Справа № 685/911/19
Провадження № 3/685/530/19
31 жовтня 2019 року. Теофіпольський районний суд Хмельницької області
в складі головуючого судді Бурлак Г.І.
за участі секретаря Ковальчука О.С.
прокурора Бобик Г.М.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
розглянувши в смт Теофіполь матеріали, які надійшли від Управління захисту економіки в Хмельницькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Гаврилівка, Теофіпольського району, Хмельницької області, проживає там же по АДРЕСА_1 Хмельницької АДРЕСА_2 , Гаврилівського сільського голови,
за ч. 2 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , будучи головою Гаврилівської сільської ради VII скликання Теофіпольського району Хмельницької області відповідно до рішення №1 першої сесії Гаврилівської сільської ради «Про визнання повноважень сільського голови» від 12.11.2015 року та, відповідно, до пп «б» та «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», у встановлений 10-ти денний строк, станом на 12.06.2019 року не повідомив Національне агенство з питань запобігання корупції про суттєві зміни у майновому стані, а саме: про придбання майна у вигляді житлового будинку по АДРЕСА_3 , вартістю 150000 гривень, на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку №559 від 18.04.2018 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні прокурор підтримав факти, викладені в протоколі та матеріалах справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , та просив притягнути останнього до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав та пояснив, що протягом десятиденного терміну з моменту купівлі житлового будинку, тобто після 18.04.2018 року, він не вніс зміни у електронну декларацію, оскільки забувся подати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.
Адміністративним правопорушенням, передбаченим ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, є неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни у майновому стані. Суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України, посадові особи органів державної влади та місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», сільські голови є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, а відтак ОСОБА_1 , будучи Гаврилівським сільським головою, є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету, а отже ОСОБА_1 , будучи Гаврилівським сільським головою, є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією у відповідності до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Так, у відповідності до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме: отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агенство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агенства.
Відповідно до п. 6 розділу 2 «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого рішенням НАЗК № 3 від 10.06.2016 р. «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», суб'єкти декларування письмово повідомляють Національне агенство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у 10-денний строк з моменту отримання доходу або придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік» встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня 2018 року становив 1762 грн., тобто 50 прожиткових мінімумів у період виникнення у ОСОБА_1 обов'язку повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані складало 88 100 грн.
Згідно з договором купівлі-продажу №559 від 18.04.2018 року ОСОБА_1 придбав житловий будинок по АДРЕСА_3 , вартістю 150000 гривень, що більше ніж 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2018 року (1762 х 50 = 88100 грн.), проте не повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції про такі суттєві зміни у його майновому стані шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, в судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 зобов'язаний був повідомити Національне агенство з питань запобігання корупції про суттєві зміни у майновому стані, а саме: про придбання житлового будинку по АДРЕСА_3 , вартістю 150000 гривень. Однак, як видно з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік упродовж квітня 2018 року ОСОБА_1 у систему не входив, та жодних дій не вчиняв.
Матеріали справи не містять даних про поважні причини, які б перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно (в 10-денний строк) повідомити Національне агентство з питань запобігання корупції про суттєві зміни у майновому стані. Доводи ОСОБА_1 щодо відсутності у нього умислу на вчинення вказаного правопорушення суд відхиляє, оскільки ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» передбачає, що правопорушення, пов'язане з корупцією це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження. Таким чином правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, може бути вчинене з необережності, за відсутності корисливого чи іншого особистого інтересу.
Згідно із ст.68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Оцінюючи докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст 172-6 КУпАП повністю доведена.
У зв?язку з тим, що матеріали перевірки стосовно несвоєчасного повідомлення ОСОБА_1 про суттєві зміни у майновому стані були зареєстровані в єдиному обліку заяв та повідомлень 25.04.2019, то трьохмісячний строк мав закінчитися 25 липня 2019 року, однак постановою Теофіпольського райсуду від 17.07.2019 строк розгляду справи був зупинений у зв?язку із неявкою в судове засідання ОСОБА_1 , 23.09.2019 ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з?явився, розгляд справи 17.10.2019 не відбувся у зв?язку з перебуванням головуючого на лікарняному, 24.10.2019 розгляд справи не відбувся у зв?язку із відрядженням головуючого, таким чином, на момент розгляду справи судом строк, передбачений ч.3 ст.38 КУпАП, закінчився, провадження в справі підлягає закриттю.
Виходячи з наведеного, керуючись ч.2 ст. 172-6, 38, 247 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, провадження по справі закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її проголошення через Теофіпольський районний суд Хмельницької області.
Суддя