Справа № 2а-2768/10
25 березня 2010 року м.Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Кондратюка В.І.,
розглянувши в порядку письмово провадження у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок державної пенсії як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 інваліду ІІ групи та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, і зобов'язання в подальшому нараховувати пенсію в належному розмірі, -
Позивач звернулась до суду і просить визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати відповідача перерахувати державну пенсію як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 інваліду ІІ групи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, з подальшим перерахунком в належному розмірі, мотивуючи тим, що має право на отримання пенсії відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, але при зверненні до відповідача у перерахунку пенсії йому було відмовлено, що призвело до порушення її прав.
Позивач в судове засідання не з'явилась, але в заяві просить справу розглядати без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, але надіслав заперечення проти позову, справу просить розглядати без його участі .
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
ОСОБА_1 є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, їй встановлено ІІ групу інвалідності в зв'язку аварією на ЧАЕС, про що свідчать копії посвідчення серії А №029114 від 26.10.1993 року та довідки МСЕК серії 2-18 АВ №029057 від 08.04.1993 року.
З повідомлення управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі №6841/02 від 07.12.2009 року вбачається, що позивач з 01.01.2006 року отримує на пенсію по другій групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 54 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам І групи-100% процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам ІІ групи-75 процентів; інвалідам ІІІ групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу-50 процентів.
Статтею 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1. Частиною 3 даної статті визначено, що обчислення та призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Згідно ж частини 4 цієї статті пенсія по інвалідності другої групи в усіх випадках не повинна бути нижчою восьми мінімальних пенсій за віком. Частиною 5 даної статті встановлено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Такий Порядок затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 року №523.
Згідно з положеннями ч.4 ст.9 КАС України в разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародного договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, основою нарахування позивачу державної пенсії та щомісячно додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, має бути мінімальна пенсія за віком, розмір якої визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Крім того, відповідно до ч.3 ст.67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. Перерахунок здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Статтею 58 Закону України ?ро державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 01.07.2008 року - 482 грн., з 01 жовтня-498 грн.
Законом України ?ро внесення змін до Закону України ?ро державний бюджет на 2009 рік” затверджено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 01 листопада 2009 року-573 грн., з 1 січня 2010 року - 695 грн.
Отже, особам, постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС та віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІ групи повинна призначатись та виплачуватись пенсія в таких розмірах: державна пенсія в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, а тому основний розмір пенсії позивача та додаткову пенсію необхідно перерахувати.
Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1,3,ч.2 ст.6,8,22,23,ч.1 ст.24 Конституції України, набуте в сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України і ст.8 КАС України.
Згідно ст.16 Конституції України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов'язком держави. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені, при прийнятті нових законів або внесення змін в діючі закони не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав та свобод (ст.22 Конституції України).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею104 КАС України визначено, що до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин, тому вимога про зобов'язання відповідача в подальшому нараховувати пенсію з перерахунком є безпідставною, оскільки прав позивача ще не порушено.
З урахуванням викладеного та виходячи з вимог ст.50, ч.4 ст.54 Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” суд прийшов до висновку про визнання дій відповідача протиправними.
Від сплати судового збору сторони звільнено згідно Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”.
На підставі Конституції України, ст.ст.49,50,54,67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162 КАС України, суд,-
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в частині відмови ОСОБА_1 перерахувати пенсію у відповідності до вимог ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі перерахувати ОСОБА_1 як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, інваліду ІІ групи, пенсію по інвалідності із розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, із розрахунку 75 процентів мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з 01.12.2009 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.
На постанову суду до апеляційного суду Житомирської області через Овруцький районний суд може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, а апеляційна скарга у такому ж порядку на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови або 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, з направленням копії скарги до апеляційного суду Житомирської області.
Суддя: