Справа № 2а-183/10
30 березня 2010 року
Красноперекопський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим
у складі головуючого судді - Халдєєвої О.В.,
при секретарі - Бєляєвої Ю.О.
за участю представника відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АРК про зобов'язання перерахунку державної пенсії,
Позивачка звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АРК з вимогами про зобов'язання відповідача перерахувати з 01.01.2009 р. розмір державної пенсії, обчислення та перерахунок якої передбачено статтями 40, 42 Закону України від 09.07.2003 р. N 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що оскільки з 01.01.2008 р. зміст вказаних статей Закону був викладений в редакції Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України", який у подальшому Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Порядком перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, прожиткового мінімуму та страхового стажу враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Застосування для перерахунку пенсії підзаконного акту - постанови КМУ від 28.05.2008 р. № 530, що діє з 22.05.2008 р. та показника середньої заробітної плати у розмірі 1197-91 грн. за 2007 р., а не 1573-99 грн. ( за 2008 р.), н е відповідає вимогам Закону.
В судове засідання позивачка не з'явилася, надіслала суду клопотання про розгляд справи в її відсутність, вимоги позову підтримує у повному обсязі (а.с.23).
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, позов вважає безпідставним, у задоволенні просить відмовити, пояснив суду, що позивачці за її заявою від 15.01.2009 р. проводився перерахунок пенсії з урахуванням 24 місяців страхового стажу та заробітку після призначення пенсії за віком. Загальний розмір пенсії позивачки з 01.01.2009 р. становить 792-45 грн. Перерахунок здійснений із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 р. Вказаний показник середньої заробітної плати у розмірі 1197-91 грн., що залишився на рівні 2007 р., застосовується для перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, про це листом від 11.03.2009 р., одночасно з програмним забезпеченням проведення розрахунку (перерахунку) доведено Управлінню Пенсійним Фондом України.
Суд, вислухавши представника управління Пенсійного Фонду України в Красноперекопському районі АРК, дослідивши письмові докази та перевіривши матеріали справи, оглянувши пенсійну справу позивачки, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними Управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним Управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивачки є Управління Пенсійного Фонду України в Красноперекопському районі АР Крим.
Положенням про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, затвердженого Правлінням ПФУ вiд 30.04.2002 р., Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень.
До основних завдань Управління входить забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування та виплата встановлених законодавством пенсій, інших виплат, які згідно з законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду.
Позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АРК, їй призначена пенсія за віком з 21.02.2005 р.
Будучи пенсіонеркою, після призначення пенсії за віком, позивачка продовжує працювати, станом на 01.01.2009 року мала 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії.
15.01.2009 р. позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії.
Правовідносини сторін регулюються ст.ст. 40, 42 Закону України від 09.07.2003 р. N 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01.01.2004 р., та п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року N 530.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України», ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» викладені в іншій редакції.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 внесені до вказаного Закону зміни визнані неконституційними. Конституційний Суд України у своєму рішенні зазначив, що Законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві і, як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
З 22.05.2008 р. набрала чинності постанова КМУ від 28 травня 2008 р. N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою в пункті 11 (підпункт 3) встановлено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, що зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV , із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Зазначена Постанова КМУ, за виключенням пункту 10, що визнаний неконституційним, є чинною і її положення стосовно критеріїв перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням страхового стажу не суперечать положенням статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в тому, що на момент призначення (перерахунку) пенсії враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за попередній календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. При цьому, лише у разі відсутності даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
При зверненні позивачки 15.01.2009 р., відповідач здійснив перерахунок на підставі даних про наявну середню заробітну плату (дохід) працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік виходячи з сумми 1197,91 грн., а не з даних показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2008 р. у розмірі 1573-99 грн., тому він повинен був перерахувати пенсію позивачки за даним показником 2008 року, але не зробив цього з посиланням на лист Пенсійного фонду України та Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 р.
Застосування показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески при призначенні пенсій та їх перерахунку у 2009 році з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії роз'яснено спільним листом Пенсійного фонду України та Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 р. N 20/0/18-09/039 N 4096/02-01, в якому зазначено, що перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).
Також у листі зазначено, що рішення щодо відновлення дії статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" після Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р., в попередній редакції не приймалось.
Як встановлено Конституцією України, конституційні права і свободи людини і громадянина гарантуються і не можуть бути скасовані (ст.22 Конституції).
При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права.
В адміністративних справах про протиправність дій суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності своїх дії покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Між тим, при розгляді справи відповідачем не доведена правомірність своїх дій, а саме можливості застосування щодо позивачки показника середньої заробітної плати у 2008 р. замість офіційно встановленого показника 1573-99 грн. для здійснення перерахунку у розмірі 1197-91 грн., що залишився на рівні 2007 р.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Доводи представника відповідача про неможливість застосовування показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за календарний 2008 рік у розмірі 1573-99 грн. при перерахунку пенсії позивачки, суд вважає такими, що суперечать чинному законодавству. Ні Законом № 1058-IV , ні постановою КМУ від 28 травня 2008 р. N 530 при наявності даних про заробітну плату в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, не передбачено умов її не застосування, а лист, на який посилається відповідач, не має будь-якої правової сили та не може конкурувати з нормативно-правовими актами, що регулюють правовідносини сторін та мають вищу силу.
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що відповідач зобов'язаний здійснити позивачеві перерахунок пенсії з 01.01.2009 р. у відповідності до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2008 р. у розмірі 1573-99 грн.
Від судових витрат у справі відповідач звільнений відповідно до Декрету КМУ «Про державне мито», а тому судові витрати у розмірі 3-40 грн., сплачені при зверненні до суду на користь позивачки не підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 12 71, 94, 122, 159 - 163, 167, 186 КАС України, ст. 113 Конституції України, ст.ст. 40, 42 Закону України від 09.07.2003 р. N 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 1-рп/2008, суд
II О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АРК про зобов'язання перерахунку державної пенсії, - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АРК здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 державної пенсії з 01.01.2009 р. у відповідності до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
В решті частині у задоволенні позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Апеляційного суду АРК через Красноперекопський міськрайонний суд АРК шляхом подачі заяви про оскарження в 10-денний строк з дня винесення постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ст.186 ч.5 КАС України.
Суддя: