Справа № 2-а-2437/2010 р.
м. Донецьк 25 березня 2010 р.
Петровський районний суд м. Донецька в складі: головуючий - суддя Трінька О.В., при секретарі Кулік Н.Р., за участю представника відповідача, розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою
ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Петровської районної у м. Донецьку ради про перерахунок сум державної допомоги по догляду за дитиною, -
Позивачка звернулася до суду з позовною заявою до відповідача про перерахунок сум державної допомоги по догляду за дитиною.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 13.04.2006 року народила доньку - ОСОБА_2, та знаходиться у відпустці по догляду за дитиною. Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», має право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років. Однак, перебуваючи на обліку в УПТСЗН Петровської районної у м. Донецьку ради, відповідачем у порушення діючого законодавства була виплачена ОСОБА_1 зазначена державна допомога у розмірах, які не відповідають розміру встановленого прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років. На підставі цього позивачка і звернулася з позовом до УПТСЗН Петровської районної у м. Донецьку ради, та просить визнати неправомірними дії відповідача щодо ненарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дитини до 6 років, зобов'язати відповідача здійснити нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дитини до 6 років за період з 09 червня 2007 року до досягнення дитиною трьорічного віку.
В судове засідання позивачка не з'явилась, але надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, наполягає на задоволенні позову.
Представник відповідача - ОСОБА_3, що діє на підставі доручення, з позовом не погодилася у повному обсязі, суду пояснила, що у 2007 році нарахування та виплата державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснювалася відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Не дивлячись на те, що рішенням Конституційного Суду України № 6- рп/2007 від 09 липня 2007 року визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, законодавством України не визначено додаткових умов стосовно порядку виконання даного рішення, бюджетних призначень на взяття зобов'язань для виконання цього рішення Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» не передбачено. Управління праці та соціального захисту населення хоча і є розпорядниками коштів нижчого рівня, фактично може розпоряджатися ними тільки на цілі та в межах, передбачених державним
бюджетом. Крім того просила врахувати, що відповідно до діючого законодавства, для звернення в суд за захистом прав, свобод та інтересів особі встановлюється річний термін, який обчислюється з дня, коли особа дізналась про порушення своїх прав, свобод або інтересів. Таким чином, представник відповідача просить суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні її позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, актовий запис за № 204, що підтверджується свідоцтвом про народження, серія І-НО № 063521 (а.с. 8).
Згідно з довідкою, ОСОБА_4 перебуває на обліку в УПТСЗН Петровської районної у м. Донецьку ради, та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як незастрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (а.с. 7).
Виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася ОСОБА_1 в таких розмірах: 2006 р - червень - 33,95 грн.; з липня по жовтень по 91,62 грн.; з листопада по лютий 2007 року - 94,23 грн.; з березня по червень по 99,72 грн.; липень - 101,16 грн., серпень - 103,41 грн.; з вересня по жовтень по 104,85 грн., листопад - 107,73 грн., грудень - 110,88 грн.; з січня 2008 року по березень 2009 р. по 130 грн. щомісячно та до 14 квітня 2009 року - 56,33 грн.
Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 вказаного закону, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» , допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Поряд з цим, пунктом 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, дію ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зупинено на 2007 р.
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» ( 2811-12 ) та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» ( 2240-14 ) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах:
допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно з ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, оцінюючи наведене, суд приходить до висновку про те, що дії відповідача в частині невиплати позивачці допомоги по догляду за дитиною за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у розмірі, передбаченому Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», не відповідають діючому законодавству.
Поряд з цим, п. 2 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення в суд за захистом прав, свобод та інтересів особі встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до п. 1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Як встановлено в судовому засіданні, позивачка звернулася до суду 27 січня 2010 року, тобто з порушенням процесуального строку для звернення до суду. Враховуючи, що відповідач просить відмовити у задоволенні позову на підставі п. 2 ст. 99 КАС України, а позивачкою в свою чергу вимог щодо поновлення пропущеного строку для звернення до суду заявлено не було, суд вважає, що це і є підставою для відмови у задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. 152 Конституції України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, ст.ст. 159-163 КАС України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Петровської районної у м. Донецьку ради про перерахунок сум державної допомоги по догляду за дитиною - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя О.В. Трінька