Рішення від 31.10.2019 по справі 607/17036/19

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 607/17036/19

31 жовтня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чепенюк О.В.,

за участю секретаря судового засідання Кухар О.Л.,

позивачки ОСОБА_1 ,

представника відповідача Хромчака Р.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з позовом до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, у якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 29.10.2019, просилаь:

визнати дії Виконавчого комітету Тернопільської міської ради щодо відмови їй у відключенні квартири від централізованого теплопостачання незаконними;

зобов'язати Виконавчий комітет Тернопільської міської ради розпочати процедуру відключення (від'єднання) її квартири АДРЕСА_1 від централізованого теплопостачання та скласти акт про від'єднання та затвердити його у відповідному порядку.

В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначає, що 02.05.2019 ОСОБА_1 звернулась до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради із заявою про надання дозволу на відключення її квартири від мережі централізованого теплопостачання. Виконавчий комітет Тернопільської міської ради листом від 11.05.2019 відмовив позивачці у задоволенні її заяви, оскільки не затверджений порядок відокремлення (відключення) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води окремих квартир у житловому будинку. У листі вказано, що дозволено відключення лише житлових будинків в цілому, які схемою теплопостачання міста планується перевести на по квартирні (автономні) системи опалення та гарячого водопостачання.

Позивачка не задоволена якістю наданих послуг теплопостачання, вважає, що плата за них є непомірно високою, а тому відмова відповідача у наданні дозволу на відключення квартири ОСОБА_1 від централізованого теплопостачання порушує її права, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 22.07.2019 позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії передано за підсудністю до Тернопільського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи та призначено у справі судове засідання на 29.10.2019.

18.10.2019 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позов (а.с.33-34), у якому, вказано, що відповідно до Правил надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630, дозволено відключення лише житлових будинків в цілому, які схемою теплопостачання міста планується перевести на по квартині (автономні) системи опалення та гарячого водопостачання.

Крім того, у відзиві зазначено, що пунктом 7 розділу VI Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII передбачене право власників квартир відокремити (відключити) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води свою квартиру за умови, що у багатоквартирному будинку, на день набрання чинності вказаним Законом, не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води. Таке відключення можливе виключно у встановленому порядку, проте Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, що затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №169 від 26.07.2019 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.08.2019 за №982/33953, набрав чинності лише 17.09.2019, тобто значно пізніше дати надання відмови позивачці (11.05.2019), а тому відмова Виконавчого комітету Тернопільської міської ради щодо відключення квартири ОСОБА_1 від централізованого теплопостачання є правомірною та наданою відповідно до вимог діючого на момент звернення позивачки законодавства. Представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 29.10.2019, постановленою у судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, у судовому засіданні оголошено перерву до 31.10.2019, надано позивачці час для уточнення позовних вимог в частині їх формулювання саме до суб'єкта владних повноважень, який зазначений у позовній заяві відповідачем і до якого зверталась позивачка з відповідною заявою (позов заявлено до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, проте первинні вимоги були сформульовані до Тернопільської міської ради, а не її виконавчого комітету).

У судових засіданнях позивачка підтримала позовні вимоги, з мотивів, наведених у позовній заяві, просила задовольнити позовні вимоги. Також зазначала, що у багатоквартирному будинку по АДРЕСА_2 , де вона проживає, більше як половина квартир та нежитлових приміщень вже відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення, а тому вона як власник квартири у такому будинку має право на відокремлення (відключення) від мереж централізованого опалення.

У судових засіданнях представник відповідача позов не визнав з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позову.

Розгляд справи здійснювався відповідно до вимог статей 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 02.05.2019 звернулась до Тернопільської міської ради із заявою, у якій просила надати дозвіл на відключення її квартири за адресою: АДРЕСА_1 , від мережі централізованого теплопостачання. У вказаній заяві в обґрунтування заявленого клопотання позивачка послалась на Закон України «Про житлово-комунальні послуги» та зазначила, що у будинку АДРЕСА_2 , де розташована її квартира , більше 50 відсотків квартир та нежитлових приміщень відокремлено (відключено) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (а.с. 4).

Виконавчий комітет Тернопільської міської ради листом від 11.05.2019 №7522/02-ф відмовив позивачці у задоволенні її заяви від 02.05.2019 (а.с. 5). Така відмова мотивована тим, що на час розгляду заяви не затверджений порядок відокремлення (відключення) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води окремих квартир у житловому будинку. Правилами надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630, дозволено відключення лише житлових будинків в цілому, які схемою теплопостачання міста планується перевести на по квартирні (автономні) системи опалення та гарячого водопостачання.

Не погоджуючись із відмовою відповідача у наданні дозволу на відключення квартири ОСОБА_1 від централізованого теплопостачання, позивачка звернулась до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відтак, суд, зважаючи на предмет позову, перевіряє чи оскаржувані дії відповідача щодо відмови у наданні дозволу позивачці на відключення її квартири від централізованої мережі теплопостачання вчинені у відповідності до зазначених вище умов.

Статтею 24 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 № 2633-IV передбачено, що споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які регулюють відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - послуги).

Відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів передбачено пунктами 24-28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення.

Пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відповідно до пункту 25 вказаних Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Пунктом 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення передбачено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

На виконання положень пункту 25 вказаних вище Правил наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 №4 було затверджено Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок №4), який діяв на момент виникнення спірних правовідносин та визначав процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові споживачів від послуг централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відповідно до підпункту 2.2.2 Порядку №4 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.

Так, пунктом 2.1 Порядку № 4 визначено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.

У заяві про відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання власник (власники) будинку зазначає причини відключення.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Згідно з пунктом 2.2 Порядку № 4 комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.

Згідно з підпунктом 2.2.3 цього Порядку якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та теплопостачання міг бути виданий лише за умови відключення цілого житлового будинку, на підтвердження чого додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. При цьому, можливість відключення окремої квартири (приміщення) Порядком № 4, на який посилається позивачка, не передбачена. Крім того, суд з'ясував в учасників справи, що позивачкою не подавалося разом з заявою рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення, підтриманого всіма власниками квартир будинку АДРЕСА_2 . Відтак, підстав у відповідача для задоволення заяви ОСОБА_1 не було.

Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27.02.2018 у справі № 234/1116/16-а, від 04.04.2018 у справі № 826/9835/16.

Суд враховує, що станом на момент звернення позивачки із заявою (02.05.2019) Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII, який введено в дію 01.05.2019, вже була передбачена можливість відокремлення (відключення) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води окремих квартир у багатоквартирних будинках. Так, пунктом 7 розділу VI вказаного Закону вказано, що у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов'язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Разом з тим, Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, який визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 26.07.2019 № 169, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.08.2019 за № 982/33953, набрав чинності лише 17.09.2019, тобто після надання відповідачем відмови позивачу (11.05.2019).

Суд зауважує, що на момент розгляду заяви ОСОБА_1 , порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, яким би передбачалась можливість відключення окремих квартир у багатоквартирному будинку за умов визначених пунктом 7 розділу VI Законом України «Про житлово-комунальні послуги», прийнято не було. Чинним на момент виникнення спірних правовідносин Порядком № 4 була передбачена можливість відключення лише житлових будинків в цілому.

У зв'язку з цим у суду відсутні підстави для з'ясування обставин, якими позивачка у судовому засіданні мотивувала своє право на відокремлення (відключення) від мереж централізованого опалення, а саме посиланням на те, що в багатоквартирному будинку по АДРЕСА_2 , де вона проживає, більше як половина квартир та нежитлових приміщень вже відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення. Адже такі обставини (наявність чи відсутність 50 відсотків квартир та нежитлових приміщень в будинку АДРЕСА_2 відключених від мереж централізованого опалення) не були підставою для відмови ОСОБА_1 у відключенні її квартири від централізованого теплопостачання.

Також судом встановлено, що після набрання чинності Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 26.07.2019 № 169, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.08.2019 за № 982/33953, позивачка не зверталася з заявою до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради для надання їй дозволу на відключення від централізованого теплопостачання, а тому суд надає оцінку діям відповідача, які були вчинені ним на момент розгляду заяви позивачки з урахуванням діючих на той час положень законодавства України.

З огляду на це, суд приходить до переконання про правомірність дій відповідача щодо відмови у наданні дозволу на від'єднання від системи центрального теплопостачання окремої квартири ОСОБА_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , без відключення житлового буднику в цілому, викладеної у листі від 11.05.2019 №7522/02-ф.

Щодо посилань позивачки на рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області у справі №607/9863/17 від 16.02.2018, як на рішення в аналогічному спорі, яким надана оцінка діям тепломережі та Тернопільської міської ради, суд зазначає наступне.

Предметом розгляду у справі №607/9863/17 було стягнення боргу за послуги централізованого опалення, а не оскарження дій щодо відмови у відключенні квартири від централізованого теплопостачання, як у даному випадку, отже, предмет позовних вимоги відмінний, ніж у цьому спорі. Крім того, рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області у справі №607/9863/17 від 16.02.2018, на яке посилається позивачка, було скасоване постановою Апеляційного суду Тернопільської області від 22.05.2018, за результатами апеляційного перегляду було постановлено нове судове рішення, яким позов комунального підприємства теплових мереж Тернопільміськтеплокомуненерго Тернопільської міської ради про стягнення боргу за послуги централізованого опалення задоволено.

Таким чином, суд вважає, що у спірному випадку Виконавчий комітет Тернопільської міської ради за наслідками розгляду заяви позивачки від 02.05.2019 правомірно, обґрунтовано та відповідно до діючого на момент виникнення спірних правовідносин законодавства відмовив у наданні дозволу на відключення окремої квартири ОСОБА_1 від централізованого теплопостачання, а відтак, у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 72-77, 90, 242-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Відповідач: Виконавчий комітет Тернопільської міської ради (46001, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Листопадова 5, ідентифікаційний код юридичної особи 04058344).

Повний текст рішення складено та підписано 05.11.2019.

Головуючий суддя Чепенюк О.В.

Згідно з оригіналом:

Суддя Чепенюк О.В.