23 жовтня 2019 року Справа № 160/9143/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Захарчук-Борисенко Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні у м.Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
19.09.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просив:
- визнати дії відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, 49094, вул. Набережна - Перемоги, 26, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 21910427, щодо Рішення «Про відмову у перерахунку пенсії» від 27. 05. 2019 року за № 126/03.22-19 зазначеної відсутності підстав перерахунку пенсії за ч. 3 ст. 57 - визначення середньомісячного заробітку за довідкою від 10 травня 2019 року за № 36, виданою Комунальним Закладом «Павлоградської міської лікарні № 1» Павлоградської ради, та збільшення пенсії у розмірі 50% від заробітку за понаднормативний стаж відповідно ч. 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за паспортом: серія НОМЕР_1 , ідентифікаційного № НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 - протиправними;
- зобов'язати відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області, 49094, вул. Набережна - Перемоги, 26, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 21910427, перерахувати та надалі виплачувати пенсію за ч. 3 ст. 57 - із визначенням середньомісячного заробітку за довідкою від 10 травня 2019 року за № 36, виданою Комунальним Закладом «Павлоградської міської лікарні № 1» Павлоградської ради, із збільшенням пенсії у розмірі 50% від заробітку за понаднормативний стаж роботи відповідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за паспортом: серія НОМЕР_1 ідентифікаційного № НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 , починаючи з 01.06.2019 року, з урахуванням недоплачених сум.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він має статус учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 1986 року 2-ї категорії. З 08.04.2004 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003, враховуючи норми статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991.
27.05.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок його пенсії згідно ч. 2 ст. 56 та ч. 3 ст. 57 Закону №796-ХІІ та довідкою №36 від 10.05.2019 про нарахування заробітної плати за 17 календарних днів роботи в липні 1986 року, яка видана КЗ «Павлоградська міська лікарня №1» Павлоградської міської ради.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Листом від 27.05.2019 №126/03.22-19 «Про відмову в перерахунку пенсії» відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії незаконними та такими, що порушують його право на соціальний захист, а відмову такою, що підлягає скасуванню, а тому звернувся з даною позовною заявою до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2019 було відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
17.10.2019 на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позовної заяви повністю.
В обгрунтування своєї правової позиції представник відповідача зазначив, що позивач отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003, враховуючи норми статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №795-ХІІ від 28.02.1991. Пенсія позивача розрахована відповідно до частини першої статті 27 Закону України №1058-IV, тому провести перерахунок пенсії за віком за нормами частини 2 статті 56 та частини 3 статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно довідки №36 від 10.05.2019 про нарахування заробітної плати за 17 календарних днів роботи в липні 1986 року, яка видана КЗ «Павлоградська міська лікарня №1» Павлоградської міської ради, немає законних підстав.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 08.04.2004 та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003, враховуючи норми статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991.
27.05.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок його пенсії згідно ч. 2 ст. 56 та ч. 3 ст. 57 Закону №796-ХІІ та довідкою №36 від 10.05.2019 про нарахування заробітної плати за 17 календарних днів роботи в липні 1986 року, яка видана КЗ «Павлоградська міська лікарня №1» Павлоградської міської ради.
Листом від 27.05.2019 №126/03.22-19 «Про відмову в перерахунку пенсії» Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача, що його пенсія розрахована відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058-ІV, тому провести перерахунок пенсії за віком за нормами частини 2 статті 56 та частини 3 статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внасліок Чорнобильської катастрофи» згідно довідки №36 від 10.05.2019 про нарахування заробітної плати за 17 календарних днів роботи в липні 1986 року, яка видана КЗ «Павлоградська міська лікарня №1» Павлоградської міської ради, немає законних підстав.
Не погодившись із наданою відповіддю, позивач звернувся з даною позовною заявою до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ст. 49 названого Закону, пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі ст. 57 Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже, даною нормою чітко розмежовано порядок обчислення середньомісячного заробітку при обчисленні пенсії, як за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так і у разі призначення пенсії за цим Законом (ст. 54 пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку із втратою годувальника).
Тобто, системний аналіз норм статей 50, 51, 54, 55, 57 Закону свідчить про те, що особам, віднесеним до категорії 1, державні пенсії призначаються відповідно до статті 54 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Це пенсія по інвалідності та пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, і порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення таких пенсій визначається Кабінетом Міністрів України (Порядок №1210). Особам же, віднесеним до категорій 2, 3 і 4, пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільг зі зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії (статті 55 та 57 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Вказана правова позиція узгоджуються з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 25.09.2018 у справі № 185/3101/17.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення позовної заяви ОСОБА_1 .
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та ним не були понесені судові витрати, судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо прийняття рішення «Про відмову у перерахунку пенсії» ОСОБА_1 від 27.05.2019 року за № 126/03.22-19 - протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області перерахувати та надалі виплачувати пенсію за ч. 3 ст. 57 - із визначенням середньомісячного заробітку за довідкою від 10 травня 2019 року за № 36, виданою Комунальним Закладом «Павлоградської міської лікарні № 1» Павлоградської ради, із збільшенням пенсії у розмірі 50% від заробітку за понаднормативний стаж роботи відповідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 , починаючи з 01.06.2019 року, з урахуванням недоплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко