31 жовтня 2019 року Справа № 160/8689/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою приватного підприємства “Світекс” до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ПП “Світекс” звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просило суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми “III” №0034225741 від 19.04.2019 року про зобов'язання сплатити штраф у сумі 354578,89 грн. за порушення строку сплати суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість прийняте ГУ ДФС у Дніпропетровській області.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що зважаючи на той факт, що ПП “Світекс” належним чином в повному обсязі та у передбачені Законом строки здійснив перерахування грошових коштів в рахунок сплати узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ в вересні, жовтні, листопаді 2017 року, то в контролюючого органу були відсутні достатні, передбачені законом підстави для застосування відповідальності, передбаченої ст.126 Податкового кодексу України. Отже спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
17.10.2019 року від ГУ ДФС у Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в мотивування якого податковий орган послався на те, що контролюючим органом проведено камеральну перевірку ПП “Світекс” з питання своєчасності сплати узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 25.09.2018 по 25.02.2019, якою встановлено порушення вимог п. 57.1 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасно сплачені узгоджених суми податкових зобов'язань у зв'язку з несвоєчасним поданням платіжних доручень до установи банку (акт перевірки від 04.04.2019 №18815/04-36-57-41/24614310). Також відповідач зазначив, що Товариство станом на 10.11.2016 в інтегрованій картці платника з ПДВ обліковувалась недоїмка (борг) на загальну суму 1455278,56 грн., за рахунок несплати підприємством узгоджених податкових зобов'язань по податковому повідомленню-рішенню від 02.06.2015 №00006915 про збільшення грошового зобов'язання з ПДВ у розмірі 1455278,56 грн. (основний платіж - 970185,71 грн., штрафні (фінансові санкції - 485092,85 грн.), яку було збільшено 30.10.2017, 30.11.2017 та 30.12.2017 за рахунок несплати підприємством визначеної суми податкових зобов'язань по податковим деклараціям з ПДВ, зокрема: вересень 2017 року (реєстраційний №9215712885 від 18.10.2017) у розмірі 722338 грн. (граничний строк сплати - 30.10.2017); жовтень 2017 року (реєстраційний № 9242031612 від 16.11.2017) у розмірі 486771 грн. (граничний строк сплати - 30.11.2017; листопад 2017 року (реєстраційний №9270146835 від 18.12.2017) у розмірі 706140 грн. (граничний строк сплати - 30.12.2017). У зв'язку з чим, з урахуванням наявної заборгованості та з огляду на подання податкової звітності і самостійно визначених податкових зобов'язань в ІКП з ПДВ ПП “Світекс” рахувалась недоїмка (борг). Кошти, що сплачував платник на бюджетні рахунки з ПДВ, зараховувались в рахунок погашення боргу з цього податку згідно з черговістю його виникнення. Таким чином, відповідно до п. 126.1 ст. 126 Кодексу, ГУ ДФС у Дніпропетровській області винесено ППР від 19.04.2019 №0034225741 на суму 54578,89 грн. у розмірі 20 відсотків несвоєчасно непогашеної суми податкового боргу (1772894,45 грн. х 3%). Отже, оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийняте відповідно до норм діючого законодавства та в установленому порядку, а вимоги позивача є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
28.10.2019 року від ПП “Світекс” засобами електронного зв'язку на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява щодо процесуальних питань при розгляді справи, яка вмотивована тим, що 17.10.2019 року на адресу електронної пошти Товариства від невстановленої особи з невідомої позивачу адреси електронної пошти: (ІНФОРМАЦІЯ_1) надійшов документ, що має назву «ВІДЗИВ. СВІТЕКС» у форматі doc. створеним у текстовом редакторі Microsoft word. Інформація, зазначена за змістом даного документу має посилання на справу №160/8689/19 та має назву процесуального документу (зави по суті справи) відзив по даній справі та містить інформацію, що раніше була зазначена у позовній заяві ПП “Світекс”, що була прийнята до провадження Дніпропетровським окружним адміністративним судом (суддя Прудник С.В.). За таких обставин, з огляду на відсутність у відповідача належних доказів направлення (надсилання) відзиву на позовну заяву (адміністративний позов) на адресу позивача, а отже і не забезпечення його права на інформованість про заперечення та докази, на підставі яких було сформовано такі заперечення, вбачається неможливість врахування судом таких заперечень при розгляді справи №160/8689/19. Однак, означені доводи судом до уваги не приймаються, оскільки приписи ст. 162 КАС України не передбачають такого права або обв'язку суду як неврахування судом підтвердження щодо направлення відповідачем відзиву на позовну заяву на адресу позивача з невідомої електронної адреси.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.09.2019 року означену позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 (п'яти) робочих днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду оригіналу документа про сплату судового збору у сумі 5318,68 грн. та наданням до суду оригіналу та копії позовної заяви із підписом керівника Підприємства, або від імені належного представника уповноваженого від його імені подавати позов із підписом останнього, копії документів, які долучені до позову та його копії із засвідченням керівника Підприємства, або від імені належного представника уповноваженого від його імені права на засвідчення.
24.09.2019 року ПП “Світекс” до канцелярії Дніпропетровського окружного адміністративного суду на виконання вимог ухвали суду від 13.09.2019 року подано заяву про усунення недоліків, платіжне доручення №9850 від 16.09.2019 року про сплату судового збору у розмірі 5318,69 грн. та інші письмові докази, які були встановлені ухвалою суду.
Ухвалою суду від 30.09.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовну заяву слід задовольнити з огляду на таке.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 04.04.2019 року на підставі підпункту 191 1.1. пункту 19.1 статті 19, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І Податкового кодексу України, у порядку підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 та статті 76 глави 8 розділу II Податкового кодексу України, заступником начальника відділу податку на додану вартість Криворізького північного управління Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Тичиною В.В., проведено камеральну перевірку ПП “Світекс”, код ЄДРПОУ 24614310 з питання своєчасності сплати узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 25.09.2018 по 25.02.2019.
Відповідальними особами ПП “Світекс” (код 24614310 у період, що перевірявся були керівник Сташевський В.Б. та головний бухгалтер Овчаренко О.А.
При перевірці використано інформацію наявну в базах даних ДФС України, надану платником податку.
Перевіркою встановлено, що згідно з наявною в базою даних інформацією: адресні дані платника податку: 50079, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Тернівський район, вул. Черкасова, буд. 31-В. Товариство зареєстровано платником податку на додану вартість з 18.07.1997.
Так, акт перевірки містить наступні дані: перевіркою термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість встановлено порушення вимог п.57.1 ст. 57 гл. 2 розділу II та п.203.2 ст.203 розділу V Податкового кодексу України, в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість по наступних документах:
- податкова декларація з податку на додану вартість №9242031612 від 16.11.2017 року за жовтень 2017 року - кількість днів прострочення - 420, сума штрафної санкції - 25 282,14 грн. (126 410,70 грн. х 20%);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9270146835 від 30.12.2017 року за листопад 2017 року - кількість днів прострочення - 390, сума штрафної санкції - 10 938,89 грн. (54 694,45 грн. х 20%);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9270146835 за листопад 2017 року -кількість днів прострочення - 395, сума штрафної санкції - 105 636,73 грн. (528 183,65 грн. х 20%);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9270146835 від 30.12.2017 року за листопад 2017 року - кількість днів прострочення - 422, сума штрафної санкції - 25 652,38 грн. (123 261,90 грн. х 20%);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9215712885 від 30.10.2017 року за вересень 2017 року - кількість днів прострочення - 330, сума штрафної санкції - 0,40 грн. (2,0 грн. х 20%);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9215712885 від 18.10.2017 за вересень 2017 року - кількість днів прострочення - 333, сума штрафної санкції - 22 744,40 грн. (113 722,00 грн. х 20%);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9215712885 від 18.10.2017 року за вересень 2017 року - кількість днів прострочення - 360, сума штрафної санкції - 54 655,60 грн. (273 278,00 грн. х 20%);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9215712885 від 18.10.2017 року за вересень 2017 року - кількість днів прострочення - 364, сума штрафної санкції - 26 444,80 грн. (132 224,00 грн. х 20%);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9215712885 від 18.10.2017 року за вересень 2017 року - кількість днів прострочення - 389, сума штрафної санкції - 12 151,49 грн. (60 757,45 грн. х 20%);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9242031612 від 16.11.2017 року за жовтень 2017 року - кількість днів прострочення - 392, сума штрафної санкції - 28 388,00 грн. (141 940,00 грн. х 20%);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9242031612 від 16.11.2017 року за жовтень 2017 року - кількість днів прострочення - 363, сума штрафної санкції - 16 694,26 грн. (83 471,30 грн. х 20%);
- податкова декларація з податку на додану вартість №9242031612 від 16.11.2017 року за жовтень 2017 року - кількість днів прострочення - 393, сума штрафної санкції - 26 989,80 грн. (134 949,00 грн. х 20%).
10.04.2019 на адресу ПП “Світекс” надійшов акт від 04.04.2019 року №18815/04-36-57-41/24614310 «Про результати камеральної перевірки ПП “Світекс” (код ЄДРПОУ 24614310) з питань своєчасності сплати узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 25.09.2018 року по 25.02.2019 року».
Висновок відповідного акту перевірки містить розраховану ГУ ДФС у Дніпропетровській області містить посилання на п. 126.1 ст.126 гл. II Податкового кодексу України та розрахунок суми штрафу - 354 578,89 грн.
24.05.2019 року на адресу позивача надійшло податкове повідомлення - рішення ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 19.04.2019 року №0034225741, яким встановлено порушення ПП “Світекс” строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість та нараховано на адресу платника податків суму штрафу в розмірі 354 578,89 грн. (1 772 894,45 грн. х 20%).
29.05.2019 року ПП “Світекс” було направлено скаргу на вищезазначене податкове-повідомлення рішення від 19.04.2019 року №0034225741 на адресу Державної фіскальної служби України в якій позивач просив зазначене податкове-повідомлення рішення скасувати з огляду на його протиправність.
Своїм рішенням від 24.06.2019 року №28601/6/99-99-11-06-01-25 Державна фіскальна служба України повідомила ПП “Світекс” про продовження строку розгляду скарги платника податків до -01.08.2019 року (включно).
29.08.2019 року на адресу ПП “Світекс” надійшло рішення Державної фіскальної служби від 29.07.2019 року №35935/6/99-99-11-06-01-25 «Про результати розгляду скарги», зі змісту якого вбачається, що скарга ПП “Світекс” була залишена ДФС України без задоволення.
Не погоджуючись із спірним рішенням податкового органу, позивач звернувся до суду із позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить із наступного.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
При цьому, податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Крім того, відповідно до пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Пунктом 87.9 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Базові звітні (податкові) періоди для подання податкових декларацій з ПДВ визначені пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.
За загальним правилом нарахування та сплати податків, визначеним в абзаці пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Між тим, підпунктом 14.1.178 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що ПДВ - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.
Питання, пов'язані з обчисленням, нарахуванням і сплатою ПДВ, врегульовані розділом V цього Кодексу.
Так, відповідно до статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Дана норма пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу України кореспондується з нормою абзацу 1 пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, відповідно до якої, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За змістом статті 14 Податкового кодексу України податковим зобов'язанням є сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України), а грошовим зобов'язанням платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 31.1, пункту 31.3 статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо. Зміна платником податку, податковим агентом або представником платника податку чи контролюючим органом встановленого строку сплати податку та збору забороняється, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України).
З акту перевірки вбачається, що позивачу нараховані штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань з ПДВ на суму 354578,89 грн.
Судом встановлено, що згідно інформації щодо відправлених реєстрів до ДКУ на сплату ПДВ по ПП “Світекс” за період з вересня 2017 року по листопад 2017 року вбачається що:
- податкова декларація за №9215712885 від 18.10.2017 року: сума податкових зобов'язань визначена платником податків - 722 338,00 грн.; сума перерахованих грошових коштів: 272 000,00 грн. (платіжне доручення №1380 від 10.10.2017 року, призначення платежу: ПДВ за вересень 2017року, перераховано до бюджету за терміном 30.10.2017 року); 325 000,00 грн. (платіжне доручення №1387 від 11.10.2017 року, призначення платежу: ПДВ за вересень 2017 року, перераховано до бюджету за терміном 30.10.2017 року); 94 000,00 грн. (платіжне доручення №1524 від 30.10.2017 року, призначення платежу: ПДВ за вересень 2017 року, перераховано до бюджету за терміном 30.10.2017року);
- податкова декларація №9242031612 від 16.11.2017 року: сума податкових зобов'язань визначених платником податків - 486 771,00 грн.; сума перерахованих грошових коштів: 382 000,00 грн. (платіжне доручення №7590 від 13.11.2017 року, призначення платежу: ПДВ за жовтень 2017 року, перераховано до бюджету за терміном 30.10.2017року);
- податкова декларація №9270146835 від 18.12.2017 року: сума податкових зобов'язань визначених платником податків - 706 140,00 грн.; сума перерахованих грошових коштів: 750 000,00 грн. (платіжне доручення №7726 від 13.12.2017 року, призначення платежу: ПДВ за листопад 2017 року, перераховано до бюджету за терміном 30.12.2017року).
Тобто, з вищезазначеного вбачається, що позивач по вказаним деклараціям сплачував узгоджені зобов'язання з податку на додану вартість, у встановлені законом строк, шляхом перерахування відповідних сум на відповідних рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість в органі держказначейства та із відповідним зазначенням щодо призначення платежу.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, що обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, та джерела, зазначені в абзаці першому цього пункту.
Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також: а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника); б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів; в) за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України.
Не можуть бути джерелом погашення податкового боргу, крім погашення податкового боргу з податку на додану вартість, кошти на рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Для погашення такого податкового боргу за рахунок коштів на рахунку платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, за умови наявності підстав, передбачених статті 95 цього Кодексу, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр, у якому зазначаються найменування платника, податковий та індивідуальний податковий номер платника та сума податкового боргу, що підлягає перерахуванню до бюджету. Порядок формування та надсилання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, такого реєстру визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної податкової і митної політики.
Згідно з пунктом 87.2 статті 87 Податкового кодексу України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету (пункт 200.2 статті 200 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 200-1.1 статті 200-1 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення” цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
З рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у виданих податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді (пункт 200-1.5 статті 200-1 Податкового кодексу України).
Кошти, зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пункту 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу та погашення податкового боргу з податку на додану вартість (пункту 200-1.7 статті 200 Податкового кодексу України).
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України ввід 16 жовтня 2014 року №569 (далі по тексту - Порядок №569).
Цей Порядок визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків (пункт 1 Порядку №569).
Згідно підпункту 1 пункту 2 Порядку №569, у цьому Порядку термін “рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок)” вживається у такому значенні - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка у сумі, необхідній для досягнення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок.
Відповідно до пунктів 4 та 5 Порядку №569 електронний рахунок відкривається платнику податку Казначейством автоматично на безоплатній основі. Датою початку здійснення платником податку операцій з використанням електронного рахунка є дата реєстрації його платником податку (для платників податку, зареєстрованих до 01 лютого 2015 року, - 01 лютого 2015 року).
Згідно пункту 20 Порядку №569, за підсумками звітного (податкового) періоду відповідно до задекларованих у податковій декларації з податку результатів діяльності платником податку проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статті 200 Податкового кодексу України, та/або здійснюється перерахування сум податку на спеціальний рахунок.
Суми податку, зазначені в податкових деклараціях з податку, перераховуються до бюджету та/або на спеціальний рахунок з електронного рахунка платника податку.
З аналізу наведених норм вбачається, що на контролюючий орган та казначейську службу покладено обов'язок здійснити заходи, спрямовані на зарахування коштів з рахунку платника податків у системі електронного адміністрування ПДВ до бюджету у строки, встановлені Податковим кодексом України, для самостійної сплати податкових зобов'язань.
Як було встановлено судом, позивач сплачував відповідні суми грошових зобов'язань у визначені строки самостійно, і ці обставини не спростовано, при цьому всі надходження податку до бюджету були зараховані контролюючим органом в рахунок погашення податкового боргу.
Тобто, на думку суду, позивач виконав свій обов'язок зі вчасної сплати поточних зобов'язань з податку на додану вартість та вважається виконаним з моменту перерахування відповідних сум на відповідний рахунок, при цьому перерахування вказаних сум ПДВ до бюджету здійснювалось безпосередньо контролюючим органом.
Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Отже, як передбачено у пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, підставою для застосування штрафних санкцій є саме не сплата платником податків узгодженої суми грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивач фактично сплачував у встановлений строк узгоджені суми грошового зобов'язання, при цьому перерахування вказаних сум ПДВ до бюджету здійснювалось безпосередньо контролюючим органом, суд дійшов висновку про відсутність самого факту правопорушення, у зв'язку з чим відповідальність передбачена п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України до позивача застосована бути не може.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про протиправність нарахування податковим органом штрафу за порушення термінів сплати узгоджених сум грошових зобов'язань з податку на додану вартість, що є підставою для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав. З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 5318,69 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням № 9850 від 16.09.2019 року.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 5318,69 грн. підлягає стягненню з Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 242-243, 245-246, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву заявою приватного підприємства “Світекс” до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми “III” №0034225741 від 19.04.2019 року про зобов'язання сплатити штраф у сумі 354 578,89 грн. за порушення строку сплати суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість прийняте Головним управлінням Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області.
Стягнути на користь приватного підприємства “Світекс” (код ЄДРПОУ 24614310) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856) документально підтверджені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 5318,69 грн. (п'ять тисяч триста вісімнадцять гривень шістдесят дев'ять копійок), сплачені згідно платіжного доручення № 9850 від 16.09.2019 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник