Постанова від 24.02.2009 по справі 2а-203/2009

Справа № 2а-203/2009 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2009 р. Конотопський міськрайонний суд Сумської області в складі: головуючого-судді Громової Л.В.

при секретарі - Волошко І.С.

з участю позивача - ОСОБА_1 з участю представника відповідача - Малігон В.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Конотопі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Конотопської районної ради Сумської області, третя особа: Сумський обласний комітет Соціалістичної партії України про визнання протиправним та скасування рішення суб"екта владних повноважень, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та судових витрат, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 просить суд:

1/визнати протиправним та скасувати рішення Конотопської районної ради двадцять сьомої сесії п"ятого скликання від 28 листопада 2008 року в частині "Про дострокове звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови Конотопської районної ради" ;

2/ поновити його на роботі на посаді заступника голови Конотопської районної ради Сумської області;

3/ стягнути з Конотопської районної ради Сумської області на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з 28 листопада 2008 року до прийняття рішення судом про поновлення на роботі;.

4/ допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення його на роботі та виплати середнього.заробітку за один місяць ;

5/ стягнути з відповідача на його користь судові витрати.

Свої вимоги мотивує тим, що 30 березня 2006 року він був обраний депутатом Конотопської районної рада за списком районного осередку Соціалістичної партії України, а 26 квітня 2006 року рішенням першої сесії п"ятого скликання Конотопської районної ради він був обраний на посаду заступника голови Конотопської районної ради Сумської області. Але, 28 листопада 2008 року рішенням двадцять сьомої сесії п"ятого скликання Конотопської районної ради за підсумками таємного голосування його з грубим порушенням приписів Конституції України, вимог Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про службу в органах місцевого самоврядування" та трудового законодавства України, з політичних мотивів звільнили з посади заступника голови районної ради. Підставою для внесення питання про дострокове звільнення і прийняття відповідного рішення було зверення 17 депутатів районної ради про те, що він проводив зустрічі з мешканцями Конотопського району і роз"яснював Закон України "Про соціальний захист дітей війни" та порушував питання про отримання грошових компенсацій на підставі відповідних рішень Конституційного Суду України, в яких визнаються неконституційними окремі положення Законів України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", "Про Державний бюджет України на 2008 рік". При цьому акцентував увагу, що проект Закону України "Про соціальний захист дітей війни" був винесений на розгляд Верховної Ради України представниками Соціалістичної партії України, інтереси якої в Конотопському районі представляє він, а також для висвітлення своєї політичної діяльності заступника голови районної ради використовував комунальний засіб масової інформації - газету "Сільські горизонти".

На думку депутатів, що підписали звернення, така його діяльність дестабілізує моральну і політичну обстановку в районі і несумісна з зайняттям посади заступника голови районної ради. Але, заступник" голови районної ради, будучи посадовою особою органу місцевого самоврядування, є ще й депутатом місцевої ради, статус якого визначається Законом України "Про статус депутатів місцевих рад".

Відповідно до ст. 32 даного Закону на час сесії чи засідання постійної комісії місцевої ради, а також для здійснення депутатських повноважень в інших, передбачених законом випадках, депутат місцевої ради звільняється від виконання виробничих або службових обов"язків. У разі здійснення депутатських повноважень у робочий час депутату місцевої ради за основним місцем роботи відшкодовуються середній заробіток та інші витрати, пов"язані з депутатською діяльністю за рахунок відповідного місцевого бюджету. В своєму рішенні районна рада не обгрунтувала правових підстав для звільнення його з займаної посади, були допущені грубі процедури порушення приписів Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні”, Регламенту Конотопської районної ради п"ятого скликання, яке полягає в порушенні термінів включення питання, що розглядалось до порядку денного 27 сесії, порядку розгляду питання в постійній комісії та процедури голосування.

Представник відповідача - голова Конотопської районної ради Малігон В.М. вважає, що позов є необгрунтованим і не піддягає задоволенню. Районна рада не погоджується, що дострокове звільнення позивача ОСОБА_1 з посади заступника голови районної ради прийнято з порушенням Конституції України, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про службу в органах місцевого самоврядування та Регламенту ради п"ятого скликання".

Відповідно до п.7 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сесія може бути скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу, а 28 листопада 2008 року проводилося чергове /заплановане/ засідання ради, по-друге, за пропозицією /зверненням/ 1/3 депутатів ради стосовно ОСОБА_1

Організація роботи районної ради проведена згідно п.9 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та п.8, 9.2 розділу 2 Регламенту Конотопської районної ради 5 скликання, затвердженого рішенням ради де передбачена інформація про дату і час скликання чергової сесії районної ради, а також місце проведення і пропозиції до порядку денного сесії доводяться виконавчим апаратом районної ради до відома депутатів не пізніше як за десять днів до початку чергової сесії, а у виняткових випадках - не пізніше як за день до дня проведення сесії.

Пленарне засідання Конотопської районної ради 27 сесія, що відбулося 28.11.2008 p., проведено у відповідності з вимогами ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та п.п.8, 9.2 Регламенту-Конотопської районної ради. При цьому, 17.11.2008 р. інформація про основні питання, час і місце проведення сесії районної ради надіслана для оприлюднення в редакцію місцевої газети "Сільські горизонти" та директору місцевої ТРК "Вежа" ОСОБА_3

Разом з цим, проекти рішень та інші документи з питань, які передбачалося внести на розгляд сесії ради 28.11.2008 p., доведені до відома депутатів, як це передбачено п.9.20 Регламенту, і розглянуті на комісіях 26.11.2008 р.

Основні питання, які виносяться на розгляд комісії та пленарних засідань, кожний депутат ради знає, тому що на руки надається план роботи постійних комісій і пленарних засідань з основних питань на півріччя.

Згідно п.15.1 розділу 4 Регламенту ради порядок денний сесії районної ради затверджується районною радою на кожне пленарне засідання. Формування проекту порядку денного засідання сесії 28.11.2008 р. відбулося за пропозицією постійних комісій і звернення 17 депутатів відповідно п.16.1 Регламенту і Схвалено президією" районної ради і затверджено депутатами на пленарному засіданні згідно п.17.1 Регламенту.

Відповідно до п.17.3 Регламенту, 41 депутат ради, в тому числі ОСОБА_1, присутні на сесії 28.11.2008 p., одноголосно затвердили порядок денний, в тому числі два питання стосовено ОСОБА_1 "Про листа Конотопської міжрайонної прокуратури від 20.10.2008 р. № 8040" та питання "про звернення 17 депутатів про дострокове звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови Конотопської районої ради".

Підготовка та організація розгляду питань на пленарному засіданні районної ради /27 сесія/ 28.11.08 р. проведена відповідно до п. 15, 16, 17, 18 розділу 4 Регламенту. Включення до порядку денного сесії питання про дострокове звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови районної ради є правомірним і здійснено у відповідності до ч.2 ст. 56 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та вище зазначеними пунктами Регламенту районної ради.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" обмеження, пов"язані із проходженням служби в органах місцевого самоврядування, встановлюються включно Законом України "Про боротьбу з корупцією".

Згідно з листами, отриманими радою від Конотопського міжрайонного прокурора, судовим рішенням встановлено недотримання заступником голови Конотопської районної ради ОСОБА_1 вимог п."б" ч. 1 ст.5 Закону України "Про боротьбу з корупцією", що потягло за собою накладення судом адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, судове рішення набрало законної сили, що є підставою для припинення подальшої служби ОСОБА_1 в органі місцевого самоврядування -Конотопській районній раді.

17 депутатів районної ради, а це більше третини /всього 46/, загального складу ради скористались своїм законодавчим правом і відповідно до п.2 ст. 56 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" і Регламенту ради /п.58.4/ звернулися з вимогою про внесення на розгляд чергової сесії питання про дострокове звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови районної ради.

Відповідно до п.1 ст. 56 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" заступник голови районної ради обирається радою з числа депутатів ради шляхом таємного голосування, тому відповідно до п.2 ст. 56, п.2 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" і п.58.4 Регламенту ради, заступник голови може бути також дострокове звільнений шляхом таємного голосування депутатами ради, більшістю голосів депутатів від загального складу.

Звернення 17 депутатів до голови Конотопської ради і депутатів ради про дострокове звільнення з посади заступника голови районної ради ОСОБА_1 є особливим випадком.

Проект рішення сесії з цього питання не міг готуватися комісією і попередньо надаватися депутатам, тому що рішення з питання дострокового звільнення заступника голови приймається депутатами шляхом таємного голосування, відповідно до розділу 8 п.30, 31, 33 Регламенту, рішення оголошується лічильною комісією і оформляється матеріалами сесії.

Посилання ОСОБА_1 на п.2 ст. 56 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні та на п.58.5 Регламенту ради, що звільнення його повинно проводитись не менш як двома третинами депутатів, безпідставно, тому що п.2 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно з вимогами ст. 55 цього Закону передбачено звільнення з посади двома третинами депутатів ради від загальної кількості тільки голови ради.

Всі інші рішення приймаються більшістю голосів від загального складу ради.

Шляхом таємного голосування 26 депутатів /46 депутатів загального складу ради, 41 депутат брав участь у пленарному засіданні/ проголосували за дострокове припинення повноважень заступника голови ОСОБА_1, 56, 5 % від загального складу ради. Про що було оголошено лічильною комісією і прийнято рішення районної ради.

Представник третьої особи: Сумського обласного комітету Соціалістичної партії України до суду не з"явився повторно, позивач ОСОБА_1 просить суд розглядати справу без їх участі.

"Суд, заслухавши сторони, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, .

Рішенням першої сесії п"ятого скликання Конотопської районної ради від 26 квітня 2006 року ОСОБА_1 був обраний заступником голови Конотопської районної ради /а.с. 9/.

Рішенням двадцять сьомої сесії п"ятого скликання Конотопської районної ради від 28 листопада 2008 року ОСОБА_1 за підсумками таємного голосування був достроково звільнений з посади заступника голови Конотопської районної ради /а.с. 10/.

Постановою Конотопського міськрайонного суду від 25 березня 2008 року ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 5 ч. 1 п."б" Закону України "Про боротьбу з корупцією" з накладенням на нього штрафу в розмірі 255 гривень /а.с. 57-58/.

Дана постанова залишена без змін головою апеляційного суду Сумської області Луговим М. Г. 6 червня 2008 року/а.с. 61-62/.

Штраф був сплачений ОСОБА_1

Згідно ст. 30 ч. 1 п.2 Закону України "Про державну службу": Крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, державна служба припиняється у разі: 2) недотримання пов"язаних із проходження державної служби вимог, передбачених статтею 16 цього Закону, а саме державний службовець не має права вчиняти дії, передбачені статтями 1 і 5 Закону України "Про боротьбу з корупцією".

Суд перевірив обгрунтованість звільнення і акцентує увагу на даних обставинах, які мали значення для прийняття рішення про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови Конотопської районної ради.

Суд не втручається: хто з депутатів веде пропаганду будь-якої партії в більшому обсязі, але це повинно бути в рамках діючого законодавства стосовно займаної посади.

. Свідок ОСОБА_5 пояснила, що вона депутат районної ради від Комуністичної партії, і вона відмовилась підписати звернення відносно дострокового звільнення ОСОБА_1 На сесії таємним голосуванням ОСОБА_1 був звільнений з посади заступника голови райради.

Свідок ОСОБА_6, голова мандатної комісії, з питань регламенту, голова лічильної комісії районної ради, підтвердив, що жодного порушення не було допущено при вирішенні питання про дострокове звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови районної ради.

Судом не встановлено порушення процедури дострокового звільнення позивача ОСОБА_1 з посади заступника голови Конотопської районної ради.

Керуючись ст. 232, 233 КЗпП України, Законом України "Про державну службу", Законом України "Про боротьбу з корупцією", Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", Регламентом Конотопської районної ради п"ятого скликання, затвердженого 12 травня 2006 року, ст. 6-14, 17, 69-71, 158-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Конотопський міськрайонний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.