Рішення від 28.10.2019 по справі 1.380.2019.004402

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.004402

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий суддя Кравців О.Р.,

секретар судового засідання Шийович Р.Я.,

представник позивача не прибув,

представник відповідача не прибув,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Мані Експрес» про стягнення штрафу.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернулася Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - позивач, Нацкомфінпослуг) із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Мані Експрес» (далі - відповідач, ТОВ «Мані Експрес»), у якому просив стягнути з відповідача на користь позивача штраф у сумі 5100,00 грн.

На обґрунтування позовних вимог позивач повідомив, що за результатами аналізу звітних даних відповідача позивачем складено акт про правопорушення вчинені товариством на ринку фінансових послуг №504/16-2/13 від 11.04.2019. Надалі до відповідача застосовано штрафну санкцію на підставі постанови №254/504/16-2/13-П від 26.04.2019 та надано строк для добровільного виконання до 27.05.2019, з одночасним наданням у разі сплати штрафу документів, що підтверджують сплату. Оскільки відповідачем штраф добровільно не сплачено, документів щодо оскарження вказаної постанови не надані, позивач звернувся до суду для примусового стягнення вказаного штрафу у судовому порядку.

Ухвалою суду від 03.09.2019 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні, з викликом сторін.

28.10.2019 за вх.№39279 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника позивача /а.с.41-42/.

Відповідач явки уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час і місце судового розгляду відповідно до ч. 11 ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) вважається повідомленим належним чином, оскільки поштова кореспонденція суду, скерована на юридичну адресу відповідача повернулась із відміткою відділення поштового зв'язку: «Інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення». Клопотань про відкладення розгляду справи чи іншого змісту, відзиву на позовну заяву від відповідача не надходило.

Суд з'ясував фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, дослідив письмові докази та, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Мані Експрес» зареєстроване як юридична особа 16.10.2015, ідентифікаційний код юридичної особи: 40069230; основний вид діяльності: 64.92 Інші види кредитування /а.с.22-25/.

Згідно з актом про правопорушення вчинені Товариством з обмеженою відповідальністю «Мані Експрес» на ринку фінансових послуг №504/16-2/13 від 11.04.2019, за результатами перевірки звітних даних товариства за 4 квартал 2018 в електронній формі, що надійшли до Нацкомфінпослуг 28.02.2019 встановлено порушення вимог:

- абзацу 1 пункту 4 розділу V Порядку надання звітності фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу. Затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 26.09.2017 №3840, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.10.2017 за №1294/31162, в частині Інформація в різних формах звітних даних повинна бути порівнюваною та несуперечливою, а саме: відповідно до додатку 9 «Інформація про виконані та укладені договори факторингу» сума договорів з юридичними особами становить 1277,80 тис грн. проте у додатку 7 «Довідка про обсяг та кількість укладених та виконаних договорів з надання фінансових послуг» розмір фінансового активу у грошовому виразі, що є предметом договорів факторингу з юридичними особами становить 9009,19 тис. грн.;

- за результатами перевірки звітних даних товариства за 3 та 4 квартал 2018 року в електронній формі, що надійшли до Накомфінпослуг 24.10.2018 та 28.02.2019 відповідно, встановлено порушення вимог: абзацу 1 пункту 4 розділу V Порядку, що Інформація в різних формах звітних даних повинна бути порівнюваною та несуперечливою, а саме: у рядку «Надання коштів у позику у тому числі і на умовах фінансового кредиту» в таблиці «Довідка про обсяг та кількість укладених та виконаних договорів з надання фінансових послуг» Додатку 7 звітних даних за 3 квартал кількість укладених договорів зобов'язання за якими не виконані на кінець звітного періоду становить 1 шт., проте у рядку «Надання коштів у позику у тому числі і на умовах фінансового кредиту» в таблиці «Довідка про обсяг та кількість укладених та виконаних договорів з надання фінансових послуг» Додатку 7 звітних даних за 4 квартал кількість укладених договорів зобов'язання за якими не виконані на початок звітного період становить 0 шт.; відповідно до таблиці «Інформація про рух обсягу дебіторської заборгованості за виданими кредитами/позиками» Додатку 12 звітних даних за 3 квартал 2018 року графа «на кінець періоду» становить 205 тис. грн., проте у таблиці «Інформація про рух обсягу дебіторської заборгованості за виданими кредитами/позиками» Додатку 12 звітних даних за 4 квартал 2018 року графа «на початок періоду» становить 0 тис. грн. /а.с.13-14/

Вказаний акт скеровано відповідачу листом від 12.04.2019. При цьому у вказаному листі запрошено керівника відповідача з'явитися 26.04.2019 о 11:30 хв. до приміщення Нацкомфінпослуг для надання пояснень стосовно невиконання вимог законодавства. Вказаний лист повернувся позивачу із відміткою відділення поштового зв'язку: «За закінченням терміну зберігання» /а.с.15, 16/.

26.04.2019 Нацкомфінпослуг винесено постанову №254/504/16-2/13-П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг /а.с.17-19/, відповідно до якої у зв'язку з виявленими порушеннями, застосовано до відповідача штрафну санкцію у розмірі 5100,00 грн. У пунктах 3-4 Постанови зобов'язано про виконання або про відмову від добровільного виконання постанови письмово повідомити Нацкомфінпослуг у термін до 27.05.2019 з одночасним наданням у разі сплати штрафу документів, що підтверджують його сплату (оригінал квитанції або іншого платіжного документу) та попереджено, що у разі несплати штрафу в установлений термін штраф буде стягнуто у судовому порядку.

Вказану постанову також скеровано відповідачу, однак такий повернувся позивачу із відміткою відділення поштового зв'язку: «За закінченням терміну зберігання» /а.с.20-21/.

У зв'язку з несплатою штрафу в установлений строк відповідачем добровільно, позивач звернувся до суду із позовом про його стягнення.

Вирішуючи справу суд керується таким.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого 23.11.2011 Указом Президента України №1070/2011, передбачено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлюється Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» №2664-III від 12.07.2001 (далі - Закон №2664-III). Метою цього Закону є створення правових основ для захисту інтересів споживачів фінансових послуг, правове забезпечення діяльності і розвитку конкурентоспроможного ринку фінансових послуг в Україні, правове забезпечення єдиної державної політики у фінансовому секторі України.

У п. 10 ч. 1 ст. 28 Закону №2664-III зазначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції: у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення

У ст. 39 Закону 28 Закону №2664-III зазначено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Згідно з приписами абз. 1 п. 4 розділу V Порядку надання надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг №3840 від 26.09.2017, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.10.2017 за №1294/31162, інформація в різних формах звітних даних повинна бути порівнюваною та несуперечливою.

Фінансові компанії, фінансові установи - юридичні особи публічного права, довірчі товариства та лізингодавці зобов'язані забезпечити правильність складання звітності. Інформація, відображена у звітних даних на кінець звітного періоду (року), має відповідати інформації на початок наступного звітного періоду (року) за відповідними рядками.

Відповідачем вказаних вимог не дотримано, про що описано в акті перевірки від 11.04.2019 та є за своїм змістом порушенням законодавства про фінансові послуги.

При цьому ТОВ «Мані Експрес» у жодний спосіб не заперечено їх допущенння, не спростовано фактів зафіксованих у акті перевірки не заперечено проти постанови від 24.06.2019 та таку не оскаржено.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 40 Закону №2664-III, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу: накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за: неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 2 ч. 1 ст. 41 Закону №2664-III).

Як зазначено у ч. 1 ст. 42 Закону №2664-III, штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.

Відповідач не надав до суду доказів визнання протиправною та скасування постанови про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 26.04.2019 за №254/504/16-2/13-П.

Згідно з ч. 3 ст. 41 Закону №2664-III, штрафи, накладені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

Отже позивач встановив наявність порушень відповідачем законодавства у сфері ринків фінансових послуг, у зв'язку з чим до ТОВ «Мані Експрес» застосував штрафну санкцію. Відповідач у жодний спосіб допущення вказаних вище порушень не заперечував, а тому постанова від 26.04.2019 є законною та винесеною в межах повноважень та на підставі законодавства України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 9 КАС України).

З огляду на викладене, дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача штрафу у сумі 5100,00 грн. за правопорушення законодавства про фінансові послуги є обґрунтованими, а тому позов слід задовольнити.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оскільки за відповідачем обліковується сума штрафу, яка не сплачена добровільно, суд вважає, що позивач правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами, звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення суми боргу, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведення експертиз.

Оскільки позивачем про понесення таких витрат не заявлено, судові витрати з позивача стягувати не слід.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 294, 295, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «МАНІ ЕКСПРЕС» (79000, м. Львів, вул. Стефаника, 15; ідентифікаційний код юридичної особи: 40069230) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами: 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» символ звітності: 106) штраф у сумі 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп.

3. Судові витрати з відповідача не стягувати.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 31.10.2019.

Суддя Кравців О.Р.