки призначаються за погодженням з органами Мінекобезпеки у разі, коли насадження повністю втрачають або втратили захисні та інші природні властивості.
Згідно п. 29 Правил для одержання дозволу на проведення суцільних рубок лісокористувачі подають державним органам лісового господарства Автономної Республіки Крим та областей такі документи: акт комісії про обстеження насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки; зведену відомість насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки (додаток № 4), зведену відомість пробних площ, закладених у насадженнях, що потребують суцільної санітарної рубки (додаток № 5); плани лісових насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки, з нанесеною на них схемою пробних площ.
Згідно п. 30 Правил органи, що видають дозвіл на проведення суцільної санітарної рубки, контролюють дотримання вимог цих Правил в частині щодо її призначення та проведення.
Доказів отримання дозволу у встановленому законодавством порядку на виділ 20 кварталу 77 відповідачем до суду не подано.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.
Відповідно до ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного навколишнього середовища»шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до ст. 37 зазначеного Закону нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури.
При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, та про припинення екологічно небезпечної діяльності.
Доказів оплати до суду не подано.
За таких обставин вимоги обґрунтовані, матеріалами справи доведені, підлягають задоволенню.
Щодо заперечень відповідача, то зазначене спростовується вищевикладеним та документально не підтверджені.
Зважаючи на викладене, керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
вирішив:
Стягнути з державного підприємства «Макарівське лісове господарство»(код ЄДРПОУ 00992160, 08000, вул. Леніна, 17/1, смт. Макарів, Київська область) на користь місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища Ніжиловецької сільської ради Макарівської сільської ради Київської області (код податку 50080200, код одержувача 04362390, банк одержувача УДК у Макарівському районі Київської області, МФО 821018, одержувач Ніжиловецька сільська рада Макарівського району Київської області, 08021, вул. Першотравнева, 4, с. Ніжиловичі, Макарівський район, Київська область) 57 266(п'ятдесят сім тисяч двісті шістдесят шість)грн. 10коп. штрафу.
Стягнути з державного підприємства «Макарівське лісове господарство»(код ЄДРПОУ 00992160, 08000, вул. Леніна, 17/1, смт. Макарів, Київська область) в доход державного бюджету 572(п'ятсот сімдесят дві)грн. 66коп. державного мита та 236(двісті тридцять шість)грн. 00коп. інформаційних.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення вступає в законну силу після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання, і може бути оскаржено в апеляційному або касаційному порядку.
Суддя Чорна Л.В.