Ухвала від 31.10.2019 по справі 320/3882/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про призначення експертизи

31 жовтня 2019 року №320/3882/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., при секретарі судового засідання Спасібко Ю.М.,

за участю:

представників позивача - Ковальчук Д.І., Супрун Н.М.,

представників відповідача - Приходько І.А., Кравченко О.І.,

розглянувши в місті Києві матеріали адміністративної справи за позовом Малого приватного підприємства "Резерв" до Вищедубечанської сільської ради Вишгородського району Київської області, Відділу у Вишгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Мале приватне підприємство "Резерв" з позовом до Вищедубечанської сільської ради Вишгородського району Київської області, Відділу у Вишгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області , в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Відділу у Вишгородському районі ГУ Держгеокадастру у Київській області щодо застосування у витязі з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки № 804 від 18.02.2019 року, яка розташована за адресою: с. Вища Дубечня, вул. Соборна, 20 ( колишня назва - вул . Леніна , 28/9) Вишгородський район Київська область, загальною площею 0, 8246 га, кадастровий номер 3221881601:31:126:0006 локальних коефіцієнтів на місцезнаходження земельної ділянки у межах економіко - планувальної зони, зокрема, номер економічно-планувальної зони: II; локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки: в зоні пішохідної доступності до громадських центрів: 1. 20; в зоні пішохідної доступності до пасажирського транспорту: 1.15; коефіцієнт Кф: 1,2 та сукупного коефіцієнту КмЗ - 1,12;

- визнати недійсним витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки № 804 від 18.02.2019 року, яка розташована за адресою: с. Вища Дубечня, вул. Соборна, 20 (колишня назва - вул . Леніна ,28/9) Вишгородський район Київська область, загальною площею 0,8246 га, кадастровий номер 3221881601:31:126:0006;

- визнати незаконним та скасувати рішення Вищедубечанської сільської ради Вишгородського району Київської області № 226-ХХ-VІІ від 12 липня 2018 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо проведення нормативної грошової оцінки земель в селі Вища Дубечня Вишгородського району Київської області», яким була затверджена нова нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, яка розташована за адресою: с. Вища Дубечня, вул. Соборна, 20 ( колишня назва - вул. Леніна, 28/9) Вишгородський район Київська область, загальною площею 0, 8246 га, кадастровий номер 3221881601:31:126:0006.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.07.2019 відкрито загальне позовне провадження в даній адміністративній справі.

В судовому засіданні 31.10.2019 представником позивач заявлено клопотання про призначення судової експертизи з питань землеустрою.

Обгрунтовуючи необхідність її призначення позивач висловив думку про те, що для правильного вирішення спору та визначення відповідності виконаної нормативно-грошової оцінки земельної ділянки вимогам нормативно-правових актів перевірці правильності застосування коефіцієнтів Кф; Кмі, Км3 - у витягу з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки необхідні спеціальні знання фахівця - експерта, попередженого про кримінальну відповідальність, тому вважає за необхідне просити суд призначити у даній адміністративній справі судову експертизу з питань землеустрою, на розгляд якої постановити наступні запитання:

- Чи відповідає розроблена ТОВ «Регіональний центр розвитку» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка розташована за адресою: с. Вища Дубечня, вул. Соборна, 20 (колишня назва - вул. Леніна,28/9 ) Вишгородський район Київська область, загальною площею 0, 8246 га, кадастровий номер 3221881601:31:126:0006 та її затвердження вимогам земельного законодавства України, в тому числі Правилам розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідає, то в чому полягає невідповідність?

- Чи правильно визначено ТОВ «Регіональний центр розвитку» та застосовано у технічній документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка розташована за адресою: с. Вища Дубечня, вул. Соборна, 20 (колишня назва - вул. Леніна,28/9 ) Вишгородський район Київська область, загальною площею 0, 8246 га, кадастровий номер 3221881601:31:126:0006 значення середньої (базової) вартості земельної ділянки; місцезнаходження населеного пункту у загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва і розселення та визначення коефіцієнту Кмі; економіко-планувальне зонування території та визначення зональних коефіцієнтів Км2; визначення зон прояву локальних факторів та значень локальних коефіцієнтів Км3? Якщо ні, то в чому полягають невідповідності?

- Чи відповідають генеральному плану с. Вища Дубечня Вишгородського району Київської області та реальним показникам населеного пункту (існуючим на дату проведення оцінки) рівень інженерного забезпечення та благоустрою території; кількісні значення головних споруд та магістральних мереж водопостачання, теплопостачання, електропостачання (у тому числі зовнішнє освітлення) слабкострумових пристроїв, газопостачання, вулично-дорожньої мережі визначених ТОВ «Регіональний центр розвитку» та застосованих у технічній документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка розташована за адресою: с. Вища Дубечня, вул. Соборна, 20 (колишня назва - вул. Леніна,28 /9) Вишгородський район Київська область, загальною площею 0, 8246 га, кадастровий номер 3221881601:31:126:0006, чи всі показники враховані, чи наявні враховані показники, які фактично відсутні в населеному пункті на час проведення оцінки та складання технічної документації?

Розглянувши подане клопотання, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про задоволення клопотання про призначення судової експертизи з питань землеустрою, з огляду на наступне.

У відповідності із положенням статті 72 Кодексу адміністративного судочинства ( далі - КАС України), доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

В розумінні статті 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно статті 74 КАС України, суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до статті 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

В розумінні статті 76 КАС України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За приписом статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окріп доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

У відповідності до статті 79 КАС України, учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.

Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.

У випадку визнання поважними причин неподання учасником справи доказів у встановлений законом строк суд може встановити додатковий строк для подання вказаних доказів.

У випадку прийняття судом відмови сторони від визнання обставин суд може встановити строк для подання доказів щодо таких обставин.

Якщо зі зміною предмета або підстав позову або поданням зустрічного позову змінилися обставини, що підлягають доказуванню, суд залежно від таких обставин встановлює строк подання додаткових доказів.

Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (падання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Докази, які не додані до позовної заяви чи до відзиву на неї, якщо інше не визначено цим Кодексом, подаються через канцелярію суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або в судовому засіданні з клопотанням про їх приєднання до матеріалів справи.

Учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обгрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї /частина перша статті 80 КАС України.

В розумінні статті 101 Кодексу адміністративного судочинства України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обгрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.

Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.

Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.

Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або па підставі ухвали суду про призначення експертизи.

Висновок експерта викладається у письмовій формі і приєднується до справи.

Суд має право за заявою учасників справи або з власної ініціативи викликати експерта для надання усних пояснень щодо його висновку.

У висновку експерта повинно бути зазначено: коли, де, ким (ім'я, освіта, спеціальність, а також, за наявності, свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта, стаж експертної роботи, науковий ступінь, вчене звання, посада експерта), на якій підставі була проведена експертиза, хто був присутній при проведенні експертизи, питання, що були поставлені експертові, які матеріали експерт використав. Інші вимоги до висновку експерта можуть бути встановлені законодавством.

У висновку експерта має бути зазначено, що він попереджений (обізнаний) про відповідальність за завідомо неправдивий висновок, а у випадку призначення експертизи судом - також про відповідальність за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.

Якщо під час підготовки висновку експерт встановить обставини, що мають значення для справи, з приводу яких йому не були наставлені питання, він має право включити до висновку свої міркування про ці обставини.

Відповідно до статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторопіти, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу.

При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.

Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.

Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.

Про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи /частина 1 статті 103 КАС України.

Враховуючи викладене та те, що для правильного вирішення спору та визначення відповідності виконаної нормативно-грошової оцінки земельної ділянки вимогам нормативно-правових актів перевірці правильності застосування коефіцієнтів Кф; Кмі, Км3 - у витягу з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки необхідні спеціальні знання фахівця - експерта, попередженого про кримінальну відповідальність, тому суд вважає за необхідне призначити у даній адміністративній справі судову експертизу з питань землеустрою.

Слід врахувати, що відповідно до п.4 ч.2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд має право зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.

Зважаючи на викладене та неможливість визначення порядку розгляду справи і вчинення будь-яких процесуальних дій до виконання ухвали суду про призначення судової експертизи, суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній справі до одержання результатів судової експертизи або до винесення судом ухвали про скасування ухвали про призначення судової експертизи.

Керуючись статтями 102, 236, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Призначити в адміністративній справі №320/3882/19 за позовом Малого приватного підприємства "Резерв" до Вищедубечанської сільської ради Вишгородського району Київської області, Відділу у Вишгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, судову експертизу з питань землеустрою.

2. Проведення такої експертизи доручити атестованим експертам Київського науково-дослідному інституту судових експертиз, що знаходиться за адресою: 03507, м. Київ вул. Смоленська, 6.

3. Попередити експерта (-ів) про кримінальну відповідальність згідно зі статтями 384 і 385 Кримінального кодексу України.

4. Поставити експерту (-ам) такі питання:

- Чи відповідає розроблена ТОВ «Регіональний центр розвитку» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка розташована за адресою: с. Вища Дубечня, вул. Соборна, 20 ( колишня назва - вул . Леніна ,28/9) Вишгородський район Київська область, загальною площею 0, 8246 га, кадастровий номер 3221881601:31:126:0006 та її затвердження вимогам земельного законодавства України, в тому числі Правилам розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідає, то в чому полягає невідповідність?

- Чи правильно визначено ТОВ «Регіональний центр розвитку» та застосовано у технічній документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка розташована за адресою: с. Вища Дубечня, вул. Соборна, 20 ( колишня назва - вул. Леніна ,28/9) Вишгородський район Київська область, загальною площею 0, 8246 га, кадастровий номер 3221881601:31:126:0006 значення середньої (базової) вартості земельної ділянки; місцезнаходження населеного пункту у загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва і розселення та визначення коефіцієнту Кмі; економіко-планувальне зонування території та визначення зональних коефіцієнтів Км2; визначення зон прояву локальних факторів та значень локальних коефіцієнтів Км3? Якщо ні, то в чому полягають невідповідності?

- Чи відповідають генеральному плану с. Вища Дубечня Вишгородського району Київської області та реальним показникам населеного пункту (існуючим на дату проведення оцінки) рівень інженерного забезпечення та благоустрою території; кількісні значення головних споруд та магістральних мереж водопостачання, теплопостачання, електропостачання (у тому числі зовнішнє освітлення) слабкострумових пристроїв, газопостачання, вулично-дорожньої мережі визначених ТОВ «Регіональний центр розвитку» та застосованих у технічній документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка розташована за адресою: с. Вища Дубечня, вул. Соборна, 20 (колишня назва - вул . Леніна ,28/9) Вишгородський район Київська область, загальною площею 0, 8246 га, кадастровий номер 3221881601:31:126:0006, чи всі показники враховані, чи наявні враховані показники, які фактично відсутні в населеному пункті на час проведення оцінки та складання технічної документації?

5. У розпорядження експерта надати копії документів, що містяться в матеріалах справи.

6. Зобов'язати Вищедубечанську сільську раду Вишгородського району Київської області надати доступ судовому експерту (-ам), в цілях виконання цієї ухвали, до оригіналів документів:

- генерального плану с. Вища Дубечня Вишгородського району Київської області;

- розробленої ТОВ «Регіональний центр розвитку» технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка розташована за адресою: с. Вища Дубечня, вул. Соборна, 20 ( колишня назва - вул. Леніна ,28/9) Вишгородський район Київська область, загальною площею 0, 8246 га, кадастровий номер 3221881601:31:126:0006.

7. Витрати, що пов'язані з проведенням експертизи, покласти на Мале приватне підприємство "Резерв".

8. Провадження в справі зупинити, - до одержання від Київського науково-дослідного інституту судових експертиз результатів судової експертизи або до винесення судом ухвали про скасування ухвали про призначення судової експертизи.

9. Зобов'язати сторін у справі негайно повідомляти суд про отримання ними результатів судової експертизи, про обставини, які унеможливлюють її проведення, та ухилення учасників справи та експертів від проведення експертизи чи інших обставин для винесення ухвали про скасування ухвали про призначення судової експертизи у справі №320/3882/19 від 31.10.2019.

10. Копію ухвали надіслати (надати) особам, які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.