23 жовтня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/922/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Боднарюка О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання Остафійчука О.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Кучерявої Н.М. ,
представник Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку АТ "Банк Фінанси та Кредит") не з'явився,
представник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку публічного акціонерного товариства "Банк Фінанси та Кредит", про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернулась в суд з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "Банк " Фінанси та Кредит" (далі - відповідач), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - відповідач), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просила:
- визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб по ліквідації публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" Чернявської Олени Степанівни щодо не включення даних про рахунки ОСОБА_1 , за договором-заявою № 300131 /45418/3-14 про банківський строковий вклад (депозит) "Стандарт" на 3 місяці в національній валюті від 30 квітня 2014 року - вкладний рахунок № НОМЕР_2 у сумі 100000 грн до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб по ліквідації публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" Ірклієнка Юрія Петровича включити дані про рахунки ОСОБА_1 , яка має право на відшкодування коштів у сумі 100000,00 (сто тисяч) гривень 00 копійок за договором-заявою від 30 квітня 2014 року № 300131/45418/3-14, які знаходяться на вкладному рахунку № НОМЕР_2 в публічному акціонерному товаристві "Банк "Фінанси та Кредит", за якими ОСОБА_1 як вкладник має право на відшкодування коштів за вкладом у ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та подати такий перелік до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- стягнути з відповідача судові витрати.
І. АРНУМЕНТИ УСАСНИКІВ СПРАВИ.
1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що є вкладником АТ "Банк" Фінанси та кредит" згідно договору - заяви від 30 квітня 2014 року № 300131/45418/3-145 (вкладний рахунок № НОМЕР_2) на загальну суму 150000,00 грн. Із вкладного рахунку позивачеві виплачено 50000,00 грн, (в тому числі 40000,00 грн отримано 17.11.2015 року через ПАТ "Альфа-банк", у зв'язку із запровадженням у ПАТ "Банк Фінанси та кредит" з 18.09.2015 року тимчасової адміністрації).
18.12.2015 року постановою НБУ прийнято рішення № 230 "Про початок процедури ліквідації АТ "Банк Фінанси та Кредит" та делегування повноважень процедури ліквідатора банку. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб з 23 грудня 2015 року розпочав виплату коштів вкладникам банку за договорами, строк дії яких закінчився до 01 листопада 2015 року, проте позивач до списку вкладників банку по депозитному договору № 300131/45418/3-145 від 30.04.2014 року на суму вкладу 150000,00 грн, не був включений. В зв'язку з цим, умови договору не виконані, залишок коштів за зазначеним вище депозитним договором в сумі 100000,00 грн не повернуті.
Позивач звертав увагу суду на те, що 15.01.2016 року звернувся з кредиторською вимогою одночасно до двох відповідачів, проте відповіді не отримав. Відтак, вважає неправомірною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, щодо не включення позивача до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, оскільки повинен бути включений до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
2. Відповідач правом визначеним у статті 162 КАС України на подання відзиву на адміністративний позов у строк встановлений судом - не скористався.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. (ч.4 ст. 159 КАС України)
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.
1. 15.08.2019 року ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання по справі на 10:00 год. 10 вересня 2019 р.
2. 01.10.2019 року ухвалою суду допущено заміну неналежного відповідача - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації банку АТ "Банк Фінанси та Кредит" на належних відповідачів - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку АТ "Банк Фінанси та Кредит".
3. 11.10.2019 року ухвалою суду закрито підготовче провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 10:00 год. 23.10.2019 року.
4. 25.10.2019 року (після проголошення вступної та резолютивної частини рішення) до суду надійшов відзив на адміністративний позов Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
ІІІ. ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1. Представник позивача та позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав і аргументів наведених в адміністративному позові.
2. Представники відповідачів будучи належними чином повідомленні про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не заявились, про причини неявки суду не повідомили.
3. Відповідно до частини 1 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
З урахуванням наведених норм законодавства, а також і те, що в матеріалах адміністративної справи позивачем надано достатній обсяг доказів, які дають можливість повно, всебічно та об'єктивно вирішити даний спір, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов за відсутності представників відповідача.
ІV. СУДОМ ВСТАНОВЛЕНІ НАСТУПНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ВІДПОВІДНІ ЇМ ПРАВОВІДНОСИНИ .
1. 30.04.2014 року між Публічним акціонерним товариством "Банк "Фінанси та Кредит" та ОСОБА_1 укладено договір - заяву № 300131/45418/3-14 про банківський строковий вклад (депозит) "Стандарт" на 3 місяці в національній валюті.
За умовами якого, вкладник вносить, а Банк приймає грошові кошти в національній валюті на вкладний рахунок № НОМЕР_2 у сумі 150000,00 на строк з 30 квітня 2014 року по 30 липня 2014 року, у порядку та на умовах, визначених в цьому Договорі - заяві. (п.1 Договору)
Пунктом 6 Договору передбачено, що після закінчення строку, визначеного п.1 цього Договору - заяви, вклад повертається вкладникові в порядку, строки та на умовах, передбачених положеннями п. 5.2. Основних умов. (а.с.79)
2. Зі змісту квитанції № 9 від 30.04.2014 року встановлено, що платник ОСОБА_1 внесла кошти в сумі 150000,00 грн на депозитний рахунок (№ НОМЕР_4 ) згідно договору банківського вкладу "Ф&К Стандарт" № 300131/45418/3-14 від 30.04.2014 року. (а.с.80)
3. 05.08.2014 року позивач звернувся із заявою до керуючої західного регіонального департаменту АТ "Банк" Фінанси та Кредит", в якій у зв'язку зникнення з депозитного рахунку останнього коштів в сумі 100000,00 грн просив провести повну перевірку та повідомити про її результати.
4. 13.08.2014 року позивача повідомлено листом АТ "Банк "Фінанси та Кредит" № 322400/502/2 про те, що питання щодо виплати депозитних коштів буде вирішено Банком за результатами розслідування кримінальної справи. (а.с.10)
5. Судом досліджений висновок експерта Науково - дослідного експертно - криміналістичного центу від 16.01.2015 року № 2789.2790, згідно якого: договір - заява № 300131/45418/3-14 від 30.04.2014 року та оригінал квитанції № 9 від 30.04.2014 року підписані, як особисто ОСОБА_1 , так і особисто керівником відділення № 87 Західного регіонального департаменту АТ "Банк "Фінанси та Кредит"" - ОСОБА_2, яка на час підписання документів була наділена відповідними повноваженнями від банку. (а.с.11-16)
6. Згідно листа Слідчого Управління УВМС України в Чернівецькій області від 21.01.2015 року № 4/ОЗ повідомлено ПАТ "Банк" Фінанси та Кредит" та ОСОБА_1 , про вжиття заходів щодо вирішення питання про виплату позивачу грошових коштів у відповідності до наданих оригіналів документів та чинного законодавства. (а.с.17-19)
7. 15.01.2019 року позивач звернувся до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з кредиторською вимогою за вкладом № 300131/45418/3-14 від 30.04.2014 року, в якій просив визнати його кредитором АТ "Банк "Фінанси та Кредит" за заборгованістю, у сумі всіх належних коштів, що виникла за вкладом депозитного договору № 300131/45418/3-14 від 30.04.2014 року укладеного між позивачем та АТ "Банк" Фінанси та Кредит". Виплатити позивачу гарантовану суму відшкодування за вкладом, який не був вчасно отриманий, у зв'язку з порушенням кримінального провадження № 12014260000000614 від 06.08.2014 року. (а.с. 19)
8. Того ж числа (15.01.2019р.) з кредиторською вимогою аналогічного змісту позивач також звернувся до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - Чернявської Олени Степанівни . (а.с.23)
9. 28.01.2016 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб рекомендував позивачеві (лист № 21-036-5135/16 від 28.01.2016р.) звернутись до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Банк "Фінанси та кредит". (а.с.20-21)
10. 25.10.2016 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб запропонував позивачеві (лист № 21-036-5135/16 від 28.01.2016р.) звернутись безпосередньо до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Банк "Фінанси та кредит". (а.с.105)
11. Судом досліджена виписка АТ "Фінанси та Кредит" по особовому рахунку за період 30.04.2014 по 17.03.2016 року, зі змісту якої вбачається про перерахування суми вкладу в загальній сумі 50000,00 грн на вимогу вкладника ОСОБА_1 на рахунок останньої згідно депозитної угоди № 300131/45418/3-14 від 30.04.2014 року, у зв'язку із закінченням строку дії депозиту. (а.с. 109-114)
V. ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.
1. Спірні правовідносини врегульовано нормами Конституції України, Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон №4452-VI), Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 №14, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 за №1548/21860 (далі - Положення №14).
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон - №4452-VI), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Частиною 1 статті 3 Закону №4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Згідно із положеннями пунктів 3, 4 частини 1 статті 2 Закону №4452-VI, вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти; вкладник - фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону №4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
При цьому, порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, визначений статтею 27 Закону №4452-VI, а саме: Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Предметом спору в даній справі являється бездіяльність уповноваженої особи щодо не включення позивача до переліку вкладників, і як наслідок невиплата фондом всієї суми вкладу за депозитним договором.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами (далі - Положення №14) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік).
Абзацом 1 пункту 4 розділу ІІІ Положення №14 визначено, що перелік складається станом на день прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на день прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Пунктом 2 розділу IV Положення №14 передбачено, що Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).
Пунктом 4 розділу IV Положення №14 передбачено, що виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Пунктом 6 розділу IV Положення №14 встановлено, що на підставі рішення виконавчої дирекції за розпорядженням директора-розпорядника Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів (здійснює перерахування гарантованої суми за Загальним Реєстром, передачу Загального Реєстру банку-агенту) не пізніше семи днів з дня прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що держава через відповідні фінансові та організаційні механізми бере активну участь та створює належні умови для функціонування відповідно до цього Закону системи гарантування вкладів фізичних осіб шляхом забезпечення фізичній особі, яка на момент прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, мала у такому банку вклад, відшкодування суми коштів, розміщених на цьому вкладі.
З огляду на наведене вище в контексті встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що позивач має право на відшкодування суми коштів, розміщеної на вкладах, за рахунок коштів Фонду, яка становить 100000 грн.
Закон №4452-VI пов'язує виникнення права на відшкодування суми коштів за вкладом разом з нарахованими на дату віднесення банку до категорії неплатоспроможних відсотками з настанням таких обставин: 1) прийняття Національним банком України рішення про віднесення відповідного банку до категорії неплатоспроможних (у разі, якщо на дату прийняття такого рішення дія договору банківського вкладу закінчилась) або рішення про відкликання банківської ліцензії; 2) наявність на дату віднесення банку до категорії неплатоспроможних у фізичної особи банківського вкладу за договором, укладеним до вказаної дати; 3) наявність на зазначеному банківському вкладі фізичної особи коштів разом з нарахованими відсотками на суму не менше 10 грн.; 4) включення Уповноваженою особою фізичної особи до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування суми коштів за вкладами, з визначенням конкретної суми відшкодування; 5) затвердження виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, які мають право на відшкодування сум коштів за банківськими вкладами, відповідно до складеного уповноваженою особою Фонду переліку вкладників; 6) опублікування Фондом оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр", "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет, що здійснюється не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Відповідно до частини 1 статті 36 Закону №4452-VI з дня призначення уповноваженої особи Фонду призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Уповноважена особа Фонду від імені Фонду набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення.
Наявними у матеріалах справи доказами підтверджено те, що на дату прийняття постанови Правління Національного банку України від 17 грудня 2015 року № 898 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк" Фінанси та Кредит" на депозитному рахунку позивача, відкритого відповідно до договору № 300131/45418/3-14 від 30.04.2014 року, знаходились кошти в сумі 100000,00 грн., які внесені згідно квитанції №9 від 30 квітня 2014 року (окрім суми 50000,00 грн, яка видана напередодні заявнику). Разом з тим, уповноваженою особою Фонду позивача не було включено до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування вказаної суми вкладу за рахунок коштів Фонду.
Закон №4452-VI визначає порядок складання уповноваженою особою Фонду переліку вкладників, які мають право на відшкодування сум коштів за банківськими вкладами, а також підстави та умови, за наявності яких відшкодування суми коштів за банківським вкладом фізичним особам за рахунок коштів Фонду не здійснюється.
Відповідно до положень статті 37, 38 Закону № 4452-VI фонд або його уповноважена особа наділені повноваженнями щодо виявлення факту нікчемності правочинів шляхом здійснення перевірки вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною 3 статті 38 цього Закону.
В ході судового розгляду справи встановлено, що правочин, який укладено між позивачем та банком на час розгляду справи не визнаний нікчемним в силу законодавчих положень. При цьому, підписи та печатка уповноважених осіб правочину, а також і квитанції №9 про здійснення касової операції підтверджено висновком експерта.
Як зазначалось вище, відповідно до пунктів 3-5 розділу ІІІ Положення №14, уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.
Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.
Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.
Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.
Пунктами 2-3 розділу IV вищезазначеного Положення передбачено, що Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення. Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.
Таким чином, для визначення вкладників, що мають право на відшкодування коштів за вкладами уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду та передає сформований перелік вкладників до Фонду.
В подальшому Фонд на підставі такого переліку складає Загальний реєстр вкладників, який затверджується виконавчою дирекцією Фонду.
Як зазначалось вище, позивач не був включений до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів в сумі (100000,00 грн) за вкладами за рахунок Фонду, згідно договору-заяви про банківський строковий вклад (депозит) від 30.04.2014 року № 300131/45418/3-14.
Разом з тим, доказів на підтвердження нікчемності зазначеного правочину уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не наведено. При цьому, відповідно до квитанції № 9 від 30.04.2014 року на вкладний рахунок позивача внесено кошти у відповідному розмірі.
Враховуючи відсутність підстав для визнання правочинів нікчемним та фактичне внесення коштів на рахунок, що підтверджується належним чином оформленою квитанцією, суд вважає, що мала місце протиправна бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб по ліквідації публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит", щодо не включення даних про рахунки позивача за договором-заявою № 300131/45418/3-14 про банківський строковий вклад (депозит) "Стандарт" на 3 місяці в національній валюті від 30 квітня 2014 року, вкладний рахунок № НОМЕР_2 у сумі 100000,00 (сто тисяч) гривень 00 копійок до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
2. Проаналізувавши положення законодавства, яке підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що Уповноважена особа наділена повноваженнями щодо формування протягом одного робочого дня з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
Як встановлено судом та не спростовано відповідачем, інформацію про позивача не включено до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів в сумі 100000,00 грн за вкладом в АТ "Банк"Фінанси та Кредит" за рахунок Фонду.
Відтак, з огляду на наведене вище, суд дійшов до висновку про зобов'язання уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб по ліквідації публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" включити дані про рахунки позивача, щодо відшкодування коштів у сумі 100000,00 грн за договором-заявою № 300131/45418/3-14 від 30 квітня 2014 року, які знаходяться на вкладному рахунку № НОМЕР_2 в публічному акціонерному товаристві "Банк "Фінанси та Кредит", до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, та подати такий перелік до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
3. Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд також вважає за необхідне зазначити й те, що право громадянина на власність закріплено в Конституції України, у якій установлено основні положення щодо власності (статті 13, 41, 142 та 143 Конституції України), закріплено рівність усіх суб'єктів права власності (статті 1 та 13 Конституції України), гарантії права власності та обов'язки власників (статті 13 і 41 Конституції України). Крім того, стаття 41 Конституції України передбачає, що кожен має право володіти, користуватися, розпоряджатися своєю власністю, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, право приватної власності є непорушним.
Поширення на грошові кошти, які перебувають на рахунку у банку (вкладному, поточному), режиму права власності підтверджується положеннями статей 1058, 1066 ЦК України та статей 8, 22 Закону України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні", відповідно до яких, зокрема, власник рахунку має право у будь-який час розпоряджатися коштами, які перебувають на такому рахунку на умовах та у порядку, встановленому Законом та договором.
Важливою гарантією права приватної власності є конституційне положення, що примусове відчуження об'єктів приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього повного відшкодування їхньої вартості (ч. 5 ст. 41 Конституції України). Конституційний принцип непорушності права власності проявляється як засада впевненості власника у стабільному становищі у якому він перебуває і яке гарантовано йому державою з усім комплексом відповідних засобів, які остання для цього застосовує.
У пункті 2.1 Рішення від 01.06.2016 №2-рп/2016 Конституційний Суд України зазначив, що обмеження стосовно реалізації конституційних прав не можуть бути свавільними та несправедливими, мають установлюватися виключно Конституцією й законами, переслідувати легітимну мету, бути зумовленими суспільною необхідністю її досягнення, пропорційними й обґрунтованими.
Враховуючи вищенаведене, зміст статті 41 Конституції України поширюється на право вкладника - фізичної особи вимагати отримання відшкодування коштів, розміщених на поточному рахунку в Банку, за рахунок Фонду.
Частиною 2 статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику ЄСПЛ та Європейської комісії з прав людини.
Зокрема, відповідно до статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Крім того, як зазначив ЄСПЛ в справі "Золотас проти Греції" стаття 1 Протоколу №1, яка має за головну мету захистити особу від будь-якого посягання держави на повагу до її майна, може також вимагати позитивних зобов'язань, відповідно до яких держава має вжити певних заходів, необхідних для захисту права власності, зокрема, якщо існує прямий зв'язок між заходом, якого заявник може правомірно очікувати від влади, і ефективним користуванням ним своїм майном (Zolotas v. Greece, №66610/09). Подібний висновок викладений у рішенні Європейського суду з прав людини в справі "Капітал Банк АД проти Болгарії" (Capital Bank AD v. Bulgaria, №49429/99).
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
VI. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
1. Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
2. Враховуючи те, що відповідач - Уповноважена особа Фонду є самостійною особою, яка діє в інтересах і від імені Фонду, тому слід стягнути з відповідача - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь позивача судові витрати - судовий збір в сумі 768,40 грн.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку публічного акціонерного товариства "Банк Фінанси та Кредит", про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб по ліквідації публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" щодо не включення даних про рахунки ОСОБА_1 , за договором-заявою № 300131 /45418/3-14 про банківський строковий вклад (депозит) "Стандарт" на 3 місяці в національній валюті від 30 квітня 2014 року, вкладний рахунок № НОМЕР_2 у сумі 100000,00 (сто тисяч) гривень 00 копійок до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
3. Зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб по ліквідації публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" включити дані про рахунки ОСОБА_1 , щодо відшкодування коштів у сумі 100000,00 (сто тисяч) гривень 00 копійок за договором-заявою № 300131/45418/3-14 від 30 квітня 2014 року, які знаходяться на вкладному рахунку № НОМЕР_2 в публічному акціонерному товаристві «Банк «Фінанси та Кредит», до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, та подати такий перелік до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 судові витрати - судовий збір в сумі 768,40 грн.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 29 жовтня 2019 р.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_3 )
Відповідач - Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" (04112, м.Київ, вул. Дегтярівська, 48)
Відповідач - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (04053, м.Київ, вул. Січових Стрільців, 17, код ЄДРПОУ: 21708016)
Суддя О.В. Боднарюк