Рішення від 04.11.2019 по справі 440/3077/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3077/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Козельщинської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Козельщинської селищної ради /далі - відповідач/ про:

- визнання протиправною бездіяльності Козельщинської селищної ради, яка полягає у не вирішенні питання про надання або відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га на території с.Вільне Хорішківської сільської ради Козельщинського району Полтавської області;

- зобов'язання Козельщинської селищної ради у спосіб, порядок та строк, передбачений чинним законодавством України, розглянути на черговому засіданні сесії селищної ради заяву ОСОБА_1 від 29 травня 2019 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га на території с.Вільне Хорішківської сільської ради Козельщинського району Полтавської області /а.с. 22-29/.

Позов обґрунтований тим, що 29 травня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою від 27 травня 2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території с.Вільне Хорішківської сільської ради Козельщинського району Полтавської області. Листом Виконавчого комітету Козельщинської селищної ради №1093 від 17 липня 2019 року позивачу відмовлено у наданні такого дозволу. Позивач вважає, що Козельщинською селищною радою допущена бездіяльність щодо невирішення питання про надання або відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у порядку, встановленому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", шляхом прийняття на пленарному засіданні селищної ради відповідного рішення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, а також вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 49-51/ зазначив, що листом селищної ради №1093 від 17 липня 2019 року позивачу надано мотивовану відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з посиланням на підстави такої відмови, а саме: на бажаній для позивача земельній ділянці розташована земельна ділянка державної власності площею 12,8 га з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (кадастровий номер 5322085003:03:001:0034), яка перебуває в оренді ТОВ АФ "Добробут", а також розташовані присадибні ділянки окремих домоволодінь села Вільне Козельщинського району, що підтверджується викопіюванням з Публічної кадастрової карти України, викопіюванням з плану земель в межах адміністративного підпорядкування депутатів Хорішківської сільської ради Козельщинського району, копіями Погосподарської книги по с.Вільне Козельщинського району, договору оренди землі від 01 червня 2011 року з додатками. До повноважень Козельщинської селищної ради не віднесено пошук для заявника іншої вільної земельної ділянки. Зі змісту частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України випливає, що у позивача немає перешкод у самостійному розробленні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність без дозволу уповноваженого органу та сам по собі дозвіл не є рішенням, без якого не може бути реалізовано право особи на отримання земельної ділянки у власність. Відповідь позивачу надана на бланку Виконавчого комітету Козельщинської селищної ради у зв'язку тим, що селищна рада є представницьким органом і не має повноважень виконувати функції з діловодства, на що безпосередньо уповноважений виконавчий комітет ради.

За відсутності клопотання учасників справи про інше, справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262, а також у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

29 травня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Козельщинської селищної ради із заявою від 27 травня 2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території с.Вільне Хорішківської сільської ради Козельщинського району Полтавської області (вх. №656) /а.с.77/.

До вказаної заяви ОСОБА_1 додано копії паспорта, ідентифікаційного номера, а також графічний матеріал із зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки, її розміру і меж /а.с.78-80/.

Листом Виконавчого комітету Козельщинської селищної ради №1093 від 17 липня 2019 року /а.с. 32/ повідомлено ОСОБА_1 про те, що частина вказаної ним земельної ділянки орієнтовною площею 0,70 га обтяжена договором оренди землі № 11/0611/82 від 01 червня 2011 року, зареєстрованим у відділі Держкомзему в Козельщинському районі Полтавської області, про що вчинено запис від 03 серпня 2011 року №532200004000140 у Державному реєстрі земель; інша частина земельної ділянки орієнтовною площею 0,50 га відноситься до земель житлової та громадської забудови; на частину земельної ділянки орієнтовною площею 0,80 га гр. ОСОБА_2 , жителем села Хорішки, виготовляється проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства згідно з рішенням шостої позачергової сесії Хорішківської сільської ради Козельщинського району Полтавської області від 03 серпня 2011 року.

Вважаючи, що відповідачем допущено бездіяльність щодо невирішення питання про надання або відмову у наданні йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у порядку, передбаченому чинним законодавством, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовані Земельним кодексом України №2768-ІІІ від 25 жовтня 2001 року /далі - ЗК України/.

Відповідно до частин першої, другої та пункту "в" частини третьої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно з частиною шостою статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Частиною сьомою статті 118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, а відповідно до частини першої статті 122 цього Кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з пунктом 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Частиною п'ятою статті 46 вказаного Закону встановлено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Частинами першою та другою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що вирішення заяви позивача повинно відбуватись в порядку, визначеному Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", тобто на пленарному засіданні селищної ради із прийняттям відповідного рішення, оскільки саме такий спосіб прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, передбачений законом.

Як встановлено судом, рішення про надання або відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 27 травня 2019 року (вх.№656 від 29 травня 2019 року) Козельщинською селищною радою на пленарному засіданні не приймалось, а розгляд заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою виконавчим комітетом селищної ради законом не передбачено.

Таким чином, відповідачем допущено бездіяльність, яка полягає у невирішенні заяви позивача від 27 травня 2019 року (вх.№656 від 29 травня 2019 року) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га на території с.Вільне Хорішківської сільської ради Козельщинського району Полтавської області.

Довід відповідача про відсутність у позивача перешкод щодо самостійного розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у випадку ненадання уповноваженим органом у місячний строк дозволу або мотивованої відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, суд до уваги не приймає, адже це право виникає у позивача лише після неотримання у місячний строк відповідного рішення уповноваженого органу та не стосується спірних правовідносин, пов'язаних з порядком розгляду відповідачем заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Враховуючи, що позивач виявив своє бажання отримати дозвіл у спосіб, встановлений законодавством, відповідач зобов'язаний був розглянути його заяву та прийняти відповідне рішення у порядку, встановленому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Існування у заявника передбаченого абзацом третім частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України права на замовлення розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність без наявності дозволу уповноваженого органу, не звільняє орган місцевого самоврядування від обов'язку розглянути подану заяву у порядку та в строк, встановлені законом.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позов про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у невирішенні заяви позивача від 27 травня 2019 року (вх.№656 від 29 травня 2019 року) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га на території с.Вільне Хорішківської сільської ради Козельщинського району Полтавської області та у неприйнятті відповідного рішення за результатами її розгляду, та зобов'язання Козельщинської селищної ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 травня 2019 року (вх.№656 від 29 травня 2019 року) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га на території с.Вільне Хорішківської сільської ради Козельщинського району Полтавської області та прийняти відповідне рішення підлягає задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частин першої та третьої статті 132 вказаного Кодексу судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, серед іншого, витрати на професійну правничу допомогу.

Частиною четвертою статті 134 КАС України передбачено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Згідно з частиною сьомою статті 139 цього Кодексу розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Отже, розмір суми судових витрат, в тому числі витрат на професійну правничу допомогу адвоката, визначається судом на підставі наданих доказів.

За подання позову до суду позивач поніс судові витрати у вигляді судового збору у сумі 768,40 грн, що підтверджується квитанцією №ПН1304 від 30 серпня 2019 року /а.с.5/, а відтак стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають витрати зі сплати судового збору у сумі 768,40 грн.

Також позивач поніс витрати на професійну правничу допомогу - 7000,00 грн, на підтвердження чого надав суду копії договору про надання правової допомоги №Б/Н від 24 травня 2019 року /а.с.41-42/, розрахунку надання правничої допомоги за договором №Б- ОСОБА_3 /а.с.35/, акту прийому-передачі виконаних робіт /а.с.43/, квитанції №Б/Н від 19 вересня 2019 року /а.с.44/ та свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю від 22 лютого 2012 року /а.с.47/.

Так, зі змісту договору про надання правової допомоги №Б/Н від 24 травня 2019 року, укладеному між ОСОБА_1 та адвокатом Якуненком Олександром Вікторовичем, слідує, що адвокат приймає зобов'язання надавати юридичну допомогу в обсязі та на умовах, передбачених даним договором. Юридичну допомогу, що надається адвокатом, клієнт оплачує в гривнях, що дорівнює 7000,00 грн. без ПДВ. При розрахунку вартості юридичної допомоги враховується час, витрачений адвокатом /а.с. 41-42/.

Відповідно до копій розрахунку надання правничої допомоги за договором №Б-Н /а.с.35/ та акту прийому-передачі виконаних робіт /а.с.43/ адвокатом надано такі юридичні послуги: попередня консультація щодо характеру спірних правовідносин (3 години) - 1500,00 грн; попереднє опрацювання матеріалів та зібрання доказів, а також представництво інтересів при поданні заяви (3 години) - 1500,00 грн; підготовка процесуальних документів (6 годин) - 3000,00 грн; подальше представництво інтересів в суді першої інстанції - (згідно фактичного часу) - 1000,00 грн.

Між тим, судом встановлено, що станом на момент укладення договору про надання правової допомоги №Б/Н від 24 травня 2019 року позивачем ще не подавалася заява від 27 травня 2019 року до відповідача та відповідна відповідь на таку заяву листом Виконавчого комітету Козельщинської селищної ради №1093 від 17 липня 2019 року не надавалася, а відтак надання послуг, вказаних у розрахунку та акті прийому-передачі із урахуванням зазначеного часу, та визначення відповідної вартості таких послуг не могло бути відображено в договорі про надання правової допомоги №Б/Н від 24 травня 2019 року. Такі послуги як: попередня консультація щодо характеру спірних правовідносин (3 години), попереднє опрацювання матеріалів та зібрання доказів, а також представництво інтересів при поданні заяви (3 години), підготовка процесуальних документів (6 годин), подальше представництво інтересів в суді першої інстанції - (згідно фактичного часу) не підтверджуються матеріалами справи, так як позовна заява підписана позивачем ОСОБА_1 ; ця справа належить до справ незначної складності та не потребує зібрання значного обсягу доказів; розгляд справи відбувався за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, що не передбачає представництво інтересів позивача у судовому засіданні; підготовка справи до судового розгляду не передбачала зібрання інших доказів, ніж тих, які були наявні у позивача на момент надання йому відповіді листом Виконавчого комітету Козельщинської селищної ради №1093 від 17 липня 2019 року.

Наведені обставини вказують на те, що позивачем не підтверджено надання адвокатом правничої допомоги, пов'язаної з розглядом цієї справи, а тому суд дійшов висновку про відсутність підстав для розподілу між учасниками справи витрат на правничу допомогу, заявлених позивачем у сумі 7000,00 грн.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Козельщинської селищної ради (вул. Островського, буд. 87, смт. Козельщина, Козельщинський район, Полтавська область, 39100, ідентифікаційний код 21063513) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Козельщинської селищної ради (вул. Островського, буд. 87, смт. Козельщина, Козельщинський район, Полтавська область, 39100, ідентифікаційний код 21063513), яка полягає у невирішенні заяви ОСОБА_1 від 27 травня 2019 року (вх. №656 від 29 травня 2019 року) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га на території с.Вільне Хорішківської сільської ради Козельщинського району Полтавської області, та неприйнятті відповідного рішення за результатами її розгляду.

Зобов'язати Козельщинську селищну раду (вул. Островського, буд. 87, смт. Козельщина, Козельщинський район, Полтавська область, 39100, ідентифікаційний код 21063513) розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 травня 2019 року (вх. №656 від 29 травня 2019 року) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га на території с.Вільне Хорішківської сільської ради Козельщинського району Полтавської області та прийняти відповідне рішення у порядку, встановленому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Козельщинської селищної ради (вул. Островського, буд. 87, смт. Козельщина, Козельщинський район, Полтавська область, 39100, ідентифікаційний код 21063513) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк