Ухвала від 11.10.2019 по справі 334/7146/19

Дата документу 11.10.2019

Справа № 334/7146/19

Провадження № 2-о/334/217/19

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2019 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Турбіна Т.Ф., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області про встановлення факту, що має юридичне значення,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, просить визнати факт припинення права постійного користування земельною ділянкою щодо ОСОБА_2 в зв'язку з його смертю.

В обґрунтування заяви вказує, що заявник, є учасником бойових дій та згідно п.14 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має пільги щодо першочергового відведення земельних ділянок.

З метою реалізації свого права на відведення земельної ділянки заявник звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області із заявою про надання дозволу на розробку землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,0 га на території Новоолександрівської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області.

Листом Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області №4171/0-1718/0/95-18 від 19.06.2018р. йому було відмовлено в зв'язку з тим, що запитувана земельна ділянка згідно Державного акту на право постійного користування землею II-ХС № НОМЕР_1 перебуває у постійному користуванні у ОСОБА_2 , який був його батьком та помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а згідно положень Земельного кодексу України не передбачається припинення землекористування внаслідок смерті землекористувача.

У зв'язку з цим заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту припинення права постійного користування земельною ділянкою з метою надання можливості належним чином здійснювати повноваження уповноваженого органу, яким є Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у даній справі, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження, оскільки з даної заяви вбачається спір про право.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України за №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз'яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення юридичних фактів, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Так, у порядку окремого провадження суд може вирішити спір про факт, про стан, але не спір про право цивільне, так як метою такого судового розгляду є лише встановлення наявності або відсутності самого факту, і факт, що встановлюється судом у порядку окремого провадження, повинен мати юридичне значення, і мати безспірний характер, оскільки якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд повинен залишити заяву без розгляду і роз'яснити заявнику право подачі позову на загальних підставах.

З матеріалів заяви вбачається, що заявник звертаючись до суду з вказаною заявою, визначаючи метою надання можливості належним чином здійснювати повноваження уповноваженого органу, яким є Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, щодо розпорядження земельною ділянкою, що надана у постійне користування пов'язує з подальшим визнанням за ним права на відведення земельної ділянки у користування.

Згідно ч.4 ст.315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлено під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.

З урахуванням викладеного, враховуючи, що між сторонами є спір по право, який вирішується в позовному провадженні, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження, роз'яснивши, що заявник має право звернутися до суду в порядку позовного провадження з позовною заявою на загальних підставах.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 258-261, 294, 315 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області про встановлення факту, що має юридичне значення.

Роз'яснити заявнику, що відмова у відкритті провадження по справі в порядку окремого провадження не перешкоджає звернутися до суду за захистом порушеного права у порядку позовного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.

Суддя: Турбіна Т. Ф.

Попередній документ
85339469
Наступний документ
85339471
Інформація про рішення:
№ рішення: 85339470
№ справи: 334/7146/19
Дата рішення: 11.10.2019
Дата публікації: 04.11.2019
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Дніпровський районний суд міста Запоріжжя
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:; інших фактів, з них:.