Справа № 1-471/09
1-в/215/235/19
Іменем України
05 листопада 2019 року Тернівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області
в складі: головуючого, судді - ОСОБА_1
за участю секретаря - ОСОБА_2
дільничного - ОСОБА_3
особи, щодо якої розглядається подання - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника Тернівського ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, раніше судимого, який не працює, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , про встановлення адміністративного нагляду, -
До Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшло подання начальника Тернівського ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 . У поданні начальник Тернівського ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області посилався на те, що ОСОБА_4 , 05.12.2014 року звільнився з місць позбавлення волі умовно-достроково на 1 рік 8 місяців 15 днів, на підставі ухвали Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 27.11.2014 року. Після звільнення на шлях виправлення не став, веде антигромадський спосіб життя, притягався до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечував проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Дільничний інспектор підтримав подання та просив суд його задовольнити.
Заслухавши осіб, що приймали участь у розгляді справи, дослідивши матеріали подання, судом встановлено наступне.
ОСОБА_4 засуджений Тернівським районний судом м. Кривого Рогу від 04.11.2009 року, за частиною 2 статті 121, частиною 2 статті 185, статтею 70, частиною 1 статті 71 КК України до 7 років 2 місяців позбавлення волі. 05.12.2014 року звільнився з місць позбавлення волі умовно-достроково на 1 рік 8 місяців 15 днів, на підставі ухвали Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 27.11.2014 року (а.с.9).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд здійснюється поліцією.
Осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, беруть на облік, фотографують, а у разі необхідності у них беруть відбитки пальців. Працівники поліції зобов'язані систематично контролювати поведінку цих осіб, запобігати порушенням ними громадського порядку та прав інших громадян і припиняти їх, проводити розшук осіб, які уникають адміністративного нагляду.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Статтею 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановлено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Так, 16.04.2019 року ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 178 КУпАП, оголошено попередження (а.с.3). 17.04.2019 року ОСОБА_4 була письмово попереджена про те, що відносно нього може бути встановлено адміністративний нагляд, у разі подальшого вчинення правопорушень (а.с.4). Проте, в подальшому двічі, 23.04.2019 року та 26.06.2019 року, ОСОБА_4 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.ст. 175-1 та 173 КУпАП України, накладено стягнення у вигляді попередження та штрафу в розмірі 51 грн. (а.с.6-8).
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає за необхідне задовольнити подання начальника Тернівського ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , оскільки останній, будучи попередженим про можливість встановлення адміністративного нагляду, систематично вчиняє адміністративні правопорушення.
Враховуючи кількість вчинених правопорушень, з метою запобігання скоєння ОСОБА_4 повторних кримінальних та адміністративних правопорушень, суд вважає за необхідне встановити йому адміністративний нагляд строком на один рік, з переліком відповідних обмежень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 5, 6, 10 Закону України "Про встановлення адміністративного нагляду за особами, що звільнились з місць позбавлення волі", суд, -
Подання начальника Тернівського ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, про встановлення адміністративного нагляду - задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд за ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , терміном на один рік, починаючи з дня оголошення йому ухвали.
Встановити ОСОБА_4 наступні обмеження:
- заборона виходу з квартири (будинку) за обраним місцем проживання з 21.00 год. до 05.00 год.;
- заборона виїзду за межі міста в особистих справах без дозволу працівників поліції;
- заборона відвідувати місця продажу алкогольних напоїв на розлив;
- реєстрація у відділенні (відділі) поліції 4 рази кожен понеділок місяця з 09:00 до 18:00 години.
На ухвалу протягом семи діб з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Тернівський районний суд м. Кривого Рогу.
Копію ухвали надіслати для виконання Тернівського ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області
Суддя: