Справа № 420/3170/19
24 жовтня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Марина П.П.
секретар судового засідання Пивовар Т.В.
за участю сторін:
від відповідача - Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області - Чукова Ю.В.(за довіреністю),
від відповідача - Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради - Хлистун Р.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про скасування рішення від 29.09.2017 року та наказу від 02.05.2019 року №01-13/197, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Кшановського Павла Анатолійовича від 29.09.2017 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 10.02.2016 року стосовно реконструкції нежитлових приміщень, які розташовані у підвалі, 1 та 2 поверсі 3-х поверхової фасадної будівлі № АДРЕСА_1 Троїцької, без зміни внутрішніх розмірів фундаментів в плані з улаштуванням внутрішнього перепланування та улаштуванням на першому поверсі вітрини консольного типу з боку вулиці Троїцької з розміщенням її в рівень лінії забудови вулиці Канатної з улаштуванням додаткового вхідного вузла у вітрину з боку вулиці Канатної та розміщення в них магазину за адресою: АДРЕСА_1 , нежитлове приміщення №1;
визнати протиправним та скасувати наказ Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради рід 02.05.2019 року №01-13/197 про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт №ОД 083162231484 від 10.08.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 02.05.2019 року позивач отримав лист управління ДАБК Одеської міської ради від 02.05.2019 року за №01-6/214-ПР в якому повідомлялось, що наказом управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради від 02.05.2019 року №01-13/197 скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт №ОД 083162231484 від 10.08.2016 року «Реконструкція нежитлових приміщень №1, які розташовані у підвалі, першому та другому поверсі трьохповерхової фасадної будівлі №38, без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані, з улаштуванням внутрішнього перепланування та улаштуванням на першому поверсі вітрини консольного типу з боку вул. Троїцької з розміщенням її в рівень лінії Канатної, з улаштуванням додаткового вхідного вузла у вітрину з боку вул. Канатної та розміщенням в них магазину» за адресою: м. Одеса, вул АДРЕСА_2 Канатна АДРЕСА_1 ». В якості обґрунтування прийнятого рішення зазначено, що «вказані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки надані на основі генерального плану населеного пункту, а не на основі плану зонування території чи детального плану території. Позивач вважає, що оскаржуване рішення та наказ Управління ДАБІ ОМР від 02.05.2019 року №01-13/197 є протиправними та підлягають скасуванню, адже відповідачі, при прийняті оскаржуваного наказу та рішення діяли не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», а також Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою КМУ від 23.05.2011 року №553. В питанні процесуального оформлення прийнятих рішень про скасування містобудівних умов та наказу про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт відповідачем допущені грубі порушення, які мають бути кваліфіковані як протиправні дії по відношенню до замовника будівельних робіт.
Представником відповідача - Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, 20.06.2019 року надано до суду відзив на адміністративний позов (а.с.111-116), згідно якого відповідач вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню. В обґрунтування своєї позиції представник відповідача зазначила, що Департаментом ДАБІ в Одеській області проведено позапланову перевірку відносно Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради в ході якої виявлено порушення з боку управління видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, що зазначено в акті перевірки від 04.09.2017 року, протоколі про адміністративне правопорушення від 04.09.2017 року та приписі про усунення порушень від 04.09.2017 року. Вищевказані матеріали перевірки отримані першим заступником управління - ОСОБА_2 без жодних зауважень та заперечень на факти викладені в матеріалах перевірки або про порушення процедури проведення перевірки, про що свідчить його власноручний підпис. Департаментом 29.09.2017 року винесено Рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 10.02.2016 року щодо забудови земельної ділянки з реконструкції нежитлових приміщень, які розташовані у підвалі, 1 та 2 поверсі 3-х поверхової фасадної будівлі № АДРЕСА_1 ріг вулиці Троїцької, без зміни внутрішніх розмірів фундаментів в плані з улаштуванням внутрішнього перепланування та розміщенням іі в рівень лінії забудови вулиці Канатної та розміщення в них магазину за адресою: АДРЕСА_3 .Одеса АДРЕСА_4 вул АДРЕСА_2 Канатна АДРЕСА_1 , нежитлове приміщення №1. По вищевказаним містобудівним умовам встановлено порушення, а саме, п.6 ч.1 розділу V Прикінцевих положень Закону, оскільки план зонування території (зонінгу) м. Одеси, розроблений ТОВ «Інститут Харківпроект» був затверджений рішенням №1316-VI від 19.10.2016 року, а вказані містобудівні умови видавались Управлінням до затвердження зонінгу. Вищевказані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки надані на основі генерального плану населеного пункту, який є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, а не на основі плану зонування території чи детального плану території. Відповідач зазначає, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видаються на підставі планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій, а тому рішення про скасування містобудівних умов та обмежень земельної ділянки від 26.09.2016 року не підлягає скасуванню в судовому порядку.
Представником відповідача - Управління Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, 24.06.2019 року надано до суду відзив на адміністративний позов (а.с.104-107), згідно якого відповідач з позовними вимогами не погоджується, вважає їх такими, що не підлягають задоволенню. Представник зазначає, що до Управління супровідним листом Департаменту №1015-05/1-2732 від 09.04.2019 року надійшло рішення Департаменту ДАБІ в Одеській області від 29.09.2017 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 10.02.2016 року. Управлінню з вищевказаного рішення стало відомо, що вказані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки надані на основі генерального плану населеного пункту, який згідно з ч.1 ст.17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту, а не на основі плану зонування території чи детального плану території, які відповідно до ч.1 ст.18 та ч.4 ст.19 Закону України визначають містобудівні умови та обмеження використання території для містобудівних потреб, що є порушенням п.6 ч.1 розділу V Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», що є порушенням норм чинного законодавства. Таким чином, відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.3 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності» від 17.01.2017 № 1817-VІІІ, на підставі рішення Департаменту ДАБІ в Одеській області від 29.09.2017 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 10.02.2016 року Наказом Управління від 02.05.2019 року №01-13/197 ДАБК скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт №ОД 083162231484 від 10.08.2016 року. Підставою скасування декларації про початок виконання будівельних робіт є скасування містобудівних умов та обмежень. Таким чином, Управління прийшло до висновку, що дії здійснені Управлінням (а саме скасування декларації) обґрунтовані, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано та без порушень прав позивача в процесі їх вчинення.
Представником позивача 26.06.2019 року надано відповідь на відзив (а.с.147), в якій представник зазначає, що не визнає наведені у відзиві Управління ДАБК в Одеській області заперечення з мотивів, які вже раніше в повному обсязі були викладені у адміністративному позові та додатково наведені у відповіді на відзив.
Представником Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради 10.10.2019 року надано до суду письмові пояснення (а.с.206-208), в яких представник зазначає, що заперечує проти позову у повному обсязі, вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Представник зазначає, що до Управління супровідним листом Департаменту №1015-05/1-2732 від 09.04.2019 року (надійшло рішення Департаменту ДАБІ в Одеській області від 29.09.2017 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 10.02.2016 року. Відповідно до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Постанови Кабінету Міністрів України №671 від 19.08.2015 року «Деякі питання діяльності органів державного архітектурно-будівельного контролю» з 04.10.2016 року повноваження з державного архітектурно-будівельного контролю у м. Одесі здійснює Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради. Згідно з рішенням Одеської міської ради від 21.03.2018 року № 3043-VII, Управління є виконавчим органом Одеської міської ради, який створено відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про архітектурну діяльність» та інших нормативно-правових актів із метою здійснення архітектурно-будівельного контролю на території м. Одеса. Одночасно представник зазначає, що згідно з Положенням про Управління, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 21.03.2018 року №3043-VІІ, основними завданнями Управління є здійснення на території м.Одеси державного архітектурно-будівельного контролю, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності. Згідно з п.2.2. пп.2.2.1., 2.2.2. Положення, Управління відповідно до покладених на нього завдань: надає, отримує документи, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, відмовляє у видачі таких документів, анулює їх, скасовує їх реєстрацію, приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти (видає сертифікати, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації та повертає такі декларації на доопрацювання для усунення виявлених недоліків). Таким чином, Управління має повноваження щодо скасування реєстрації дозвільних документів. З урахуванням зазначених критеріїв та положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності» Управління прийшло до висновку, що дії здійсненні Управлінням, а саме скасування декларації про початок виконання будівельних робіт № ОД 083162231484 від 10.08.2016 року обґрунтовані, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Представником Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області 15.10.2019 року надано до суду письмові пояснення (а.с.210-214), в яких представник зазначає, що заперечує проти позову у повному обсязі, вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Посилаючись на приписи п.6 Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» представник Департаменту ДАБІ в Одеській області зазначає, що після 01 січня 2015 року Управління не наділено було повноваженнями видавати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки без затверджених планів зонування або детальних планів територій. Таким чином, рішення щодо визначення та надання містобудівних умов і обмежень на територіях, де відповідно до Закону не затверджені плани зонування або детальні плани територій, дозволялось приймати з урахуванням попередніх планувальних рішень у межах встановленого законодавством строку, а саме до 01.01.2015 року, тому відсутність плану зонування або детального плану території повинна була слугувати підставою для відмови в наданні містобудівних умов та обмежень. За твердженнями представника відповідача, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видаються на підставі планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - летальних планів територій.
В поясненнях від 21.10.2019 року (а.с.239-244) представник позивача повторно наводить заперечення щодо тверджень відповідачів, та зазначає, що на час прийняття містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №01-07/16 (10.02.2016 року) єдиною підставою для скасування містобудівних умов була невідповідність намірів забудови, що виключає можливість їх скасування з інших підстав з огляду на положення ст.58 Конституції України та рішення КСУ від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (зворотна дія в часі законів).
Ухвалою суду від 03.06.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 10.07.2019 року здійснено перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
В судовому засіданні 24.10.2019 року, судом, керуючись положеннями ст.250 КАС України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши наявні в справі письмові докази, оцінивши їх за власним внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді справи, суд встановив наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , 10.02.2016 року Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради видано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки надані №01-07/16 щодо реконструкції нежитлових приміщень, які розташовані у підвалі, 1 та 2 поверсі 3-х поверхової фасадної будівлі № АДРЕСА_1 Троїцької, без зміни внутрішніх розмірів фундаментів в плані з улаштуванням внутрішнього перепланування та улаштуванням на першому поверсі вітрини консольного типу з боку вулиці Троїцької з розміщенням її в рівень лінії забудови вулиці Канатної з улаштуванням додаткового вхідного вузла у вітрину з боку вулиці Канатної та розміщення в них магазину за адресою: АДРЕСА_1 , нежитлове приміщення №1 (а.с.29-36).
Надалі, 10.08.2016 року Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області позивачу видана декларація про початок виконання будівельних робіт №ОД 083162231484 від 10.08.2016 року «Реконструкція нежитлових приміщень №1, які розташовані у підвалі, першому та другому поверсі трьохповерхової фасадної будівлі №38, без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані, з улаштуванням внутрішнього перепланування та улаштуванням на першому поверсі вітрини консольного типу з боку вул. Троїцької з розміщенням її в рівень лінії Канатної, з улаштуванням додаткового вхідного вузла у вітрину з боку вул. Канатної та розміщенням в них магазину» за адресою: АДРЕСА_1 » (а.с.37-40).
Як встановлено судом з матеріалів справи, Департаментом ДАБІ в Одеській області на підставі наказу про проведення позапланової перевірки №1232 від 02.08.2017 року (а.с.220), наказу №1350 від 29.08.2017 року (а.с.218) про продовження строку позапланової перевірки, направлення на проведення позапланової перевірки №1089 від 07.08.2017 року та направлення на проведення позапланової перевірки №1173/1 від 29.08.2017 року (а.с.217, 219) проведено позапланову перевірку відносно Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради.
За результатами приведеної позапланової перевірки головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту ДАБІ в Одеській області Кшановським Павлом ОСОБА_3 04.09.2017 року складено акт (а.с.221-229)
В ході перевірки виявлено ряд порушень з боку управління щодо видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, зокрема встановлено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №9 від 10.02.2016 року стосовно реконструкції нежитлових приміщень, які розташовані у підвалі, 1 та 2 поверсі 3-х поверхової фасадної будівлі № АДРЕСА_1 вулиці Троїцької, без зміни внутрішніх розмірів фундаментів в плані з улаштуванням внутрішнього перепланування та улаштуванням на першому поверсі вітрини консольного типу з боку вулиці Троїцької з розміщенням її в рівень лінії забудови вулиці Канатної з улаштуванням додаткового вхідного вузла у вітрину з боку вулиці Канатної та розміщення в них магазину за адресою: АДРЕСА_1 , нежитлове приміщення №1, замовник ОСОБА_1 , видані з порушенням п.6 ч.1 розділу V Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», оскільки план зонування території (зонінгу) м.Одеси, розроблений ТОВ «Інститут Харківпроект» був затверджений рішенням №1316-VI від 19.10.2016 року, а вказані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видавались Управлінням до затвердження зонінгу (а.с.223, 227).
Інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту ДАБІ в Одеській області Кшановським П.А. 29.09.2017 року прийнято рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, зокрема встановлено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 10.02.2016 року стосовно реконструкції нежитлових приміщень, які розташовані у підвалі, 1 та 2 поверсі 3-х поверхової фасадної будівлі № АДРЕСА_1 Троїцької, без зміни внутрішніх розмірів фундаментів в плані з улаштуванням внутрішнього перепланування та улаштуванням на першому поверсі вітрини консольного типу з боку вулиці Троїцької з розміщенням її в рівень лінії забудови вулиці Канатної з улаштуванням додаткового вхідного вузла у вітрину з боку вулиці Канатної та розміщення в них магазину за адресою: АДРЕСА_1 , нежитлове приміщення №1 (а.с.24).
В підставах прийняття зазначеного рішення вказано, що спірні містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки надані на основі генерального плану населеного пункту, який згідно з ч.1 ст.17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту, а не на основі плану зонування території чи детального плану території, які відповідно до ч.1 ст.18 та ч.4 ст.19 цього Закону визначають містобудівні умови та обмеження використання території для містобудівних потреб, що є порушенням п.6 ч.1 розділу V Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Управлінням Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради 02.05.2019 року прийнято Наказ про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт №ОД 083162231484 від 10.08.2016 року за №01-13/19ДАБК, яким скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт №ОД 083162231484 від 10.08.2016 року «Реконструкція нежитлових приміщень №1, які розташовані у підвалі, першому та другому поверсі трьохповерхової фасадної будівлі №38, без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані, з улаштуванням внутрішнього перепланування та улаштуванням на першому поверсі вітрини консольного типу з боку вул. Троїцької з розміщенням її в рівень лінії Канатної, з улаштуванням додаткового вхідного вузла у вітрину з боку вул. Канатної та розміщенням в них магазину» за адресою: АДРЕСА_1 », замовник ОСОБА_1 (а.с.160-161).
Листом від 02.05.2019 року №01-6/214-ПР позивачу повідомлено про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт №ОД 083162231484 від 10.08.2016 року (а.с.22).
Позивач не погоджується з такими рішеннями відповідачів та вважає, що вони підлягають скасуванню, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до ч.2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускається бездіяльності.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначені в Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року №3038-VI (далі - Закон №3038-VI), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 року №109 затверджено Порядок надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст (далі - Порядок - №109, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Як встановлено ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
В ст.1 Закону №3038-VI визначені поняття термінів, зокрема: містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією; план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон; генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Закону №3038-VI планування і забудова територій - діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає: 1) прогнозування розвитку територій; 2) забезпечення раціонального розселення і визначення напрямів сталого розвитку територій; 3) обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням; 4) взаємоузгодження державних, громадських та приватних інтересів під час планування і забудови територій; 5) визначення і раціональне взаємне розташування зон житлової та громадської забудови, виробничих, рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих, історико-культурних та інших зон і об'єктів; 6) встановлення режиму забудови територій, на яких передбачено провадження містобудівної діяльності; 7) розроблення містобудівної та проектної документації, будівництво об'єктів; 8) реконструкцію існуючої забудови та територій; 9) збереження, створення та відновлення рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих територій та об'єктів, ландшафтів, лісів, парків, скверів, окремих зелених насаджень; 10) створення та розвиток інженерно-транспортної інфраструктури; 10-1) створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення; 11) проведення моніторингу забудови; 12) ведення містобудівного кадастру; 13) здійснення контролю у сфері містобудування.
Інструментом державного регулювання планування територій є містобудівна документація, яка поділяється на документацію державного, регіонального та місцевого рівнів.
Планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них (ч.1 с.16 Закону №3038-VI).
Відповідно до абз.1, 2, 4 ч.1 ст.17 Закону №3038-VI генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід'ємною частиною генерального плану.
У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.
План зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон (ч.1 с.18 Закону №3038-VI).
Згідно ч.1 та ч.2 ст.25 Закону №3038-VI режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій.
Режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, обов'язковий для врахування під час розроблення землевпорядної документації.
Пунктом 4 ст.26 Закону №3038-VI визначено, що право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Згідно положень ч.1-3 ст.29 Закону №3038-VI основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.
Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; 2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); 3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; 4) витяг із Державного земельного кадастру.
Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об'єкта будівництва.
Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.
Частиною 4 ст.29 Закону №3038-VI передбачені підстави для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень, якими є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.
Вказані положення щодо порядку видачі, підстав відмови у видачі містобудівних умов та обмежень кореспондуються з положеннями Розділу II Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст від 07.07.2011 року №109.
Отже, з урахуванням наведених вище норм законодавства, судом не встановлено, що містобудівні умови та обмеження надаються виключно у разі розроблення та затвердження на відповідній території «плану зонування території» чи «детального плану території».
Положеннями ст.29 Закону №3038-VI та Розділу II Порядку №109 передбачено, що спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, а відповідно до абз.2 ч.5 ст.29 Закону, рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається лише у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Згідно п.2.4 Порядку, підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
Крім того, суд вважає необґрунтованим скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 10.02.2016 року з підстав порушення п.6 ч.1 розділу V Прикінцевих положень Закону оскільки, даним пунктом визначено, що до 1 січня 2015 року рішення щодо визначення та надання містобудівних умов і обмежень на територіях, де відповідно до Закону не затверджені плани зонування або детальні плани територій, приймають уповноважені органи містобудування та архітектури з урахуванням попередніх планувальних рішень у межах встановленого законодавством строку. Проте, положення п.6 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» припинили свою дію з 1 січня 2015 року.
Як встановлено судом та не заперечувалось сторонами, в якості містобудівної документації при видачі оскаржуваних містобудівних умов було визначено саме Генеральний план м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради №6489-VI від 25 березня 2015 року, а щодо функціонального призначення земельної ділянки визначено «землі житлової та громадської забудови».
Враховуючи, що Законом до містобудівної документації на місцевому рівні, крім плану зонування та детального плану території, віднесено генеральний план населеного пункту, суд дійшов висновку, що видані 10.02.2016 року містобудівні умов та обмеження забудови земельної ділянки видані відповідно до вимог законодавства та не підлягають скасуванню, а позовні вимоги позивача за даним позовом підлягають задоволенню.
Суд зазначає, що на виконання рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Кшановського П.А. від 29.09.2017 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 10.02.2016 року Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради 02.05.2019 року прийнято Наказ №01-13/197ДАБК, яким скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт №ОД 083162231484 від 10.08.2016 року. Підставою скасування декларації про початок виконання будівельних робіт є скасування містобудівних умов та обмежень.
Так, як судом доведено протиправність рішенням головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Кшановського П.А. від 29.09.2017 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 10.02.2016 року, суд вважає, що прийнятий на його підставі Наказ №01-13/197ДАБК від 02.05.2019 року також підлягає скасуванню.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Судові витрати розподілити відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 9, 11, 69-72, 86, 158-163, 167, 254 КАС України суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про скасування рішення від 29.09.2017 року та наказу від 02.05.2019 року №01-13/197 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Кшановського Павла Анатолійовича від 29.09.2017 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 10.02.2016 року стосовно реконструкції нежитлових приміщень, які розташовані у підвалі, 1 та 2 поверсі 3-х поверхової фасадної будівлі № АДРЕСА_1 вулиці Троїцької, без зміни внутрішніх розмірів фундаментів в плані з улаштуванням внутрішнього перепланування та улаштуванням на першому поверсі вітрини консольного типу з боку вулиці Троїцької з розміщенням її в рівень лінії забудови вулиці Канатної з улаштуванням додаткового вхідного вузла у вітрину з боку вулиці Канатної та розміщення в них магазину за адресою: АДРЕСА_1 , нежитлове приміщення №1.
Визнати протиправним та скасувати наказ Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради рід 02.05.2019 року №01-13/197 про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт №ОД 083162231484 від 10.08.2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних-асигнувань Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 768,40 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 768,40 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 04.11.2019 року.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_5 );
Відповідач: Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (код ЄДРПОУ 37471912, 65045, м.Одеса, вул. Канатна, 83);
Відповідач: Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 40199728, 65107, м.Одеса, вул. Черняховського, 6)
Суддя П.П.Марин
.