про залишення позовної заяви без руху
05 листопада 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/2729/19
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Петренко О.С., розглянувши матеріали справи
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Соколівської об'єднаної територіальної громади Кіровоградського району Кіровоградської області, вул. Шевченка,23, с. Соколівське, Кіровоградський район, Кіровоградська область,27641
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2 , АДРЕСА_2
про визнання протиправним та скасування рішення, -
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Соколівської об'єднаної територіальної громади Кіровоградського району Кіровоградської області, в якому просить:
- поновити строк на звернення до суду;
- визнати протиправним та скасувати рішення Соколівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області № 985 від 25 січня 2018 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 ;
- визнати протиправним та скасувати рішення Соколівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області № 1156 від 12 березня 2018 року про відмову в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Соколівську сільську раду надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки № 12 у власність ОСОБА_1 .
При ознайомленні з матеріалами позовної заяви, встановлено, що вона підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч.ч.1,2 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Так, позивачем оскаржуються рішення № 985 від 25 січня 2018 року та №1156 від 12.03.2018 року.
В позові позивач зазначає, що про оскаржувані рішення він дізнався 12.09.2019 року.
При цьому жодного підтвердження цього факту до суду не надано. Тобто позивачем, станом на 31.10.2019 року (на день звернення до суду), пропущено процесуальний строк звернення до адміністративного суду
Так, в позовній заяві позивачем заявлено клопотання про поновлення пропущеного строку для звернення до суду.
В обґрунтування даного клопотання вказано, що 20.09.2019р. він звернувся з адміністративним позовом до Кіровоградського окружного адміністративного суду про скасування рішення № 985 від 25 січня 2018 року та №1156 від 12.03.2018 року. Так, позивач зазначив, що всю поштову кореспонденцію він просив направляти на адресу його представника. 18.10.2019 р. позивач звернувся до суду з метою отримання інформації по справі №340/2362/19 та дізнався, що судом прийнято ухвалу про залишення позову без розгляду та що всі матеріали направлені не на адресу представника позивача, а на його.
З огляду на викладені обставини, позивач просить поновити строк для звернення до суду.
Статтею 123 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без розгляду.
Поважними, за змістом даної статті визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Також, вважаю за необхідне зазначити, що строки впливають на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов'язків. Строки - засіб впорядкування суспільних відносин, без якого неможливо уявити діяльність публічної адміністрації, нормативного акту, якою б юридичною силою він не був наділений.
Дотримання строків розгляду адміністративних справ одна з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень, оскільки результат правозастосовної діяльності безпосередньо залежить від часових меж їх реалізації. Будь-який вид адміністративного провадження базується на процесуальних принципах, серед яких оперативність і швидкість, що забезпечується чітко регламентованими строками, закріпленими в законах та підзаконних актах.
Вказана позиція висвітлена у постанові Верховного суду № 9901/896/18.
З огляду на вищевикладене, позивачем не надано належних та допустимих доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду, а відтак підстави вказані у заяві визнаються судом неповажними.
Таким чином, з метою захисту прав позивача, вважаю за необхідне надати позивачу строк з метою подання ним заяви про поновлення строку звернення до суду, вказавши інші поважні підстави поновлення строку з обов'язковим надання доказів на підтвердження своїх доводів.
Отже, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивачу, на виконання вимог ч.6 ст.161 КАС України, необхідно надати заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України (в редакції Закону від 03.10.2017р. №2147-VIII), суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху з встановленням строку для усунення недоліку.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність виправити вказані в описовій частині ухвали недоліки позовної заяви протягом п'яти днів з дня отримання ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення вказаних недоліків позовної заяви у встановлений строк, остання буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко