про відмову у відкритті касаційного провадження
31 жовтня 2019 року
м. Київ
справа №556/1179/19
провадження №К/9901/29188/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова
суддів: Кравчука В.М., Стародуба О.П.,
перевіривши матеріали касаційної скарги ОСОБА_1 на постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від 24.07.2019 та постанову Рівненського апеляційного суду від 03.09.2019 у справі № 556/1179/19 про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Постановою Володимирецького районного суду Рівненської області від 24.07.2019, залишеною без змін постановою Рівненського апеляційного суду від 03.09.2019, закрито провадження у справі № 556/1179/19 про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Не погоджуючись з постановою Володимирецького районного суду Рівненської області від 24.07.2019 та постановою Рівненського апеляційного суду від 03.09.2019, ОСОБА_1 23.10.2019 звернувся з касаційною скаргою до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Перевіривши матеріали касаційної скарги ОСОБА_1 , колегія суддів дійшла висновку про те, що у відкритті касаційного провадження належить відмовити з огляду на таке.
У ст. 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Згідно зі ст. 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
За приписами ч. 1 ст. 18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різні види судочинства, якими є цивільне, кримінальне, господарське та адміністративне.
Кодекс адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України) передбачає розподіл справ між судами за правилами предметної, суб'єктної, інстанційної та територіальної юрисдикції.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом.
У той же час за правилами п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Отже, аналіз наведених правових норм свідчить про те, що до юрисдикції адміністративних судів належить розгляд справ щодо рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. Тобто адміністративні суди наділені винятковою компетенцією щодо розв'язання спорів між фізичними/юридичними особами та суб'єктом владних повноважень, які виникли у сфері публічно-правових відносин під час виконання суб'єктами публічної адміністрації своїх владних функцій у відносинах з фізичними/юридичними особами.
Натомість ОСОБА_1 подано касаційну скаргу на судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі про адміністративне правопорушення, тобто на рішення, касаційний перегляд яких не належить до компетенції адміністративного суду, а тому такі рішення не можуть бути переглянуті за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Нормативну конструкцію «судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню» варто розуміти в тому значенні, що (1) для оскарження таких рішень визначено інший порядок їхнього судового перегляду (встановлено іншу судову юрисдикцію) або (2) ці судові рішення взагалі не можуть бути предметом оскарження.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що для розгляду вимог про правомірність ухвалення постанови у справі про адміністративне правопорушення визначено інший порядок їхнього судового розгляду (встановлено іншу судову юрисдикцію), а тому касаційна скарга ОСОБА_1 не може бути підставою для відкриття Судом касаційного провадження за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись ст. ст. 328, 330, 333 КАС України,
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від 24.07.2019 та постанову Рівненського апеляційного суду від 03.09.2019 у справі № 556/1179/19 про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
2. Копію цієї ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами надіслати особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя-доповідач А.А. Єзеров
Судді В. М. Кравчук
Судді О.П. Стародуб