Рішення від 04.11.2019 по справі 160/7460/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2019 року Справа № 160/7460/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 05.08.2019 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № Б-2398 від 18.02.2019 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 , з врахуванням періоду навчання, всього стажу, зазначеного у трудовій книжці, заробітної плати для обчислення пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, з підвищенням розміру пенсії відповідно до частини третьої статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з дати звернення - 23.02.2018 на визначений пенсіонером банківський рахунок.

2. Ухвалою суду від 08.08.2019 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

3. 16.08.2019 засобами поштового зв'язку до канцелярії суду від представника позивача на виконання вимог ухвали суду надійшла квитанція про сплату судового збору № 1685-7879-9755-0573 від 13.08.2019 у розмірі 768,40 грн.

4. Ухвалою суду від 19.08.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/7460/19.

5. 11.09.2019 на електронну адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення представнику позивача.

6. 18.09.2019 до канцелярії суду від відповідача надійшли витребувані судом докази.

щодо строків розгляду справи

7. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.

8. У рішенні ЕСПЛ у справі «Сомор'яй проти Угорщини» (заява № 60934/13) відзначає, що пенсійні спори потребувають особливої ретельності.

9. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.

10. Справа є важливою для позивача та вимагала особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

11. Рішенням відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 6 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № Б-2398 від 18.02.2019 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком.

12. В обґрунтування прийнятого рішення управлінням зазначено, що до заяви надано, завірену належним чином, копію з копії, трудової книжки, тому зарахувати стаж згідно наданого документа не має можливості. Не надано довідку про заробіток. За наданими документами не підтверджено місце проживання (реєстрації) ОСОБА_1 на території України.

13. Позивач вважає протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № Б-2398 від 18.02.2019 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком.

14. Позивач є громадянкою України, на час звернення за призначенням пенсії вік ОСОБА_1 склав 68 років, страховий стаж склав 30 років 9 місяців 13 днів та відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» набула право на признання пенсії за віком.

15. В розписці-повідомленні від 23.02.2018 № Б-2398 відсутні записи щодо необхідності надати будь-які документи.

16. Твердження відповідача щодо розбіжності в документах є безпідставними: прізвище, ім'я та рік народження, зазначені в паспорті та довідці про присвоєння ідентифікаційного номеру позивача ідентичні прізвищу, імені та року народження, які зазначені у заяві про призначення пенсії.

17. Якщо відповідач вважає, що надані документи не належать позивачу то повинен надати відповідні докази.

18. Оскільки позивач набула право виходу на пенсію згідно з частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в 55 років, а звернулась за призначенням пенсії в 68 років, управління повинно підвищити розмір пенсії відповідно до частини третьої статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

19. В паспорті позивача для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , виданий органом 2ISR 06 20.12.2017 дійсним до 06.12.2027 визначено громадянство - Україна.

20. Виходячи із правової та соціальної природи пенсії право громадянина на призначення йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

21. Відповідач проти позову заперечив повністю зазначивши, що в заяві позивачки від 23.02.2018 про призначення/перерахунок пенсії, останнє місце реєстрації - АДРЕСА_1 (знята з реєстрації у 1995 році). Відповідно до наданих документів, ОСОБА_1 мешкає за адресою: АДРЕСА_2

22. У м. Кам'янське Дніпропетровської області ОСОБА_1 , як одержувач пенсії, не перебувала та не перебуває.

23. Документи, передбачені пунктом 2.22 Порядку № 22-1, щодо підтвердження місця проживання (реєстрацій на території України в м. Кам'янське, ОСОБА_1 до Головного управління не надавала.

24. Обов'язок щодо надання документів чинним законодавством покладено на заявника.

25. Стосовно поданих ОСОБА_1 документів для призначення пенсії за віком: в заяві про призначення пенсії значиться ОСОБА_1 , але до заяви додано копію паспорту громадянина України для виїзду за кордон та картку платника податків про присвоєння реєстраційного номеру на ОСОБА_2 (без зазначення по батькові), копія диплому на ім'я ОСОБА_3 , копія трудової книжки на ОСОБА_1 . Довідку про заробітну плату до 2000 року до заяви не додано.

26. Таким чином, позивач, як громадянин України, жодним чином не обмежена у праві на пенсійне забезпечення в Україні. Однак, ОСОБА_1 при зверненні до органів, що призначають та виплачують пенсію, повинна наряду з іншими громадянами України дотримуватися приписів діючого законодавства щодо подання необхідних документів для призначення пенсії та звернення до належного територіального органу Пенсійного фонду.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

27. 23.02.2018 представник ОСОБА_1 - ОСОБА_4 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (Кам'янський відділ обслуговування громадян (сервісний центр)) з заявою про призначення пенсії за віком (а.с.16, 45).

28. До заяви додано: копії нотаріально засвідчених довіреності, паспорта, диплому та оригінали для завіряння; копію картки платника податків та оригінал для завіряння; нотаріально засвідчену копію трудової книжки; заяву про перерахування пенсійних виплат на банківський рахунок; копію паспорту представника та оригінал для завіряння.

29. Заяву та документи прийнято 23.02.2018 і зареєстровано за № Б-2398 (а.с.16 звор.бік, 45 звор.бік).

30. Рішенням Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 6 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії № Б-2398 від 23.02.2018 відмовлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у призначенні пенсії за віком з наступних причин (а.с.15, 44):

- за документами, наданими для призначення пенсії, не підтверджено місце проживання (реєстрації) на території України ОСОБА_1 , як це передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядком надання документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- згідно наданих для призначення пенсії документів встановлено, що останнє місце реєстрації заявниці на Укращі - АДРЕСА_1 . За даною адресою ОСОБА_1 знята з реєстрації в 1995 році;

- за даними довіреності, виданої на ОСОБА_5 в місті Тель-Авів Держави Ізраїль, ОСОБА_1 мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , і на території України не має місця реєстрації.

31. 06.06.2018 ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (справа № 804/4147/18) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в якій просила:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області № Б-2398 від 23.02.2018 року про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 , з врахуванням періоду навчання, всього стажу, зазначеного у трудовій книжці, заробітної плати для обчислення пенсії, як не працюючому пенсіонеру, з підвищенням розміру пенсії відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з дати звернення - 23.02.2018 року на визначений пенсіонером банківський рахунок.

32. Рішенням суду від 10.08.2018 у справі № 804/4147/18 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено повністю (а.с.12-14).

33. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 18.12.2018 у справі № 804/4147/18 (а.с.9-11):

- апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково;

- рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2018 року в адміністративній справі №804/4147/18 скасовано та ухвалено нове рішення;

- адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково;

- рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №6 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначені пенсії за віком № Б-2398 від 23.02.2018 визнано протиправним та скасовано;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 23.02.2018.

- у задоволені решти позовних вимог відмовлено.

34. На виконання рішення Третього апеляційного адміністративного суду від 18.12.2018 № 804/4147/18 Відділом з питань призначення та перерахунку пенсій № 6 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянуто заяву про призначення виплати пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , від 23.02.2018 року № Б-2398, у результаті розгляду - рішенням № Б-2398 від 18.02.2019 відмовлено в призначені пенсії за віком з наступних причин (а.с.8, 54):

- у заяві про призначення пенсії значиться ОСОБА_1 , але до заяви додано: копію паспорту громадянина України для виїзду за кордон на ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (без зазначення по-батькові), не завірену належним чином, копію картки платника податків на ім'я ОСОБА_7 (без зазначення по-батькові); копію диплому на ім'я ОСОБА_3 , не завірену належним чином;

- документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням є трудова книжка, надається копія з неї, завірена належним чином;

- до заяви надано, завірену належним чином, копію з копії трудової книжки на ім'я ОСОБА_1 , тому зарахувати стаж згідно наданого документа немає можливості;

- довідку про заробіток до 2000 року до заяви не додано;

- за документами, наданими для призначення пенсії, не підтверджено місце проживання (реєстрації) на території України ОСОБА_1 , як це передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядком надання документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- згідно наданих для призначення пенсії документів встановлено, що останнє місце реєстрації заявниці на Україні - АДРЕСА_1 . За даною адресою ОСОБА_1 знята з реєстрації в 1995 році;

- за даними довіреності, виданої на ОСОБА_5 в місті Тель-Авів Держави Ізраїль, ОСОБА_1 мешкає за адресою: АДРЕСА_2 . і на території України не має місця реєстрації.

35. Суд зазначає, що Відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 6 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є не окремою юридичною особою, а структурною одиницею Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

36. Відповідно до положень статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

37. Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

38. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

39. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

40. Частиною третьою статті 2 Протоколу № 4 Конвенції про захист прав і основних свобод людини визначено, що кожна людина має право на вільне пересування і свободу вибору місця проживання. Кожна людина має право залишати будь-яку країну, включаючи свою власну.

41. Згідно з частиною другою статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 № 1382-IV реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

42. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV) визначає, зокрема, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел.

43. Відповідно до статті 3 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 № 16/98-ВР право на забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням згідно з цими Основами мають застраховані громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено законодавством України, а також міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

44. Згідно із пунктом першим частини першої та частиною четвертою статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

45. Іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування нарівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

46. Відповідно до частин 1, 4 статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

47. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.

48. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, необхідного страхового стажу на дату досягнення віку, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, пенсію за віком може бути призначено після набуття особою страхового стажу, визначеного частинами першою - третьою цієї статті на дату досягнення відповідного віку.

49. Наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.

50. За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

51. Частиною другою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

52. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).

53. Відповідно до пункту 1.1. Розділу І «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1) заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

54. Згідно з пунктом 1.7. Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

55. Пунктом 2.1. Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються:

1) документи про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;

2) документи про стаж (документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах);

3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000 року;

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;

5) документи, які засвідчують особливий статус особи;

6) документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій особам, зазначеним у пункті 1.3 розділу І цього Порядку).

56. Особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік) (пункт 2.9. Порядку № 22-1).

57. Відповідно до пункту 2.22. Порядку № 22-1 за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або документ відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також посвідку на постійне проживання.

58. Відповідно до статті 5 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 року № 2235-III документами, що підтверджують громадянство України є: паспорт громадянина України, свідоцтво про належність до громадянства України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, тимчасове посвідчення громадянина України, проїзний документ дитини, дипломатичний паспорт, службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи на повернення в Україну.

59. Згідно з пунктом першим частини першої статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» № 5492-VI від 20.11.2012 документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України є: а) паспорт громадянина України; б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; в) дипломатичний паспорт України; г) службовий паспорт України; ґ) посвідчення особи моряка; д) посвідчення члена екіпажу; е) посвідчення особи на повернення в Україну; є) тимчасове посвідчення громадянина України.

60. Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

61. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

62. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

63. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

64. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3 Порядку № 22-1).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № Б-2398 від 18.02.2019 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1

(щодо проживання (реєстрації) на території України)

65. Право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.

66. Кожен громадянин України, включаючи пенсіонерів, має право на вибір свого місця проживання, зі збереженням усіх конституційних прав.

67. Отже, враховуючи викладене, позивач як громадянин України, незалежно від країни свого проживання, вправі користуватися всіма своїми конституційними правами, в тому числі, і правом на пенсійне забезпечення.

68. Крім того, як зазначив Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні у справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 07.02.2014, у цій справі право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України. Дійсно, заявник, який був економічно активним в Україні з 1956 до 1996 року, мав право на отримання пенсії після закінчення трудової діяльності та, як це передбачалося національним законодавством на час події, він знову отримував би свою пенсію після повернення в Україну. Тому ЄСПЛ доходить висновку, що заявник перебував у відносно схожій ситуації із пенсіонерами, які проживали в Україні, щодо самого права на отримання пенсії (пункт 51 цього рішення).

69. У пункті 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція), згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

70. Враховуючи те, що рішення ЄСПЛ є джерелом права та є обов'язковими для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції, суди при розгляді справ зобов'язані враховувати практику ЄСПЛ, у тому числі й рішення у справі «Пічкур проти України», як джерело права відповідно до статті 17 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».

71. Проживаючи в Ізраїлі як громадянин України, позивач має такі ж самі конституційні права, як й інші громадяни України, оскільки Конституція України та пенсійне законодавство України не допускають обмеження права на соціальний захист, зокрема права на отримання пенсії за ознакою місця проживання.

72. Суд зазначає, що право громадянина на призначення та одержання пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні. Держава, відповідно до конституційних принципів, зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, в Україні чи за її межами.

73. Отже, позивач, по досягнення віку, визначеного статтею 26 Закону № 1058-IV, незалежно від місця проживання, має право на призначення пенсії.

74. Таким чином, посилання у рішенні від № Б-2398 від 18.02.2019 на відсутність у позивача документу, який би підтверджував проживання (реєстрацію) на території України, зокрема у м. Кам'янське, є безпідставними і не можуть розцінюватися як законні підстави для непризначення пенсії.

(щодо засвідчення документів)

75. Згідно з пунктом 2.23. Порядку № 22-1 документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

76. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

77. Відповідачем у рішенні від № Б-2398 від 18.02.2019 зазначено щодо неналежного засвідчення копій паспорту громадянина України для виїзду за кордон на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (без зазначення по-батькові) та диплому на ім'я ОСОБА_3 .

78. Однак, суд зазначає, що відповідачу були надані оригінали паспорту та диплома ОСОБА_8 , що вбачається з розписки-повідомлення (а.с.16 звор.бік, 45 звор.бік) та не спростовується відповідачем.

79. Таким чином, відповідач мав змогу на підставі пункту 2.23 Порядку № 22-1 самостійно засвідчити копії документів, наданих для призначення пенсії.

(щодо картки платника податків)

80. Відповідач у рішенні про відмову у призначенні пенсії від № Б-2398 від 18.02.2019 зазначив про надання картки платника податків на ім'я ОСОБА_7 (без зазначення по-батькові).

81. Згідно з пунктом 7 розділу VII. «Порядок реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків)» «Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків», затвердженого наказом Міністерства фінансів України 29.09.2017 № 822 (далі - Положення № 822) за зверненням фізичної особи, її представника контролюючий орган видає документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі (картка платника податків (додаток 3)), відповідно до порядку, визначеного цим Положенням (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті). У такому документі зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків.

82. Пунктом 8 Положення № 822 встановлено що громадяни України, які не мають постійного місця проживання в Україні або тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, можуть звернутися за отриманням документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, до будь-якого контролюючого органу. У такому разі строк видачі документа може бути продовжено до п'яти робочих днів.

83. Для отримання документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, фізична особа пред'являє документ, що посвідчує особу (пункт 9 Положення № 822).

84. Таким чином, картка платника податків надана уповноваженим органом на підставі поданих документів.

(щодо надання документів)

85. Відповідач у рішенні про відмову у призначенні пенсії від № Б-2398 від 18.02.2019 зазначив про ненадання довідки про заробіток до 2000 року.

86. Відповідно до пункту 1.7. Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

87. Суд зазначає, що ані заява про призначення пенсії, ані розписка-повідомлення про прийняття документів не містить відомостей про необхідність заявнику надати додаткові документи для призначення пенсії.

88. Крім того, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

89. Однак, відповідачем не здійснено жодних дій, спрямованих на отримання відомостей, додаткових документів, на підставі яких можна було б додатково підтвердити страховий стаж позивача.

щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії

90. Суд зазначає, що позовна вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком, починаючи з дня звернення - 23.02.2018 є передчасною та задоволенню не підлягає, оскільки умови призначення пенсії за віком визначені статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проте, відмова відповідача не містить висновків щодо наявності чи відсутності у позивача необхідного стажу роботи для призначення пенсії за віком, не містить висновків щодо повноти поданих документів необхідних для призначення пенсії та визначення її розміру, тощо.

91. Крім того, до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань.

92. Таким чином, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд зобов'язує відповідача повторно розглянути заяву від 23.02.2018 про призначення пенсії за віком із врахуванням висновків суду у цій справі.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

93. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

94. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

95. Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

96. Відповідачем відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком з наступних підстав:

- у заяві про призначення пенсії значиться ОСОБА_1 , але до заяви додано: копію паспорту громадянина України для виїзду за кордон на ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (без зазначення по-батькові), не завірену належним чином, копію картки платника податків на ім'я ОСОБА_7 (без зазначення по-батькові); копію диплому на ім'я ОСОБА_3 , не завірену належним чином;

- до заяви надано, завірену належним чином, копію з копії трудової книжки на ім'я ОСОБА_1 , тому зарахувати стаж згідно наданого документа немає можливості;

- довідку про заробіток до 2000 року до заяви не додано;

- за документами, наданими для призначення пенсії, не підтверджено місце проживання (реєстрації) на території України ОСОБА_1 , як це передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядком надання документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- за даними довіреності, виданої на ОСОБА_5 в місті Тель-Авів Держави Ізраїль, ОСОБА_1 мешкає за адресою: АДРЕСА_2 . і на території України не має місця реєстрації.

97. Однак, виходячи із правової та соціальної природи пенсійного забезпечення, право громадянина на призначення йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні, оскільки держава, відповідно, зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа.

98. Відповідачем передчасно здійснено висновок про відсутність страхового стажу та відмовлено у призначенні пенсії за віком, оскільки управлінням не були досліджені надані документи та не запропоновано надати додаткові документи (у разі їх ненадання), чим позбавив позивача конституційного права на соціальний захист та вирішення питання призначення пенсії.

99. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

100. Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 20.12.2018 у справі № 132/3485/16-а (адміністративне провадження № К/9901/44939/18), від 12.03.2019 у справі № 127/2126/17 (адміністративне провадження № К/9901/15893/18), від 01.10.2019 у справі № 804/3646/18 (адміністративне провадження № К/9901/9747/19)

101. Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

102. Частиною п'ятою вказаної норми встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

103. Із врахуванням того, що судом задоволено одну основну та похідну позовні вимоги, на користь позивача підлягає стягненню сума витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру в розмірі 768,40 грн.

104. Керуючись статтями 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

105. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_2 , Ізраїль) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

106. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № Б-2398 від 18.02.2019 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .

107. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.02.2018 про призначення пенсії за віком із врахуванням висновків суду.

108. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

109. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.

110. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

111. Повне рішення складено 04.11.2019.

Суддя І.О. Верба