Рішення від 04.11.2019 по справі 925/1190/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2019 року Справа № 925/1190/19

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді - Васяновича А.В.,

секретар судового засідання - Козоріз О.І.,

за участі представників сторін:

від позивача - Третяк О.С. - представник за довіреністю,

від відповідача - Колісник В.В. - сільський голова,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом публічного акціонерного товариства “Черкасиобленерго” в особі

Шполянського району електричних мереж, м. Шпола, Черкаська

область

до Матусівської сільської ради, с. Матусів, Шполянський район,

Черкаська область

про стягнення 32 947 грн. 55 коп.

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду Черкаської області звернулося з позовом публічне акціонерне товариство “Черкасиобленерго” в особі Шполянського району електричних мереж до Матусівської сільської ради про стягнення з відповідача вартості необлікованої електричної енергії в сумі 32 947 грн. 55 коп.

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 08 жовтня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Розгляд справи по суті призначено на 15 год. 00 хв. 04 листопада 2019 року.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити повністю.

До початку розгляду справи по суті від відповідача надійшла заява про визнання позову.

В судовому засіданні, яке відбулося 04 листопада 2019 року згідно ч. 1 ст. 240 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення зі справи №925/1190/19.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, а також заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю виходячи з наступного:

Звертаючись до суду з відповідним позовом, позивач вказував, що під час позапланових контрольних оглядів засобів обліку електричної енергії на об'єктах відповідача було виявлено самовільне підключення електроустановок до електричної мережі, в зв'язку з чим на підставі Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року №562 було визначено обсяг та вартість електричної енергії необлікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією в розмірі 13009 кВт/год. на суму 32 947 грн. 55 коп.

Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено господарським судом під час її розгляду, 24 жовтня 2012 року між публічним акціонерним товариством “Черкасиобленерго” в особі Шполянського району електричних мереж (постачальник) та Матусівською сільською радою (споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії №127.

Згідно п. 1.1. договору постачальник зобов'язався продати електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача в межах дозволеної потужності 18 (кВт), величини якої по об'єктах споживача визначені в п. 6 додатку “Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії”, а споживач - оплачувати постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього договору.

Відповідно до п. 2.3.5. договору споживач, зокрема, зобов'язаний: забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників постачальника за пред'явленням службового посвідчення до власних електричних установок для огляду їх та проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання споживачу (субспоживачу). Під час перевірки забезпечити присутність уповноваженої особи споживача.

Згідно з п.п 3.1.4, 3.1.5 договору постачальник має право вимагати відшкодування збитків, завданих постачальнику внаслідок порушення споживачем умов цього договору; доступу до належних споживачу засобів (систем) обліку електричної енергії для вимірювання потужності та контролю показників якості електричної енергії, для контролю дотримання встановлених режимів споживання енергії і потужності, для перевірки потужності компенсуючих пристроїв споживача, для контрольного огляду і технічної перевірки засобів (систем) обліку електричної енергії.

У пункті 4.2.3 договору зазначено, що споживач сплачує постачальнику вартість недорахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої поставою НКРЕ від 04 травня 2006 року №562, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій споживача:

- самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії;

- пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб із засобів обліку;

- споживання електроенергії поза засобами обліку;

- інших умов, визначених Методикою.

В подальшому 15 березня 2018 року між сторонами було укладено додаткову угоду про внесення змін до договору про постачання електричної енергії (введення нових точок обліку електричної енергії) від 24 жовтня 2012 року №127.

Додатковою угодою пункти 1.1. та 1.2. договору про постачання електричної енергії викладено у наступній редакції: “1.1 Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з дозволеною потужністю 90 (дев'яносто) кВт, величини якої по об'єктах Споживача визначені в п. 6 додатку „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії”, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами даного Договору”. Точки продажу електричної енергії зазначені в п. 7 додатку „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії”. Приєднана потужність у точці підключення по кожному об'єкту зазначена в п. 6 додатку „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії” і сумарно становить 90 (дев'яносто) кВт”.

Відповідно до Додатку №4 до договору №127 від 24 жовтня 2012 року „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії” відсутня точка вуличного освітлення від КТП - 198 (додаток № 7), а також в пункті 9.1 даного договору відсутнє вуличне освітлення від КТП - 198.

23 листопада 2018 року представниками позивача у присутності ОСОБА_1 - Матусівського сільського голови ОТГ було проведено перевірку засобу обліку електричної енергії на об'єкті відповідача, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та встановлено порушення позивачем п. 5.5.5. 1) ПРРЕЕ а саме: самовільне підключення електроустановок до електричної мережі енергопостачальника без укладення відповідного договору шляхом підключення електроустановки в РУ-0,4кВ, КТП - 198.

За наслідками виявленого порушення було складено акт про порушення №003780 від 23 листопада 2018 року.

Зауважень щодо складеного акту в представника відповідача відсутні, про що свідчить відповідна відмітка в акті.

06 грудня 2018 року відбулось засідання комісії публічного акціонерного товариства “Черкасиобленерго” в особі Шполянського району електричних мереж з розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ №003780 від 23 листопада 2018 року, за результатами якого прийнято рішення про проведення розрахунку обсягу та вартості не облікованої електроенергії відповідно до п. 2.6. Методики за період з 23 листопада 2017 року по 23 листопада 2018 року.

Вищенаведене рішення оформлено протоколом №51 від 06 грудня 2018 року (а.с. 22).

Як зазначається в протоколі споживач на засідання комісії не з'явився, причини неявки не повідомив.

Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку по акту № 003780 від 23 листопада 2018 року позивачем визначено обсяг та вартість електроенергії не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ, що становить 32 947 грн. 55 коп.

Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14 березня 2018 року (надалі - ПРРЕЕ), Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04 травня 2006 року №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 липня 2006 року №782/12656.

В пункті 2.1. договору сторонами узгоджено, що під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).

Підпунктами 2-4 п. 5.1.1 ПРРЕЕ визначено, що оператор системи має право на безперешкодний доступ до розрахункових засобів вимірювання електроенергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку; проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, контрольного огляду електричних мереж тощо.

Згідно із п. 1 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).

Відповідно до п. 8.2.5. ПРРЕЕ (в редакції ПРРЕЕ на час здійснення перевірки) у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

Пунктом 8.2.6. ПРРЕЕ (в редакції ПРРЕЕ на час здійснення перевірки) встановлено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Як зазначалося вище, комісією Шполянського РЕМ ПАТ “Черкасиобленерго” з розгляду актів про порушення, проведено нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії в розмірі 32 947грн. 55 коп., про що складено протокол №51 від 06 грудня 2018 року.

Жодних заперечень щодо порядку та розміру необлікованої електроенергії відповідачем не надано, рішення про проведення розрахунку обсягу та вартості н облікованої електроенергії №51 від 06 грудня 2018 року не оскаржено.

Станом на день прийняття рішення суду, доказів в спростування вищенаведених обставин не надходило, доказів щодо оплати заявленої до стягнення суми не надано.

Відповідно до вимог ст. 235 ГК України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватись оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.

Згідно із ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч.1 ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Статтею 77 ГПК України встановлено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

Крім того, як зазначалося вище, відповідач позов визнав повністю.

Згідно ч. 4 ст. 191 ГПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

З огляду на вищевикладене, подані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до відповідача є обґрунтованими, не спростованими, підтвердженими належними доказами та підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.

Згідно ч. 1 ст. 130 ГПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Аналогічна норма міститься в ч. 3 ст. 7 Закону України “Про судовий збір”.

В зв'язку з тим, що відповідачем було визнано позов до початку розгляду справи по суті, то позивачу підлягає поверненню з Державного бюджету України 50% судового збору, сплаченого при поданні позову.

Водночас, ч. 1 ст. 7 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що судовий збір повертається лише за клопотанням особи.

Отже, повернення судового збору без відповідного клопотання не допускається.

На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 129, 237, 238, 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Матусівської сільської ради, с. Матусів, Шполянського району, Черкаської області, ідентифікаційний код 26323516 на користь публічного акціонерного товариства “Черкасиобленерго” в особі Шполянського району електричних мереж, вул. Героїв Крут, 72-а, м. Шпола, Черкаської області, ідентифікаційний код 25204577, р/р UA НОМЕР_1 в філії ЧОУ ВАТ “Ощадбанк” м. Черкаси, МФО 354507 - 32 947 грн. 55 коп. вартість необлікованої електричної енергії.

3. Стягнути з Матусівської сільської ради, с. Матусів, Шполянського району, Черкаської області, ідентифікаційний код 26323516 на користь публічного акціонерного товариства “Черкасиобленерго” в особі Шполянського району електричних мереж, вул. Героїв Крут, 72-а, м. Шпола, Черкаської області, ідентифікаційний код 25204577, р/р UA НОМЕР_2 в філії Черкаське ОУ АТ Ощадбанк м. Черкаси, МФО 354507 - 960 грн. 50 коп. судового збору.

Видати відповідні накази після набрання рішення законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.

Рішення суду може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.

Повне рішення складено 04 листопада 2019 року.

Суддя А.В.Васянович