Постанова від 30.10.2019 по справі 448/1704/19

РІШЕННЯ

Іменем України

30.10.2019 року м.Мостиська

єдиний унікальний номер 448/1704/19

провадження № 2-а/448/187/19

Мостиський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Білоуса Ю.Б.,

за участю секретаря судового засідання Романченко І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Мостиська справу за адміністративним позовом Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до особи, яка ідентифікувала себе як громадянин Республіки Руанди ОСОБА_2 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення,

учасники справи:

представник позивача Хом'яка Є.Л. ,

відповідач ОСОБА_2,

перекладач Духновська М.В.,

встановив:

Представник позивача звернувся до суду із зазначеним позовом, покликаючись на те, що відповідач у справі був затриманий 02.05.2019року о 21.05 год., на напрямку 546 п/зн, на відстані 400м від лінії державного кордону України, територія Яворівського району Львівської області за те, що вчинив спробу незаконного перетину державного кордону з України до Республіки Польща, в обхід пункту пропуску, спільно з іншим громадянином Республіки Руанда , чим своїми діями порушив ст.9 Закону України «Про державний кордон України».

Зазначає, що 06.05.2019 року Яворівським районним судом Львівської області відповідача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП та накладено на такого адміністративне стягнення.

Стверджує, що того ж таки дня, зокрема 06.05.2019 року, Мостиським районним судом Львівської області ухвалено рішення про примусове видворення відповідача за межі території України, а також його затримання з метою забезпечення примусового видворення. В подальшому відповідача було поміщено до Волинського ПТТІ.

Вказує, що під час перебування у Волинському ПТПІ стало відомо, що відповідач являється іншою особою. Представлений ним паспортний документ згідно відповіді посольства Республіки Руанди в Російській Федерації був викрадений у власника, котрий на даний час знаходиться в Республіці Руанда. Під час перебування у тому ж таки Волинському ПТПІ відповідач відмовився провести заходи анкетування.

З огляду на вищенаведене, просить суд ухвалити рішення яким затримати відповідача з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, з подальшим поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні на строк, визначений ст.289 КАС України.

В судовому засіданні представник позивача Хом'як Є.Л., позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що особа, яка ідентифікувала себе як громадянин Республіки Руанди ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 , - відповідач у справі, був затриманий 02.05.2019 року о 21.05 год., на напрямку 546 п/зн, на відстані 400м від лінії державного кордону України, територія Яворівського району Львівської області за те, що вчинив спробу незаконного перетину державного кордону з України до Республіки Польща, в обхід пункту пропуску, спільно з іншим громадянином Республіки Руанда , чим своїми діями порушив ст.9 Закону України «Про державний кордон України».

Надалі, 06.05.2019 року Яворівським районним судом Львівської області відповідача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП та накладено на такого адміністративне стягнення.

Того ж таки дня, зокрема 06.05.2019 року, Мостиським районним судом Львівської області ухвалено рішення про примусове видворення відповідача за межі території України, а також його затримання з метою забезпечення примусового видворення.

Слід зазначити те, що відповідача з метою виконання вищевказаного рішення суду було поміщено до Волинського ПТТІ, що за адресою: с.Журавичі, Ківерцівського району, Волинської області.

Під час перебування відповідача у Волинському ПТПІ, надійшов лист посольства Республіки Руанда на адресу Мостиського прикордонного загону щодо підтвердження ідентифікації особи, в даному випадку відповідача, з якого вбачається, що посвідчення особи на установчі дані ОСОБА_2 були викрадені у власника, котрий на даний час перебуває на території Республіки Руанди .

Вказані обставини підтверджуються поясненнями сторін та наявними у справі письмовими доказами: копією рішення Мостиського районного суду Львівської області від 06.05.2019 року; листами, адресованими в посольство Республіки Руанди в Російській Федерації щодо ідентифікації відповідача, листом посольства Руанди в Російській Федерації адресованого Мостиському прикордонному загону, іншими матеріалами справи.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, їх основні права, свободи та обов'язки, порядок вирішення питань, пов'язаних з їх в'їздом в Україну або виїздом з України, регулюються Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Відповідно до ч.2 ст.14 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в разі незаконного перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України затримуються та в разі, якщо порушення ними законодавства України не передбачає кримінальної відповідальності, повертаються до країни попереднього перебування у встановленому порядку.

Відповідно до ч.1 ст.30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Згідно із ч.1 ст.289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів, зокрема, затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.

Згідно ч.11 ст.289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Суд зазначає, що представлені позивачем докази та пояснення відповідача свідчать про те, що реалізуючи свої права та свободи, останній міг у встановленому порядку іммігрувати в Європейську країну, не завдавши шкоди національним інтересам України. Проте, знаючи про можливість легального в'їзду до Європейський країн, відповідач намагався незаконно перетнути державний кордон, у зв'язку із чим порушив чинне законодавство України та завдав шкоди національним інтересам держави.

Разом із тим, судом встановлено, що позивачем на даний час особа відповідача, який вчинив порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, не ідентифікована, у зв'язку із відсутністю в останнього документа, що посвідчує його особу та дає право на виїзд з України.

При цьому, неможливість ідентифікації відповідача є перешкодою для процедури його примусового видворення, оскільки питання визначення країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства залишається не з'ясованим.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, зокрема про те, що відповідач намагався незаконно перетнути державний кордон з України до Республіки Польща, в обхід пункту пропуску, порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, враховуючи відсутність у відповідача документів, необхідних для ідентифікації його особи, також беручи до уваги відсутність у відповідача законних підстав для перебування на території України, постійного місця проживання та законного джерела існування на території України, власного житла чи дозволу на працевлаштування, суд приходить до висновку, що є всі правові підстави для затримання відповідача з поміщенням такого до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою його ідентифікації, а тому позовні вимоги суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.12, 241, 244, 246, 289 КАС України, суд -

ухвалив:

Адміністративний позов Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України - задовольнити.

Затримати особу, яка ідентифікувала себе як громадянин Республіки Руанди ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення його ідентифікації, з подальшим поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, на строк, визначений ч.11 ст.289 КАС України, достатній для виконання судового рішення, але який не може перевищувати шість місяців, починаючи з дати ухвалення даного судового рішення, тобто з 30.10.2019 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Мостиський районний суд Львівської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Суддя Ю.Б.Білоус

Рішення набрало законної сили: «___»___________ 20 р.

Суддя Ю.Б.Білоус

Повний текст судового рішення складено 30.10.2019року.