Постанова від 19.05.2009 по справі 2а-1335/2009

Справа № 2а-1335/2009

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2009 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області в складі: головуючого судді Разумової І.Є.

при секретарі Цукановій О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Конотопі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Конотопське управління Державного казначейства ГУДКУ в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік та стягнення 745 грн. 52 коп. недоплаченої допомоги, стягнення 1000 грн. моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2, уточнивши позовні вимоги, просять визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 роки в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, зобов»язати відповідача зробити перерахунок щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік і стягнути несплачену суму у розмірі 745, 52 грн., а також стягнути з відповідача 1000 грн. моральної шкоди, обгрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в неї народилася дочка ОСОБА_3 і з цього часу вона знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідач порушив вимоги ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, і виплачував допомогу в меншому розмірі, з жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року вона отримала 566, 13 грн. допомоги, хоча їй повинні були виплатити 1311, 65 грн., тому сума недоплаченої допомоги за цей період становить 745, 52 грн. В лютому 2009 року вона звернулася до управління праці та соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації із заявою про перерахунок допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", однак їй було відмовлено з посиланням на те, що виплати проводились відповідно до діючого законодавства та що відсутні кошти. Діями відповідача їй була заподіяна моральна шкода, яку вона оцінює в 1000 грн., оскільки в умовах значного подорожчання життя вона змушена була обмежувати себе в придбанні продуктів та товарів для дитини по відповідній ціні та належної якості, що може негативно позначитися на здоров"ї дочки в майбутньому та привести до значних матеріальних витрат у зв"язку з цим.

Представники відповідача за довіреностями ОСОБА_4 та ОСОБА_5 проти задоволення позову заперечують та пояснили, відповідно до Закону України " Про Державний бюджет України на 2008 рік" з жовтня 2008 року щомісяця виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. ст. 23 Закону України " Про Державний бюджет України на 2008 рік" в минулому році була передбачена виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менш, ніж 130 грн. щомісяця, що і було виплачено позивачці. Конституційним Судом України таке положення не було визнано неконституційним. Управління праці та соціального захисту населення діяло в межах виділених коштів та на підставі законодавства. Позивачка також не надала доказів щодо заподіяння їй моральної шкоди.

Третя особа - Конотопське управління Державного казначейства ГУДКУ в Сумській області - в судове засідання не з'явилася, про час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, надали заяву про розгляд справи без участі їх представника (а.с. 15).

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню.

В свідоцтві про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, матір"ю вказана ОСОБА_1.(а.с. 4).

Відповідачем не оспорюється право позивачки на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

ст. 4 Закону визначено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім"ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

А ст. 5 Закону передбачено, що всі види державної допомоги сім"ям з дітьми, крім допомоги у зв"язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у ч.2 ст. 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Представники відповідача не заперечують, що розрахунок та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми»" покладені на управління праці та соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації, яке і має бути відповідачем по даній справі.

В судовому засіданні було встановлено, що позивачці з жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року призначена допомога відповідно до положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік» в розмірі 130 грн. щомісяця (а.с. 6, 23).

При цьому вимоги про зобов"язання здійснити перерахунок щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік та стягнення за цей період недоплаченої допомоги не підлягають задоволенню за таких підстав

Законом України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" № 2811-ХІІ, а саме ст. 15, встановлений розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зазначена норма була викладена в новій редакції згідно пункту 23 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Вказана норма Закону "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" не була предметом розгляду Конституційного Суду України та такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною) не визнавалась, отже була діючою протягом всього 2008 року.

Відповідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, управління праці та соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації, здійснивши у 2008 році виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку у розмірах, встановлених Законом "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" правомірно діяло на підставі у межах повноважень та у спосіб, що визначено діючим законодавством України. Отже, з 01.01.2008 року відповідач не мав повноважень здійснювати зазначені виплати у розмірах, встановлених ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", оскільки з цієї дати (дати набрання чинності Законом "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") положення базових законів не діяли.

Застосування законодавства України у такий спосіб, грунтується на висновках Конституційного суду України, наведених в мотивувальній частині рішення від 03.10.1997 року № 4-зп, який у п. 3 зазначив наступне: "Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.

Отже на час виплати позивачці в 2008 році допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вищевказана норма закону не була змінена та не скасована, не визнана Конституційним Судом України неконституційною. Тому управління праці та соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації діяло у відповідності з чинним законодавством, і його дії є правомірними.

Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення. Однак позивачкою не надано доказів на підтвердження своїх вимог.

Також, з урахуванням вищевикладеного, на підставі ст. 23, 1167 ЦК України, позивачка неституційним Судом України неконституційною. Тому управління праці та соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації діяло у відповідності з чинним законодавством, і його дії є правомірними.

Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення. Однак позивачкою не надано доказів на підтвердження своїх вимог.

Також, з урахуванням вищевикладеного, на підставі ст. 23, 1167 ЦК України, позивачка не надала доказів на підтвердження своїх вимог щодо стягнення моральної шкоди. Тому в задоволенні цих вимог теж слід відмовити.

Керуючись ст. 152 Конституції України, ст. 4, 5, 12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008, Рішенням Конституційного Суду України від 3 жовтня 1997 року за № 4-зп, ст. 23, 1167 ЦК України, ст. ст. 7, 10, 69-71, 99, 100, 158-161, 167 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік та стягнення 745 грн. 52 коп. недоплаченої допомоги, стягнення 1000 грн. моральної шкоди.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі, а апеляційної скарги - протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, або шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.