Рішення від 05.11.2019 по справі 280/2792/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

05 листопада 2019 року Справа № 280/2792/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши у порядку письмового, за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (69068, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, 16)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до (з урахуванням уточнень від 02.07.2019) Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 02.10.2018 про відмову у призначенні позивачу допомоги при народженні дитини;

зобов'язати відповідача призначити позивачу та виплачувати допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Харцизьк Донецької області у ОСОБА_1 народилася дитина - ОСОБА_2 . Рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 30.08.2018 по справі №336/4986/18 встановлено юридичний факт народження дитини, на підставі чого 31.08.2018 позивачем отримано свідоцтво про народження ОСОБА_2 . В подальшому, 01.11.2018 позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення та виплату державної допомоги при народженні дитини, проте листом від 02.11.2018 її повідомлено, що у призначенні допомогу відмовлено з підстав звернення за її призначенням пізніше, ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. ОСОБА_1 вважає рішення відповідача протиправним, із посиланням на норми Конституції України, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» просить задовольнити позов.

Ухвалою суду від 11.06.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху. В межах встановленого строку позивачем недоліки усунуто.

Ухвалою суду від 08.07.2019 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі №280/2792/19.

Від відповідача відзиву на позов не надходило; ухвалу про відкриття провадження у справі та копію позовної заяви з додатками отримано уповноваженою особою відповідача, про що свідчить підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Частиною другою статті 175 КАС України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи приписи п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

10.04.2017 ОСОБА_1 у м. Харцизьк Донецької області народила дитину - ОСОБА_2 , у зв'язку із чим отримала свідоцтво про народження від 25.04.2017 №031823, виданому на бланку тимчасово окупованої території.

З Єдиного реєстру судових рішень вбачається, що рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 30.08.2018 по справі №336/4986/18 встановлено факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_2 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - м. Харцизьк, Донецької області, мати дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Харцизьк, Донецької області, громадянка України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_3 , батько дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Харцизьк, Донецької області, громадянин України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 . Рішення набрало законної сили 30.08.2018.

На підставі даного рішення суду, 31.08.2018 Шевченківським районним у місті Запоріжжі відділі державної реєстрації цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області видано свідоцтво про народження ОСОБА_2 , серії НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 взято на облік як внутрішньо переміщену особу, із фактичним місцем проживання у Шевченківському районі м. Запоріжжя, що підтверджується довідкою від 30.10.2018 №0000642638.

Позивач звернулася до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району із заявою про призначення допомоги при народженні дитини, проте відповідно до повідомлення від 02.11.2018 №443683 з 01.01.2018 у призначенні допомоги відмовлено згідно п. 12 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751, у зв'язку із зверненням за її призначенням пізніше, ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Не погоджуючись із такою відмовою, ОСОБА_1 звернулась до суду із даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частин 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 № 789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою (ст. 51 Конституції України).

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлює Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-XII (далі - Закон № 2811-XII).

Згідно ст. 1 Закону громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

До видів державної допомоги сім'ям з дітьми згідно п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 2811-XII належить допомога при народженні дитини.

Умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", визначає Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок № 1751).

Пунктом 10 Порядку № 1751 визначено, що допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання. Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.

Згідно п. 11 Порядку № 1751 для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: 1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу).

Допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини (п. 12 Порядку № 1751).

Аналіз викладених норм свідчить про те, що допомога при народженні дитини призначається за заявою одного з батьків, з яким проживає дитина, не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

При цьому, подання до органу соціального захисту населення копії свідоцтва про народження дитини є обов'язковою передумовою для отримання допомоги при її народженні.

Як вже зазначалося вище, дитина позивача народилася на території міста Харцизьк Донецької області.

Місто Харцизьк Донецької області віднесено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р.

Постановою Верховної Ради України від 17.03.2015 № 254-VIII «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей визнано тимчасово окупованими територіями.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII, тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції України та законів України.

Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.

Згідно частини 1 статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.

В силу частини 1 статті 18 вищезазначеного Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Матеріалами справи підтверджено, що дитина позивача - ОСОБА_2 , народився на території України.

Суд наголошує, що позивач та її дитина є громадянами України, тобто, мають такі ж конституційні права, як і інші громадяни України, оскільки законодавство України не допускає обмеження прав на соціальний захист, зокрема, права на отримання допомоги при народженні дитини.

Враховуючи той факт, що позивач отримала свідоцтво про народження дитини державного зразка із пропуском строку - лише 31.08.2018 з незалежних від неї причин, а саме народження дитини на тимчасово окупованій території України, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а наявність такого свідоцтва є обов'язковою, невід'ємною передумовою для звернення до органу соціального захисту населення із заявою про призначення допомоги при народженні дитини; беручи до уваги, що дана допомога вважається власністю дитини, а відповідно до частини сьомої статті 7 Сімейного Кодексу України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, суд доходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 та виплачувати допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 .

Суд при винесенні рішення враховує положення частини другої статті 77 КАС України, відповідно до яких в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, а також положення частини четвертої статті 159 КАС України, згідно якої неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідачем не подано до суду ані відзиву на позов, ані будь-яких доказів на підтвердження правомірності відмови позивачу у призначенні допомоги про призначення дитини.

Звідси, позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 02.11.2018 про відмову у призначенні позивачу допомоги при народженні дитини є обґрунтованими та підлягають задоволеню.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (69068, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, 16; код ЄДРПОУ 37573780), викладене у формі повідомлення від 02.11.2018 №443683, про відмову у призначенні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 народження) допомоги при народженні дитини.

3. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (69068, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, 16; код ЄДРПОУ 37573780) призначити та виплачувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 народження) допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

4. Судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок присудити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (69068, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, 16; код ЄДРПОУ 37573780).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення виготовлено та підписано 05.11.2019.

Суддя Ю.П. Бойченко