Рішення від 21.10.2019 по справі 200/8225/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2019 р. Справа№200/8225/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А., при секретарі Мангуш З.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області у довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії протиправно не включені дані про розмір грошового забезпечення щодо грошової винагороди за участь в АТО за період з листопада 2015 року по серпень 2017 року на загальну суму 20 136, 30 грн. З огляду на наведене, позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області документів для призначення пенсії за вислугою років без зазначення у складі грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди за безпосередню участь в АТО та премій, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2015 року № 24 «Про особливості виплати винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій», Інструкцією про розміри та умови виплати винагороди поліцейським в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій, затвердженої наказом МВС України від 06.04.2016 року № 259, виданим на підставі пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 року № 18 та постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Крім того, ОСОБА_1 просить суд зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області скласти оновлені довідки про додаткові види грошового забезпечення з урахуванням доплат, надбавок та грошових винагород на загальну суму 20 136, 30 грн та надати їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, мотивуючи свою незгоду тим, що винагорода за безпосередню участь в АТО не є постійною і не носить систематичний характер. Отже, винагорода за безпосередню участь в АТО не є додатковим видом грошового забезпечення, а тому не може включатися до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії. З огляду на наведене, представник Головного управління Національної поліції в Донецькій області просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.07.2019 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії та відкрито провадження по справі № 200/8225/19-а. Розгляд адміністративної справи № 200/8225/19-а визначено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання по справі на 31.07.2019 року о 14 год. 30 хв. Розгляд справи № 200/8225/19-а було перенесено з 31.07.2019 року на 21.08.2019 року о 12-45 год. у зв'язку з перебуванням судді на лікарняному.

Ухвалою суду від 21.08.2019 року відкладено підготовче засідання до 13-50 год. 18.09.2019 року. Продовжено строк підготовчого провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- на тридцять днів з ініціативи суду. Ухвалою суду від 18.09.2019 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Призначено судовий розгляд по суті на 10 годину 00 хвилин 16.10.2019 року.

Судовий розгляд відкладено з 16.10.2019 року на 21.10.2019 року 12 годину 00 хвилин у зв'язку з неявкою сторін.

Позивач та представник відповідача, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, до суду не з'явились.

Згідно з частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , є пенсіонером за вислугу років, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 05.01.2018 року (а.с.14).

ОСОБА_1 є учасником бойових дій, відповідно посвідчення серії НОМЕР_2 від 25.03.2019 року (а.с.15), рішення про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України від 26.02.2019 року № 2/І/V/190 (а.с.16), а також довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 03.06.2019 року № 3895/04/12-2019 (а.с.22).

Згідно з довідкою про грошове забезпечення, наданої УФЗБО ГУНП в Донецькій області № 107 від 13.02.2019 року, грошова винагорода ОСОБА_1 за участь в АТО за період з листопада 2015 року по 31 грудня 2016 року склала: лютий 2016 року - 2 432, 90 грн., квітень 2016 року - 1 575, 00 грн., липень 2016 року - 500, 00 грн.; винагорода АТО: червень 2016 року - 387, 10 грн.; липень 2016 року - 2 012,90 грн.; серпень 2016 року - 1 200, 00; жовтень 2016 року - 1 150, 97 грн.; листопад 2016 року - 1 200, 00 грн.; грудень 2016 року - 1 200, 00 грн. (а.с.27).

Відповідно довідки про грошове забезпечення, наданої УФЗБО ГУНП в Донецькій області № 108 від 13.02.2019 року, винагорода ОСОБА_1 за участь в АТО АТ за період з січня 2017 року по вересень 2017 року склала: січень 2017 року - 1 161, 29 грн., лютий 2017 року - 580, 65 грн., березень - травень 2017 року - по 1 200, 00 грн, червень 2017 року - 503, 23 грн., липень -1 200, 00 грн, серпень 2017 року - 232, 26 грн., вересень 2017 року - 1 200, 00 грн (а.с. 28).

Загальна сума грошової винагороди за участь в АТО (згідно довідок про грошове забезпечення № 107 та № 108) дорівнює - 20 136, 30 грн.

Згідно з витягом з електронної пенсійної справи, який було сформовано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на звернення позивача, грошове забезпечення для обчислення пенсії останнього складається з посадового окладу - 2 400, 00 грн., окладу за військове звання - 2 000, 00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45 % - 1 980, 00 грн., середньомісячної суми додаткових видів ГЗ на 24 місяці у т.ч. премія % - 2 683, 48 грн., в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 9 063, 48 грн., основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення у розмірі - 6 344, 44 грн (а.с.19).

Проте, на звернення ОСОБА_1 щодо не включення у довідку про розмір грошового забезпечення грошової винагороди за участь в АТО (а.с.66-68) Головне управління Національної поліції в Донецькій області листом № К-96/26/02-2019 від 31.05.2019 року повідомило його, що грошова винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичні операції, інших заходах в умовах особливого періоду за період проходження служби та інші одноразові винагороди не входять до складу довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення у зв'язку з тим, що не мають постійного характеру (а.с.69).

Не погодившись з діями відповідача щодо призначення пенсії за вислугу років, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Так, спірним питанням у даній справі є право позивача на включення до довідки щодо розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, винагороди за безпосередню його участь в АТО.

Відповідно до частині 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 року №2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 1 статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон№ 2262).

Закон № 2262 визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 43 Закону № 2262 пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з частиною 3 статті 43 Закону № 2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262, який є вичерпним.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17. Велика Палата Верховного Суду у вказаному рішенні, крім зазначеного, вирішила за необхідне відступити від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10 березня 2015 року (№ 21-70а15).

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 року № 158 “Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету” зі змінами від 31.01.2015 року № 24 встановлено, що за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 року виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3 000 гривень, у розрахунку на місяць.

Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених операціях і заходах.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 року Міністерством внутрішніх справ України видано наказ від 23.07.2014 року № 719, яким передбачено виплачувати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації та водіям автотранспортних засобів Національної гвардії України за безпосередню участь в антитерористичних операціях, починаючи з 01 травня 2014 року винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3 000, 00 грн у розрахунку на місяць.

З наявних в матеріалах справи довідок, вбачається, що грошова винагорода за участь в АТО є не регулярною (не щомісячною) виплатою.

Отже, ці виплати не є щомісячними і не мають систематичного характеру, їх розмір не є фіксованим, а тому вони не є складовою грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відтак, не може бути включена в довідку для перерахунку пенсії позивача.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 14.05.2019 року у справі № 639/2222/17 та від 04.06.2019 у справі № 642/2053/17.

Суд зазначає, що включення не регулярних виплат до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, означатиме, що особа двічі користується соціальною пільгою: у першому випадку - одноразово, у другому - регулярно отримуючи пенсію, що суперечить принципам соціального забезпечення.

Отже, в діях відповідача ознак протиправності не вбачається.

Таким чином, суд дійшов висновку про необґрунтованість зобов'язання відповідача включити до довідки про грошове забезпечення для нарахування пенсії грошову винагороду за участь позивача в АТО.

Крім того, суд зазначає, що відповідачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області було надано довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 до 31 серпня 2017 № 227 від 02.10.2017, в якій було зазначено суми премії, які були зараховані до загальної суми пенсії (а.с.21).

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

У зв'язку з відмовою в задоволені позовних вимог підстави для здійснення розподілу судових витрат відсутні.

Згідно з ч. 3 ст. 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Керуючись ст.ст. 139, 244-250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (код ЄДРПОУ 40109058, 87517, Донецька обл., місто Маріуполь, проспект Нахімова, будинок 86) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -відмовити у повному обсязі.

Повний текст рішення складено 29 жовтня 2019 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Голуб