29 жовтня 2019 року справа № 340/2414/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу
за позовом: Першого заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області, який діє в інтересах держави
до відповідача: Шамраївської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області, вул. Шевченка,5, с. Шамраєва, Благовіщенський район, Кіровоградська область,26452
третя особа: Закладу дошкільної освіти "Ромашка" Шамраївської сільської ради, вул. Чернишевського,4, с. Шамраєва,26452
про визнання бездіяльності протиправною, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Шамраївської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області щодо тривалого не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться заклад дошкільної освіти "Ромашка" Шамраївської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області - протиправною;
- зобов'язати Шамраївську сільську раду Благовіщенського району Кіровоградської області вжити заходи щодо оформлення правовстановлючих документів на земельні ділянку, орієнтовною площею 0,24 га, на якій знаходиться заклад дошкільної освіти "Ромашка" Шамраївської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області, шляхом винесення на розгляд сесії питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, на яких розташовані будівлі дошкільного закладу, вчинити дії щодо виготовлення технічної документації із землеустрою та реєстрації речового права на земельну ділянку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час вивчення стану додержання земельного законодавства встановлено, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку під закладом дошкільної освіти "Ромашка" Шамраївської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області, юридична адреса: вул. Чернишевського,4, с.Шамраєве, Кіровоградська область,26452, відсутні. Таким чином, відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під дошкільним навчальним закладом створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування ДНЗ та здійснення виховного процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушень прав дітей.
Ухвалою суду від 30 вересня 2019 року відкрито провадження в справі за правилами спрощеного провадження з повідомленням сторін (а.с.1-2).
Зазначеною ухвалою відповідачу встановлено строк для подання до суду відзиву на позовну заяву з відповідними доказами в їх обґрунтування.
У встановлений судом строк відповідач надав до суду заяву про визнання позовних вимог, просив здійснювати розгляд справи без участі (а.с.46).
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином.
Так, від представників сторін надійшли клопотання про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Судове засідання здійснювалось в порядку встановленому ч. 4 ст. 229 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України від 6 вересня 2005 року № 2807-IV "Про благоустрій населених пунктів" (далі Закон 2807), є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Відповідно до ст.2 Закону 2807 благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Згідно ч.1 ст. 20 Закону 2807 організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
У відповідності до ч.2 ст.20 Закону 2807 благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону 2807 о повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
За змістом пунктів 1, 2 частини 1 статті 13 Закону 2807 об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території. Відповідно до п.8 ч. 1 ст. 21 Закону 2807 елементами (частинами) об'єктів благоустрою є, зокрема, обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 18 Закону 2807 підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані: проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
На виконання наведених вище положень статті 18 Закону 2807, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція 550).
Відповідно до п. 1.3 Інструкції 550 паспортизація об'єктів благоустрою - складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Відповідно до п. 1.4 Інструкції 550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Відповідно до п. 1.5 Інструкції 550 технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою.
Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 27 липня 2016 року у справі № К 800/11809/16.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку про те, що організацію благоустрою повинна забезпечувати селищна рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.
Судом встановлено, що під час вивчення Новоукраїнською місцевою прокуратурою стану додержання земельного законодавства встановлено, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку під Закладом дошкільної освіти "Ромашка" Шамраєвської сільської ради відсутні. Вказаний факт підтверджується листом № 322 від 16.08.2019 року сільського голови Шамраївської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області, наданим на запит прокурора.
Отже, відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під дошкільним навчальним закладом створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування ДНЗ та здійснення виховного процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Відповідно до статуту дошкільного навчального закладу "Ромашка" Шамраївської селищної ради Кіровоградської області, затвердженого рішенням сесії Шамраївської сільської ради, дошкільний заклад є юридичною особою, має печатку і штамп встановленого зразка.
28.12.2006 року здійснено державну реєстрацію дошкільного навчального закладу "Ромашка" Шамраївської селищної ради Кіровоградської області, як юридичної особи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб за № 1 441 102 0000 000213.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, дошкільний навчальний заклад "Ромашка" є комунальною організацією (установою, закладом), видом діяльності якої є дошкільна освіта.
Згідно з п. 1.3 Статуту дошкільного навчального закладу "Ромашка" Шамраївської селищної ради Кіровоградської області, засновником дошкільного навчального закладу є Шамраївської селищної ради Кіровоградської області, яка здійснює фінансування дошкільного закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріали, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.
Отже, відповідно до вимог чинного законодавства України, земельна ділянка, на якому знаходиться дошкільний навчальний заклад "Ромашка" Шамраївської селищної ради Кіровоградської області, повинна бути оформлена на праві постійного користування з обов'язковою державною реєстрацією цього права.
Статтею 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права. Від імені та в інтересах територіальних громад правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності здійснюють органи місцевого самоврядування.
За приписами статей 124, 125, 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Однак, в порушення вимог земельного законодавства, правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує ДНЗ не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.
Відповідно змісту ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, кабінету Міністрів України.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші. Відповідно до частин 1, 2 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Відповідно до ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб. Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст. 123 ЗК України.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 5 Закону України "Про освіту" державну політику у сфері освіти визначає Верховна Рада України, а реалізують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, інші центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Положеннями ч. З ст. 66 Закону України "Про освіту" передбачено, що сільські, селищні ради відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти на відповідній території, мають право засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх, забезпечують їх діяльність та розвиток.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Закону України "Про дошкільну освіту": органи місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти в межах їх компетенції: забезпечують реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території; контролюють додержання вимог законів та інших нормативно-правових актів у сфері дошкільної освіти.
Таким чином, Шамраївська сільська рада, являючись суб'єктом, який здійснює управління ДНЗ, відповідає за його матеріально - технічне забезпечення, виконує повноваження у земельній сфері щодо надання земельних ділянок у користування, здійснює контроль за додержанням земельного законодавства та законодавства в галузі освіти, не виконала покладені на неї вищезазначеними нормами повноваження, не вжила необхідних дій для оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться ДНЗ, допускаючи протиправну бездіяльність.
При цьому, зміст листа від 16.08.2019 р. за вих.№322 свідчить, що питання на сесії сільської ради про надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування Закладу дошкільної освіти "Ромашка" - не виносилось (а.с.17).
За таких обставин суд приходить до висновку про те, що тривале не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, якою фактично користується заклад дошкільної освіти "Ромашка", свідчить про протиправну бездіяльність відповідача. Крім того, зважаючи на цільове призначення такого об'єкту благоустрою, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами у справі є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства щодо захисту інтересів осіб від порушень з боку органів державної влади та з огляду на положення ст. ст. 77, 78 КАС України, обов'язок доказування покладається в даному випадку на позивача.
Першим заступником керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області доведено правомірність звернення до суду з позовом та наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності Шамраївської сільської ради щодо тривалого не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, якою фактично користується Заклад дошкільної освіти "Ромашка", за наведених обставин визнання позову відповідачем не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси сторін або інших осіб, оскільки позовні вимоги підтверджені належними і допустимими доказами, в зв'язку з чим визнання позову приймається судом та позов підлягає до задоволення повністю.
Щодо клопотання прокурора про повернення судового збору, суд зазначає наступне.
Встановлено, що згідно платіжного доручення №1519 від 04.09.2019 року за подання даного позову позивачем був сплачений судовий збір в сумі 1921 грн. (а.с.3)
Разом з тим, за приписами ч.6 ст.143 КАС України у випадку постановлення ухвали про закриття провадження у справі, залишення позову без розгляду або ухвалення рішення про задоволення позову у зв'язку з його визнанням суд вирішує питання про розподіл судових витрат не пізніше десяти днів з дня ухвалення відповідного судового рішення, за умови подання учасником справи відповідної заяви і доказів, які підтверджують розмір судових витрат.
Згідно до вимог ч.2 ст.132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".
Згідно п.5 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом).
Відповідно до ч.3 ст.7 даного Закону у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Отже, враховуючи викладене та беручи до уваги те, що відповідачем визнано позов та, відповідно прийнято рішення про задоволення позову, суд дійшов висновку, що заява представника прокуратури про повернення судового збору підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст.139, 243, 245, 246, 255, 257-258, 262, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Шамраївської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області щодо тривалого не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться заклад дошкільної освіти "Ромашка" Шамраївської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області - протиправною.
Зобов'язати Шамраївську сільську раду Благовіщенського району Кіровоградської області вжити заходи щодо оформлення правовстановлючих документів на земельні ділянку, орієнтовною площею 0,24 га, на якій знаходиться заклад дошкільної освіти "Ромашка" Шамраївської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області, шляхом винесення на розгляд сесії питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, на яких розташовані будівлі дошкільного закладу, вчинити дії щодо виготовлення технічної документації із землеустрою та реєстрації речового права на земельну ділянку.
Повернути прокуратурі Кіровоградської області (код - 02910025) п'ятдесят відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову згідно платіжного доручення №1519 від 04.09.2019 року, що складає 960,50 грн. (дев'ятсот шістдесят гривень 50 копійок).
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст.ст.255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії.
Згідно до пп.15.5 п.1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено та підписано 01.11.2019 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко