справа№1.380.2019.004847
01 листопада 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом Приватного підприємства «Б.М.В.» до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
Приватне підприємство «Б.М.В.» звернулося до суду з позовною заявою, в якій просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №000986400 від 13.05.2019 року винесене Головним управління ДФС у Львівській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він у відповідності до положень ст. 231 Податкового кодексу України склав акцизні накладні як не платник акцизного податку та здійснив їх реєстрацію в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Контролюючий орган за наслідками камеральної перевірки встановив порушення позивачем термінів їх реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних та застосував до позивача оскаржуваним рішеннями штрафні санкції згідно ст. 120-2 Податкового кодексу України. Позивач зазначає, що нормами Податкового кодексу України не передбачено відповідальності за порушення реєстрації не платниками акцизного податку строків реєстрації акцизних накладних, оскільки п. 120-2 ст.120 Податкового кодексу України визначає відповідальність виключно за порушення саме платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу. Крім того, у зареєстрованих позивачем акцизних накладних відсутні суми акцизного податку, а норами Податкового кодексу України не передбачено право контролюючого органу розраховувати суму такого податку самостійно, позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає до скасування.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2019 року у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи в загальному провадженні відмовлено.
15 жовтня 2019 р. від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач у відповідності до ст. 231 Податкового кодексу України зобов'язаний після складання акцизних накладних здійснити їх реєстрацію в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Оскільки контролюючий орган за наслідками камеральної перевірки встановив порушення позивачем термінів їх реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних, тому відповідальність за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних передбачена саме ст. 120І Податкового кодексу України. На підставі вищевикладених обставин представник відповідача вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення скасуванню не підлягає.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2019 року у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні відмовлено.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Приватне підприємство «Б.М.В.» перебуває на обліку в Головному управлінню ДФС у Львівській області.
Видами діяльності ПП «Б. М .В.» за КВЕД є: виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі (код КВЕД 31.01); перероблення молока, виробництво масла та сиру (код КВЕД 10.51); оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами ( код КВЕД 46.71); роздрібна торгівля пальним (основний вид економічної діяльності, код КВЕД 47.30); вантажний автомобільний транспорт (код КВЕД 49.41)
Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Львівській області на підставі пп. 20.1.4 ст. 20 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку даних щодо порушення Приватним підприємством «Б. М .В.» порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Результати перевірки оформлені від 17.04.2019 №590/40.4/25238725.
Як вбачається з акта перевірки акцизна накладна № 484, складена 31.07.2018, граничний термін реєстрації - 15.08.2019, зареєстрована 16.04.2019, акцизна накладна № 468, складена 31.03.2017, граничний термін реєстрації - 15.04.2017, зареєстрована 04.04.2019, акцизна накладна № 486, складена 29.09.2018, граничний термін реєстрації - 14.10.2018, зареєстрована 16.04.2019, акцизна накладна № 485, складена 31.08.2018, граничний термін реєстрації - 15.09.2018, зареєстрована 16.04.2019, акцизна накладна № 471, складена 30.06.2017, граничний термін реєстрації - 15.07.2017, зареєстрована 04.04.2019, акцизна накладна № 483, складена 30.06.2018, граничний термін реєстрації - 15.07.2018, зареєстрована 16.04.2019, акцизна накладна № 470, складена 31.05.2017, граничний термін реєстрації - 15.07.2017, зареєстрована 04.04.2019, акцизна накладна № 480, складена 31.03.2018, граничний термін реєстрації - 15.04.2018, зареєстрована 16.04.2019, акцизна накладна № 472, складена 31.07.2017, граничний термін реєстрації - 15.08.2017, зареєстрована 04.04.2019, акцизна накладна № 473, складена 31.08.2017, граничний термін реєстрації - 15.09.2017, зареєстрована 04.04.2019, акцизна накладна № 467, складена 28.02.2017, граничний термін реєстрації -15.03.2017, зареєстрована 04.04.2019, акцизна накладна № 476, складена 30.11.2017, граничний термін реєстрації - 15.12.2017, зареєстрована 04.04.2019, акцизна накладна № 474, складена 30.09.2017, граничний термін реєстрації - 15.10.2017, зареєстрована 04.04.2019, акцизна накладна № 479, складена 28.02.2018, граничний термін реєстрації - 15.03.2018, зареєстрована 16.04.2019, акцизна накладна № 477, складена 31.12.2017, граничний термін реєстрації - 15.01.2018, зареєстрована 04.04.2019, акцизна накладна № 482, складена 31.05.2018, граничний термін реєстрації - 15.06.2018, зареєстрована 16.04.2019, акцизна накладна № 482, складена 31.05.2018, граничний термін реєстрації - 15.06.2018, зареєстрована 16.04.2019, акцизна накладна № 478, складена 31.01.2018, граничний термін реєстрації - 15.02.2018, зареєстрована 16.04.2019, акцизна накладна № 466, складена 31.01.2017, граничний термін реєстрації - 15.02.2017, зареєстрована 04.04.2019, акцизна накладна № 481, складена 30.04.2018, граничний термін реєстрації - 15.05.2018, зареєстрована 16.04.2019, акцизна накладна № 475, складена 31.10.2017, граничний термін реєстрації - 15.11.2017, зареєстрована 04.04.2019, акцизна накладна № 465, складена 31.12.2016, граничний термін реєстрації - 15.01.2017, зареєстрована 04.04.2019, акцизна накладна № 469, складена 29.04.2017, граничний термін реєстрації - 14.05.2017, зареєстрована 04.04.2019.
Відповідно, в ході проведеної перевірки встановлено порушення позивачем терміну реєстрації акцизних накладних на 91 і більше календарних днів, чим порушено вимоги абз. 7 п. 120-2.1 ст.120 Податкового кодексу України .
На підставі вказаного акта перевірки Головним управлінням ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення від 13.05.2019 № 0009864004, яким до позивача у відповідності до п. 54.3 ст. 54, гл. 2, ст.120 п.120. пп.1 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в розмірі 47 547,54 грн.
Не погодившись з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив її в адміністративному порядку шляхом подання скарги до контролюючого органу вищого рівня. Рішенням Державної фіскальної служби України №39984/6/99-99-11-06-01-25 від 20.08.2019 скаргу позивача залишено без задоволення.
Відтак за захистом своїх прав та інтересів позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Предметом доказування відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Податковий кодекс України у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі ПК України) відповідно до п. 1.1 регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Органи державної податкової служби згідно п.75.1 ст.75 ПК України, мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Камеральною відповідно до п.75.1.1. ПК України вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Згідно з п.76.1 статті 76 ПК України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Пунктом 86.2 статті 86 ПК України встановлено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до п.14.1.4 ст. 14 ПК України, акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Відповідно до пп. 212.1.15 п.212.1 ст.212 ПК України, платниками акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.
Згідно з п.231.1 ст.231 ПК України визначено, що платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Відповідно до п.231.3 ст. 231 ПК України, акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
У відповідності до пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. З метою отримання акцизної накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального. З метою отримання особою, яка реалізує пальне, зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального, така особа, що реалізує пальне, надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманим особою, яка реалізує пальне. Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.
Згідно п.231.7 ст.231, якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, яка реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складення розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних: особою, яка реалізує пальне, якщо передбачається збільшення обсягів реалізованого пального або якщо коригування показників у підсумку не змінює обсяг реалізованого пального; отримувачем пального, якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального, для чого особа, яка реалізує пальне, надсилає складений розрахунок коригування отримувачу пального. При цьому особа, що реалізує пальне, має право зменшити обсяг реалізованого пального за таким розрахунком коригування після його реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального.
Розрахунок коригування, складений платником податку до акцизних накладних з реалізації пального не платникам акцизного податку, або розрахунок коригування, складений за іншими операціями, ніж реалізація пального отримувачам пального, підлягає реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних таким платником податку.
Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Згідно з п.10 та п.11 розділу III Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 року №218 (далі по тексту - Порядок №218), у разі якщо при реєстрації акцизної накладної платником податку помилково вказано неправильні реквізити отримувача пального чи неправильний код товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД, то платник податку, що реалізує пальне, має скласти розрахунок коригування такої наклалної на зменшення всього обсягу пального зазначеного в ній, який реєструється в ЄРАН отримувачем. Після чого платник податку, що реалізує пальне, має зареєструвати в ЄРАН нову акцизну накладну з правильними реквізитами отримувача пального чи правильним кодом товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД. При ньому пата складання нової акцизної накладної повинна відповідати даті складання помилкової накладної, що була зареєстрована в ЄРАН, а порядковий номер повинен відповідати поточній нумерації.
Згідно із статтею 120-2.1 Кодексу порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів; 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.
Позивачем в позовній заяві наголошується, що він не є ні виробником, ні імпортером пального, а обсяги реалізації ним пального не перевищують обсягів, отриманих від інших платників акцизного податку.
Також позивачем зазначається, що в жодній акцизній накладній сума податку не зазначена, оскільки така не підлягає сплаті згідно Податкового кодексу України.
З такими твердженнями позивача суд не погоджується, оскільки акт камеральної перевірки свідчить, що податковим органом проводилася перевірка саме питання своєчасності реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в результаті якої було встановлено порушення термінів реєстрації акцизних накладних.
Оскільки позивачем здійснено реєстрацію акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, що ним не заперечується, відповідно він повинен був дотримуватись строків їх реєстрації, визначених Податковим кодексом України.
У даному випадку позивач ці строки порушив, у зв'язку з чим податковим органом до нього правомірно застосовані штрафні (фінансові) санкції спірним податковим повідомленням-рішенням відповідно до п. 120-2.1 ст.120 Податкового кодексу України .
За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд звертає увагу, що згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідачем як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №000986400 від 13.05.2019.
Таким чином, позов Приватного підприємства «Б.М.В.» до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000986400 від 13.05.2019 не підлягає задоволенню.
Згідно ст. 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Гулкевич І.З.