28 жовтня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/2349/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Притули К.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про відшкодування вартості відібраних зразків продукції та проведення їх експертизи, -
Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з ФОП ОСОБА_1 на користь Державного бюджету вартість відібраних зразків продукції та витрат пов'язаних з проведенням експертизи (випробувань) в розмірі 5 631,18 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) відповідача, складено акт № 50 від 11.10.2018 та прийнято рішення про відбір зразків продукції № 6. Рішенням від 26.10.2018 призначена експертиза вищезазначеної продукції та складені акти відбору зразків продукції для проведення лабораторних досліджень у Державному підприємстві «Харківський регіональний науково -виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації». За результатами проведеного дослідження такої продукції встановлено невідповідність вимогам нормативних документів, що має наслідком відшкодування з суб'єкта господарювання затрат на проведення дослідження. Відповідачем у встановлений строк кошти у розмірі 5631,18 грн. на користь Державного бюджету України не сплачено, що стало підставою для звернення до суду із цим позовом.
23 вересня 2019 року ухвалою суду дану позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для виправлення недоліків (а.с.32-33).
30 вересня 2019 року ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановлено відповідачу строк для надання відзиву (а.с.1-2).
Представником відповідача до суду відзив на позовну заяву не надано.
Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
28.09.2018 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Кіровоградській області винесено наказ № 1228 про направлення на проведення планового заходу державного нагляду (контролю) у ФОП ОСОБА_1 , що здійснює господарську діяльність за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11).
На підставі наказу № 1228 від 28.09.2018 винесено направлення від 28.09.2018 № 1060 для здійснення планового заходу, з питань перевірки характеристик продукції - мийні засоби для прання та чищення, які містять поверхнево-активні речовини (а.с.12).
В ході проведення планового заходу державного нагляду (контролю) складено акт перевірки характеристик продукції № 50 від 11.10.2018 (а.с.13-14).
Під час проведення планової перевірки характеристик продукції в магазині «ІНФОРМАЦІЯ_1» посадовими особами органу державного нагляду (контролю) були виявлені порушення, а саме:
- капсули для прання в упаковці 3 в 1 «Procter & Gambel Professional» - на зовнішній поверхні пакування чи етикетці не нанесено знак відповідності технічним регламентам, інформації про склад мийного засобу, адреси, зокрема електронної пошти (за наявності), та номера телефону, за якими можна одержати технічний опис інгредієнтів, інструкції із застосування згідно законодавства про мови, а в разі їх відсутності - вимог, наведених у ДСТУ ГОСТ 31340:2009 «Попереджувальне маркування хімічної продукції. Загальні вимоги», що не відповідає вимогам пунктів 11,15 Технічного регламенту мийних засобів, затвердженого ПКМУ від 20.08.2008 № 717;
- рідина для прання чорних тканин. Seria 339200. Warek zlanolina. АСНЕМ - на зовнішній поверхні пакування чи етикетці не нанесено знак відповідності технічним регламентам, інформації про склад мийного засобу, адреси, зокрема електронної пошти (за наявності), та номера телефону, за якими можна одержати технічний опис інгредієнтів, інструкції із застосування згідно законодавства про мови, а в разі їх відсутності - вимог, наведених у ДСТУ ГОСТ 31340:2009 «Попереджувальне маркування хімічної продукції. Загальні вимоги», що не відповідає вимогам пунктів 11,15 Технічного регламенту мийних засобів, затвердженого ПКМУ від 20.08.2008 № 717.
Одночасно, під час проведення перевірки було прийнято рішення про відбір зразків продукції № 6, а саме: капсул для прання в упаковці 3 в 1 «Procter & Gambel Professional» та рідини для прання чорних тканин. Seria 339200. Warek zlanolina. АСНЕМ (а.с.15).
Рішенням від 26.10.2018 призначена експертиза вищезазначеної продукції та складені акти відбору зразків продукції для проведення лабораторних досліджень у Державному підприємстві «Харківський регіональний науково -виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (а.с.16).
В цей же день між ДП «Харківський регіональний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» та Головним управлінням Держпродспоживслужби в Кіровоградській області був підписаний акт № 4/Д здачі-приймання виконаних послуг за договором № 70/18 від 25.06.2018р. який засвідчив факт виконаних послуг на загальну суму 4 793,18 грн. (а.с.19).
Відповідно до протоколу випробувань № 9640/Д від 13.11.2018 ДП «Харківський регіональний науково - виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» перевірений зразок рідина для прання чорних тканин Seria 339200. Warek zlanolina. АСНЕМ маркування якого не містить національного знаку відповідності, що не відповідає вимогам технічного регламенту мийних засобів № 717 від 20.08.2008р. (ціна за одиницю лабораторного дослідження складає 2396,59 грн. з ПДВ) (а.с.20).
Відповідно до протоколу випробувань № 9641/Д від 13.11.2018р. ДП «Харківський регіональний науково - виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» перевірений зразок капсула для прання в упаковці 3 в 1 «Procter & Gambel Professional» маркування якого не містить національного знаку відповідності, що не відповідає вимогам технічного регламенту мийних засобів № 717 від 20.08.2008р. (ціна за одиницю лабораторного дослідження складає 2396,59 грн. з ПДВ) (а.с.22).
Отже, відповідно до рахунку - фактури № 8 від 27.11.2018 ФОП ОСОБА_1 необхідно сплатити 768 грн. за відшкодування вартості придбання капсул для прання в упаковці 3 в 1 «Procter & Gambel Professional» та 70 грн. за відшкодування вартості придбання рідини для прання чорних тканин. Seria 339200. Warek zlanolina. АСНЕМ, та відшкодування вартості проведення лабораторних випробовувань - всього 5631,18 грн., відшкодування вартості відібраних зразків продукції (а.с.24).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 42 Конституції України, держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
Закон України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" встановлює правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції.
Згідно зі статтею 1 цього Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", державний ринковий нагляд - це діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам; державний контроль продукції - діяльність органів доходів і зборів із забезпечення відповідності продукції, що ввозиться на митну територію України для вільного обігу, встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз від такої продукції суспільним інтересам.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Органи ринкового нагляду становлять єдину систему.
Статтею 23 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" встановлено, що органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції.
Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.
Перевірка характеристик продукції може бути невиїзною (за місцезнаходженням органу ринкового нагляду) або виїзною. У разі потреби органи ринкового нагляду для перевірки характеристик продукції можуть поєднувати невиїзні та виїзні перевірки.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються штрафні санкції у разі: введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону), у тому числі нанесення знака відповідності технічним регламентам на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів, - у розмірі від п'ятисот до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вказана норма передбачає відповідальність особи, саме яка ввела продукцію в обіг, за введення в обіг продукції, що не відповідає технічним регламентам, якщо при цьому на таку продукцію не нанесено знак відповідності технічним регламентам.
Відбір зразків продукції і проведення їх експертизи (випробування) здійснюються відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі вмотивованого письмового рішення керівника органу ринкового нагляду або його заступника.
Експертиза (випробування) зразків продукції проводиться у випробувальних лабораторіях чи інших організаціях, акредитованих на право проведення таких робіт Національним органом з акредитації, на підставі договорів, укладених з ними органами ринкового нагляду.
Статтею 27 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено процедура відбору зразків продукції і проведення їх експертизи (випробування). Так, згідно з частинами 1-3 вказаної статті відбір зразків продукції здійснюється за умови повного відшкодування власнику такої продукції їх вартості.
Частиною 8 ст. 27 Закону України" Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що витрати, пов'язані з відбором, доставкою та проведенням експертизи (випробування), у тому числі з оплатою зразків продукції, фінансуються за рахунок органу ринкового нагляду.
Якщо за результатами експертизи (випробування) зразків продукції встановлено, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, відповідний суб'єкт господарювання відшкодовує вартість відібраних зразків та проведення їх експертизи (випробування) в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Механізм відшкодування суб'єктом господарювання вартості відібраних зразків нехарчової продукції та проведення їх експертизи визначено Порядком відшкодування суб'єктом господарювання вартості відібраних у нього зразків нехарчової продукції та проведення їх експертизи (випробування) затверджено Постановою КМУ від 31.08.2011 № 921 "Деякі питання відшкодування суб'єктом господарювання вартості відібраних зразків нехарчової продукції та проведення їх експертизи (випробування)"(далі - Порядок).
Пунктами 2, 3, 4 вказаного вище Порядку встановлено, що орган державного ринкового нагляду в тижневий строк після ознайомлення суб'єкта господарювання з висновком експертизи, підчас проведення якої встановлено, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, готує документи, що підтверджують вартість відібраних зразків та витрати, пов'язані з проведенням експертизи, включаючи витрати на доставку зразків продукції до місця проведення експертизи, та надсилає їх суб'єкту господарювання рекомендованим листом з повідомленням про вручення або листом з оголошеною цінністю чи вручає під розписку. Суб'єкт господарювання в тижневий строк з моменту надходження зазначених документів відшкодовує органу державного ринкового нагляду вартість відібраних зразків та витрати, пов'язані з проведенням експертизи, шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Суб'єкт господарювання відшкодовує вартість відібраних зразків продукції за умови оплати вартості таких зразків органом державного ринкового нагляду.
У разі незгоди суб'єкта господарювання з результатами експертизи орган державного ринкового нагляду проводить повторну експертизу за заявою суб'єкта, яка подається в тижневий строк після ознайомлення з висновком основної експертизи. Якщо за результатами проведення повторної експертизи встановлено, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, суб'єкт господарювання відшкодовує органу державного ринкового нагляду вартість відібраних зразків та витрати, пов'язані з проведенням основної і повторної експертизи, відповідно до пункту 2 цього Порядку.
У разі відмови суб'єкта господарювання від відшкодування органу державного ринкового нагляду вартості відібраних зразків та витрат, пов'язаних з проведенням експертизи, зазначені кошти стягуються в судовому порядку.
Суд зазначає, що за результатами лабораторних досліджень встановлено, що відібрані зразки продукції не відповідають вимогам Технічного регламенту мийних засобів № 717 від 20.08.2008, в звязку із чим Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області надіслало відповідачу рахунок-фактуру № 8 від 27.11.2018 (а.с.24).
Крім того, листом від 19.06.2019 № 05.2/4023 позивачем було повторно повідомлено відповідача про необхідність у відшкодувати до Державного бюджету витрати, пов'язані з проведенням експертизи (а.с.25).
Зазначений лист відповідач отримав, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, яка міститься в матеріал справи (а.с.26).
Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.
Фактично несплата відповідачем коштів з відшкодування на проведену експертизу є відмовою, а тому відповідно п. 4 Порядку наявні підстави для відшкодування вартості відібраних зразків та витрат, пов'язаних з проведенням експертизи, в судовому порядку
Приймаючи до уваги те, що відповідачем не надано до суду жодних документів, що підтверджують сплату вартості відібраних зразків та витрат, пов'язаних з проведенням експертизи, що здійснені позивачам, а в матеріалах справи наявні докази, що підтверджують понесені позивачем витрати, та повідомлення відповідача про необхідність їх відшкодування, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області про відшкодування вартості відібраних зразків та проведення їх експертизи (випробування) з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в розмірі 5631,18 грн., є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області (вул. Тараса Карпи, 84, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ 40342220) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про відшкодування вартості відібраних зразків продукції та проведення їх експертизи - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь Державного бюджету вартість відібраних зразків продукції та витрат пов'язаних з проведенням експертизи (випробувань) в розмірі 5 631,18 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула