Справа №461/8073/19
31 жовтня 2019 року суддя Галицького районного суду м. Львова Волоско І.Р., з участю представника Львівської митниці ДФС Лубоцького Б., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ОСОБА_1 , громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки Тернопільської області, не працюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для закордонних поїздок НОМЕР_1 , виданий 26.11.2012р. органом 6190,
за ст. 471 Митного Кодексу України, -
ОСОБА_1 17.09.2019 року, близько 15 год. 00 хв., прямувала з Ізраїлю до України рейсом PS784 «Тель-Авів - Львів» з приватної поїздки, через митний пост «Львів-аеропорт» Львівської митниці ДФС, обравши формою проходження митного контролю смугу руху спрощеного митного контролю - «Зелений коридор».
В ході проведення візуального огляду багажу виникла підозра про наявність товарів, що підлягають митному оформленню, та/або переміщення яких через митний кордон обмежене. Пасажирку було переведено до спеціально відведеної кімнати огляду для проведення огляду товарів, де було виявлено товар в обсягах, який згідно п.1 ст.374 МК України, перевищує неоподатковану норму переміщення через митний кордон України, що засвідчується актом огляду товарів та транспортних засобів від 17.09.2019, а саме ювелірні вироби зі срібла в асортименті (ланцюжки, браслети, сережки, каблучки, кулони) в кількості 461 одиниць, вагою 2 401,76 г.. Під час усного опитування гр. ОСОБА_1 не повідомила про наявність таких товарів, проте визнала себе їх власником після митного огляду. Вартість виявленого товару, відповідно до інформації отриманої з інтернет ресурсу, становить 51 342,98 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 366 МК України, канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Громадяни самостійно обирають відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Таким чином, ОСОБА_1 порушила встановлений МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто намагалася перемістити товар, що підлягає оподаткуванню при ввезенні на митну територію України смугою руху «зелений коридор».
Товар, що переміщувався у межах встановленої ч.1 ст. 374 МК України норми, та не перевищує еквівалент 1000,00 євро, повернуто гр. ОСОБА_1 . Зважування предметів правопорушення проводилось на електронних вагах CAS-MW 300T зав. №3012456.
ОСОБА_1 у суд не з'явилась, хоча була належним чином повідомлена про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується підписом на протоколі, в якому вказано дату, час та місце розгляду справи. Суд враховує те, що ОСОБА_1 належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи від неї не надходило.
Відповідно до ч.4 ст.526 МК України суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши думку учасників судового розгляду, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення передбачений ст.471 МК України.
Згідно ст. 471 МК України відповідальність настає за порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Факт вчинення адміністративного правопорушення стверджується також наступними даними: протоколу про адміністративне правопорушення № 3604/20900/19 від 17.09.2019, акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 17.09.2019, доповідної записки начальника митного поста «Львів-аеропорт» Львівської митниці ДФС ОСОБА_2 І ОСОБА_3 , опису предметів, вилучених у ОСОБА_1 від 17.09.2019, та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.
Враховуючи обставини та характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу затриманого, перевезення товару, який обмежений до переміщення через митний кордон України, вважаю необхідним притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти стягнення у виді штрафу, товар, що був предметом порушення митних правил слід повернути власнику після здійснення їх митного оформлення зі сплатою відповідних митних платежів або для повернення вказаного товару на митну територію держави, з якої його було ввезено.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути в користь Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 384,20 грн.
Керуючись ст.ст. 248, 249, 251, 283-285 КУпАП, ст.ст. 459, 461, 487, 526, 527, 528 МК України, Законом України «Про судовий збір», суддя, -
ОСОБА_1 визнати винною у скоєнні адміністративного правопорушення за ст. 471 МК України та накласти стягнення - 1 700,00 грн. штрафу в дохід держави.
Товар, вилучений згідно протоколу про порушення митних правил № 3604/20900/19 від 17.09.2019, а саме: ювелірні вироби зі срібла в асортименті (ланцюжки, браслети, сережки, каблучки, кулони) в кількості 461 одиниць, вагою 2 401,76 г. - повернути ОСОБА_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України 384,20 грн. судового збору.
На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду.
Суддя І.Р.Волоско.