справа№1.380.2019.004175
31 жовтня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Кухар Н.А. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області та просить стягнути з Головного управління Національної поліції у Львівській області середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 07.04.2018 по 30.05.2019 року в розмірі 142 855,68 гр.
16.08.2019 року ухвалою суду позовну заяву залишено без руху.
23.08.2019 року ухвалою суду відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення сторін.
24.09.2019 р. ухвалою суду призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження з викликом сторін.
10.10.2019 року ухвалою суду витребувано докази у відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наказом відповідача 05.04.2018 року поновлений на посаді заступника начальника сектору кримінальної поліції Золочівського відділу поліції ГУ НП у Львівській області. Наказом відповідача від 06.04.2018р. №231/ос позивача було звільнено зі служби в поліції, однак повний розрахунок був проведений лише 30.05.2019 року. З посиланням на норми Кодексу законів про працю просить стягнути середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Відповідачем відзив на позовну заяву не подано.
Позивачем подано заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач участь представника в судовому засіданні не забезпечив, належно повідомлений про день та час розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Розглянувши долучені до справи документи і матеріали всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов належить задовольнити частково з наступних підстав.
Наказом ГУ НП у Львівській області від 05.04.2018 року позивача поновлено на посаді заступника начальника сектору кримінальної поліції Золочівського відділу поліції ГУ НП у Львівській області.
Наказом ГУ НП у Львівській області від 06.04.2018р. №231/ос позивача було звільнено зі служби в поліції на підставі п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням.
Розрахунки при звільненні здійснено 30.05.2019р., що підтверджується витягом з платіжної картки позивача.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 94 Закону України "Про Національну поліцію" обумовлено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Грошове забезпечення поліцейських Національної поліції також врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Відповідно до пунктів 1, 2 цієї постанови грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ.
Згідно з пунктом 3 розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішні з справ України від 6 квітня 2016 року № 260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Однак, зазначеними нормативними актами не визначено порядку проведення розрахунку при звільненні зі служби в поліції. За загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.
Статтею 116 КЗпП України встановлено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.
Частиною першою статті 117 КЗпП України зазначається, що в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі №803/1212/16, від 19 квітня 2018 року у справі №806/1183/16, від 1 березня 2018 року у справі №806/1551/17, від 1 березня 2018 року у справі №806/1309/17, від 7 лютого 2018 року у справі №806/535/16.
Порядок обчислення середньої заробітної плати затверджений Постановою КМУ від 08.02.1995р. №100.
Пункт 2. Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.
У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Пункт 8. Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком.
Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період. У разі коли середня місячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат і допомоги, вона обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати, розрахованої згідно з абзацом першим цього пункту, на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді.
В ході розгляду справи відповідачем було надано суду довідку про доходи позивача за 05 та 06 квітня 2018 року, згідно якої грошове забезпечення позивача за два дні становило 719,11 грн., відповідно середньоденна заробітна плата позивача становила 359,56 грн. ( 719,11 : 2).
Кількість робочих днів затримки розрахунку при звільнені позивача склала 284 днів.
Середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку становить: 359,56 х 284 = 102 115,04 грн.
Таким чином, на користь позивача необхідно стягнути середній заробіток за весь період затримки такого розрахунку по день фактичного розрахунку.
Суд вважає помилковим розрахунок позивача, так як розрахунок середнього заробітку необхідно здійснювати відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995р. №100.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що позов слід задовольнити частково та стягнути з відповідача середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в сумі 102 115,04 грн., в решті позовних вимог відмовити.
Судові витрати не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд -
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007, м.Львів вул. Генерала Григоренка,3 ін код 40108833) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р № НОМЕР_1 ) середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 07.04.2018 по 30.05.2019 року в розмірі 102 115,04 (сто дві тисячі сто п'ятнадцять грн.04 коп) грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд
Суддя Кухар Н.А.