15 жовтня 2019 року м. ТернопільСправа № 921/434/19
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Хоми С.О.
за участю секретаря судового засідання: Бурда З.І.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради, вул. Коперніка, 1, м.Тернопіль, 46001
до відповідача: Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, вул. Коперніка, 1, м. Тернопіль, 46001
про: стягнення 143 294 грн. 17 коп. заборгованості за надані послуги з технічного нагляду, 2149 грн. 41 коп. судового збору.
За участю представників:
-позивача: Александров ОСОБА_1 , довіреність № без номера від 02.01.2019 видана адвокату
-відповідача: не з'явився
Суть справи.
Відділ технічного нагляду Тернопільської міської ради звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради про стягнення 143 294 грн. 17 коп. заборгованості за надані послуги з технічного нагляду, 2149 грн. 41 коп. судового збору.
Ухвалою від 19.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 12.08.2019 на 14:00год.
Ухвалою від 12.08.2019 відкладено підготовче засідання на 21.08.2019 на 16:20 год.
Ухвалою від 21.08.2019 відкладено підготовче засідання на 18.09.2019 на 10:00 год.
Ухвалою від 18.09.2019 відкладено підготовче засідання на 04.10.2019 на 10 год. 00 хв.
Іншою ухвалою від 18.09.2019 продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі №921/434/19 до 21.10.2019 включно.
Ухвалою від 04.10.2019 закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 15.10.2019 на 14:50 год.
В судове засідання 15.10.2019 представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та посилаючись на долучені до матеріалів справи докази.
18.09.2019 позивачем через канцелярію суду подано Клопотання №без номера від 18.09.2019 (вх.№16744) у якому на виконання ухвали суду просив суд відкласти підготовче судове засідання і продовжити строк його розгляду, для надання можливості надати в судове засідання рішення Господарського суду Тернопільської області від 27.08.2019 у справі №921/327/19 із відміткою про набрання ним законної сили.
03.10.2019 через канцелярію суду від позивача надійшло Клопотання №без номера від 03.10.2019 (вх.17845), в якому зазначається, що на виконання ухвали суду від 18.09.2019 надає докази набрання рішенням Господарського суду Тернопільської області від 27.08.2019 у справі №921/327/19, а саме: рішення Господарського суду Тернопільської області від 27.08.2019 у справі №921/327/19; наказ про примусове виконання рішення Господарського суду Тернопільської області від 23.09.2019 у справі №921/327/19, в якому зазначено, що рішення Господарського суду Тернопільської області від 27.08.2019 у справі №921/327/19 набрало законної сили від 23.09.2019; інформація із сайту Судова влада України про відсутність апеляційних скарг на рішення Господарського суду Тернопільської області від 27.08.2019 у справі №921/327/19, станом на 03.10.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Рішенням Тернопільської міської ради від 08.04.2011 №6/7/19 "Про здійснення технічного нагляду" визнано відділ технічного нагляду Тернопільської міської ради надавачем послуг і виконавцем робіт з проведення технічного нагляду, замовником яких є управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології. В січні-березні 2019 року підрядними організаціями ТОВ "Авакс Проф" на підставі договору №57 від 12.02.2018 про закупівлю послуг та додатків №5 від 27.12.2018 і №6 від 09.01.2019 до нього та Тернопільським міським шляховим ремонтно-будівельним підприємством "Міськшляхрембуд" на підставі договору №3 від 03.01.2018 про закупівлю послуг та додатків №7 від 27.12.2018 і №9 від 09.01.2019 до нього було виконано роботи (послуги) по утриманню та ремонту об'єктів міського благоустрою, капітального ремонту та реконструкції житлового фонду, а відділ технічного нагляду ТМР здійснював технічний нагляд за цими роботами (послугами) на підставі договору №2 від 02.01.2018 та №1 від 03.01.2019 і додатку №1 від 04.02.2019 до нього, що підтверджується відповідними Актами приймання наданих послуг. В загальному послуг з технічного нагляду надано на суму 143 294,17 грн. Станом на день подання позову відповідачем допущено прострочення виконання свого зобов'язання в розмірі 143 294,17 грн. щодо оплати виконаних робіт за здійснення технічного нагляду.
Відповідач у встановлений ухвалою суду від 19.07.2019 строк відзив на позов не надав, явки уповноваженого представника в судове засідання 15.10.2019 не забезпечив, причин неявки суду не повідомив, хоча про час, дату та місце розгляду спору повідомлений належним чином (рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень (ухвал суду) знаходяться в матеріалах справи).
Крім того, в ході слухання справи від відповідача через канцелярію суду надійшов Лист №2608/15 від 17.09.2019 (вх. №16726), у якому просив суд розгляд даної справи проводити без його участі, у зв'язку із неможливістю забезпечити явку представника в судове засідання, що призначено на 18.09.2019 о 10:00 год.
Суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень (ч. ч. 2-3 ст. 120 ГПК України).
У відповідності до ч. 11 ст. 242 ГПК України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Згідно з ч. 4 ст. 89 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.
За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до розміщеної на веб-сайті Міністерства юстиції України інформації, місцезнаходженням юридичної особи Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради є вул. Коперніка, 1, м. Тернопіль, 46001 (сформований судом витяг з ЄДРЮО ФОП та ГФ в матеріалах справи). Дана адреса відповідача вказана і позивачем у позовній заяві.
Суд вважає за доцільне зазначити, що усі процесуальні документи у даній справі були надіслані судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу відповідача, зазначену на веб-сайті Міністерства юстиції України та, відповідно, вказану позивачем у позові.
Окрім того, за приписами ч. 1 ст. 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 вказаного Закону для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень".
Слід зазначити, що усі процесуальні документи у даній справі у відповідності до вимог чинного законодавства були внесені судом до Єдиного державного реєстру судових рішень та, відповідно, оприлюднені на офіційному веб-порталі судової влади України.
Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідач мав відповідну можливість ознайомитись із усіма процесуальними документами у даній справі.
Ч. 1 ст. 202 ГПК України передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Господарський суд вважає, що відповідача було належним чином повідомлено про час, дату та місце розгляду справи, проте своїм правом приймати участь в судовому засіданні останній не скористався, відтак зважаючи на те, що явка представника відповідача не визнавалась судом обовязковою, а доказів у справі є достатньо для вирішення спору по суті, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У засіданні здійснювалася фіксація судового процесу технічним засобами у відповідності до статті 222 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, судом встановлено наступні обставини.
Згідно пункту 2.1. розділу 2 Положення про відділ технічного нагляду Тернопільської міської ради (нова редакція), затвердженого рішенням Тернопільської міської ради від 30.04.2010 №5/34/84, відділ створений з метою забезпечення кваліфікованого, якісного ведення технічного нагляду за ремонтом та утриманням шляхово-мостового господарства, об'єктами благоустрою та капітальним ремонтом, реконструкцією житлового фонду, здійснення контролю за забезпеченням належного рівня благоустрою.
У пункті 3.2 розділу 3 Положення про відділ технічного нагляду Тернопільської міської ради визначено, зокрема, наступні повноваження відділу:
- вимагати від підрядної організації, за виконанням робіт якої відділ здійснює технічний нагляд, виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт;
- призупиняти виконання будівельно-монтажних робіт у разі виявлення відхилень від проектно-кошторисної документації та неякісного виконання робіт;
- приймати від підрядників об'єм виконаних робіт (акти виконаних підрядних робіт форми КБ-2в та КБ-3) з належною перевіркою відповідно до діючих державних будівельних норм, проекту та кошторисної документації, дефектних актів;
- ведення обліку обсягів прийнятих будівельно-монтажних робіт;
- здійснювати постійний контроль за якістю виконання робіт по об'єктах, на яких проводить технічний нагляд, оглядати та оцінювати результати виконаних робіт у тому числі прихованих і конструктивних елементів, перевіряти відповідність обсягів виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.01.2018 між Управлінням житлово-комунального господарства благоустрою та екології Тернопільської міської ради - Сторона 1 та Відділом технічного нагляду Тернопільської міської ради - Сторона 2 укладено Договір №2, згідно п.1.1. в редакції Додатку №1 від 15.01.2018 та Додатку №2 від 21.12.2018 до Договору Сторона 1 виділяє Стороні - 2 (Одержувачу бюджетних коштів) кошти за здійснення технічного нагляду за послугами з утримання та ремонту об'єктів міського благоустрою, шляхово-мостового господарства міста, водо-, теплопостачання і водовідведення та інше, враховуючи рішення міської ради від 15.12.2017 року №7/21/42 "Про бюджет міста Тернополя на 2018 рік", від 16.12.2016 року №7/13/11 "Про затвердження Програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства міста Тернополя на 2017-2018 роки (зі змінами), а Сторона - 2 приймає на себе зобов'язання щодо використання їх за призначенням у сумі 2 716 000,00 грн.
Оплата здійснюється шляхом безготівкового перерахунку коштів на розрахунковий рахунок Сторони 2 (п. 2.1. Договору).
Сторона 2 не пізніше 10-го числа наступного за звітним періодом зобов'язана подати Стороні 1 Звіт про надходження та використання коштів загального фонду (Форма 2 м) за попередній місяць та на вимогу Сторони 1 підтверджуючі документи про використання коштів (п. 2.2 Договору).
Згідно п.п. 3.1.1. п. 3.1. Договору - 1 Сторона 1 зобов'язана оплатити послуги Стороні 2 на умовах, передбачених в п.п.3.1, 3.2 в межах виділених коштів.
У п.п. 3.2.1 п. 3.2. Договору - 1 визначено, що Сторона 2 має право: вимагати від Виконавця проведення додаткових перевірок використання матеріалів та прихованих робіт в прийманні яких він не брав участь, надання накладних на матеріали, одиничних розцінок до актів, підсумкових відомостей будівельних машин і механізмів, транспортних накладних, сертифікатів якості, хронометражів роботи механізмів та інших підтверджуючих документів.
У п. 3.3. Договору - 1 зазначено, що Сторона 2 зобов'язана:
Здійснювати технічний нагляд і контроль за ходом, якістю та обсягом наданих Виконавцем (Підрядником) послуг, а також за дотриманням затверджених державними будівельними нормами, стандартами розцінок, державних стандартів, будівельних норм та правил, інших нормативних документів. Перевіряти відповідність матеріалів, виробів і конструкцій державним стандартам, сертифікатам і технічним умовам (п.п. 3.3.1. п. 3.3 Договору).
При виявленні недоліків у наданні послуг виконавцем (Підрядником), видавати припис про їх усунення та вимагати їх ліквідації за рахунок Виконавця (Підрядником). Якщо під час приймання виконаних робіт виявлені недоліки, то вони усуваються Виконавцем (Підрядником) за його рахунок. Відповідальність за неякісне надання послуг, недоліки при наданні послуг та бездіяльність, які призвели до аварійної ситуації чи пошкоджень несе Виконавець (Підрядник) (п.п. 3.3.2. п. 3.3 Договору - 1).
Приймати участь у складанні дефектних актів, (засвідчення, підписання актів тощо), а також забезпечувати своєчасне складання актів обстеження в разі виявлення необхідності надання додаткових послуг з оформленням відповідних кошторисів згідно законодавства (п.п. 3.3.3 п. 3.3 Договору - 1).
У разі невідповідності актів, пред'явлених до оплати, завищення їх обсягів або неправильного застосування норм, розцінок, цін на матеріали та інших недоліків, що впливають на вартість наданих послуг повертати акти на доопрацювання (п.п. 3.3.4 п. 3.3 Договору).
Приймати надані Виконавцем (Підрядником) послуги за умови належного їх надання (п.п. 3.3.5 п. 3.3 Договору).
Вести облік обсягів та вартості прийнятих робіт та послуг та надавати інформацію "Стороні 1" (п.п. 3.3.6 п. 3.3 Договору).
Забезпечувати отримання технічних умов, завдань для виготовлення проектно-которисної документації, експертизи проектів, замовником яких є "Сторона 1" (п.п. 3.3.7 п. 3.3 Договору).
Подавати та оформляти відповідні документи для реєстрації, отримання дозволів (декларацій) па початок підготовчих і будівельних робіт та інші дозвільні документи передбачені чинним законодавством, замовником яких є "Сторона 1" (п.п. 3.3.8 п. 3.3 Договору).
Повідомляти у порядку, спосіб та терміни визначені чинним законодавством з дня реєстрації декларації або з дня отримання права на виконання будівельних робіт "Сторону 1", виконавчий комітет міської ради за місцезнаходженням об'єкта будівництва, а також державні органи у сфері пожежної, техногенної безпеки, автомобільної інспекції тощо про початок виконання будівельних робіт (надання послуг) (п.п. 3.3.9 п. 3.3 Договору).
Забезпечувати отримання декларацій про готовність об'єктів до експлуатації (п.п. 3.3.10 п. 3.3 Договору).
Подавати "Стороні 1" перелік послуг, порядок та черговість їх надання (в т.ч. надавати пропозиції щодо їх оптимізації і корегування) згідно укладених договорів та в межах виділених бюджетних коштів на об'єктах, які знаходяться на балансі "Сторони 2" (п.п. 3.3.11 п. 3.3 Договору).
Розробляти та передавати "Стороні-1" заходи з утримання та ремонту об'єктів благоустрою на наступний рік (п.п. 3.3.12 п. 3.3 Договору).
ІІрацівники, які здійснюють технічний нагляд за об'єктами, несуть повну відповідальність за ухвалені ними на місці рішення з технічних і організаційних питань, за прийняття від підрядника недоброякісно наданих послуг, а також за прийняття завищених обсягів послуг та їх вартості (п.п. 3.3.13 п. 3.3 Договору).
Виконувати належним чином інші зобов'язання, передбачені нормативними та законодавчими актами (п.п. 3.3.14 п. 3.3 Договору).
Згідно п. 4.1. Договору - 1 цей Договір набирає чинності з 01.01.2018 року і діє до 31.12.2018 року.
03 січня 2019 року між Управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради - Сторона 1 та Відділом технічного нагляду Тернопільської міської ради Сторона 2 уклали Договір №1 (далі Договір).
Відповідно до п.1.1. Договору - 2 "Сторона 1" виділяє "Стороні 2" (Одержувачу бюджетних коштів) кошти за здійснення технічного нагляду за послугами з утримання та ремонту об'єктів міського благоустрою, шляхово-мостового господарства міста, водо-, теплопостачання і водовідведення та інше, враховуючи рішення міської ради від 19.12.2018 №7/31/14 "Про бюджет м. Тернополя (громади) на 2019 рік", від 19.12.2018 №7/31/15 "Про затвердження Програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства Тернопільської міської територіальної громади на 2019-2020 роки", а "Сторона 2" приймає на себе зобов'язання щодо використання їх за призначенням у сумі 2 200 000 грн.
Згідно п. 4.1. Договору від 02.01.2018 цей Договір набирає чинності з 01.01.2019 і діє з 31.12.2019 року.
Решта умов даного Договору є аналогічними умовам Договору №2 від 02.01.2018.
12.02.2018 між Управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Авакс Проф" (Виконавець) укладено Договір №57 про закупівлю послуг (далі - Договір), згідно п. 1.1. якого Виконавець зобов'язується у 2018 році надати Замовникові послуги, зазначені в тендерній документації, а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги.
Згідно п. 1.2 Договору №57 від 12.02.2018 найменування послуг: "Утримання вулично-дорожньої мережі Центральної частини міста, мікрорайонів Новий Світ, Сонячний, Східний м. Тернополя на 2018р".
Пунктом 4.3. Договору сторони визначили, що виконавець направляє відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради акти фактично виконаних робіт. Технагляд приймає, перевіряє, підписує акти та направляє їх замовнику.
Цей Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2018 (п. 10.1 Договору №57 від 12.02.2018).
У пункті 1 Додатку №7 від 29.03.2019 до Договору №57 від 12.02.2018 пункт 10.1 Договору викладено в наступній редакції: "цей Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 30.05.2019 року".
03.01.2018 між Управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології ТМР (Замовник) та Тернопільським міським шляховим ремонтно-будівельним підприємством "Міськшляхрембуд" (Виконавець) укладено Договір №3 про закупівлю послуг (далі - Договір), згідно п. 1.1 якого Виконавець зобов'язується у 2018 році надати Замовникові послуги, зазначені в тендерній документації, а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги.
Згідно п. 1.2 Договору, найменування послуг: ЛОТ-1. Утримання вулично-дорожньої мережі міста на 2018р. мікрорайони Дружба, Кутківці, Пронятин, Березовиця м Тернополя (ДК 021:2015 (CPV) 77314000-4 Послуги з утримання територій).
Згідно п. 4.3 Договору №3 від 03.01.2018 Виконавець направляє відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради акти фактично виконаних робіт. Технагляд приймає, перевіряє, підписує акти та направляє їх Замовнику.
Цей Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2018 (п. 10.1 Договору №3 від 03.01.2018).
У пункті 1 Додатку №9 від 29.03.2019 до Договору №3 від 03.01.2018 пункт 10.1 Договору викладено в наступній редакції: "цей Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 30.05.2019 року"; пункт 5.1 Договору викладено в наступній редакції: "Строк (термін) надання послуг: Протягом 2018 року, до 30.05.2019 року.
Вартість здійснення технічного нагляду встановлена рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 03.02.2010 №101 "Про відрахування коштів за здійснення технічного нагляду за утриманням об'єктів благоустрою" в розмірі 2,5 % (крім того ПДВ) від вартості надання послуг з утримання об'єктів благоустрою, що відповідає ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 "Визначення вартості будівництва" зі зміною №2 від 01 червня 2018 року.
В січні-березні 2019 року підрядними організаціями: ТОВ "АВАКС ПРОФ" на підставі Договору №57 від 12.02.2018 про закупівлю послуг та додатків №5 від 27.12.2018 і №6 від 09.01.2019 до нього та Тернопільським міським шляховим ремонтно-будівельним підприємством "Міськшляхрембуд" на підставі Договору №3 від 03.01.2018 про закупівлю послуг та додатків №7 від 27.12.2018 і №8 від 09.01.2019 до нього було виконано роботи (послуги) по утриманню та ремонту об'єктів міського благоустрою, капітального ремонту та реконструкції житлового фонду, а відділ технічного нагляду ТМР в свою чергу здійснював те нічний нагляд за цими роботами (послугами) на підставі Договору №2 від 02.01.2018 та Договору №1 від 03.01.2019 і додатку №1 від 04.02.2019 до нього, що підтверджується:
- Актом №12012 на приймання наданих послуг "Утримання вулично-дорожньої мережі міста на 2018р. мікрорайон Дружба, Кутківці, Пронятин, Березовиця м. Тернополя", звітом про прийняття виконаних робіт за січень 2019 року на суму 14 131 грн. 42 коп.;
- Актом №12013 на приймання наданих послуг "Утримання вулично-дорожньої мережі міста на 2018р. мікрорайон Дружба, Кутківці, Пронятии, Березовиця м. Тернополя", звітом про приймання виконаних робіт за лютий 2019 року на суму 13 521 грн. 71коп.;
- Актом №86 приймання наданих послуг з 1-10 лютого 2019 року (центральної частини міста, мікрорайонів Новий Світ, Сонячний, Східний м. Тернополя), звітом про приймання виконаних робіт за лютий 2019 року на суму 13 794 грн. 61 коп.;
- Актом №84 приймання наданих послуг за січень 2019р. (центральної частини міста, мікрорайонів Новий Світ, Сонячний, Східний м. Тернополя), звітом про приймання виконаних робіт за січень 2019 року на суму 38 320 грн. 75 коп.;
- Актом №85 приймання наданих послуг за січень 2019 року (центральної частини міста, мікрорайонів Новий Світ, Сонячний, Східний м. Тернополя), звітом про приймання виконаних робіт за січень 2019 року на суму 44 264 грн. 28 коп.;
- Актом №88/1 приймання наданих послуг з 27 лютого по 31 березня 2019 року ручного утримання тротуарів та прибордюрної ділянки проїзної частини у зимовий період (відгортання снігу, збір сміття, сколювання на леді, розчищення проходів у валах, ручне посипання та інші роботи на 2018) (центральної частини міста, мікрорайонів Новий Світ, Сонячний, Східний м. Тернополя), звітом про приймання виконаних робіт за січень 2019 року на суму 19 261 грн. 40 коп.
Відділ технічного нагляду ТМР здійснював технічний нагляд за проведенням цих робіт і прийняв ці роботи як такі, що виконані із належною якістю та обсягами, а також такі, що відповідали вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил.
В загальному послуг з технічного нагляду надано на суму 143 294 грн. 17 коп. (14131 грн. 42 коп. + 13 521 грн. 71 коп. + 38 320 грн. 75 коп. + 44 264 грн. 28 коп. + 13 794 грн. 61 коп. + 19 261 грн. 40 коп.) або 2,5 % від вартості виконаних підрядних робіт (послуг) - ТОВ "Авакс Проф" на суму 3855 185 грн. 77 коп. + 770455 грн. 96 коп. та Тернопільського міського шляхового ремонтно-будівельного підприємства "Міськшляхрембуд" на суму 1 106 125 грн. 50 коп.
Позивач надіслав відповідачеві Вимогу вих. № 310 від 13.05.2019 про сплату коштів за здійснений технічний нагляд (із звітами про приймання виконаних робіт для підписання), де зазначив про те, що Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради не оплатило надані послуги підрядними організаціями, а також не оплатило надані послуги відділом технічного нагляду ТМР з проведення технічного нагляду, а тому просив в семиденний строк від дня пред'явлення цієї вимоги провести оплату в розмірі 143 294 грн. 17 коп. за здійснення технічного нагляду за послугами з утримання та ремонту об'єктів міського благоустрою, шляхово-мостового господарства міста, водо-, теплопостачання і водовідведення та інше на розрахунковий рахунок відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради. Про отримання зазначеної Вимоги відповідачем свідчить відбиток штампу Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології ТМР на першій сторінці документу.
У Відповіді на вимогу №1370/15 від 23.05.2019 Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради інформувало, що у відповідності до укладених договорів №3 від 03.01.2018, №57 від 12.02.2018, №2 від 02.01.2019 та №1 від 03.01.2019 управління виконало свої зобов'язання перед виконавцями в межах бюджетних призначень, а також відділом за здійснення технічного нагляду, а тому в управлінні відсутні підстави для підписання та оплати вказаних актів наданих послуг.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Положеннями ч. 1 ст. 509 ЦК України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Стаття 905 Цивільного кодексу України встановлює, що строк договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами.
Технічний нагляд - здійснення замовником контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю виконаних робіт та їх обсягами під час будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єкта містобудування (ст. 1 Закону України "Про архітектурну діяльність").
Згідно п. 2 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури (надалі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903, технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об'єкта.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що особи, які здійснюють технічний нагляд проводять перевірку, зокрема, відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів.
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 27.08.2019 у справі №921/327/19 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Авакс Проф" задоволено та стягнуто з Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, 46001, м. Тернопіль, вул. Коперника, 1, ідентифікаційний код 35939939 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Авакс Проф", 46001, м. Тернопіль, вул. Лук'яновича, 8, ідентифікаційний код 37306789 - 770 455,96 грн. заборгованості за договором № 57 про закупівлю послуг від 12.02.2018 року та 11 556,82 грн. судового збору.
Зазначеним вище рішенням суду, яке набрало законної сили 23.09.2019, встановлено факт належного виконання ТОВ "АВАКС ПРОФ" своїх зобов'язань, згідно Договору №57 від 12.02.2018 та додатків до нього, що підтверджується підписаними відповідальними особами Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради Актом № 88/1 на суму 770 455,96 грн. За таких обставин, враховуючи, що для забезпечення належного утримання вулиць та доріг м. Тернополя ТОВ "АВАКС ПРОФ" надавались послуги з утримання вулично-дорожньої мережі, дані послуги перевірені та прийняті відділом технічного нагляду Тернопільської міської ради, отже в Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради виникли зобов'язання по оплаті вказаних послуг за Договором №57 від 12.02.2018.
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 08.07.2019 у справі №921/281/19 позовні вимоги Тернопільського міського шляхового ремонтно-будівельного підприємства "Міськшляхрембуд" задоволено та стягнуто з Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, м.Тернопіль, вул. Коперніка, 1, код 35939939 на користь Тернопільського міського шляхового ремонтно-будівельного підприємства "Міськшляхрембуд", м. Тернопіль, вул. А. Монастирського, 8 - 1 106 125 (один мільйон сто шість тисяч сто двадцять п'ять) грн. 50 коп. боргу і 16 591 (шістнадцять тисяч п'ятсот дев'яносто одну) грн. 88 коп. судового збору.
Зазначеним рішенням суду, яке набрало законної сили 29.07.2019, встановлено, що на виконання Договору № 3 від 03 січня 2018 року, з врахуванням Додатку, підприємство "Міськшляхрембуд" (Виконавець) упродовж 2018-2019 років надавало Замовнику послуги з утримання вулично-дорожньої мережі міста Тернополя (мікрорайони Дружба, Кутківці, Пронятин, Березовиця). Акти №№ 12012 і 12013 за січень-лютий 2019 року підписані начальником відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради Вітиком О.Я. і скріплені печатками цього ж відділу. Жодних зауважень чи застережень на час підписання цих документів щодо якості, повноти та обсягу виконаних робіт, відображення у них недостовірних даних чи відступу позивача від досягнутих домовленостей в актах не відображено. Як наслідок, суд констатує, що складені та підписані повноважними особами акти підтверджують виконання робіт на загальну суму 1 106 125 грн. 50 коп., які залишаються неоплаченими. Доказів оплати зазначеної суми суду не надано.
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 20.05.2019 у справі №921/204/19 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "АВАКС ПРОФ" задоволено та стягнуто з Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, код ЄДРПОУ 35939939, 46001, м. Тернопіль, вул. Коперника, 1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю "АВАКС ПРОФ", код ЄДРПОУ 37306789, 46001, м. Тернопіль, вул. Лук'яновича, 8, 3 855 185 заборгованості за договором №57 про закупівлю послуг від 12.02.2018 та 57 827 (п'ятдесят сім тисяч вісімсот двадцять сім) грн. 80 коп. судового збору.
Зазначеним рішенням суду, яке набрало законної сили 14.06.2019, встановлено факт належного виконання ТОВ "АВАКС ПРОФ" своїх зобов'язань, згідно Договору №57 від 12.02.2018 та додатків до нього, що підтверджується підписаними відповідальними особами Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради актами приймання наданих послуг, саме: актом № 84 на суму 1532 830,12 грн, актом № 85 на суму 1 770 571,36 грн. та актом № 86 на суму 551 784,29 грн. За таких обставин, враховуючи, що для забезпечення належного утримання вулиць та доріг м. Тернополя в зимовий період 2019 року ТОВ "АВАКС ПРОФ" надавались послуг з утримання вулично-дорожньої мережі, дані послуги перевірені та прийняті відділом технічного нагляду Тернопільської міської ради, отже в Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради виникли зобов'язання по оплаті вказаних послуг.
Згідно з ч. 4 ст.75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказується про розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Аналогічні положення знайшли своє відображення в пункті 2.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" (далі - Постанова № 18), згідно якої не потребують доказування преюдиціальні обставини, тобто встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, - при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. При цьому не має значення, в якому саме процесуальному статусі виступали відповідні особи у таких інших справах - позивачів, відповідачів, третіх осіб тощо. Преюдиціальне значення процесуальним законом надається саме обставинам, встановленим судовими рішеннями (в тому числі в їх мотивувальних частинах), а не правовій оцінці таких обставин, здійсненій іншим судом.
Преюдиціальні факти є обов'язковими при вирішенні інших справ та не підлягають доказуванню, оскільки їх істинність встановлено у рішенні, у зв'язку з чим немає необхідності встановлювати їх знову, піддаючи сумніву істинність та стабільність судового акту, який набрав законної сили.
У преамбулі та статті 6 параграфу 1 Конвенції про захист прав та свобод людини, рішенні Європейського суду з прав людини від 25.07.2002 у справі за заявою № 48553/99 Совтрансавто-Холдінг проти України, а також рішенні Європейського суду з прав людини від 28.10.1999 у справі за заявою № 28342/95 Брумареску проти Румунії встановлено, що існує усталена судова практика конвенційних органів щодо визначення одним з основоположних аспектів верховенства права принципу юридичної визначеності, згідно з яким у разі остаточного вирішення спору судами їхнє рішення, що набрало законної сили, не може ставитися під сумнів.
Відтак, вищезазначеними рішеннями суду встановлено обставини перевірки та прийняття відділом технічного нагляду Тернопільської міської ради послуг з утримання вулично-дорожньої мережі (по Актах № 88/1 з 27 лютого по 31 березня 2019, №12012 за 26.01- 31.01.2019 і №12013 за 01.02-10.02.2019, № 85 за січень 2019 року, № 86 з 1-10 лютого 2019 року).
У відповідності до ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Як встановлено ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 218 ГК України та статтею 617 ЦК України прямо передбачено, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважається обставиною, яка є підставою для звільнення від відповідальності.
Відсутність у боржника необхідних коштів, а також порушення зобов'язань контрагентами правопорушника не вважається обставинами, які є підставою для звільнення боржника від господарсько-правової відповідальності (ч. 2 ст. 218 ГК України).
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За умовами ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
У п.1.10 Постанови Пленум Вищого господарського суду України №14 від 17.12.2013 роз'яснено, що за загальним правилом, закріпленим у частині першій статті 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання через відсутність у нього необхідних коштів, оскільки згадане правило обумовлено замінністю грошей як їх юридичною властивістю. Тому, у випадках порушення грошового зобов'язання суди не повинні приймати доводи боржника з посилання на неможливість виконання грошового зобов'язання через відсутність необхідних коштів (стаття 607 ЦК України) або на відсутність вини (статті 614, 617 ЦК України чи стаття 218 ГК України).
Також суд звертає увагу на те, що для господарсько-правових відносин характерна юридична рівність сторін, тобто бюджетна установа як отримувач і розпорядник бюджетних коштів не має будь-яких привілеїв чи пільг в межах виконання зобов'язань, взятих на себе за договором. Окрім цього, за змістом частини другої статті 617 ЦК, частини другої статті 218 ГК та рішення Європейського суду з прав людини у справі Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України від 18.10.2005 відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України на відповідний рік, не виправдовує бездіяльність органу державної влади і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення грошового зобов'язання, про що, зокрема, зазначено у Постанові Верховного суду України від 15.05.2012 по справі № 11/446.
Також в п. 5 оглядового листа Вищого господарського суду України № 01-06/374/2013 від 18.02.2013 зазначено, що відсутність бюджетних коштів не виправдовує бездіяльність замовника і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення договірного зобов'язання (постанова Вищого господарського суду України від 23.08.2012 у справі №15/5027/715/2011).
Аналогічна правова позиція викладена також і у постанові Верховного Суду від 03.05.2018 у справі №914/1556/17.
У відповідності з п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно із ст. 2 ГПК України, принципами господарського судочинства, є зокрема, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін, розумність строків розгляду справи.
Приписами ст. 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Дана норма кореспондується зі ст. 46 ГПК України, в якій закріплено, що сторони користуються рівними процесуальними правами.
Згідно зі ст. ст. 73, 74, 77 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на вищевикладене, господарським судом були створені належні умови для надання сторонами доказів в обґрунтування своєї правової позиції, однак відповідач явку повноважного представника в судові засідання не забезпечив, відзиву на позов не подав, на час розгляду спору відповідач не надав суду доказів добровільної сплати спірної суми заборгованості та не спростував обставин, наведених позивачем в обґрунтування позовних вимог.
Виходячи з того, що позовні вимоги доведені позивачем і обґрунтовані матеріалами справи та відповідачем не спростовані, а тому суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача 143 294 грн. 17 коп. заборгованості за надані послуги з технічного нагляду підлягають до задоволення в повному обсязі.
Згідно із ч.1 ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог, відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 46, 73-79, 86, 129, 194, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2.Стягнути з Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, вул. Коперніка, 1, м. Тернопіль, 46001, ідентифікаційний код 35939939 на користь Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради, вул. Коперніка, 1, м. Тернопіль, 46001, ідентифікаційний код 21156999:
- 143294 грн. 17 коп. - заборгованості за надані послуги з технічного нагляду;
- 2149 грн. 41 коп. судового збору в повернення сплачених судових витрат.
3.Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4.Копію рішення направити сторонам рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Враховуючи перебування судді у відпустці, повне рішення складено 04.11.2019.
Суддя С.О. Хома