Справа № 2а-965/10/2570
16 березня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді - Гром Л.М.
при секретарі - Тищенко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Варвинської міжрайонної державної податкової інспекції (Срібнянське відділення) до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Колос» про стягнення заборгованості,-
01.03.2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Колос» про стягнення несплаченого до бюджету податку з доходів фізичних осіб за ІІ, ІІІ, ІV квартал 2008 року та І, ІІ, ІІІ, ІV квартали 2009 року в сумі 157922,44 грн. Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач за 2008 та 2009 роки не сплатив в повній сумі до бюджету податок з доходів фізичних осіб, що нарахований до сплати в бюджет за даними розрахунку форми № 1 ДФ за ІV квартал 2008 року в сумі 5396,03 грн., за 2009 рік в сумі 152526,41 грн., що є порушенням п.п. 8.1.2. п. 8.1 ст. 8 Закону України від 22.05.2003, № 889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб".
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином, заперечень на позов не надав.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 16 березня поточного року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 22.03.2010 року, про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню на слідуючих підставах.
В судовому засіданні встановлено, що сільськогосподарський виробничий кооператив «Колос» зареєстроване Срібнянською районною державною адміністрацією 22.03.2000 року за № 10581200000000054. Відповідно до довідки Варвинського районного управління статистики підприємство включено до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
За п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи).
Відповідачем до Срібнянського відділення Варвинської міжрайонної державної податкової інспекції подано податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1 - ДФ) за ІІ, ІІІ, ІV квартал 2008 року та І, ІІ, ІІІ, ІV квартали 2009 року. Згідно поданих розрахунків відповідачем за ІІ квартал 2008 року нараховано до сплати в бюджет податок з доходів фізичних осіб в сумі 28707,73 грн., ІІІ квартал - 44293,18 грн., ІV квартал 31856,62 грн., за І квартал 2009 року - 44314,82 грн., ІІ квартал 40708,46 грн., ІІІ квартал - 34733,53 грн., ІV квартал - 32769,38 грн. По даних особового рахунку форма ф. 15 у 2008 році платником перераховано до бюджету податок в сумі 47128 грн., 2009 році в сумі 118700 грн., 2010 році 10000 грн. Керуючись вимогами п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ яким визначено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а вразі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях, станом на 25.02.2010 року відповідачем не сплачено до бюджету за 2008-2009 роки податок в сумі 157922,44 грн.
Відповідно до ст. 2 Закону ВР УРСР, від 04.12.1990, № 509-XII "Про державну податкову службу в Україні" одним із завдань органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно ст. 20 Закону ВР УРСР, від 25.06.1991, № 1251-XII "Про систему оподаткування" контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.
На підставі направлення від 21.07.2008 р. № 170, виданого Варвинською міжрайонною державною податковою інспекцією на підставі ч. 1 ст.ІІ1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ (із змінами та доповненнями), відповідно до плану-графіка проведення документальних перевірок суб'єктів Варвинською міжрайонною державною податковою інспекцією на III квартал 2008 року проведена виїзна планова документальна перевірка фінансово-господарської діяльності з питань дотримання сільськогосподарським виробничим кооперативом „Колос" вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 року по 31.03.2008 року відповідно до затвердженого плану перевірки, наведеного у додатку до акта.
Сільськогосподарський виробничий кооператив «Колос» повідомлено про проведення планової перевірки повідомленням від 10 липня 2008 р. за № 17, що надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення від 10.07.2008р. за № 236525 та фактично вручено посадовим особам підприємства 11.07.2008 року.
Перевірку проведено з відома голови сільськогосподарського виробничого кооперативу «Колос» Коваленка Михайла Миколайовича та в присутності головного бухгалтера Зуб Наталії Миколаївни.
Згідно акту від 06.08.2008 року № 170/2300/30875483 перевіркою показників податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за ф. N 1ДФ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29.09.2003 року N 451 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.10.2003 року N 960/8281 та даними ф.15 встановлені розбіжності за II - IV квартали 2007 року і І квартал 2008 року. Тобто відповідачем не сплачено (перераховано) до бюджету податок з доходів фізичних осіб, що нарахований до сплати в бюджет за даними розрахунку форми № 1 ДФ за ІV квартал 2008 року в сумі 5396,03 грн., за 2009 рік в сумі 152526,41 грн.
Відповідно до довідки перевірки СВК "Колос" №23/1700/30875483 від 05.08.2008 року з питань дотримання вимог податкового законодавства встановлено, що підприємством станом на 01.04.2008 року не перераховано до бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 76366,94 грн. Згідно з поданими до податкового органу податкових розрахунків сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку за період з 01.04.2008 року по 31.12.2009 року сума нарахованого податку з доходів фізичних осіб становить 257383,72 грн. Відповідно до особової картки платника податків ф.15 за період з 01.04.2008 року по 31.12.2009 року сума сплаченого податку з доходів фізичних осіб становить 257383,72 грн.
Відповідно до п.п 2.1 ст. 2 Закону України, від 22.05.2003, № 889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб" платниками податку є: резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи.
Згідно п.п 8.1, 8.1.2 ст. 8 податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Згідно ст. 10 Закону ВР УРСР, від 04.12.1990, № 509-XII "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Також судом встановлено, що позивачем на адресу відповідача надсилався лист від 18.08.2008 року № 252/10/17-011 з вимогою забезпечення повного перерахування до бюджету нарахованих і утриманих сум податку з доходів фізичних осіб. Відповідачем результати перевірки в адміністративному чи в судовому порядку не були оскаржені.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач діяв в межах чинного законодавства та своїх повноважень. Його дії підтверджуються наявним в матеріалах справи доказами.
Керуючись ст. ст. 17, 18, 41, 70, 71, 104, 122 КАС України, суд, -
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу «Колос» на рахунок місцевого бюджету Горобіївської сільської ради № 33219800700498, код одержувача 21406858 УДК в Чернігівській області, МФО банку 853592 податок з доходів фізичних осіб за ІІ, ІІІ, ІV квартал 2008 року та І, ІІ, ІІІ, ІV квартали 2009 року в сумі 157922,44 грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду в повному обсязі виготовлена 22 березня 2010 року
Суддя Гром Л.М.