Рішення від 31.10.2019 по справі 160/8700/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2019 року Справа № 160/8700/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в якій просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації по не виконанню вимог cт. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в редакції від 25 грудня 1998 року N 367-XIV, щодо виплати ОСОБА_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянин України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Верхньодніпровським РВ УМВС України в Дніпропетровській області 14 серпня 1997р., ІНН № НОМЕР_2 , щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком за 2017-2019 p.p.;

- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянин України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Верхньодніпровським РВ УМВС України в Дніпропетровській області 14 серпня 1997р., ІНН № НОМЕР_2 , щорічну разову грошову допомогу до 5 травня в розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком за 2017-2019 p.p. згідно вимог cт. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в редакції від 25 грудня 1998 року N 367-XIV.

Мотивуючи означені позовні вимоги позивач зазначив, що є ветераном війни- учасником бойових дій, а тому останньому повинно було бути нараховано та виплачено відповідачем щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за період з 2017р. по 2019 р. у розмірах визначених ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

01.10.2019 року Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації до суду подано відзив на позовну заяву, в мотивування якого відповідач послався на те, що згідно з ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога. Відповідачем дотримано приписи норм права при виплаті позивачу у 2017, 2018, 2019 роках разової грошової допомоги до 5 травня як ветерану війни-учаснику бойових дій.

17.10.2019 року від ОСОБА_1 до суду подано відповідь на відзив на позовну заяву, а якому останній просить відзив на позовну заяву органу соціального захисту населення залишити без задоволення як протиправний та упереджений.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.09.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що в задоволенні позовної заяви слід відмовити з огляду на наступне.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 відповідно до посвідчення УМВС України в Дніпропетровській області (серія НОМЕР_3 ) від 11.11.1996 року є ветераном війни-учасником бойових дій.

23.07.2019 року на підставі ч. 5 ст. 12 ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивач звернувся у письмовій формі до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації з приводу недоплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за період з 2017р. по 2019 р. Як зазначив позивач у зверненні, розмір мінімальної пенсії за віком згідно законодавства України становив: 2017 рік-1312,00 грн., 2018 рік-1373,00 грн., 2019 рік-1497,00 грн. Тому у вказані роки ОСОБА_1 повинен був отримати щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у наступних розмірах: 2017 рік - 1312,00 грн. х 5 = 6560,00 грн., 2018 рік - 1373,00 грн. х 5 = 6865,00 грн., 2019 рік - 1497,00 грн. х 5 = 7485,00 грн. Насправді позивач отримав: 2017 рік-1200,00 грн., 2018 рік-1265,00 грн., 2019 рік-1295,00 грн., Недоплата складає: 2017 рік-5360,00 грн., 2018 рік-5600,00 грн., 2019 рік-6190,00 грн. Згідно розрахунку загальна заборгованість складає 17150,00 грн.

На означене звернення Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації листом від 12.08.2018 року за вих. № 5005/0/192-19 повідомив позивачу про те, що відповідно до чинного бюджетного законодавства головним

розпорядником коштів за КПКВ 2501150 "Щорічна разова грошова допомога

ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань" є Міністерство

соціальної політики України. Місцеві органи праці та соціального захисту населення, як розпорядники коштів нижчого рівня здійснюють видатки по відповідним програмам в межах доведених до них Міністерством соціальної політики України, як головним розпорядником коштів Державного бюджету, обсягів бюджетних призначень за напрямками та розмірами, визначеними Паспортом бюджетної програми. На виконання вищезазначеного Закону України Кабінетом Міністрів України встановлено розміри та порядок виплати у 2017, 2018 та 2019 роках щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їхніх батьків, у таких розмірах: 2017 рік-1200 грн.; 2018 рік - 1 265 грн.; 2019 рік - 1295 грн.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить із наступного.

Згідно з ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (з урахуванням Рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008 за №10-рп/2008) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.

У п.26 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України зазначено: «26. Установити, що норми і положення … статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №45, ст.425); … застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування».

При цьому, наведена редакція п.26 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України прийнята та набрала чинності пізніше ніж приписи ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а, отже, має пріоритет при застосуванні, що узгоджується з викладеним у Рішенні Конституційного Суду України від 03.10.1997 за №4-зп.

У постанові Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 за №223 «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»» зазначено: «З метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінет Міністрів України постановляє: 1.Установити, що: 1) у 2017 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення). Районні органи соціального захисту населення перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання) у таких розмірах: … учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1200 гривень; …».

У постанові Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 за №170 «Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»» зазначено: «З метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінет Міністрів України постановляє: 1.Установити, що: 1) у 2018 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення). Районні органи соціального захисту населення перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання) у таких розмірах: … учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1265 гривень; …».

У постанові Кабінету Міністрів України від 20.03.2019 за №237 «Деякі питання виплати у 2019 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»» зазначено: «З метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінет Міністрів України постановляє: 1. Установити, що: 1) у 2019 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення). Районні органи соціального захисту населення перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах: … учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1295 гривень; …».

Наведені приписи Бюджетного кодексу України неконституційними не визнані, положення постанов Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 за №223, від 14.03.2018 за №170 та від 20.03.2019 за №237 є чинними.

Конституційний Суд України у своїх Рішеннях від 26.12.2011 за №20-рп/2011 та від 26.12.2011 за №3-рп/2012 визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розміру соціальних виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.

Через це нормативно-правові акти, які видані Кабінетом Міністрів України в межах своїх повноважень, підлягають обов'язковому застосуванню судами під час вирішення справ про соціальний захист громадян.

Враховуючи викладене, суд вважає, що при нарахуванні та виплаті щорічних разових грошових допомог позивачу до 5 травня як учаснику бойових дій у 2017, 2018, 2019 роках слід керуватися приписами постанов Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 за №223, від 14.03.2018 за №170 та від 20.03.2019 за №237.

Позивач не довів, що йому було виплачено у 2017, 2018, 2019 роках разові грошові допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій у менших розмірах, ніж було визначено у постановах Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 за №223, від 14.03.2018 за №170 та від 20.03.2019 за №237.

Аналогічне застосування норм права відображено, зокрема, у постановах Верховного Суду: від 05.03.2019 у справі №751/10219/16-а (адміністративне провадження №К/9901/19146/18); від 31.07.2019 у справі №348/2005/16-а (адміністративне провадження №К/9901/45329/18).

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог та з огляду на те, що ОСОБА_1 на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 242-243, 245-246, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник