Справа № 2а-766/2010р.
Іменем України
01 березня 2010 року Центрально-Міський районний суд м. Горлівки Донецької області у складі: судді Зайченко С.В..
при секретарі Бабець О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Горлівці Донецькій області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради Донецької області, Головного управління державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої суми щорічної допомоги до 5 травня 2009 року,
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом 09 листопада 2009 року посилаючись на те, що воан є інвалідом 2-ої групи , має статус інваліда війни. Відповідно до ч.5 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова допомога у розмірі: « інвалідам війни 2-ї групи - 8 (вісім) мінімальних пенсій за віком, інвалідам 3-ої групи - семи мінімальних пенсій за віком..». розмір мінімальної пенсії за віком, встановлювався згідно: з 01.04.2007р. - 410,06 гривень згідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007р.»; з 01.04.2008р. -481,00 гривень згідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2009р.» від 26.12.2008 р. № 835-У!; з 01.01.2009р. - на рівні прожиткового мінімуму на грудень 2008 року в розмірі 498,00 гривень., Виходячи з цього відповідач повинен був сплатити йому щорічну допомогу на оздоровлення до 5 травня в 2006р. - 2872грн., в 2007р. - 3248грн., в 2008р. -3848,0грн., в 2009р.- в розмірі 4352 грн. (544 грн. х 8). але фактично було виплачено в 2006р.-330,0грн., в 2007р. - 360,0грн., в 2008р. -400,0грн., в 2009р.- лише 430 грн. Виплачувати недоотриману суму допомоги у добровільному порядку відповідач відмовляє, тому просить визнати дії Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради, у якості відмови в перерахунку та виплати на його користь недоотриманої суми щорічної допомоги, неправомірними та . стягнути з Центрально - Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради на його користь недоотриману суму допомоги в розмірі 12800 грн..
Позивач у судове засідання не з'явилися, надавши суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, підтримавши позов , уточнила його. Просить визнати дії відповідача неправомірними та стягнути н її користь недоплачену щорічну допомогу до 5 травня лише за 2009р. в розмірі 3554,0грн..
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечення проти позову.
Представник Головного управління державного казначейства України в Донецькій області у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечення проти позову.
Судовий розгляд справи здійснюється без застосування технічних засобів у письмову провадженні.
Відповідно до ч. З ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов є частково обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 , з .27.07.2004р. визнана інвалідом 2 групи безстроково , має статус інваліда війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-12 від 22.10.1993 року, що підтверджується посвідченням серія Б № 153540 від 27.07.2004р.
Відповідно до зазначеного Закону позивач має право на щорічну (до 05 травня поточного року) разову грошову допомогу в розмірі 8 ( восьми ) мінімальних пенсій за віком. Фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію Закону №3551-12, відповідно до ст. 17 здійснюється за рахунки коштів державного та міського бюджетів, а виплата разової грошової допомоги до 05 травня в розмірах, передбачених ст. 12-16 вказаного Закону, відповідно до ст. 17-1 цього Закону здійснюють органи праці та соціального захисту населення.
Позивач перебуває на обліку в Центрально-Міському управлінні праці та соціального захисту населення та отримує разову грошову допомогу до 05 травня як інвалід 2-ої групи. Позивачу виплачувалася разова щорічна грошова допомога в розмірах, встановлених у відповідні роки Законами України «Про Державний бюджет України», , в 2009р. - 430 гривень, що не оспорюється сторонами.
Враховуючи зазначене, виплата щорічної разової допомоги до 05 травня, здійснена відповідачем у розмірі 430,00 гривень у 2009 році передбачена Законом України «Про Державний бюджет на 2009 рік» є такою, що порушує норми спеціального закону.
Отже, враховуючи положення ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка діяла на момент спірної виплати, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року №966-14, а також Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05 жовтня 2000 року №2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком.
Суму прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, в розрахунку на місяць встановлено Законом України «Про Державний бюджет України на 2009р.» - 498,00 гривень.
Отже, мінімальний розмір пенсії за віком станом на 01.01.2009рік складав 498,00 гривень.
Замість передбачених за Законом №3551-12 семи мінімальних пенсій за віком, а саме за 2009р. -3984,00 гривень, позивачу виплачено тільки 430,00 гривень. Тобто недосплачена сума допомоги за 2009 рік складає 3984 -430=3554,00 гривень.
Як зазначено вище, позивач ОСОБА_1 отримала допомогу у квітні 2009 року в розмірі 430 гривень за 2009 рік , та звернулася до суду 09 листопада 2009 року, що не оспорюється сторонами.
Таким чином, вимоги позивача про визнання незаконною відмову Центрально-Міського УПСЗН Горлівської міської ради донарахуванні та виплаті позивачеві щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірі восьми мінімальних пенсій та стягнення з Центрально-Міського УПСЗН Горлівської міської ради заборгованості по недоотриманій грошовій допомозі до 5 травня 2009 року підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. 159-163 КАС України суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати неправомірною відмову Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради Донецької області в частині відмови ОСОБА_1 здійснити донарахування розміру грошової допомоги до 5 травня до рівня восьми мінімальних пенсій за віком за 2009 рік.
Стягнути з Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради Донецької області недоотриману суму щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2009 рік у розмірі 3554 ( три тисячі п*ятсот п*ятдесят чотири ) гривень 00 копійок на ОСОБА_2.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя С.В.Зайченко