Рішення від 04.11.2019 по справі 520/9454/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2019 р. справа № 520/9454/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо виключення фіксованої суми індексації пенсії в сумі 368,21грн. та доплати (бюджет 2010) в розмірі 28,40грн. при здійсненні перерахунку пенсії позивача за період з 01 червня 2016 року на виконання постанови Дзержинського районного суду міста Харкова від 12.01.2017 року і постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2019 року у справі № 638 /17366/16-а, згідно заяви позивача про перерахунок пенсії від 28.05.2019р.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області поновити з 01 червня 2016 року виплату пенсії позивачу в перерахованому за судовими рішеннями розмірі з урахуванням у її складі фіксованої суми індексації - 368.21 грн. і доплати (бюджет 2010 року)- граничного (максимального) розміру;

- стягнути з Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області на користь позивача безпідставно утримані суми фіксованої щомісячної індексації в розмірі 368,21 грн., а усього за період з 01.06.2016 року по 01.10.2019р. в розмірі 14728,40грн., також безпідставно утриманих щомісячних доплат (бюджет 2010) в розмірі 28,40грн. за період з 01.06.2016 року по 01.10.2019р. в сумі 1136,0грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем протиправно з посиланням на новий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148, яким були внесені зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності в повному обсязі з 01.01.2018р., в той час як Постанова Дзержинського районного суду вступила в законну силу 12.01.2017р. і оскаржена не була. Відповідно до статтей 58, 22 Конституції України закони та інші нормативно- правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Позивач вважає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.

Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надано відзив на позов, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що з 11.10.2017 частково, а з 01.01.2018 у повному обсязі набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-УІІІ від 03.10.2017 (далі за текстом - Закон № 2148), яким були внесені зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09.07.2003 (далі за текстом - Закон № 1058). Законом № 2148 пункт 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 викладений в такій редакції: «У разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування». «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково- технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсії не індексуються. Представник відповідача вказав, що пенсія обчислена та виплачується, за матеріалами пенсійної справи, відповідно до рішення суду та законодавства, що діє на сьогоднішній день.

Позивач через канцелярію суду 24.10.2019 року надав відповідь на відзив, в яких вказав на необґрунтованість та безпідставність доводів відповідача, яка викладені у відзиві на позов.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивачка отримує пенсію за віком за нормами Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" з 18.02.2008.

На момент призначення пенсії частиною 7 статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" було встановлено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Пенсію за віком як особі місцевого самоврядування ОСОБА_1 обчислено як непрацюючій особі при стажі роботи 36 років 6 місяців 12 днів, у тому числі на посадах в органах місцевого самоврядування 10 років 00 місяців 26 днів.

Як зазначив відповідач у відзиві на позов, при призначенні пенсії ОСОБА_1 було обчислено на підставі довідки про заробіток для обчислення пенсії державним службовцям № 28 від 17.02.2008 (чинний посадовий оклад - 812,00 грн., надбавка до чинного посадового окладу за ранг - 55,00 грн., надбавка до чинного посадового окладу за вислугу років - 173,40 грн., усього - 1040,4 грн.), та довідки № 29 від 17.02.2008 про інші виплати за період з 1 лютого 2006р. по 31 січня 2008р., передбачені постановами КМУ №268 від 09.03.2006 (усього премій та надбавок - 14273А грн.).

Відкоригований розмір премій та надбавок становить 22220,67 грн., середньомісячний розмір премій та надбавок - 925,86 грн. Всього заробіток, з якого проводився розрахунок пенсії при призначенні становив 1966, 26 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, Дзержинським районним судом м. Харкова була винесена постанова від 12.01.2017 по справі № 638/17366/16-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Ленінському районі м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії, а саме провести перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням суми матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових потреб, допомоги на оздоровлення, муніципальної надбавки, індексації заробітної плати згідно довідки про складові заробітної плати, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради від 30.05.2016 за №3107-02, із збереженням відсотка нарахування пенсії на момент виходу на пенсію (80%), починаючи з 01.06.2016 року та виплатити її у повному обсязі, з врахуванням вже виплачених сум.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.03.2017 по справі №638/17366/16-а апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 12.01.2017 по справі № 638/17366/16-а повернуто апелянту.

На виконання рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 12.01.2017 по справі № 638/17366/16-а пенсію за віком як особі місцевого самоврядування було обчислено на підставі залученої до матеріалів пенсійної справи при призначенні довідки про заробіток для обчислення пенсії державним службовцям № 28 від 17.02.2008 та довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №3107-02 від 30.05.2016 за період з лютого 2006 р. по січень 2008 р. (усього премій та надбавок - 14273,10 грн. , матеріальна допомога - 5748,00 грн., індексація - 387,34 грн., муніціпальна надбавка - 5239,37 грн.).

Представник відповідача у відзиві на позов звернув увагу суду, що розміри премій та надбавок за високі досягнення у праці, зазначені у довідці про складові заробітної плати №3107-02 від 30.05.2016 не змінилися та відповідають розмірам премій та надбавок за високі досягнення у праці, зазначеним у довідці про інші виплати № 29 від 17.02.2008, доданої до заяви про призначення пенсії.

Відкоригований розмір премій та надбавок становить 22220,67 грн., середньомісячний розмір надбавок, премій та інших виплат - 1399,81 грн. Розрахунок пенсії позивача з 01.06.2016 року згідно рішення суду становить - 1952, 16 грн.

Листом від 10.05.2019 року № 52/Л-7-29, територіальним органом пенсійного фонду на звернення позивача від 26.04.2019 року повідомлено ОСОБА_1 про те, що у зв'язку з доцільністю ОСОБА_1 з 01.03.2019 року переведено з пенсії за віком згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Також, заявнику повідомлено про те, що заробітну плату для обчислення пенсії розраховано у порядку, визначеному статтею 40 Закону.

Пенсію обчислено із середньомісячного заробітку 4755,20 грн. (із урахуванням показника середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2014-2016рр. - 3764,40 грн. + 17% = 4404,35 грн.) за період роботи у Жовтневому продторзі, з січня 1991 року по грудень 1995 року на підставі довідки про заробітну плату від 21.03:2007 року № Л -27 та за даними персоніфікованого обліку з липня 2000 року по серпень 2001 року, з з лютого 2004 року по січень 2008 року. Коефіцієнт заробітку - 1,07966.

Розрахунок страхового стажу для обчислення пенсії проведено відповідно до статті 24 Закону. Пенсію розраховано при загальному страховому стажі 36 років 6 місяців 12 днів. Стаж зараховано по 31.01.2008 року. Коефіцієнт стажу - 0,36500 (438 місяців).

Статтею 27 Закону розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Статтею 28 Закону передбачено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш, як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не

може бути обмежений. Розрахунок пенсії з 01.03.2019 року становить 1975, 17 грн.

У зв'язку з тим, що територіальним органом пенсійного фонду з 01.03.2019 року автоматично переведено позивача з пенсії за віком згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", позивач звернулась до відповідача із заявою від 28.05.2019 року, висловлюючи свою незгоду з такими діями відповідача.

Листом від 13.06.2019 року № 333/02.12-20, Головним управлінням пенсійного фонду в Харківській області роз'яснено позивачу, що у зв'язку з доцільністю ОСОБА_1 з 01.03.2019 року переведено з пенсії за віком згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивач, не погоджуючись із виключення відповідачем фіксованої суми індексації пенсії в сумі 368,21грн. та доплати (бюджет 2010) в розмірі 28,40грн. при здійсненні перерахунку пенсії позивача за період з 01 червня 2016 року на виконання постанови Дзержинського районного суду міста Харкова від 12.01.2017 року і постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2019 року у справі № 638 /17366/16-а, звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За змістом статті 2 вказаного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Згідно статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

Відповідно до пункту 5 Порядку сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Крім того зазначається, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що під «підвищенням пенсії» розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до «підвищення пенсії» в розумінні пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивачки в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.

Перерахунок пенсії з урахуванням спірних складових є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця для проведення індексації пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 7 березня 2018 року у справі № 727/5413/17, від 4 травня 2018 року у справі № 688/213/17, від 26 червня 2018 року у справі № 497/4/17.

Посилання відповідача у відзиві на позов на постанову КМУ № 1013 від 09.12.2015 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" є безпідставними, оскільки вказаною постановою вказано порядок обчислення індексації заробітної плати у зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців. Крім того, вказана постанова не є підставою для перерахунку пенсії особам, пенсія яких призначена на підставі Закону України "Про державну службу".

Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного суду України, яка викладена в постанові від 15.08.2019 року по справі №576/1397/17.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що виконання відповідачем судового рішення про перерахунок невірно обчисленого розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії позивача у розумінні пункту 5 Порядку, а тому перерахунок здійснений згідно судового рішення не може бути підставою для вчинених відповідачем дій щодо припинення виплати індексації.

Отже, з урахуванням вищезазначеного, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно виключено таку складову як індексація при здійсненні перерахунку пенсії позивача за період з 01 червня 2016 року на виконання постанови Дзержинського районного суду міста Харкова від 12.01.2017 року і постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2019 року у справі № 638 /17366/16-а.

Водночас, при вирішенні спірних правовідносин, суд враховує, що з 11.10.2017 частково, а з 01.01.2018 у повному обсязі набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-УІІІ від 03.10.2017, яким були внесені зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09.07.2003.

Законом № 2148 пункт 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 викладений в такій редакції: «У разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування». «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково- технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення.

Пунктом 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

У відповідності до пункту 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", Про статус народного депутата України, "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України", Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

З огляду на зазначені норми вбачається, що особі, якій пенсію призначено відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", розмір якої з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058 (із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %), розрахований за нормами Закону 1058, буде більший, проводиться автоматичне, без її звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Відповідно до частин першої та другої статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Згідно з приписами частини 1 статті 60 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Розмір пенсії за двоскладовою формулою розраховується, із двох частин: частина, яка припадає на період стажу до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та частина пенсії, яка припадає на період страхового стажу після набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перша частина розміру пенсійної виплати визначається за нормами і правилами, передбаченими Законом України "Про пенсійне забезпечення", та з обмеженням пенсії максимальним розміром, який діяв на момент набуття чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року №1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №312 від 11 березня 2004 року) передбачено застосування під час призначення пенсії за двоскладовою формулою мінімального та максимального розміру пенсій (з врахуванням цільової грошової допомоги), встановлених постановою Кабінету Міністрів України №544 від 15 квітня 2003 року "Про підвищення розмірів трудових пенсій", (відповідно 50 і 150 гривень), збільшених на 12% (відповідно 56 і 168 гривень).

Друга складова - частина пенсії за період роботи з 1 січня 2004 року обчислюється за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та обраховуються місячні коефіцієнти заробітку за кожний місяць зарплати, починаючи з 01 січня 2004 року і до моменту звернення за пенсією та середньоарифметичний коефіцієнт заробітку, визначається заробітна плата для обчислення пенсії шляхом множення середньої заробітної плати для обчислення пенсії за рік, який передує року звернення за призначенням пенсії, на середньоарифметичний коефіцієнт, визначається коефіцієнт страхового стажу теж за період роботи з 01 січня 2004 року та розмір пенсії за новою формулою (П=3п х Кс).

Відповідно до статті 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком призначаються у розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії. Працівникам, зайнятим на роботах, передбачених пунктом "а" статті 13 і статтею 14 цього Закону, за кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах, пенсія збільшується на 1 процент заробітку. Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі мінімального споживчого бюджету. В умовах кризового стану економіки та спаду виробництва мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі не нижче межі малозабезпеченості. Мінімальний розмір пенсії за віком підвищується у зв'язку із збільшенням величини вартості мінімального споживчого бюджету чи межі малозабезпеченості.

Абзацами 1,2 ч. 2 ст. 27 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв (частина перша статті 40 Закону №1058).

Водночас, стаття 43 Закону №1058 визначає, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Відповідно до приписів абз. 1, 2 частини 1 статті 28 Закону №1058 мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем з додержанням вищезазначених норм права, територіальним органом пенсійного фонду повідомлено ОСОБА_1 про те, що у зв'язку з доцільністю ОСОБА_1 з 01.03.2019 року переведено з пенсії за віком згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Також, заявнику повідомлено про те, що заробітну плату для обчислення пенсії розраховано у порядку, визначеному статтею 40 Закону.

Пенсію обчислено із середньомісячного заробітку 4755,20 грн. (із урахуванням показника середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2014-2016рр. - 3764,40 грн. + 17% = 4404,35 грн.) за період роботи у Жовтневому продторзі, з січня 1991 року по грудень 1995 року на підставі довідки про заробітну плату від 21.03:2007 року № Л -27 та за даними персоніфікованого обліку з липня 2000 року по серпень 2001 року, з з лютого 2004 року по січень 2008 року. Коефіцієнт заробітку - 1,07966.

Розрахунок страхового стажу для обчислення пенсії проведено відповідно до статті 24 Закону. Пенсію розраховано при загальному страховому стажі 36 років 6 місяців 12 днів. Стаж зараховано по 31.01.2008 року. Коефіцієнт стажу - 0,36500 (438 місяців).

Статтею 27 Закону розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Таким чином, відповідачем розрахунок пенсії позивача з 01.03.2019 року здійснений на підставі та у відповідності пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2018 року №1058-IV, а підсумковий розмір пенсії позивача у сумі 1975, 17 грн., розрахований за нормами Закону №1058, є більшим, ніж розмір пенсії, призначеної за Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" у розмірі 1969, 62 грн.

Отже, враховуючи те, що приписами пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058 визначено, що автоматичне переведення на пенсію на умовах, передбачених цим Законом без звернення особи, здійснюється лише на умовах збільшення розміру пенсії після такого перерахунку, що і було дотримано територіальним органом пенсійного фонду у спірних правовідносинах, то судом не приймається до уваги посилання позивача на порушення його прав, у зв'язку з автоматичним переведенням з одного виду пенсії на інший без заяви пенсіонера.

З огляду на зазначене, суд також зазначає, що вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області поновити з 01 червня 2016 року виплату пенсії позивачу в перерахованому за судовими рішеннями розмірі з урахуванням у її складі фіксованої суми індексації - 368.21 грн. і доплати (бюджет 2010 року)- граничного (максимального) розміру, оскільки позивача з 01.03.2019 року уже переведено на пенсію за Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка не передбачає таких складових як фіксована сума індексації та доплата (бюджет 2010 року).

Стосовно вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести виплату позивачу доплати (бюджет 2010) в розмірі 28,40 грн., то суд зазначає, що в рішенні Дзержинського районного суду м. Харкова по справі № 638 /17366/16-а від 12.01.2017 року такої складової не зафіксовано, а тому суд не вбачає підстав для задоволення вказаної частини позовних вимог.

Щодо вимоги позивача в частині стягнення з Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області на користь позивача безпідставно утримані суми фіксованої щомісячної індексації в розмірі 368,21 грн., а усього за період з 01.06.2016 року по 01.10.2019р. в розмірі 14728,40грн., також безпідставно утриманих щомісячних доплат (бюджет 2010) в розмірі 28,40грн. за період з 01.06.2016 року по 01.10.2019р. в сумі 1136,0грн., то суд відмовляє у задоволенні вказаної частини позовних вимог з огляду на їх передчасність та віднесеність нарахування конкретної суми пенсійних виплат до дискреційних повноважень територіального органу пенсійного фонду.

Підсумовуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що належним способом захисту прав позивача, з урахуванням необхідності виходу за межі позовних вимог, є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо виключення фіксованої суми індексації пенсії у розмірі 368,21 грн. при здійсненні перерахунку пенсії за період з 01 червня 2016 року по 01 березня 2019 року на виконання постанови Дзержинського районного суду м. Харкова по справі № 638 /17366/16-а та зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 суми фіксованої індексації у розмірі 368,21 грн. за період з 01 червня 2016 року по 01 березня 2019 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачами не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо виключення фіксованої суми індексації пенсії у розмірі 368,21 грн. при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01 червня 2016 року по 01 березня 2019 року на виконання постанови Дзержинського районного суду м. Харкова по справі № 638 /17366/16-а.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) суми фіксованої індексації у розмірі 368,21 грн. (за розрахунку за кожен місяць) за період з 01 червня 2016 року по 01 березня 2019 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Горшкова О.О.