Рішення від 28.10.2019 по справі 640/19361/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 жовтня 2019 року № 640/19361/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Патратій О.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб -

підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації

треті особи 1. Київська міська рада

2. Департамент суспільних комунікацій виконавчого органу Київської міської ради

(Київської міської державної адміністрації)

3. Орган самоорганізації населення Будинковий комітет "Квартал

Пушкінська-Червоноармійська"

про визнання протиправною та скасування реєстраційної дії від 10.04.2007р.

№ 1 074 120 0000 024644,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію від 10.04.2007р. № 1 074 120 0000 024644 щодо внесення відомостей про юридичну особу Орган самоорганізації населення Будинковий комітет "Квартал Пушкінська-Червоноармійська".

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.11.2018р. відкрито спрощене позовне провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи та запропоновано відповідачу у 15 денний строк з дня отримання ухвали надати суду відзив на позовну заяву та всі докази на підтвердження, які наявні у відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що відповідачем протиправно проведено реєстрацію відомостей про Орган самоорганізації населення Будинковий комітет "Квартал Пушкінська-Червоноармійська" у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб-підприємців та громадських формувань на підставі дозволу на створення наданого рішенням Шевченківської районної у м. Києві ради від 13.07.2016р. № 40. За посиланням позивача, відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України «Про органи самоорганізації населення» та п. 3.1 Рішення Київської міської ради № 10/170 від 26.09.2002р. дозвіл на створення органів самоорганізації населення надає Київська міська рада.

Відповідач відзиву на позовну заяву не надав.

Згідно з частиною четвертою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Враховуючи неподання відповідачем заперечень проти позовних вимог та доказів на їх підтвердження, суд відповідно до ст. ч.6 ст. 162 КАС України розглядає справу на підставі наявних у ній доказів.

Ухвалами від 26.11.2018р. та повторно від 05.08.2019р. суд зобов'язував відповідача подати суду належним чином засвідчені документи що були подані для реєстраційної дії - внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10.04.2007р. № 1 074 120 0000 024644 та копію оскаржуваного рішення.

30.08.2019р. відповідачем була надані витребувані судом документи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 4 ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" № 755-IV від 15 травня 2003 року (далі - Закон № 755-IV) державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Частиною 1 статті 3 Закону № 755-IV визначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

Згідно з ч.1 ст. 24 вказаного вище Закону № 755-IV (у редакції станом на 13.03.2007р.) для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;

- примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;

- два примірники установчих документів;

- документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.

Відповідно до ч.8 ст. 24 Закону № 755-IV державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - сьомою цієї статті.

Частинами 10 та 11 ст. 24 Закону № 755-IV передбачено, що документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається рекомендованим листом) засновнику або уповноваженій ним особі з відміткою про дату надходження документів. Дата надходження документів для проведення державної реєстрації юридичної особи вноситься до журналу обліку реєстраційних дій. Державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою - сьомою статті 8 та частиною п'ятою статті 10 цього Закону; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій; документи подані не в повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень.

Згідно ст. 25 Закону № 755-IV (у редакції станом на 13.03.2007р.) державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону. Перевірка на відсутність підстав для відмови, які передбачені абзацами п'ятим - восьмим частини першої статті 27 цього Закону, здійснюється з використанням відомостей з Єдиного державного реєстру. За відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор повинен внести до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код відповідно до вимог Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки. Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юридичної особи. Строк державної реєстрації юридичної особи не повинен перевищувати три робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації юридичної особи. Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи повинно бути оформлено і видано (надіслано рекомендованим листом за описом вкладення) засновнику або уповноваженій ним особі державним реєстратором не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації юридичної особи. Разом із свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи засновнику або уповноваженій ним особі видається (надсилається рекомендованим листом) один примірник оригіналу установчих документів з відміткою державного реєстратора про проведення державної реєстрації юридичної особи. Порядок передачі державному реєстратору ідентифікаційних кодів Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України для внесення їх до реєстраційної картки визначається спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації та спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері статистики.

Таким чином, державний реєстратор при внесенні будь-яких записів до Єдиного державного реєстру, в тому числі при скасуванні записів в Єдиному державному реєстрі, діє в межах повноважень та у відповідності до процедури, встановленої Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Крім того, певні вимоги до створення органу самоорганізації населення передбачені також Законом України “Про органи самоорганізації населення” від 11.07.2001р. №2625-ІІІ (далі - Закон №2625-ІІІ).

Так, згідно з ч.1 ст. 9 Закону України “Про органи самоорганізації населення” від 11.07.2001р. №2625-ІІІ (у редакції станом на 13.03.2007р.) дозвіл на створення органу самоорганізації населення надається сільською, селищною, міською, районною у місті (у разі її створення) радою.

Судом встановлено, що 13.03.2007 року Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією зареєстровано Орган самоорганізації населення Будинковий комітет “Квартал Пушкінська-Червоноармійська”, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 1 074 120 0000 024644, про що видано Свідоцтво Серія А01 №129807.

Відділом з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації було подано документи стосовно вчинення реєстраційної дії від 10.04.2007р. № 1 074 120 0000 024644, зокрема:

- внутрішній опис документів, що надаються державному реєстратору від 10.04.2007р.;

- реєстраційна картка від 10.04.2007р.;

- протокол конференції жителів № 2 від 16.02.2017р.;

- рішення Шевченківської районної у місті Києві ради № 40 від 13.07.2006р. “Про дозвіл на створення органу самоорганізації населення будинкового комітету “Квартал Пушкінська-Червоноармійська”;

- протокол № 43 від 22.11.2005р. Шевченківської районної у місті Києві ради про ініціювання створення будинкового комітету «Квартал Пушкінська-Червоноармійська»;

- персональний склад членів ОСН «Квартал Пушкінська-Червоноармійська»;

- свідоцтво від 13.03.2007р. про реєстрацію органу самоорганізації населення;

- положення від 13.03.2007р. про будинковий комітет «Квартал Пушкінська-Червоноармійська».

Дослідивши вказані документи суд приходить до висновку, що вони надані державному реєстратору з додержанням вимог ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" та ст. 9 Закону України “Про органи самоорганізації населення».

На думку позивача, у зв'язку з тим, що Шевченківська районна у місті Києві рада не наділена повноваженнями надавати дозволи на створення органу самоорганізації населення будинкового комітету “Квартал Пушкінська-Червоноармійська”, відповідач не повинен був здійснювати таку державну реєстрацію.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України “Про органи самоорганізації населення” органи самоорганізації населення - представницькі органи, що створюються жителями, які на законних підставах проживають на території села, селища, міста або їх частин, для вирішення завдань, передбачених цим Законом.

Згідно зі статтею 8 Закону України “Про органи самоорганізації населення” з ініціативою про створення органу самоорганізації населення до сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради можуть звернутися збори (конференція) жителів за місцем проживання за умови, якщо в них брало участь (було представлено) не менше половини жителів відповідної території, які мають право голосу.

На зборах (конференції) жителів за місцем проживання обирається також ініціативна група, члени якої будуть представляти інтереси жителів - учасників зборів (конференції) у відповідній місцевій раді.

Рішення зборів (конференції) приймається більшістю голосів їх учасників.

Ініціативна група подає до сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради заяву про створення органу самоорганізації населення, протокол зборів (конференції) жителів за місцем проживання про ініціювання створення органу самоорганізації населення із зазначенням основних напрямів діяльності створюваного органу самоорганізації населення, а також список учасників зборів (конференції) жителів за місцем проживання із зазначенням прізвища, імені, по батькові, року народження, серії і номера паспорта громадянина України або паспортних документів іноземця та домашньої адреси кожного учасника зборів (конференції) жителів.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України “Про органи самоорганізації населення” дозвіл на створення органу самоорганізації населення надається сільською, селищною, міською, районною у місті (у разі її створення) радою.

Частиною другою статті 11 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" визначено, що у районах міста Києва діють районні в місті Києві державні адміністрації, які підпорядковуються Київській міській державній адміністрації, а в разі утворення районних у місті Києві рад також є підзвітними і підконтрольними відповідним радам як виконавчі органи таких рад.

Згідно з п.п. 3.1 п. 3 Порядку надання дозволу на створення органу самоорганізації населення в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 26.09.2002р. №10/170, надання дозволу на створення органу самоорганізації населення здійснюється Київською міською радою.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, рішенням Шевченківської районної у місті Києві ради від 13 липня 2006 року №40 “Про дозвіл на створення органу самоорганізації населення будинкового комітету “Квартал Пушкінська-Червоноармійська”, надано дозвіл на створення органу самоорганізації населення будинковий комітет “Квартал Пушкінська-Червоноармійська”.

10 квітня 2007 року Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією видано свідоцтво №129807 про державну реєстрацію юридичної особи “Орган самоорганізації населення будинкового комітету “Квартал Пушкінська-Червоноармійська”.

Отже дозвіл на створення органу самоорганізації населення будинкового комітету “Квартал Пушкінська-Червоноармійська” було надано Шевченківською районною у місті Києві радою.

Як вбачається з матеріалів справи, Київська міська рада листом від 25.10.2018р. № 225-СК-3887 повідомила позивача, що не надавала дозвіл на створення органу самоорганізації населення будинкового комітету “Квартал Пушкінська-Червоноармійська”.

На думку позивача, відповідачем протиправно проведено реєстрацію відомостей про Орган самоорганізації населення Будинковий комітет "Квартал Пушкінська-Червоноармійська" до Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців та громадських формувань на підставі дозволу на створення наданого рішенням Шевченківської районної у м. Києві ради від 13.07.2016р. № 40, оскільки відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України «Про органи самоорганізації населення» та п. 3.1 Рішення Київської міської ради № 10/170 від 26.09.2002р. дозвіл на створення органів самоорганізації населення надає Київська міська рада.

З цього приводу суд зазначає, що положення ч.1 ст. 9 Закону України “Про органи самоорганізації населення” від 11.07.2001р. №2625-ІІІ, який має вищу юридичну силу по відношенню до рішень органів місцевого самоврядування, чітко передбачають, що дозвіл на створення органу самоорганізації населення надається сільською, селищною, міською, районною у місті (у разі її створення) радою.

Шевченківська районна у місті Києві рада у даному випадку і є районною у місті радою.

Тому за наявності вказаного рішення у поданих документах у відповідача не було підстав для не проведення державної реєстрації Органу самоорганізації населення Будинковий комітет "Квартал Пушкінська-Червоноармійська".

У разі ж, якщо позивач вважає таке рішення Шевченківської районної у місті Києві ради від 13 липня 2006 року №40 “Про дозвіл на створення органу самоорганізації населення будинкового комітету “Квартал Пушкінська-Червоноармійська” протиправним та таким, що прийнято з перевищенням повноважень, позивач не позбавлений права на оскарження в судовому порядку такого рішення Шевченківської районної у місті Києві ради.

На підставі викладеного приходить до висновку, що державний реєстратор при здійсненні реєстраційних дій щодо державної реєстрації Органу самоорганізації населення Будинковий комітет "Квартал Пушкінська-Червоноармійська" діяв з дотриманням норм чинного законодавства України, а тому, правові підстави для зобов'язання відповідача скасувати запис (реєстраційну дію) щодо військової частини НОМЕР_1 відсутні.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя О.В. Патратій