Справа № 560/1527/19
Головуючий суддя 1-ої інстанції- Петричкович А.І.
Суддя-доповідач - Шидловський В.Б.
29 жовтня 2019 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Шидловського В.Б.
суддів: Боровицького О. А. Матохнюка Д.Б. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 липня 2019 року у справі за адміністративним позовом Спеціалізованого ремонтно-будівельного підприємства "Хмельницькліфт" до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Спеціалізоване ремонтно-будівельне підприємство "Хмельницькліфт" звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 06.05.2019 року № 0071685805.
В обґрунтування позовних вимог вказувало, що квитанцію про неприйняття податкової накладної підприємству надіслано 17.01.2019 о 08:09 год., тобто поза часом операційного дня її подання на реєстрацію 14.01.2019. Одразу ж після отримання квитанції № 1 від 17.01.2019 підприємством виправлено помилки та податкову накладну зареєстровано у ЄРПН. У разі своєчасного отримання квитанції про неприйняття податкової накладної у межах операційного дня 14.01.2019 року СРБП «Хмельницькліфт» було б зареєстровано податкову накладну ще 14-15 січня 2019 року, тобто у межах граничного терміну реєстрації податкових накладних. Відповідно до ст.201.10 ПКУ якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Отже, податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних, а тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 липня 2019 р. адміністративний позов спеціалізованого ремонтно-будівельного підприємства "Хмельницькліфт" задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 06.05.2019 за № 0071685805.
Стягнуто на користь спеціалізованого ремонтно-будівельного підприємства "Хмельницькліфт" судовий збір в сумі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
Не погоджуючись з даним рішенням суду відповідач подав апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм процесуального права, неправильним застосуванням норм матеріального права, з неповним з'ясуванням обставин справи та невідповідністю висновків суду обставинам справи, зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлено, та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що контролюючим органом проведено камеральну перевірку з питання своєчасності реєстрації податкових накладних згідно даних ЄРПН за грудень 2018 року по СРБП "Хмельницькліфт", за результатами якої складено акт № 1108/22-01-5805/14157320 від 16.04.2019, яким встановлено порушення вимог пункту 201.10 статті 201 Кодексу, а саме: несвоєчасна реєстрація в ЄРПН податкової накладної (№ 300 від 20.12.2018) на суму ПДВ 66 666,67 грн.. Податкова накладна виписана 20.12.2018, дата реєстрації - 17.01.2019, кількість днів затримки - 2 (арк. спр. 10-11).
На підставі акту перевірки № 1108/22-01-5805/14157320 від 16.04.2019 та відповідно до п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України ГУ ДФС у Хмельницькій області було винесено податкове повідомлення-рішення № 0071685805 від 06.05.2019, яким застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 6 666,67 грн. (арк. спр. 13).
Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Пунктом 201.10 ст.201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з п.120-1.1 ст.120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст.201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема, 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМ України від 29 грудня 2010 року № 1246, внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 1246 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Пунктом 13, 14 Порядку № 1246 встановлено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Системний правовий аналіз наведених правових норм дозволяє зробити висновок, що у будь-якому випадку податковий орган протягом операційного дня зобов'язаний надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Аналогічний правовий висновок зроблено Верховним Судом у складі суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 17.04.2018 по справі № 820/6330/16, касаційне провадження № К/9901/40743/18.
Судом встановлено, що позивачем складено податкову накладну № 300 від 20.12.2018, сума ПДВ згідно якої склала 66 666,666 грн., яку засобами телекомунікаційного зв'язку 14.01.2019 о 10:14 надав в електронному вигляді ДФС (арк. спр. 15-16, 39).
Відповідно до повідомлення про отримання звітності (отримано 14.01.2019 13:06), звіт доставлено в поштову скриньку ДФС 14.01.2019 в 10:12:43. Також вказано "через певний час подбайте про прийом квитанції № 1 щодо результатів перевірки електронного звіту" (арк. спр.17).
Згідно Квитанції від 14.01.2019, 10:10:47 год., податкову накладну № 300 не прийнято, оскільки у рядках № 1 та № 2 умовне позначення одиниці виміру (шт) не відповідає значенню для коду (2102) із довідника КСПОВО (паков) (арк. спр. 19).
17.01.2019 о 08:09 год. отримано повідомлення про неприйняття податкової накладної згідно квитанції № 1. При цьому зазначено, що документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 14.01.2019 в 10:10:47 (арк. спр. 18).
Однак колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що зазначення доставляння вказаного документу 14.01.2019 в 10:10:47 є суперечливим, оскільки згідно повідомлення про отримання звітності звіт про отримання накладної доставлено в поштову скриньку ДФС лише 14.01.2019 в 10:12:43. Тобто формування квитанції про неприйняття податкової накладної не могло відбутись раніше за отримання самої податкової накладної. Тому вказані дата та час не свідчать про направлення квитанції позивачу саме у такий час.
В позовній заяв позивач послався на те, що підприємство здійснювало намагання зареєструвати податкові накладні у строки, визначені діючим податковим законодавством, проте з причин, що від нього не залежать вказані податкові накладні не були зареєстровані вчасно.
Згідно роздруківки повідомлення прес-служби Державної фіскальної служби України від 15.01.2019 року з офіційного веб-сайту http://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/364075.html податковий орган повідомляв платників, що у зв'язку з перенавантаженням серверу ДФС та необхідністю своєчасного прийому ПН/РК, запити щодо отримання відомостей з ЄДПН оброблюються із затримкою у часі (а.с.62).
Відповідно до листа ТОВ "Глобальні технології України" від 06.06.2019 за № 29/2019, наданому директору СРБП "Хмельницькліфт", в період з 14.01.2019 по 17.01.2019 збоїв в мережі роботи інтернет, який надається ТОВ "Глобальні технології України", не було (арк. спр. 63).
Отже, податкову накладну відправлено позивачем 14.01.2019 10:14:02, повідомлення про отримання документа отримано 14.01.2019 13:06:27, квитанція № 1 отримана 17.01.2019 08:09:14. Зазначені обставини підтверджуються протоколом руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитнацій та документом під назвою "властивості документа податкова накладна №300 від 20.12.2018" (арк. спр. 15).
Реєстрація податкової накладної № 300 від 20.12.2018 відбулася 17.01.2019 о 08:17:49 за №9307023278, про що свідчить квитанція № 1 (арк. спр. 41).
У постанові Верховного Суду від 14 лютого 2019 року по справі № 809/1040/17 також вказано, що оскільки позивачем вчасно, у встановлені пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України строки здійснені визначені цією статтею та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних дії з реєстрації податкових накладних, однак невчасна їх реєстрація у Єдиному реєстрі податкових накладних сталась не з вини позивача, то це не може бути підставою для притягнення його до відповідальності за порушення строку реєстрації податкових накладних у вигляді штрафу, передбаченого у статті 120-1 Податкового кодексу України.
Враховуючи, що у спірному випадку реєстрація податкової накладної також відбулась з порушенням строку не з вини позивача, це не може бути підставою для притягнення його до відповідальності.
Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку задоволення позовних вимог.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 липня 2019 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 29 жовтня 2019 року.
Головуючий Шидловський В.Б.
Судді Боровицький О. А. Матохнюк Д.Б.