Рішення від 01.11.2019 по справі 818/2124/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2019 р. Справа № 818/2124/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,

представників відповідача - Мулик К.К., Майорової Л.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/2124/18

за позовом Акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання"

до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби

про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС №0000615010 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 21 березня 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач прийняв рішення №0000615010 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 21 березня 2018 р., яким до ПАТ “Сумське НВО” застосовано штраф у розмірі 2660870,53 грн за період з 21.10.2017 до 13.03.2018 та нарахована пеня у розмірі 1232051,70 грн. Підставою для прийняття рішення є ч.10та п.2 ч.11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Рішення було оскаржене позивачем в адміністративному порядку, протн скарга залишена без задоволення.

Поряд з цим, з рішення вбачається, що до ПАТ “Сумське НВО” одночасно застосовано як штраф у розмірі 2660870,53 грн. за період з 21.10.2017 до 13.03.2018, так і пеню у розмірі 1232051,70 грн.

Крім того, період нарахування фінансової санкції у вказаному рішенні частково охоплює період нарахування штрафу у рішенні Харківського управління ОВПП ДФС №0000035010 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08 лютого 2018 року. Зокрема, вказаним рішенням застосовано до позивача штраф у розмірі 8030452,93 грн за період з 21.04.2017 до 28.12.2017 та пеню у розмірі 3817159,68 грн (є предметом судового оскарження по справі №818/1523/18).

За таких обставин дії відповідача щодо подвійного притягнення ПАТ “Сумське НВО” до адміністративно-правової відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення суперечать положенням ст.19, 61 Конституції України.

Крім того, з розрахунку пені, доданого до рішення вбачається, що день фактичної сплати недоїмки включається до періоду нарахування пені.

Водночас, вказаний підхід щодо визначення періоду нарахування пені суперечить положенням п.13 ст. 25 вищезазначеного Закону.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що за даними інтегрованої картки платника податків по коду бюджетної класифікації 71010000 встановлено, що ПАТ “Сумське НВО” несвоєчасно сплатило єдиний внесок за вересень - жовтень 2017 на загальну суму 13304352,64 грн терміном сплати терміном сплати 20.10.2017, 20.11.2017 (фактично сплачено з 28.12.2017 по 13.03.2018).

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця (ч. 8 ст. 9 Закону № 2464).

Відповідно до п.1 ч. 10 ст. 9 Закону № 2464, днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Згідно з ч. 12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Сума єдиного внеску своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (ч. 3 ст. 25 Закону № 2464).

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464).

Одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 Закону № 2464).

Отже, одночасне застосування за несвоєчасну сплату єдиного внеску штрафних санкцій та пені прямо передбачено законом, а також визначено формою рішення, що є додатком до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджені наказом Мінфіну від 20.04.2015 року № 449.

Крім того, позивач вважає, що період нарахування штрафів згідно рішення №0000615010, частково охоплює період нарахування штрафів згідно попереднього рішення № 0000035010.

Така позиція позивача не відповідає дійсності, оскільки рішенням № 0000035010 08.02.2018 р. до ПАТ “Сумське НВО” затососвана штрафна санкція та нарахована пеня за несвоєчасну сплату ЄСВ за березень - серпень 2017 р. на загальну суму 40152264,68 терміном сплати 20.04.2017 р., 22.05.2017 р., 20.06.2017 р., 20.07.2017 р., 21.08.2017 р.. 20.09.2017 р. (фактично сплачено з 05.07.2017 р. по 28.12.2017 р.). Тобто, прострочення розпочалося 21.04.2017 р., перша сплата відбулася 05.07.2017 р., остаточна сплата відбулася 28.12.2017 р.

Рішенням від 21.03.2018 р. № 0000615010 до ПАТ “Сумське НВО” застосована штрафна санкція та нарахована пеня за несвоєчасну сплату ЄСВ за наступний період: вересень - жовтень 20-17 р. на загальну суму 13304352,64 грн. терміном сплати 20.10.2017 р., 20.11.2017 р. (фактично сплачено з 28.12.2017 р. по 13.03.2018 р.). Тобто прострочення розпочалося 21.10.2017 р., перша сплата відбулася 28.12.2017 р. (у цей день сплата відбувалася декількома платіжними дорученнями, частина з яких зарахована у рахунок погашення недоїмки за попередній період, а частина була зарахована у рахунок погашення недоїмки по спірному рішенню), остаточна сплата відбулася 13.03.2018 р.

Таким чином, подвійного притягнення до адміністративно-правової відповідальності не відбувалося. Штрафні санкції та пеня нараховувалися на різні суми недоїмки за різні звітні періоди.

Просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 34).

Ухвалою суду від 05.06.2018 р. відкрито провадження по справі, справу призначено до розгляду у підготовчому засіданні.

Ухвалою суду від 19.07.2018 зупинено провадження в адміністративній справі №818/2124/18 за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування рішення до набрання законної сили рішенням у справі №818/1293/17 за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, визнання протиправним та скасування рішення.

Ухвалою суду від 17.09.2019 поновлено провадження у справі №818/2124/18, продовжено розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 25.09.2019.

Позивачем надав заяву про зміну (доповнення) підстав позову, в якій зазначив, що за приписами ч.13 ст. 25 Закону № 2464-VI нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.

З оскаржуваного Рішення вбачається, що до позивача застосовано штрафні санкції та пеню внаслідок несвоєчасної сплати позивачем узгодженої суми єдиного внеску за вересень 2017р., задекларованої згідно поданого платником звіту від 13.10.2017 р., реєстраційний номер документу 9213370467. При цьому, пеня у розмірі 589 117,60 грн нарахована за період з 28.12.2017р. по 15.02.2018р.

На адресу позивача Харківським управлінням ОВПП ДФС надіслана вимога про сплату боргу (недоїмки) від 13.11.2017 р. №Ю-230-50 на суму боргу у розмірі 22589582,50 грн.

Відповідно до приписів п. 3 розділу VІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затв.наказом Мінфіну від 20.04.2015р. № 449 органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо, зокрема: платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску.

Так, у вимозі зазначено, що станом на 31.10.2017р. заборгованість зі сплати єдиного внеску AT “Сумське НВО” складає 22589582,50 грн.

До вказаної суми недоїмки увійшло нарахування єдиного внеску за вересень 2017р. у розмірі 6566986,83 грн по граничному строку сплати 20.10.2017 р., серпень 2017р. - 6560851,40 грн, липень 2017р. - 6880419,87 грн, частково за червень 2017р. - 2581324,4 грн.

Вимога була оскаржена позивачем в адміністративному та судовому порядку.

Так, 11.01.2018р. AT “Сумське НВО” звернулося до Харківського управління ОВПП ДФС з позовною заявою про скасування вимоги Харківського управлінням ОВПІІ ДФС про сплату боргу (недоїмки) від 13.11.2017 р. №Ю-230-50 в частині наявності заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 3485600 грн.

Відповідно до ухвали Сумського окружного адміністративного суду від 26.01.2018р. відкрите провадження в адміністративній справі №818/79/18 за позовом ПАТ “Сумське НВО” до Харківського управління ОВПП ДФС про скасування вимоги в частині.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 20.02.2018р. прийнята відмова від позову та закрите провадження по справі №818/79/18 за позовом ПАТ “Сумське чеського управління ОВПП ДФС про скасування вимоги Харківського управління про сплату боргу (недоїмки) від 13.11.2017 р. №Ю-230-50 в частині наявності заборгоності зі сплати єдиного внеску у розмірі 3485600 грн.

Отже, в період з 11.01.2018р. по 20.02.2018р. тривало судове оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 13.11.2017 р. №Ю-230-50.

З Рішення вбачається, що нарахування пені здійснено відповідачем за період, по якому підприємство здійснювало оскарження вимоги про сплату недоїмки від 13.11.2017 р. №Ю-230-50.

Так, пеня нарахована на суму сплаченої недоїмки за вересень 2017року за період з 28.12.2017р. по 15.02.2018р. у загальному розмірі 589117,60 грн, в тому числі, за період судового оскарження вимоги з 11.01.2018р. по 15.02.2018р. у розмірі 430 754,11 грн.

Таким чином, оскаржуване Рішення прийняте з порушенням вимог ч. 13 ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.

Отже, пеня у розмірі 430754,11 грн за період оскарження платником єдиного внеску вимоги зі сплати недоїмки за вересень 2017 року нарахована протиправно, а тому підлягає скасуванню.

Відповідач надав відзив на зазначену заяву, в якому зазначив, що документом, який є підставою для нарахування спірної пені, є звіт платника АТ “Сумське НВО” від 13.10.2017 р. № 9213370467 щодо нарахування єдиного внеску за вересень 2017 р.

Відповідач зауважив, що формування вимоги про сплату недоїмки є заходами примусового стягнення, оскільки сума, яка зазначена у вимозі, мала бути сплачена платником ще до її винесення. І лише через те, що платник самостійно визначену та задекларовану суму не сплатив контролюючий орган вжив заходи примусового стягнення, шляхом направлення вимоги про сплату недоїмки. Сума єдиного внеску 6566986,83 грн у зв'язку з її несплатою на кінець місяця, включена до вимоги від 13.11.2017 р. № Ю-230-50 як захід стягнення для подальшого передання до державної виконавчої служби для примусового стягнення, оскільки вимога про суми боргу є виконавчим документом (а.с. 141-143).

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, просили відмовити у їх задоволенні.

Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що рішенням Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС №0000615010 від 21.03.2018 до ПАТ “Сумське НВО” застосовано штрафні санкцій та нарахована пені за несвоєчасну сплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а саме: застосовано штраф у розмірі 2660870,53 грн за період з 21.10.2017 до 13.03.2018 та нарахована пеня у розмірі 1232051,70 грн (а .с. 9).

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.ч. 4, 10, 13 ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

У разі несплати частини суми страхових внесків, що сплачується за рахунок коштів державного бюджету відповідно до Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової і митної політики, інформує про це платників єдиного внеску.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.

Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску.

Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У випадках, зазначених в абзаці дев'ятому цієї частини, орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.

На підставі п.2, п.3 , п.4, п.5 розділу VІ наказу Міністерства фінансів України №449 від 20.04.2015 “Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” у разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов'язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до органів доходів і зборів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.

У разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним органом доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.

У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається):

платникам, зазначеним у підпунктах 1, 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 10 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій);

платникам, зазначеним у підпунктах 3, 4, 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 15 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).

Під частковим зменшенням суми недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованості зі сплати фінансових санкцій) для цілей цього пункту вважається зменшення загальної суми боргу (недоїмки) з єдиного внеску, яка включає нараховані та несплачені суми єдиного внеску (фінансових санкцій) за останній календарний місяць, в якому відбулось таке зменшення.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Вимога про сплату боргу (недоїмки), крім загальних реквізитів, має містити відомості про розмір боргу, в тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов'язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.

Сума боргу у вимозі проставляється в гривнях з двома десятковими знаками після коми.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

Орган доходів і зборів веде реєстр виданих вимог про сплату боргу (недоїмки) за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції.

При формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: перша частина - літера “Ю” (вимога до юридичної особи) або “Ф” (вимога до фізичної особи), друга частина - порядковий номер, третя частина - літера “У” (узгоджена вимога).

В третій частині літера “У” (інформація щодо узгодження вимоги) проставляється у разі надсилання: платнику узгодженої вимоги внаслідок процедури оскарження; вимоги до органів державної виконавчої служби або до органів Казначейства відповідно до цієї Інструкції.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.

Після формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та внесення даних до відповідного реєстру вимога надсилається (вручається) платнику. При надсиланні вимоги платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення корінець вимоги залишається в органі доходів і зборів. При врученні вимоги платнику під підпис така вимога залишається у платника, а корінець вимоги, на якому платник проставляє свій підпис,- в органі доходів і зборів.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається належним чином надісланою (врученою), якщо вона надіслана на адресу (місцезнаходження юридичної особи або його відокремленого підрозділу, місце проживання або останнього відомого місця перебування фізичної особи) платника єдиного внеску рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику єдиного внеску або його законному чи уповноваженому представникові.

Дата надсилання (вручення) проставляється на корінці вимоги: службовою (посадовою) особою юридичної особи, фізичною особою або їх законним чи уповноваженим представником - у разі вручення вимоги під підпис; працівником структурного підрозділу, до функцій якого належать приймання, реєстрація та обробка вхідної і вихідної кореспонденції,- у разі надсилання рекомендованим листом з повідомленням про вручення. При цьому повідомлення про вручення прикріплюється до корінця вимоги; інформаційно-телекомунікаційною системою контролюючого органу - у разі надсилання вимоги до електронного кабінету платника (для платників, які пройшли ідентифікацію в електронному кабінеті та обрали спосіб взаємодії з контролюючим органом в електронній формі).

У разі якщо неможливо надіслати (вручити) платнику єдиного внеску вимогу про сплату боргу (недоїмки) поштою у зв'язку з відсутністю його за місцезнаходженням (місцем проживання) (відсутністю службових (посадових) осіб платника єдиного внеску за його місцезнаходженням), відмовою платника єдиного внеску або службових (посадових) осіб платника прийняти вимогу, поверненням поштового відправлення у зв'язку із закінченням встановленого строку зберігання або з інших причин, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення, вимога вважається надісланою (врученою) платнику єдиного внеску у день, зазначений поштовою службою у повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Після надсилання (вручення) вимоги про сплату боргу (недоїмки) платнику корінець такої вимоги з відміткою про вручення підшивається до справи платника та: якщо вимога органу доходів і зборів скасовується чи змінюється судом, підшивається і примірник (копія) рішення суду до справи платника поряд з корінцем від вимоги, щодо якої відбувся судовий розгляд; у разі списання боргу (недоїмки) у випадках, визначених статтею 25 Закону, підшивається і копія рішення про списання.

Протягом 10 календарних днів із дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки) платник зобов'язаний сплатити зазначені у пункті 1 вимоги суми недоїмки, штрафів та пені.

У разі незгоди з розрахунком органу доходів і зборів суми боргу (недоїмки) платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання вимоги, узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) в адміністративному або судовому порядку.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) не підлягає адміністративному оскарженню в частині сум недоїмки, які виникли на підставі поданих звітів щодо сум нарахованого єдиного внеску.

У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом 10 календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.

Про оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) до органу доходів і зборів вищого рівня або суду платник зобов'язаний одночасно письмово повідомити орган доходів і зборів, який направив вимогу.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів з дня надходження (отримання) вимоги про сплату боргу (недоїмки) не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгодженої в результаті оскарження суми боргу (недоїмки) (з дня отримання відповідного рішення органу доходів і зборів або суду), після спливу останнього дня відповідного строку така вимога вважається узгодженою (набирає чинності).

Орган доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дня узгодження вимоги (набрання нею чинності): вносить вимогу про сплату недоїмки до Єдиного державного реєстру виконавчих документів та пред'являє її до виконання в порядку, встановленому законом (після початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів); надсилає її в порядку, встановленому законом, до органу державної виконавчої служби (до початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів); надсилає її в порядку, встановленому Законом, до органу Казначейства - відповідно до частини другої статті 6 Закону України “Про виконавче провадження”, якщо платник єдиного внеску є бюджетною установою, державним органом, одержувачем бюджетних коштів, а також підприємством, установою або організацією, рахунки якої відкриті в органах Казначейства.

Якщо платник частково сплатив суми недоїмки, та/або фінансових санкцій, та/або пені, зазначені у вимозі, до завершення строку остаточного узгодження, до органів державної виконавчої служби/органів Казначейства вимоги, які набрали чинності, пред'являються з урахуванням погашених сум боргу на дату пред'явлення.

До сум боргу (недоїмки) платника, що подаються до органів державної виконавчої служби або до органів Казначейства, на вимогу про сплату боргу (недоїмки), за даними інформаційної системи органу доходів і зборів включаються також суми узгоджених з платником, але не сплачених у встановлений термін штрафів та пені.

У зазначених випадках орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки, штрафів та пені. У разі звернення органу доходів і зборів з позовом про стягнення недоїмки, штрафів та пені до суду передбачені законом заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.

Абзацом 1 п. 2 розд. І наказу Міністерства фінансів України від 09.12.2015 №1124 “Про затвердження Порядку розгляду контролюючим органами скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу” не підлягають адміністративному оскарженню:

зобов'язання зі сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником єдиного внеску у звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб;

вимоги про сплату боргу (недоїмки) єдиного внеску та/або рішення про нарахування пені та накладення штрафів, які оскаржувались та були розглянуті згідно з вимогами цього Порядку;

вимоги про сплату боргу (недоїмки) єдиного внеску та/або рішення про нарахування пені та накладення штрафів, які оскаржені платником у судовому порядку.

Так, судом встановлено, що відповідачем у зв'язку з несвоєчасним перерахуванням позивачем єдиного соціального внеску за вересень 2017 р. - жовтень 2017 р. на загальну суму 13304352,64 грн. терміном сплати 20.10.2017 р., 20.11.2017 р. (фактично сплачено з 28.12.2017 року по 13.03.2018 р.), прийнято рішення 21.03.2018 р. № 0000615010 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску, яким застосовано штраф у розмірі 2660870,53 грн. та нарахована пеня у сумі 1232051,70 грн..

В своїй позовній заяві та в судовому засіданні представник позивача не спростовує наявність у нього боргу зі сплати єдиного соціального внеску за вересень 2017 р. - жовтень 2017 р. в сумі 13304352,64 грн відповідно до поданих ним звітів платника від 13.10.2017р. № 9213370467 та від 17.11.2017р. №9242892305 щодо нарахування єдиного внеску за вересень 2017 р. - жовтень 2017 р.

Так, до матеріалів справи надані копії звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вересень 2017 р. - жовтень 2017 р., що подані безпосередньо позивачем та містять самостійно визначений ним розмір єдиного соціального внеску за вересень 2017 р. - жовтень 2017 р. в сумі 13304352,64 грн. (а.с. 87-94).

При цьому, позивачем не спростовується сам механізм здійснення розрахунку штрафних санкцій та пені наведений у розрахунку №7 від 21.03.2018 фінансової санкції та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування .

В своїй позовні заяві позивач зазначає про помилковість нарахування пені відповідачем за період часу з 21.10.2017 по 28.12.2017 з підстав оскарження ним у адміністративному та судовому порядку вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 13.11.2017 року №Ю-230-50.

З огляду на те, що борг виник з підстав несплати позивачем самостійно визначених сум єдиного соціального внеску за вересень 2017 р. - жовтень 2017 р. в сумі 13304352,64 грн, суд не вбачає можливим не застосувати до цього спору приписи ч.4 ст.25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” щодо неможливості в такому випадку адміністративного та судового порядку оскарження рішення відповідача.

Крім цього, суд акцентує свою увагу на тому, що згідно змісту позовної заяви вимога була оскаржена з підстав невідповідності її розміру даним картки платника (а.с. 96-97).

Наведена правова позиція суду узгоджується із практикою Другого апеляційного адміністративного суду, зокрема постановою від 15.10.2019 року по справі №480/1150/19.

Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить висновку, що оскаржуване рішення відповідача прийняте з додержанням норм ч.2 ст.19 Конституції України, а тому позовні вимоги Акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування рішення не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст складено та підписано 05.11.2019 р.

Суддя О.А. Прилипчук