Рішення від 28.10.2019 по справі 640/4685/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/159

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 жовтня 2019 року № 640/4685/19

За позовом ОСОБА_1

До Головного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві

Про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 95% від загальної суми пенсії із всіма надбавками, а саме від 23 176,18 грн., без обмеження виплати її максимального розміру, починаючи з 01.01.2019 року.

Ухвалою суду від 25.03.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні).

22.04.2019 р. до суду надійшов відзив на позов.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" отримує пенсію за вислугу років.

При призначенні пенсії її розмір було визначено 95% від грошового забезпечення у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-XII.

У квітні 2018 р. позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб".

Розмір пенсії згідно з розрахунком станом на 10.01.2019 р. становить 14 070, 71 грн.

У лютому 2019 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з заявою щодо проведеного перерахунку його пенсії з 01.01.2018 р.

Листом від 20.02.2019 р. Головним управління Пенсійного фонду України в м. Києві надано відповідь, згідно якої повідомлено, що перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 р. проведено з розрахунку 95% грошового утримання за 37 років вислуги, виплата проводиться згідно з вимогами п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Стосовно обмеження максимального розміру пенсії сумою 14 070, 71 грн., то вона застосована з огляду на положення Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.11 р. № 3668-VI.

Позивач - ОСОБА_1 вважає дії щодо обмеження максимального розміру його пенсії протиправними з таких підстав.

Позивач зазначає, що при розрахунку 95% грошового забезпечення загальна сума пенсії із всіма надбавками має становити від 23 176,18 грн., тоді як він отримує 14 070, 71 грн.

Посилання на положення Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.11 р. № 3668-VI є безпідставними, оскільки ст. 2 Закону передбачено, що вказане обмеження діє по 31 грудня 2017 року.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач зазначає, що максимальне обмеження розміру пенсії було застосовано до позивача з огляду на положення Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.11 р. № 3668-VI, тоді як розрахунок пенсії зроблено з 95% грошового забезпечення.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно зі ст. 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45.

П. 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30.08.2017 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п. 10 постанови №704 ця постанова набирає чинності з 01.03.2018 р.

Отже, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08. 2017 р. №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Згідно з наявним у матеріалах справи розрахунком пенсії позивача станом на 10.01.2019 р. вона визначена у розмірі 17 206, 88 грн. з розрахунку 95% грошового забезпечення, тоді як сума, визначена до сплати - 14 070, 71 грн. з врахуванням максимального розміру пенсії.

Таким чином, посилання позивача на здійснення розрахунку його пенсії з огляду на зменшене процентне відношення до розміру грошового забезпечення не можуть бути визнані обґрунтованими, оскільки розрахунок проведено з 95% грошового забезпечення, що підтверджується вказаним розрахунком та про що зазначив відповідач у відзиві.

Натомість максимальне обмеження розміру пенсії позивача у сумі 14 070, 71 грн. має місце на виконання вимог Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.11 р. № 3668-VI.

Згідно ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.11 р. № 3668-VI (в редакції Закону №213-VIII від 02.03.2015 р., станом на 01.01.2018 р.) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно п. 2 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з матеріалами справи максимальне обмеження розміру пенсії позивача у 2019 р. визначено відповідачем з урахуванням Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік", яким установлено у 2019 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2019 року - 1497 грн.

Зокрема, згідно наданого розрахунку пенсії станом на 10.01.2019 р. її основний розмір визначено - 14 970 грн.

Застосування до позивача саме обмеження максимального розміру пенсії згідно з Законом № 3668-VI також підтвердив і відповідач у поданому відзиві.

Також суд зазначає, що під час розгляду Верховним Судом справ за №127/4270/17 (постанова від 15.04.2019 р.) надавалася оцінка посиланням органу пенсійного фонду на застосування положень п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI до перерахунку розміру пенсій, призначених до 01.01.2016 р., проте, лише щодо аб. 1, тоді як застосуванню положення аб. 2 цього пункту, який безпосередньо стосується пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом, оцінка не надана і правова позиція щодо цього не висловлена.

За таких обставин суд не вважає за можливе застосовувати правову позицію, викладену у вказаній постанові.

З врахуванням викладеного до перерахунку пенсії позивача на загальних підставах підлягають до застосування положення Закону № 3668-VI і передбачені ним обмеження.

При чому, відповідні обмеження максимального розміру пенсії були наявні у Законі №3668-VI і в його первісній редакції, станом до призначення позивачу пенсії у грудні 2013 р., тому посилання позивача на неможливість застосування до нього положень законодавства, що набуло чинності після призначення йому пенсії, в будь-якому випадку є необґрунтованим.

Також суд зазначає, що не можуть бути визнані обґрунтованими посилання позивача на розмір його пенсії від 23 176,18 грн., оскільки доказів на проведення такого розрахунку не надано, а розрахунком пенсії позивача станом на 10.01.2019 р. вона визначена у розмірі 17 206, 88 грн. (без врахування максимального обмеження).

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 28.10.19 р.