Іменем України
21 жовтня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3522/19
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шембелян В.С.,
за участю секретаря судового засідання - Полякової В.К.,
розглянувши у відкритому судовому за правилами загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про стягнення одноразової грошової допомоги у разі інвалідності осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту,-
08 серпня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - відповідач, ГУ ДСНС України у Луганській області), в якому позивач просить суд:
- стягнути з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у разі інвалідності осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту у розмірі 76079,00 грн з урахуванням пункту 3 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 № 908.
В обгрунтування позову зазначено, що рішенням Комісії Держаної служби України з надзвичайних ситуацій з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного складу від 23 жовтня 2017 року вирішено виплатити інваліду II групи ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у сумі 76079, 00 грн. Але на сьогодніщній день позивачу не виплатили зазначену одноразову грощову допомогу.
Ухвалою суду від 13.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а.с.1,2).
Ухвалою суду від 12.09.2019 відкладено підготовче засідання за клопотанням представника відповідача (а.с.28).
Ухвалою суду від 23.09.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті (а.с.48).
Позивач у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.47).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, через відділ діловодства та обліку звернень громадян суду надав відзив на позовну заяву від 23.09.2019 за вх. № 48577/2019 (а.с.42-46), в якому зазначив, що 19 серпня 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою з проханням виплатити йому одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням інвалідності II групи. Комісія з призначення одноразової грошової допомоги прийняла рішення про виплату інваліду II групи ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у сумі 76079, 00 грн, яка була визначена виходячи з розміру грошового забезпечення, до якого включено посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та надбавку за вислугу років за останньою посадою, яку займав позивач на день звільнення. Зазначене рішення надійшло до ГУ ДСНС України у Луганській області, проте, не виконано.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 (а.с.9), є інвалідом другої групи, що підтверджується довідкою МСЕК серії 12ААА № 509716 (захворювання пов'язане з виконанням службових обов'язків) (а.с.12) та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році (а.с.17).
Експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 49 від 10.10.2017 встановлено, що захворювання ОСОБА_2 пов'язане з виконання службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.13).
Відповідно до витягу з протоколу № 7 від 23.10.2017 засідання комісії з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Комісія) вирішено виплатити згідно з пп. 2 п. 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 908 від 11 липня 2007 року, інваліду II групи ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у сумі 76079, 00 грн з урахуванням пункту 3 зазначеного Порядку (а.с.15).
Зазначений витяг направлено до Головного управління ДСНС України у Луганській області листом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 26.10.2017 № 20-15115/201, в якому, зокрема, повідомлено, що керівник підрозділу у триденний термін видає наказ про виплату одноразової грошової допомоги, провадить її виплату та направляє копію зазначеного наказу до ДСНС (а.с.16).
Відповідно до витягу з матеріалів службового розслідування щодо перевірки причин та з'ясування обставин невиплати грошової допомоги ОСОБА_1 , затвердженого начальником Головного управління ДСНС України у Луганській області полковником служби цивільного захисту М.В. Пшик 14.12.2018 , встановлено, що начальник управління економіки і фінансів (головний бухгалтер) Головного управління ОСОБА_3 не виконала п. 2.1 своєї посадової інструкції - не організувала роботу щодо виплати одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва), інвалідності осіб рядового і начальницького складу структурних і підпорядкованих підрозділів чим скоїла дисціплінарний проступок.
В даному витягу матеріаліі службового розслідування зазначено про необхідність Управлінню фінансового забезпечення Головного управління з метою вирішення питання виплати грошової допомоги ОСОБА_1 . направити листа до ДСНС щодо виплати допомоги за рахунок коштів загального фонду (а.с.37-40).
Таким чином, відповідачем визнається право позивача на отримання одноразової грошової допомоги у разі інвалідності осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту у розмірі 76079,00 грн, проте станом на час розгляду справи відповідачем не надано суду доказів виплати позивачу зазначеної допомоги.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд керується такими вимогами чинного законодавства.
Відповідно до частин першої та другої статті 101 Кодексу цивільного захисту України служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Згідно з частиною другої статті 118 Кодексу цивільного захисту України у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту, їх права та обов'язки визначаються Кодексом цивільного захисту України, Законом України «Про затвердження дисциплінарного статуту служби цивільного захисту», Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою КМУ від 11 липня 2013 року № 593 (далі Положення № 593).
Згідно з Положенням, особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом, приймають присягу служби цивільного захисту і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання, а також належать до персоналу (кадрів) ДСНС України. Статус їх підтверджується службовим посвідченням тощо.
Пунктом 15 Положення встановлено склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, який поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий, яким присвоюються спеціальні звання.
Згідно з частиною четвертою пункту 15 Положення до молодого начальницького складу відносяться молодший сержант служби цивільного захисту, сержант служби цивільного захисту, старший сержант служби цивільного захисту, старшина служби цивільного захисту, прапорщик служби цивільного захисту, старший прапорщик служби цивільного захисту.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 908 затверджений Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Порядок № 908).
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 Порядку № 908 - грошова допомога виплачується: особам рядового і начальницького складу у разі травми або поранення, захворювання без настання інвалідності, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, у розмірі, який визначається з урахуванням ступеня втрати працездатності у відсотках трирічного грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 3 ПКМ № 908 розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Зазначений пункт визначає не лише загальний розмір допомоги, але й розмір допомоги звільнених осіб.
Водночас відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Дана норма кореспондується із частиною другою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», якою передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
В свою чергу постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 908 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 908 визначено Державній службі з надзвичайних ситуацій здійснювати згідно з цією постановою виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на зазначені цілі.
Згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку №908 грошова допомога виплачується, зокрема, особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, у розмірі 42-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи.
Пунктом 3 Порядку № 908 передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Пунктом 6 Порядку № 908 встановлено, що одноразова грошова допомога виплачується не пізніше ніж протягом двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі, шляхом її перерахування на рахунок в установі банку, відкритий отримувачем допомоги.
Згідно із статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що рішенням Комісії з призначення одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, оформленого витягом з протоколу засідання від 23.10.2017 № 7, призначено позивачу виплату одноразової допомоги у разі інвалідності осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту у розмірі 76079,00 грн.
Зазначене рішення направлено відповідачу Державної служби України з надзвичайних ситуацій листом від 26.10.2017 № 20-15115/201 та повідомлено про необхідність у триденний термін видати наказ про виплату одноразової грошової допомоги позивачу та направлення копії зазначеного наказу до ДСНС.
Проте, станом на час розгляду справи, відповідачем не надано суду доказів виконання зазначеного рішення та не повідомлено законних підстав для його не виконання.
Таким чином, судом встановлена протиправна бездіяльність відповідача не виконання рішення від 23.10.2017 № 7 та не виплати позивачу одноразової допомоги.
Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права суд зазначає таке.
Частиною першою статті 5 КАС України визначені конкретні способи судового захисту.
Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);
- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);
- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);
- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
В межах адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Верховний Суд України у постанові від 24.11.2015 по справі № П/800/259/15 (21-3538а15) зазначив, що сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити. Тобто, бездіяльність не має чітко окреслених часових меж, а саме явище бездіяльності є триваючим (реєстраційний № рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 54398764).
Як вже вище вказано, судом встановлено, що рішення про виплату позивачу одноразової допомоги відповідачем не виконано за відсутності підстав, визначених законами. Відповідно, судом встановлено, що відповідачем у даному випадку допущена протиправна бездіяльність.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких вона просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу одноразової допомоги.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Оскільки рішення щодо виплати позивачу одноразової допомоги в певному розмірі вже прийняте повноважним органом, однак, зазначене рішення не виконується відповідачем, а позивач розмір цієї допомоги не оспорює, суд дійшов висновку про те, що позивачем обрано ефективний спосіб захисту порушеного права у вигляді стягнення суми цієї одноразової допомоги з відповідача.
Враховуючи вище викладене, суд вважає за необхідне обрати такий спосіб захисту порушеного права позивача як прийняття рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та стягнути на користь позивача одноразову грошову допомогу у разі інвалідності осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту у розмірі 76079,00 грн з урахуванням пункту 3 Порядку.
З урахуванням зазначеного позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.
Позивача звільнено від сплати судового збору на пілставі п. 10 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», тому питання розподілу судових витрат судом не вирішується.
На підставі викладеного, керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про стягнення одноразової грошової допомоги у разі інвалідності осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо не виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі інвалідності осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту у розмірі 76079,00 грн з урахуванням пункту 3 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 № 908.
Стягнути з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (код ЄДРПОУ: 38617137; місце знаходження: 93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 1Б) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) одноразову грошову допомогу у разі інвалідності осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту у розмірі 76079,00 грн з урахуванням пункту 3 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 № 908.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 31 жовтня 2019 року.
Суддя В.С. Шембелян