Рішення від 15.10.2019 по справі 160/7815/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2019 року Справа № 160/7815/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

13.08.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить визнати неправомірними та протиправними дії, що виразились у не призначені пенсії за віком на підставі ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язати призначити пенсію за віком з 01.07.2019 року відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях України за останні три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, та забезпечити її виплату з 01.07.2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 18.08.2015 року позивач отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 30.08.2015 року виплату пенсії припинено, у зв'язку із працевлаштуванням. З 01.07.2019 року позивачу було призначено пенсію за віком, однак при розрахунку пенсії було враховано показник середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки з 2014, 2015 та 2016 роки, а не за попередні три роки. 18.07.2019 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак листом від 29.07.2019 року № 330/02.40-18 відповідачем було протиправно відмовлено у перерахунку, із посиланням на те, що позивачу не була призначена пенсія, а відбулось переведення з одного виду пенсії на інший.

Відповідач проти позову заперечує. Зазначає, з 18.08.2015 року позивачу було призначено пенсію за вислугу років, яку вона отримувала до 01.09.2015 року. Розмір пенсії було розраховано та обчислено за нормами п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Пенсія за вислугу років у разі залишення роботи, яка дає право на цю пенсію, призначається довічно. Таким чином, позивачу у зв'язку із працевлаштуванням виплату пенсії було призупинено, а не скасовано рішення про її довічне призначення. У липні 2019 року позивач досягла пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та надала заяву на призначення пенсії за віком з відповідними документами.

Зважаючи на зазначене позивачу під час переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком у 2019 році застосували показник середньої заробітної плати 4404,35 грн.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

05.09.2019 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

18.08.2015 року ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З 01.09.2015 року виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 було зупинено, у зв'язку із працевлаштуванням.

01.07.2019 року у зв'язку із досягненням віку 59 років ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком.

На підставі протоколу від 11.07.2019 року позивачу було проведено перерахунок пенсії, у зв'язку із переведенням його з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.

18.07.2019 року позивач звернулась із заявою про перерахунок пенсії, однак листом від 29.07.2019 року № Л330/02.40-18 відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку із посиланням на те, що позивачу було не призначено нову пенсію, а відбувся перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Отже, для розрахунку пенсії за віком відповідно до пункту 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосований показник середньої заробітної плати, який враховувався під час перерахунку попереднього виду пенсії.

Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не призначення пенсії на підставі статті ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та розрахунку її не із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях України за останні три роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист. Це право гарантується загальнообов'язковим соціальним страхуванням.

Згідно статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як встановлено судом ОСОБА_1 з 18.08.2015 року було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звернулась вперше 01.07.2019 року.

Верховний Суд України у постанові від 29 листопада 2016 року у справі № 21-6331а15 висловив свою позицію стосовно того, що при переведенні з пенсії призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31 жовтня 2018 року у справа № 876/5312/17.

В даному випадку, при зверненні ОСОБА_1 , якій було призначено пенсію за вислугу років в порядку Закону України «Про пенсійне забезпечення», до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення, згідно частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, при призначенні позивачу у 2019 році пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати України працівників зайнятих у галузі економіки, за три календарні роки (2016, 2017, 2018), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком згідно частини другої статті 40 цього Закону.

В силу вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним дії Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначені пенсії за віком на підставі статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з 01.07.2019 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях України за останні три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 15 жовтня 2019 року.

Суддя С.І. Озерянська