31 жовтня 2019 рокуЛьвів№ 857/11007/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Судової-Хомюк Н.М., Гудима Л.Я.,
за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Волинської митниці ДФС на рішення Личаківського районного суду м. Львова від 04 вересня 2019 року (головуючий суддя Стрепко Н.Л., м. Львів) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС про скасування постанови в справі про порушення митних правил №7718/20500/18 від 26.12.2018,-
ОСОБА_1 звернулася в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Волинської митниці ДФС в якому просила скасувати постанову в справі про порушення митних правил №7718/20500/18 від 26.12.2018.
Рішенням Личаківського районного суду м. Львова від 04 вересня 2019 року позов задоволено, скасовано постанову Волинської митниці Державної фіскальної служби України в справі про порушення митних правил № 7718/20500/18 від 26 грудня 2018 року щодо притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 470 Митного кодексу України, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрито.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Волинська митниця ДФС оскаржила його в апеляційному порядку, вважає що суд при його винесенні неправильно застосував норми матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати його та прийняти постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
В апеляційній скарзі зазначає, що в матерілах справи про ПМП наявні документи які подавались позивачкою 23.08.2018 при перетині митного кордону україни та митному офрмелнні Т/З «CADILLAC SRX», реєстраційний номер XDB982 номер кузова НОМЕР_1 .
23.08.2018 позивач для поміщення транспортного засобу в митний режим «транзит» інспектору було подано наступні документи:
технічний паспорт на даний автомобіль,
закордоний паспорт позивача та індифікаційний номер, договір про оренду №21/08/2018/-099 від 21.08.2018, яка підтверджує право користування Т/З «CADILLAC SRX», реєстраційний номер НОМЕР_2 номер кузова НОМЕР_3 позивачкою.
Разом з тим, у пункті 9 Розділу І Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджених наказом Державної митної служби від 17.11.2005 № 1118, визначено, що не підлягає пропуску через митний кордон України транспортний засіб, зокрема на який вісутні документи, що підтверджують право власності на ТЗ або користування ним (у тому числі правом розпорядження).
Відповідно до ст. 366 МК України громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Особливості митного контролю та митного оформлення ТЗ, зареєстрованих у відповідних реєстраційних органах іноземних держав, що ввозяться на митну територію України з метою транзиту регламентовано Розділом IV цих же Правил, якими передбачено, що у разі ввезення громадянином-нерезидентом з метою транзиту на митну територію України ТЗ, зареєстрованого у відповідному реєстраційному органі іноземної держави, або ввезення з цією самою метою громадянином-резидентом ТЗ, зареєстрованого постійно в цьому органі та який йому належить, що підтверджується відповідним документом про право власності на такий транспортний засіб та реєстраційним документом, декларування такого ТЗ здійснюється в усній формі.
Разом з тим, ч. 1 ст. 460 МК України визначено, що вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
Таким чином дана норма чітко визначає умови звільнення особи від відповідальності за вказане порушення митних правил. Такими умовами відповідно є аварія, дія обставин непереборної сили або протиправні дії третіх осіб, що підтверджується відповідними документами.
Позивачем не було надано жодних документів, які підтверджували б факт обставин непереборної сили або аварії чи протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У відповідності до вимог ч. 1, ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що листом від 22 жовтня 2018 року за підписом т.в.о. начальника митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС ОСОБА_1 запрошувалась прибути о 10:00 годині 12 грудня 2018 року на митний пост «Доманове» Волинської митниці ДФС для складення протоколу про порушення митних правил, а також повідомлено, що у випадку неявки протокол може бути складено у її відсутності. На сайті «Укрпошти» в розділі відстеження поштових відправлень відсутня інформація щодо поштового відправлення з трек-номером 4500809491908 на який посилається відповідач як на доказ вручення зазначеного вище листа позивачу. 12 грудня 2018 року державним інспектором відділу митного оформлення № 1 митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС, ОСОБА_4 складено протокол відносно ОСОБА_1 щодо вчинення порушення митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 470 МК України. Вказаний протокол складено у відсутності позивача. Згідно копії протоколу розгляд справи про порушення митних правил відбудеться 26 грудня 2018 року з 10:00 до 12:00 години за адресою: АДРЕСА_1 , Волинська митниця ДФС. На сайті «Укрпошти» в розділі відстеження поштових відправлень відсутня інформація щодо поштового відправлення з трек-номером 4500809693845, на який посилається відповідач як на доказ вручення зазначеного вище протоколу позивачу.
26 грудня 2018 року заступником начальника Волинської митниці ДФС Герман В.М. винесено постанову в справі про порушення митних правил № 7718/20500/18, якою ОСОБА_1 , визнано винною у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 470 МК України на накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 500 (п'ятсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8 500 гривень.
Розглядаючи спір суд першої інстанції вірно врахував, що згідно ч. 3 ст. 470 МК України відповідальність за перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення більше ніж на десять діб, але не більше ніж на двадцять діб, митних або інших документів на ці товари більше ніж на десять діб, а так само втрата цих документів.
Стаття 95 МК України встановлює строки транзитних перевезень для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).
У відповідності до ч. 6, 10 ст. 494 МК України у разі потреби в протоколі зазначаються також місце, дата і час розгляду справи про порушення митних правил.
Якщо при складенні протоколу особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не була присутня, до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою органу доходів і зборів, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого один примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в органах доходів і зборів адресою (місце проживання або фактичного перебування).
Згідно з ч. 1, 2, 4 ст. 526 МК України справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, та/або її представника.
Про час та місце розгляду справи про порушення митних правил органом доходів і зборів цей орган інформує особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, поштовим відправленням з повідомленням про вручення, якщо це не було зроблено під час вручення зазначеній особі копії протоколу про порушення митних правил.
Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Відповідач у відзиві на позовну заяву вказав, що протокол про порушення митних правил № 7718/20500/18 від 12 грудня 2018 року позивачем отримано лише 22 січня 2019 року. Будь-яких інших доказів щодо повідомлення відповідачем позивача про час і місце розгляду справи про порушення митних правил стороною відповідача не представлено.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржувана постанова винесено з порушенням ч.ч. 1, 2, 4 ст. 526 МК України, оскільки протокол про порушення митних правил, в якому було зазначено дату розгляду справи про порушення митних правил на 26 грудня 2018 року, позивачем отримано лише 22 січня 2019 року, тобто після розгляду справи про порушення митних правил, стороною відповідача не представлено доказів належного повідомлення позивача про розгляд справи про порушення митних правил на 26 грудня 2018 року.
З врахуванням наведеного суд першої інстанції вірно вважав, що дану постану слід скасувати, як таку, що винесена з порушенням передбачених законодавством вимог, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 243, 287, ст. 308, ст. 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 317, ст. 321, ст. 322, ст. 325 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу Волинської митниці ДФС залишити без задоволення, а рішення Личаківського районного суду м. Львова від 04 вересня 2019 року по справі № 463/1433/19 - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення і не може бути оскаржена.
Головуючий суддя М. А. Пліш
судді Н. М. Судова-Хомюк
Л. Я. Гудим