Постанова від 22.05.2009 по справі 2а-1458/2009

Справа № 2а-1458 / 2009 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2009 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Громової Л.В.

при секретарі Волошко І.С.

з участю позивачки ОСОБА_1

представника відповідача Денисенко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Конотопі справу за позовом ОСОБА_1 до Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання протиправними дій відповідача при нарахуванні та виплаті державної допомоги, зобов"язання здійснення перерахунку її розміру, стягнення заборгованості по виплатах та відшкодування моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1., просить суд поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів. Визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок виплати їй допомоги при народженні дитини, щомвсячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 та 2008 р. в розмірах, встановлених законодавством України. Зобов"язати відповідача здійснити перерахунок належної їй допомоги при народженні дитини та стягнути на її користь несплачену суму у розмірі 946, 80 грн., а також здійснити перерахунок належної їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007, 2008 р. та стягнути на її користь несплачену суму у розмірі 6736, 40 грн. Стягнути з відповідача на її користь відшкодування моральної шкоди в розмірі 2000 грн та судові витрати в розмірі 3 грн.40 коп.

Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила сина ОСОБА_5. З того часу знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку. У грудні 2006 р. вона отримала допомогу при народженні дитини у розмірі 3, 400 грн. і з січня 2006 р. по листопад 2007 р. отримувала виплати по 425, 00 грн. щомісяно. Всього отримала 8500, 00 грн. Допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку отримувала з січня 2007 р. у розмірах: липень 2007 р. -129, 03 грн., серпень 2007 р. - 132, 64 грн., вересень 2007 р. -134, 45 грн., жовтень 2007 р. - 136, 13 грн., листопад 2007 р. - 140, 05 грн., грудень 2007 р. - 144, 10 грн. Всього -816, 40 грн. З січня 2008 р. по грудень 2008 р - по 144, 10 грн. на місяць. Всього - 1729, 20 грн.

Із засобів масової інформації стало відомо, що відповідно до ЗУ " Про державну допомогу сім"ям з дітьми " їй повинна була нарахована допомога при народженні дитини в розмірі 9446, 80 грн. Та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму, для дітей до 6 років, що значно перевищує нараховані до виплати суми.

При зверненні до УПСЗН у лютому 2009 р. щодо перерахунку і виплаті допомоги у размірах згідно чинного законодавства, відповідач відмовився їх здійснювати посилаючись на те, що виплати відбувались відповідно до Закону України " Про державний бюджет України на 2007 p.", Закону України " Про державний, бюджет Ураїни на 2008 р." та Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми", а також у зв"язку з відсутністю коштів. Таку відмову вважає незаконною, тому і звернулася до суду.

В судовому засідання позивачка ОСОБА_1. підтримала позовні вимоги, просить їх задовольнити.

Представник відповідача Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення Денисенко О.М. позов не визнала, посилаючись на бюджетне законодавство, також вказала, що позивачка звернулася до УПСЗН тільки в лютому 2009 р.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню.

В свідоцтві про народження ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, матір"ю вказана ОСОБА_1 (а.с. 5).

В судовому засіданні було встановлено, що позивачка перебуває на.обліку Конотопського управління праці та соціального захисту населення та з 01.04. 2007 року по 01.12.2007 р. їй була призначена допомога при народженні дитини відповідно до положень ст. \56 Закону України, «Про Державний бюджет на 2007 рік» в розмірі 425 грн. щомісяця. З 09.01.2007 р. по 13.11, 2009 р. вона отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах згідно ЗУ " Про державну допомогу сім"ям з дітьми ".

Відповідачем не оспорюється траво позивачки на отримання допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми» в редакції, що діяла, на час народження сина позивачки, допомога при народженні дитини надається в сумі, кратній 22, 6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев"ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта-протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

ст. 4 Закону визначено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім"ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

А ст. 5 Закону передбачено, що всі види державної допомоги сім"ям з дітьми, крім допомоги у зв"язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у ч.2 ст. 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Представник відповідача не заперечує, що з 1 квітня 2007 року розрахунок та виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми»" Покладені на Конотопське міське управління праці та соціального захисту населення, яке і має бути відповідачем по даній справі.

Відповідно до п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми»".

ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» встановлений інший розмір допомоги при народженні дитини, ніж зазначений у Законі України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми»", а саме - в сумі 8500 грн.

В судовому засіданні було встановлено, що з 1 квітня 2007 року позивачці була призначена та виплачувалась допомога при народженні дитини відповідно до ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» в розмірі 425 щомісяця.

Отже на час призначення позивачці в квітні 2007 року допомоги при народженні дитини вищевказана норма закону не була змінена та не скасована, не визнана Конституційним Судом України неконституційною. Тому Конотопське міське управління праці та соціального захисту населення діяло у відповідності з діючим законодавством.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що з 1 квітня 2007 року по 30 листопада 2007 року відповідач проводив лише виплати допомоги при народженні дитини в розмірі 425 грн. щомісяця, а решта була виплачена раніше за місцем роботи позивачки, про що пояснили обидві сторони, в задоволенні вимог про зобов"язання здійснити перерахунок допомоги при народженні дитини та стягнення 946 грн. 80 коп. недоплаченої допомоги слід відмовити.

При цьому представник Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення ще й наполягає на тому, що позивачкою пропущений строк звернення до суду з адміністративним позовом в частині. нарахування та виплати допомоги за 2007 рік.

Позовні вимоги про зобов"язання здійснити перерахунок щомісячної допомоги по догляду за дитиною-до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік та стягнення за цей період недоплаченої допомоги також не підлягають задоволенню за таких підстав.

Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми» в редакції, що діяла в 2007 році, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом-прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до п.12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» на 2007 рік зупинено дію ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми».

Згідно абз. 3 ч.2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлена в розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. '

Але відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року за № 6-рп/2007 у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо, відповідності Конституції. України (неконституційності) положень ст. 29, 36, ч.2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п. п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, ст. ст. 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян), визнано такими, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) положення п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинення дію ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми».

Рішення Конституційного Суду є обов"язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Ч.2 ст. 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що" визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

В судовому засіданні було встановлено, що позивачці з 1 квітня 2007 року по 30 вересня 2007 року призначена допомога відповідно до положень п.12 ст. 71, абз. 3 ч.2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» в розмірі 129 грн. 03 коп., з 1 жовтня 2007 року до кінця року-в розмірі 130 грн. 64 коп. щомісяця (а.с. 6, 20, 21).

При цьому позивачці з 9 липня 2007 року мала проводитись виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Однак відповідно до ст. ст. 99, 100 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася, або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, а пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

В судовому засіданні представник Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення наполягає на тому, що позивачкою пропущений строк звернення до суду з адміністративним позовом в частині нарахування та виплати допомоги за 2007 рік, атому в задоволенні її вимог слід також відмовити у зв"язку з пропущенням строку звернення до адміністративного суду.

В свою чергу, позивачка заявила клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду, оскільки про порушення своїх прав вона дізналася в березні 2009 року після отримання відповіді відповідача щодо перерахунку призначеної допомоги. ! '

Але суд критично оцінює пояснення позивачки про те, що про порушення своїх прав вона дізналася лише в березні 2009 року, так як виплата допомоги, про перерахунок якої просить позивачка, носить щомісячний характер, заборгованості з виплати допомоги перед позивачкою не було та про порушення своїх права вона мала дізналася безпосередньо при її отриманні.

З позовом до суду ОСОБА_1 Звернулася 2 квітня 2009 року (а.с. 2).

Конотопське міське управління праці та соціального захисту населення в 2007 році не визнавало право позивачки на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми».

Згідно ч. 2 ст. 100 КАС України якщо суд визнає причину пропущення звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується судом в порядку, встановленому цим Кодексом.

В судовому засіданні позивачкою не надано доказів пропуску строку звернення до адміністративного суду з вимогами про зобов»язання Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення перерахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік з поважних причин (тривала хвороба, виїзд за межі України, відрядження тощо), а незнання діючого законодавства не може бути визнано поважною причиною пропущення строку звернення до адміністративного суду та суд* вважає, що про порушення своїх прав позивачка повинна була дізнатися безпосередньо після отримання нею допомоги.

Що стосується вимог про зобов'язання здійснити перерахунок щомісячної допомоги по догляду, , за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік та стягнення за цей період недоплаченої допомоги, то вони не підлягають задоволенню за таких підстав

П.23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визначено, що в 2008 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008 у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст. 65 розділу І, п.п.61, 62, 63 розділу II, п. 3 розділу III Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу І, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) не було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.23 розділу II Закону України «Про Державний, бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо визначення на 2008 рік розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В судовому засіданні було встановлено, що в 2008 році позивачці була призначена та виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до п.23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в розмірі 144, 10 коп. щомісяця, в грудні 2008 року -334 грн. 50 коп. (а.с. 7, 20, 21).

Отже на час виплати позивачці в 2008 році допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вищевказана норма закону не була змінена та не скасована, не визнана Конституційним Судом України неконституційною. Тому Конотопське міське управління праці та соціального захисту населення діяло у відповідності з чинним законодавством, і його дії є правомірними.

Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.

Однак, з урахуванням вищевикладеного, на підставі ст. 23, 1167 ЦК України, позивачка також не надала доказів на підтвердження своїх вимог щодо стягнення моральної шкоди. Тому в задоволенні цих вимог теж слід відмовити.

Керуючись ст. 152 Конституції України, ст. 4, 5, 12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми», Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008, ст. 23, 1167 ЦК України, ст. ст. 7, 10, 69-71, 99, 100, 158-161, 167 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Конотопського міського управління праці та соціального захисту населення про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду, визнання дій протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок допомоги при народженні дитини та стягнення 946 грн. 80 коп. недоплаченої допомоги, зобов"язання здійснити перерахунок щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007, 2008 роки та стягнення 6736 грн. 40 коп. недоплаченої допомоги, стягнення 2000 грн. моральної шкоди.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі, а апеляційної скарги - протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, або шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.