05 листопада 2019 р. Справа №480/3526/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Конотопської міської ради про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 ( далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до управління соціального захисту населення Конотопської міської ради (далі - відповідач, управління соціального захисту населення), в якій просить визнати протиправним рішення управління соціального захисту населення про припинення надання пільг і компенсаційних виплат та зобов'язати не припиняти надавати пільги і компенсаційні виплати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач як учасник бойових дій користується пільгами, наданими відповідно до закону. Управління соціального захисту населення, всупереч вимог закону вимагає згоду на обробку персональних даних позивача. Після відкликання позивачем 06.05.2019 дозволу на обробку його персональних даних, відповідач припинив надавати відповідні пільги. ОСОБА_1 не погоджується із такими діями, оскільки відповідач не позбавлений можливості надавати пільги та обробляти персональні дані в обсягах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117.
Відповідач подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Зазначив, що 06.05.2019 до управління надійшло звернення ОСОБА_1 про відкликання його згоди на обробку персональних даних.
Керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" управління соціального захисту населення організовує збирання, систематизацію і зберігання інформації про пільговиків та забезпечує її автоматизоване використання для контролю відомостей, які подаються підприємствами і організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги, та щомісячно надає списки пільговиків підприємствам-надавачам послуг для проведення нарахування пільг. Зазначеною постановою визначено перелік персональних даних пільговика, які підлягають обробці, а саме: прізвище, ім'я, по-батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків, адреса зареєстрованого місця проживання, склад сім'ї, реквізити паспорта громадянина України тощо.
Стаття 11 Закону України "Про інформацію" відносить персональні дані про особу, а саме: дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження, до конфіденційної інформації.
Згідно з п. 2 ст. 21 Закону України "Про інформацію" конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень.
Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.
Також ст. 14 Закону України "Про захист персональних даних" забороняє поширення персональних даних без згоди суб'єкта персональних даних.
Конституційний суд України у своєму рішенні від 20.01.2012 у справі № 1-9/2012 зазначив, що збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди державою, органами місцевого самоврядування, юридичними або фізичними особами є втручанням в її особисте та сімейне життя. Особистим життям фізичної особи є її поведінка у сфері особистісних, сімейних, побутових, інтимних, товариських, професійних, ділових та інших стосунків поза межами суспільної діяльності, яка здійснюється, зокрема, під час виконання особою функцій держави або органів місцевого самоврядування.
15.10.2019 до суду надійшли додаткові пояснення управління соціального захисту населення, у яких відповідач зазначив, що на підставі заяви позивача від 06.05.2019 з 07.05.2019 управлінням в електронній картці пільговика у Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, було закрито усі відомості щодо пільг на комунальні послуги. Формування рішення про закриття відомостей щодо пільг не передбачено програмою ЄДАРП. Про припинення пільг позивача було повідомлено листом управління від 16.05.2019 № 09-08/1487.
Ухвалою від 13.09.2019 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою від 01.10.2019 судом було витребувано додаткові докази.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та дослідивши докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 12.10.2015 (а.с. 4).
23.11.2015 позивач звернувся до управління соціального захисту населення для отримання пільг. В управлінні соціального захисту населення була заведена справа № 32318, а уповноваженою особою заповнена персональна облікова картка, куди внесено персональні дані ОСОБА_1 , а саме: прізвище, ім'я, по-батькові ідентифікаційний номер, дата народження, серія та номер паспорту, відомості щодо документа, який надає право на пільги тощо (а.с. 30).
Зазначена картка була підписана позивачем особисто. При цьому суд зазначає, що форма зазначеної картки містить застереження (напис вгорі): "Я даю згоду на збір і обробку персональних даних (моїх та членів моєї сім'ї), необхідних для отримання пільг та компенсаційних виплат, та внесення їх до бази даних пільговиків. В разі зміни персональних даних зобов'язуюсь повідомити у найкоротший термін".
06.05.2019 позивач звернувся до управління соціального захисту населення із заявою у якій відкликав свою згоду на обробку персональних даних (а.с. 6).
Листом від 16.05.2019 № 09-08/1487 управління соціального захисту населення повідомило Задесенського В.О. про припинення надання пільг та компенсаційних виплат у зв'язку з ненаданням згоди на обробку персональних даних (а.с. 7).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Положення).
Відповідно до п. 1 Положення Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин та працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.
Згідно з п. 2 Положення до Реєстру вноситься така інформація:
про пільговиків - прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 5 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2018 р., № 37, ст. 1311), - адреса фактичного місця проживання), склад сім'ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується;
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи):
організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати, і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей;
ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма "1 - пільга" затверджується Мінсоцполітики;
ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1 - допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги;
надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги (пункт 3 Положення).
Відповідно до п. 4 Положення уповноважені органи з дотриманням вимог Законів України "Про інформацію" і "Про захист персональних даних" мають право:
отримувати від пільговиків документи, що підтверджують їх право на пільги;
проводити перевірку достовірності поданих документів;
отримувати відомості від пільговиків, а також від державних органів, де перебувають на обліку пільговики, підприємств та організацій, що надають послуги, житлово-експлуатаційних організацій та державних органів реєстрації актів цивільного стану, зокрема про осіб, які померли, на паперових та електронних носіях в установленому форматі з питань, пов'язаних з формуванням та веденням Реєстру;
використовувати під час наповнення Реєстру інформацію з інших баз даних щодо персоніфікованого обліку осіб, які мають право на пільги;
надавати інформацію, яка міститься в Реєстрі, підприємствам та організаціям, що надають послуги, на запити та в межах їх компетенції, а також органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування з метою надання пільг, передбачених законодавчими актами, пільговикам, Пенсійному фонду України (посадовим особам) та його органам для здійснення ними своїх повноважень.
Розголошення отриманої уповноваженими органами інформації про пільговика без його згоди забороняється, крім випадків, передбачених законодавством.
Для включення до Реєстру інформації про пільговика він подає (крім педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин і працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу) уповноваженому органу копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім'ї на пільги (з пред'явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, пред'являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується (пункт 5 Положення).
Таким чином для оформлення відповідних пільг, громадянин подає до управління соціального захисту населення відповідні документи, а саме копію документа, що підтверджують право пільговика та членів його сім'ї на пільги, копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, пред'являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.
Із дотриманням вимог Положення ОСОБА_1 звернувся до управління, надав усі необхідні документи, та на виконання п. 3 Положення уповноваженою особою управління була оформлена персональна облікова картка Форма: 1-пільга (а.с. 30).
Відповідно до норм Положення, опрацювання персональних даних заявника здійснюється з дотриманням вимог Законів України "Про інформацію" і "Про захист персональних даних".
Суд зазначає, що відповідно до абз. 4 ст. 2 Закону України "Про захист персональних даних" згода суб'єкта персональних даних - добровільне волевиявлення фізичної особи (за умови її поінформованості) щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, висловлене у письмовій формі або у формі, що дає змогу зробити висновок про надання згоди. У сфері електронної комерції згода суб'єкта персональних даних може бути надана під час реєстрації в інформаційно-телекомунікаційній системі суб'єкта електронної комерції шляхом проставлення відмітки про надання дозволу на обробку своїх персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, за умови, що така система не створює можливостей для обробки персональних даних до моменту проставлення відмітки.
В даному випадку, згода на обробку персональних даних є добровільним волевиявленням ОСОБА_1 на оброку його персональних даних, надана з метою отримання благ у вигляді пільг, надання яких в обов'язковому порядку зобов'язані оброблятися відповідачем при отриманні від заявника відповідної інформації щодо реєстрації його в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про захист персональних даних» забороняється обробка персональних даних про расове або етнічне походження, політичні, релігійні або світоглядні переконання, членство в політичних партіях та професійних спілках, засудження до кримінального покарання, а також даних, що стосуються здоров'я, статевого життя, біометричних або генетичних даних.
Разом із тим, відповідно до ч. 2 ст. 7 цього Закону положення частини першої цієї статті не застосовується, якщо обробка персональних даних здійснюється за умови надання суб'єктом персональних даних однозначної згоди на обробку таких даних; необхідна для обґрунтування, задоволення або захисту правової вимоги.
Факт обробки даних пільговиків у відповідному Реєстрі передбачено Постановою КМУ від 29.01.2003 №117, дана постанова є загальновідомою, про всі дані, які повинні бути внесені позивачем в добровільному порядку було зазначено та скріплено відповідним підписом. Дану заяву щодо припинення отримання від держави передбачених пільг позивачем не було відкликано.
Зважаючи на те, що для отримання пільг як учасника бойових дій позивач звернувся у 2015 році та протягом майже 4 років користувався зазначеними пільгами, надав необхідні документи для їх призначення, ОСОБА_1 фактично надав дозвіл на обробку його персональних даних.
Крім того, ОСОБА_1 підписав персональну облікову картку форми 1-пільга чим фактично надав дозвіл на обробку його персональних даних, необхідних для призначення пільг, тобто в такому випадку згода не може бути відкликана.
Слід зазначити, що у зв'язку із тим, що обов'язок для відповідача обробляти персональні дані передбачені відповідною Постановою КМУ, на підставі заяви пільговика, Положенням не передбачено окремого письмового підтвердження для надання згоди щодо обробки персональних даних.
Закон України «Про захист персональних даних» чітко не визначає й форми надання згоди на обробку персональних даних. Це може бути окремий документ, який підписує суб'єкт персональних даних, чи відповідне позначення в електронному вигляді, одна з умов договору, будь-яка інша форма, яка дасть змогу зробити висновок про однозначне надання згоди (написання заяви, заповнення анкети, реєстрація учасника або користувача тощо). У будь-якому разі відповідач, отримавши згоду, повинен мати змогу підтвердити її наявність (на вимогу особи/суду/Уповноваженого) протягом усього періоду обробки персональних даних.
Матеріалами справи підтверджується, що є відповідна заява, що була подана позивачем 23.11.2015, а відповідачем дані позивача обробляються у відповідності до Положення, така обробка не може визнана судом непропорційною і не буде порушенням законодавства про захист персональних даних.
Крім того, суд звертає увагу відповідача на те, що ст. 11 Закону України «Про захист персональних даних» визначає підстави для обробки персональних даних. Так, п. 2 ч. 1 ст. 11 ЗУ «Про захист персональних даних», де йдеться про обробку персональних даних володільцем «відповідно до закону виключно для здійснення його повноважень», що можливо тільки в діяльності державно-владних суб'єктів.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діє в даному випадку від імені суспільства, задля забезпечення суспільних інтересів, у межах повноважень (прав та обов'язків) чітко передбачених законом. Відтак, якщо володілець має визначені законом повноваження, реалізація яких потребує обробки персональних даних, то це вже є достатньою законною підставою. При цьому обробці підлягає тільки обсяг персональних даних, який є необхідним і достатнім для досягнення законної мети обробки, тобто для забезпечення виконання конкретних завдань/повноважень володільця, передбачених законом.
Разом із тим, вирішуючи спір по суті, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправним рішення управління соціального захисту населення про припинення надання пільг і компенсаційних виплат оскільки таке рішення управлінням не приймалось, про що також зазначив відповідач у своєму відзиві. Прийняття такого рішення не передбачено і Порядком.
Лист управління соціального захисту населення від 16.05.2019 № 09-08/1487 про припинення надання пільг та компенсаційних виплат у зв'язку з ненаданням згоди на обробку персональних даних не є рішенням в розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України, а по суті є роз'ясненням у формі відповіді на заяву ОСОБА_1 від 06.05.2019.
Суд також відмовляє в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання управління соціального захисту населення не припиняти надавати пільги і компенсаційні виплати, оскільки такі пільги надаються не відповідачем, а право на їх отримання передбачено відповідно до законодавства, яке визначає права певної категорії осіб на отримання відповідних пільг, в даному випадку Закон України "Про соціальний захист ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Як встановлено судом, надання пільг ОСОБА_1 як учаснику бойових дій було припинено у зв'язку з відкликанням дозволу на обробку його персональних даних.
Натомість положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги не містить норм про виключення із Реєстру осіб, які не надали згоди на обробку їх персональних даних та взагалі не містить підстав припинення надання пільг у зв'язку з відсутністю згоди на обробку персональних даних, такі дії відповідача є безпідставними.
Таким чином, зважаючи на викладене, суд, з метою належного захисту прав позивача відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати управління соціального захисту населення Конотопської міської ради поновити дані ОСОБА_1 в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги та поновити ОСОБА_1 надання пільг та компенсаційних виплат з дня виключення з Реєстру, а саме з 07.05.2019 на підставі персональної облікової картки від 23.11.2015.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Конотопської міської ради про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати управління соціального захисту населення Конотопської міської ради (41600, Сумська область, м. Конотоп, просп. Миру, 6, код ЄДРПОУ 03198072) поновити дані ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги та поновити ОСОБА_1 надання пільг та компенсаційних виплат з 07.05.2019 на підставі персональної облікової картки від 23.11.2015.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 05.11.2019.
Суддя С.М. Гелета