Рішення від 05.11.2019 по справі 500/2175/19

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/2175/19

05 листопада 2019 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю:

секретаря судового засідання Ногас С.В.

представника позивача Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Оленяка В.Я. довіреність від 03.01.2019 №0-19-0.91-1/62-19

представника відповідача управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Наконечної І.В., довіреність від 13.02.2019 №1-22/730

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області до управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання дій протиправними та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

30 вересня 2019 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання дій протиправними та скасування постанови, в якій позивач просить:

- визнати дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області з винесення постанови про накладення штрафу від 16.09.2019 неправомірними та незаконними;

- скасувати постанову про накладення штрафу головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області від 16.09.2019.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі виконавчого листа №500/2478/18 від 23.05.2019, виданого Тернопільським окружним адміністративним судом, головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області відкрито виконавче провадження згідно постанови від 29.07.2017 ВП №59671337.

Про стан виконання рішення суду Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області поінформувало відповідний орган державної виконавчої служби листом від 08.08.2019 №29-19-0.181-401/90-19. Зокрема, із змісту листа (а також долученого до нього листа від 11.07.2019 №28-19-0.182-348/90-19) вбачається, що документація із землеустрою, а саме робочий проект із відповідними матеріалами повернуто на доопрацювання приватному акціонерному товариству "Тернопільський кар'єр". Тобто, на час розгляду постанови у Головному управлінні Держгеокадастру у Тернопільській області була відсутня необхідна землевпорядна документація (проект землеустрою).

Однак, 18.09.2019 на адресу позивача надійшла постанова про накладення штрафу від 16.09.2019 в розмірі 5100 грн. та вимога державного виконавця від 16.09.2019 №3639/033-32, якими зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

Позивач вважає, що приймаючи рішення про накладення на Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області штрафу державним виконавцем не було взято до уваги повідомлення останнього, що робочий проект землеустрою знаходиться у стягувача і є об'єктивною причиною, яка унеможливлює виконати рішення суду у встановленому законодавством порядку, та, відповідно, не залежить від власної волі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області.

Тому, постанова головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про накладення штрафу від 16.09.2019 у виконавчому провадженні №59671337 є протиправною та підлягає скасуванню.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.10.2019 позовну заяву Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання дій протиправними та скасування постанови залишено без руху.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання на 31.10.2019.

28.10.2019 від відповідача відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду поступив відзив на позовну заяву.

31.10.2019 в судовому засіданні розгляд справи відкладено до 05.11.2019 за клопотанням представника позивача.

05.11.2019 від позивача через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду поступила відповідь на відзив.

05.11.2019 ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, замінено неналежного відповідача відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області на належного - управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області.

В судовому засіданні 05.11.2019 представник позивача Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, просив задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області в судовому засіданні 05.11.2019 проти задоволення позову заперечила з мотивів наведених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.03.2019 у справі №500/2478/18, зокрема, зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області повторно розглянути заяву приватного акціонерного товариства "Тернопільський кар'єр" від 02 травня 2018 року реєстраційний №279103 та вирішити питання про видачу дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки загальною площею 11,0000 га., кадастровий номер 6122484200:01:001:0542, яка розташована на території с. Максимівка Киданецької сільської ради Збаразького району тернопільської області, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

23.05.2019 Тернопільським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист в адміністративній справі №500/2478/18.

Листом від 11.07.2019 №28-19-0.182-348/90-19 Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області повторно розглянуло лист приватного акціонерного товариства "Тернопільський кар'єр" від 13.06.2019 №2012 щодо виконання судового рішення від 25.03.2019 у справі №500/2478/18 про розгляд заяви про надання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки загальною площею 11,0000 га, кадастровий номер 6122484200:01:001:0542, яка розташована на території с. Максимівна Киданецької сільської ради Збаразького району Тернопілсьької області та повідомили, що у розглянутому робочому проекті збереження і використання родючого шару ґрунту та порядку проведення рекультивації порушених земель визначено у неповному обсязі, що є порушенням пункту 3.3. Порядку та статті 52 Закону України "Про охорону земель", а саме відсутні:

- обґрунтування щодо використання родючого шару ґрунту на частині земельної ділянки площею 7,2087 га та відповідно не передбачено заходів з рекультивації частини порушеної земельної ділянки;

- матеріали, на підставі яких визначено подальше використання земельної ділянки як землі сільськогосподарського призначення (рілля) та відповідно потребу об'ємах родючого шару ґрунту;

- матеріали горизонтального геодезичного знімання, на підставі яких визначено необхідність закладання лісових насаджень, їх місце розташування та площу, що у свою чергу обґрунтовує потребу у певних об'ємах родючого шару ґрунту для проведення рекультивації цієї частини земельної ділянки.

- в акті, перенесення в натуру проектних рішень щодо меж земельних ділянок, на яких проводитимуться роботи щодо зняття, складування, збереження та перенесення родючого шару ґрунту та заходи з біологічної сільськогосподарської та лісогосподарської рекультивації земель зазначено, що межі земельної ділянки, розташованої в контурі ділянки площею 11,0000 га, де проводитиметься зняття родючого шару ґрунту площею 5,4203 га та потенційно-родючого шару ґрунту площею 2,4356 га закріплені в натурі (на місцевості) межовими знаками у кількості 48 шт. В той же час, список межових знаків та кроки надано у кількості 32 шт., що суперечить статті 54 Закону України "Про землеустрій" а саме, проект не містить матеріали перенесення проекту з натуру (на місцевість).

Тому, керуючись статтею 168 Земельного кодексу України, пунктом 3.3 Порядку, статтею 54 Закону України "Про землеустрій", статтею 52 Закону України "Про охорону земель", Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області відмовило у видачі спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки приватному акціонерному товариству "Тернопільський кар'єр".

26.07.2019 приватне акціонерне товариство "Тернопільський кар'єр" звернулося до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області із заявою про примусове виконання судового рішення.

29.07.2019 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області на підставі виконавчого листа №500/2478/18 від 23.05.2019 виданого Тернопільським окружним адміністративним судом винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №59671337.

Зазначена постанова отримана Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області 01.08.2018.

Згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 08.08.2019 №29-19-0.181-401/90-19 щодо розгляду постанови про відкриття виконавчого провадження позивач проінформував відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, що на виконання судового рішення від 25.03.2019 у справі №500/2478/18, приватне акціонерне товариство "Тернопільський кар'єр" листом за №2012 від 13.06.2019 звернулося до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області щодо повторного розгляду заяви від 22.05.2018 реєстраційний №279103 та видачі дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки загальною площею 11,0000 га, кадастровий номер 6122484200:01:001:0542, яка розташована на території с. Максимівна Киданецької сільської ради Збаразького району Тернопільської області.

Відповідно до пункту 3.3. Порядку, дозвіл видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель. Якщо в проекті ці умови не визначені чи визначені не в повному обсязі, відповідний орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів відмовляє у видачі дозволу.

У розглянутому робочому проекті збереження і використання родючого шару ґрунту та порядку проведення рекультивації порушених земель визначено у неповному обсязі, що є порушенням пункту 3.3. Порядку та статті 52 Закону України "Про охорону земель", а тому керуючись статтею 168 Земельного кодексу України, пунктом 3.3 Порядку, статтею 54 Закону України "Про землеустрій", статтею 52 Закону України "Про охорону земель", Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області відмовлено у видачі спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, а надані матеріали повернуто приватному акціонерному товариству "Тернопільський кар'єр" на доопрацювання.

16.09.2019 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області винесено постанову про накладення штрафу на боржника за невиконання рішення суду у розмірі 5100,00 грн. Одночасно, даною постановою зобов'язано боржника протягом десяти робочих днів виконати рішення суду та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.

Крім того, 16.09.2019 головним державним виконавцем Головному управлінню Держгеокадастру у Тернопільській області направлено вимогу виконавця за №3639/03.3-32 про виконання рішення протягом десяти робочих днів, про що письмово повідомити відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області.

Позивач, вважаючи вказану постанову про накладення штрафу протиправною та такою, що підлягає скасуванню, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Законом України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII, визначено умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Згідно з частиною першою, пунктом 1 частини другої, частиною четвертою статті 18 Закону України "Про виконавче провадження", виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом. Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Отже, виконавець зобов'язаний вживати передбачених Законом України "Про виконавче провадження" заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії, а також зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Відповідно до статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Згідно з частиною першою статті 75 Закону України "Про виконавче провадження", у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

З викладених норм вбачається, що правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин.

Поважними в розумінні наведених норм Закону можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Суд звертає увагу, що Порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затверджено наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.01.2005 №1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.01.2005 за №70/10350 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 3.3. Порядку дозвіл видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель. Якщо в проекті ці умови не визначені чи визначені в неповному обсязі, відповідний орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів Держкомзему України відмовляє у видачі дозволу.

За результатами розгляду матеріалів інспекційний орган Держкомзему видає дозвіл чи відмовляє у його видачі. У разі відмови у видачі дозволу інспекційний орган Держкомзему письмово повідомляє про це заявника із зазначенням причин відмови. (пункт 4.5. Порядку)

Так, про стан виконання рішення суду Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області поінформувало державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області листом від 08.08.2019 №29-19-0.181-401/90-19, із змісту якого видно, що відмовлено у видачі спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, а документація із землеустрою, зокрема, робочий проект із відповідними матеріалами повернуто на доопрацювання приватному акціонерному товариству "Тернопільський кар'єр".

Таким чином, постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області від 16.09.2019 про накладення штрафу винесена за відсутності підстав, встановлених частиною першою статті 75 Закону України "Про виконавче провадження".

Згідно статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

Рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Відповідно до норм частини першою статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області до управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання дій протиправними та скасування постанови задовольнити повністю.

Визнати дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області з винесення постанови про накладення штрафу від 16.09.2019 протиправними.

Скасувати постанову про накладення штрафу головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області від 16.09.2019.

Реквізити учасників справи:

позивач - Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Лисенка, 20а, м. Тернопіль, 46002, код ЄДРПОУ: 39766192)

відповідач - управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46021, код ЄДРПОУ: 34905804).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повне судове рішення складено 05 листопада 2019 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.