Справа № 755/17293/19
"30" жовтня 2019 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Виниченко Л.М.,
за участі секретаря Сіренко Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу № 755/17293/19 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Голосіївського району у місті Києві Головного територіального управління юстиції у місті Києві про встановлення факту смерті,-
ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 звернулася до суду із заявою у якій просить встановити факт смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Новосвітлівка, Луганської області.
Вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Новосвітлівка, Луганської області у помер її батько ОСОБА_3 .
Документи на підтвердження смерті її батька видані на території де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, а тому за таких обставин відсутня можливість зареєструвати смерть батька в органах РАЦС.
Встановлення даного факту необхідно для отримання свідоцтва про смерть та забезпечення реалізації прав та законних інтересів на території України.
В судове засідання заявник, представник заявника та представник заінтересованої особи не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неявки представника заінтересованої особи суд повідомлено не було.
Заявником та її представником до суду подано заяви в яких вказують, що вимоги заяви підтримують та просять провести розгляд справи у їх відсутності
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 30.10.2019 року було відкрито провадження у справі (а.с. 21).
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Як убачається із свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 та копії паспорта серії НОМЕР_3 , заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , являється донькою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 8, 10, 11).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Як роз'яснено у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Новосвітлівка, Луганської області помер ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підтвердження чого надано копію лікарського свідоцтва про смерть № 77 від 02.09.2019 року видане Новосвітлівською дільничною лікарнею, з якого убачається, що причиною смерті стали хронічна серцева недостатність та дифузний кардіосклероз (а.с. 13-14).
За нормою ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної
реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; г) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Надане заявником лікарське свідоцтво про смерть видане закладом, що знаходиться на тимчасово окупованій території України.
Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. ст. 1; 4 ч. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Представник ОСОБА_1 ОСОБА_2 подавав документи про державну реєстрацію смерті ОСОБА_3 до Голосіївського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, проте у реєстрації було відмовлено листом від 29.10.2019 року за № 342/17.3-73, оскільки надане заявником лікарське свідоцтво про смерть № 77 від 02.09.2019 року видане на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, тому підстави для здійснення реєстрації смерті відсутні (а.с. 16).
Отже, з матеріалів справи убачається, що реєстрація смерті батька заявника у органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, можливості зареєструвати смерть батька на підставі вищезазначеного лікарського свідоцтва про смерть у заявника не має, так як воно не відповідає визначеній чинним законодавством формі для проведення державної реєстрації смерті.
Встановлення факту смерті заявнику необхідне для проведення реєстрації смерті її батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Новосвітлівка, Луганської області, що є тимчасово окупованою територією України, та отримання свідоцтва про смерть.
З урахуванням зазначеного суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Керуючись постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, ст. ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 81, 141, 258, 259, 264, 265, 273, 315, 317, 318, 319, 354, 355, 430 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Голосіївського району у місті Києві Головного територіального управління юстиції у місті Києві про встановлення факту смерті задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження: с. Ключи, Куйбишевської області, громадянин України, помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Новосвітлівка, Луганської області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Заявник - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_4 ;
Заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Голосіївського району у місті Києві Головного територіального управління юстиції у місті Києві, місце знаходження: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 92, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26077879.
Судове рішення складене 30 жовтня 2019 року.
Суддя