№243/12730/19
Справа №2-о/243/1779/2019
01 листопада 2019 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
Головуючий суддя Пронін С.Г.
за участю секретаря Маслової К.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Слов'янський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_2 , про встановлення факту народження дитини,
Заявник звернулася до суду з вказаною заявою, про встановлення факту народження дитини, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 . В червні 2014 року вони разом з чоловіком виїхали до Автономної Республіки Крим та перебували у м. Бахчисарай, де ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила дитину жіночої статі, про що їй було видане медичне свідоцтво про народження. Після чого вона отримала у м. Бахчисараї свідоцтво про народження дитини. В подальшому їй стало відомо, що всі державні органи на території зони проведення антитерористичної операції діють незаконно, у зв'язку з чим вона звернулася до Слов'янського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області з заявою про реєстрацію народження дитини. Однак, їй було відмовлено у видачі свідоцтва у зв'язку з тим, що відповідно до ч.4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження проводиться на підставі визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, документів що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження. Однак, можливості надати лікарське свідоцтво з печатками відповідного зразка медичного закладу України в неї немає, а тому вона звернулася до суду та просить встановити факт народження нею дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Бахчисарай Автономної Республіки Крим, Україна.
Заявник будучи повідомленою належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, у судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, наполягала на заявлених вимогах.
Представник заінтересованої особи: Слов'янського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області у судове засідання не з'явився, заінтересованою особою до суду направлено клопотання з проханням розглянути дану справу без участі його представника, та просив рішення прийняти згідно діючого законодавства.
Заінтересована особа ОСОБА_2 будучи повідомленим належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, та вказав що не заперечує проти задоволення заявлених вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_2 2016 року ОСОБА_1 в «Бахчисарайській центральній районній лікарні» м. Бахчисарай Автономної Республіки Крим, Україна народила дитину жіночої статі, вагою 2960,0 грамів, що підтверджується медичним свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 від 15 квітня 2016 року.
Із відмови у проведенні державної реєстрації народження Слов'янського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області № 16.22-301/32 від 29 жовтня 2019 року слідує, що заявник ОСОБА_1 зверталася до даної установи з заявою про державну реєстрацію народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак їй у видачі свідоцтва про народження було відмовлено з посиланням на те, що відповідно до ч.4 ст. 13 Закону України « Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження проводиться на підставі визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, документів що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження. Аналіз документів, представлених заявником свідчить, що ОСОБА_1 для підтвердження факту народження дитини пред'явлено документи, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Частиною 1 статті 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
До складу тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України, входять тимчасово окуповані території України, особливий правовий режим яких встановлено відповідно до Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»№1207-VII від 15 квітня 2014 року, а також «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» №1680- VII від 16 вересня 2014 року та постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17 березня 2015 року.
Тимчасово окупованою територією України, визначеною Верховною Радою України, відповідно п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України « Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15 квітня 2014 року (далі-Закон), є, зокрема, сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Так, під час розгляду вказаної категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), а також Молдови та Росії (зокрема, Mozer v/ the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Відповідно ст.ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно із ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Так відповідно до п. 4 ст. 13 Закону України « Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 1 липня 2010 року № 2398-VI (зі змінами в редакції Закону №3736-VI від 9 вересня 2011 року) слідує, що: «За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.»
Приймаючи до уваги, що у ході судового засідання з достовірністю було встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Бахчисарай Автономної Республіки Крим, Україна, народила дитину жіночої статі, суд вважає за можливим задовольнити заявлені ОСОБА_1 вимоги у повному обсягу.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13, 18, 259, 263-265, 273, 293, 315-319 ЦПК України, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 1 липня 2010 року № 2398-VI (зі змінами в редакції Закону №3736-VI від 9 вересня 2011 року), суд -
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Суми, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , народила ІНФОРМАЦІЯ_1 , в. Бахчисарай Автономної Республіки Крим, Україна дитину жіночої статі, вагою 2960,0 грамів.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільних справах Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 317 ЦПК України оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 01 листопада 2019 року.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду С.Г. Пронін