Справа № 2а-2352/10
23 березня 2010 року м.Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Гришковець А. Л. ,
із секретарем Каленською Н. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про стягнення невиплачених коштів та зобов'язання провести перерахунок державної пенсії , -
Позивач звернулася до суду і просить визнати дії відповідача у неправильному нарахуванні їй пенсії неправомірними, стягнути на її користь недосплачену пенсію за ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.09.2008 року по 31.12.2009 року в сумі 395349,12 грн., за ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року в сумі 1745,10 грн., а також та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1, інваліду 3 групи в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком з 01.01.2010 року в сумі 4170,00 грн., та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров”ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком в розмірі 347,50 грн. мотивуючи тим, що має право на отримання пенсії відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, але при зверненні до відповідача у перерахунку пенсії їй було відмовлено, що призвело до порушення її прав
Позивач в судове засідання не з'явилась, але надала заяву в якій просить справу розглядати без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, але надіслав лист-заперечення . Щодо задоволення позову заперечує .
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
ОСОБА_1 є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, їй встановлено 3 групу інвалідності внаслідок захворювання , пов”язаного з наслідками аварії на ЧАЕС , про що свідчать копії посвідчення серії А № 093812 від 25.02.1998 року та довідки МСЕК серії 2-18 АД №165796 .
З повідомлення управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі №671/02 від 01.02.2010 року вбачається, що позивач перебуває на обліку з 14.11.1997 року . З 14.11.1997 року по 06.11.2001 року одержувала пенсію по третій групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС відповідно до ст. 54 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. В період з 07.11.2001 року по 02.12.2003 року одержувала пенсію по третій групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України „ Про пенсійне забезпечення ”. Згідно заяви з 03.12.2003 року - пенсію за віком.
Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам І групи-100% процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам ІІ групи-75 процентів; інвалідам ІІІ групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу-50 процентів.
Статтею 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1. Частиною 3 даної статті визначено, що обчислення та призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Згідно ж частини 4 цієї статті пенсія по інвалідності третьої групи в усіх випадках не повинна бути нижчою шести мінімальних пенсій за віком. Частиною 5 даної статті встановлено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Такий Порядок затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 року №523.
Згідно з положеннями ч.4 ст.9 КАС України в разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародного договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, основою нарахування щомісячно додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, має бути мінімальна пенсія за віком, розмір якої визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Статтею 58 Закону України ?ро державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 01 січня-470 грн., з 01 квітня-481 грн., з 01 липня -482 грн., з 01 жовтня-498 грн.
Законом України ?ро внесення змін до Закону України ?ро державний бюджет на 2009 рік” затверджено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 01 листопада 2009 року-573 грн., з 1 січня 2010 року - 695 грн.
В зв'язку з викладеним, розмір недосплачених коштів позивачу згідно розрахунку становить:
За ст.50 Закону:
- з січня по жовтень 2009 року: (498х50%х10)-85,95х10=1630,50 грн.;
- з листопада по грудень 2009 року: (573х50%х2)-85,95х2=401,10 грн.,
а всього 2031,60 грн.
Згідно ч.2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять, тому в даному випадку суд виходить за межі позовних вимог позивача.
Отже, особам, постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС та віднесеним до категорії 1, інвалідам 3 групи повинна призначатись та виплачуватись пенсія в таких розмірах: додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, а тому додаткову пенсію необхідно перерахувати.
Розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, з січня 2009 року: 498х50%=249 грн., щомісячно.
Відповідно до ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин, тому вимога про зобов'язання відповідача в подальшому нараховувати пенсію з перерахунком є безпідставною, оскільки прав позивача ще не порушено.
Із змісту ст.54 Закону вбачається, що пенсія за даною статтею нараховується по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
З матеріалів справи слідує, що позивач добровільно і за власним розсудом обрала отримувати пенсію за віком, доказів про те, що вона зверталася до відповідача із заявою про повернення до пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, не надала, а тому в задоволенні позовних вимог про перерахунок розміру пенсії за ст.54 Закону слід відмовити за безпідставністю.
Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1,3,ч.2 ст.6,8,22,23,ч.1 ст.24 Конституції України, набуте в сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України і ст.8 КАС України.
Згідно ст.16 Конституції України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов'язком держави. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені, при прийнятті нових законів або внесення змін в діючі закони не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав та свобод (ст.22 Конституції України).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п.2,4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України №936 від 20.09.2005 року, управління праці та соціального захист у населення не визначені розпорядниками коштів, що стосуються надбавки до пенсії та додаткової пенсії.
В абз.2 п.2 Постанови КМ України №936 від 20.09.2005 року вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.
Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 №987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.
Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону), а тому підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, підлягає стягненню з управління Пенсійного фонду в Овруцькому районі.
З урахуванням викладеного та виходячи з вимог ст.50, ч.4 ст.54 Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” суд прийшов до висновку про визнання дій відповідача протиправними.
Від сплати судового збору сторони звільнено згідно Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”.
Керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162 КАС України, суд,-
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в частині визначення ОСОБА_1 розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, не відповідності до вимог ст.50 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі перерахувати ОСОБА_1 як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, інваліду 3 групи, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, із розрахунку 50 процентів мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановивши її розмір з 01.09.2009 року - 249 грн.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь ОСОБА_1 недосплачену щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як потерпілій від Чорнобильської катастрофи категорії 1, інваліду 3 групи, відповідно до ст.50 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року в сумі 2031,60 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.
На постанову суду до апеляційного суду через Овруцький районний суд може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня отримання сторонами копії постанови, а апеляційна скарга у такому ж порядку на протязі 10 днів з дня отримання сторонами копії постанови або 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, з направленням копії скарги до апеляційного суду.
Суддя: